Kultura

Agron Kajtazi: Sa do e bardhë dëbora…

Agron Kajtazi: Sa do e bardhë dëbora...

Lulëkuqet dallohen, mbi lapidaret e varrezave të dëshmoreve dhe martireve të lirisë…! Fëmijët tanë, kanë nevojë për shpjegimin tonë të drejtë të gjithë asaj çka ka ndodhur…! Amelina, vajza ime, 8 vjeçare, shumë kureshtare për t’i njohë që të gjithë edhe me kureshtar për moshat, gjinitë dhe fshatrat nga janë. …

Më shumë...

Kadri Rexha: Jusuf Gërvallën e shoh në lartësinë e shkrimtarit e atdhetarit të madh të kombit shqiptar

Kadri Rexha

1 Jusuf Gërvalla qe intelektual i shquar dhe figurë shumëdimensionale e kohës. Jusuf Gërvallën natyra e kishte pajisur me një shpirt hipërsensibël dhe me një talent të rrallë artistik, por mbi të gjitha, natyra, atij ia kishte dhuruar një guximin të pashoq. Qysh në bankat e gjimnazit aftësitë e tij …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: UÇK-ja në Gjykatën Speciale

Dilaver Goxhaj

Të vranë UÇK, të vranë! Të vranë e të shanë.  Gjë prej gjëje nuk të lanë. Më në fund edhe Gjykatë Penale Speciale veçan,  që s’është njohur e dëgjuar kurrë në këto anë. Por ja, ra dhe kiameti: Atë e miratoi dhe Parlamenti! Nuk duan të të lënë as nam …

Më shumë...

Haxhi Muhaxheri: Kasneci i lirisë

RKL

Kur nata zbriti në Arbëri Një mjegull e keqe Ua zuri frymën luleve E ulërimat e ujqërve Ua prishen fëmijëve gjumin   Pastaj… si krismë qielli U dëgjua një zë: – Ju flet Kosova e Lirë E u tremben ujqërit E buzqeshen fëmijët E çelen lulkuqet   Sakaq – Dielli …

Më shumë...

Prof.Dr. Sabile Keçmezi Basha: Libri i Elife Luzhës, “Falë i qofshim Kosovës) mëton të jetë publicistik, por është më tepër se kaq

Sapo doli nga shtypi libri më i ri,"Falë i qofshim Kosovës", i politologes dhe veprimtares, Elife Luzha

Që në fillim dua të them, se atdhetaren dhe hulumtuesen e palodhur Elife Luzhën asnjëherë nuk e kam takuar dhe nuk e kam njohur nga afër. Por për të kam lexuar dhe kisha njohuri për rrugën jetësore të saj. Disa herë komunikuam me telefon dhe, thënë ndryshe, ashtu në distancë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sot të gjitha rrugët, venë e vinë, në Reçak

Sot u mbushen 20 vjet qyshkur forcat e barbarisë serbe kryen një krim të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë

Kanë kaluar dy mileniume nga shqiptimi për herë të parë, (me sa dimë ne) i fjalisë me domethënie historike: Të gjitha rrugët e botës qojnë në Romë. Prej atëherë e deri sot, mbase edhe më herët, datat e shënuara të historisë njerëzore, na sjellim në kujtesë të kaluarën, dhe, në  …

Më shumë...

Monografia, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit”

Monografia Masakra e Recakut

Sot, këtu para jush,  flas në emër të kolegjiumit të Redaksisë së botimit të parë të librit, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit” meqë lënda e prezantuar në të, është prodhim i një grupi të autorëve, ku  secili në mënyrën e vetë ka dhënë kontribut të çmuar në hartimin e …

Më shumë...

Sapo doli nga shtypi libri më i ri,”Falë i qofshim Kosovës”, i politologes dhe veprimtares, Elife Luzha

Sapo doli nga shtypi libri më i ri,"Falë i qofshim Kosovës", i politologes dhe veprimtares, Elife Luzha

“Libri Falë i qofshim Kosovës”, libër  i zonjës Luzha, është botuar nga shtëpia botuese “Faik Konica“ në Prishtinë. Libri përmban shkrime publicistike të ndara në dy pjesë. Pjesa e parë titullohet “Kalvar Vuajtjesh“, e cila në përgjithësi temë bosht ka gruan shqiptare dhe problemet me të cilat ballafaqohet gruaja shqiptare. …

Më shumë...

Izet Shala: Gitara

Këngën Na mësoi Gitara. Të  bashkuar për Liri Kadri Zeka ,Vëllëzrit Gërvalla,  Nuhi Berisha e Rexhep Mala. Këndonin  bodrumeve të qyteteve Ku lehatarët grryenin eshtrat e pakuptim të kohës Ata, kërkonin gitaren e humbur, humbëtirave të tokës dardane Natën korb dhe ditën e përhitur Nga lazdranët e nëntokës buzëmbrëmjes, Nga pleqët me …

Më shumë...

Adil Fetahu: Shkollat shqipe dhe mësuesit shqiptarë të Çamërisë

Adil Fetahu

Vetë lavdërohemi, por edhe studiues e historianë të huaj e pranojnë se Shqiptarët, si pasardhës të pellazgëve, ilirëve e arbënorëve, janë raca dhe populli më i lashtë në Ballkan dhe në Europë, që dikur kishte një shtrirje të gjerë. Përkundër kësaj, në historinë më të re kemi ngelur ndër popujt …

Më shumë...

Instituti i Historisë-Prishtinë, botoi vëllimin: Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore – Arkivat Kombëtarë Britanikë

Instituti i Historisë-Prishtinë, botoi vëllimin: Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore - Arkivat Kombëtarë Britanikë

Instituti i Historisë-Prishtinë, botoi vëllimin:  Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore – Arkivat Kombëtarë Britanikë, përgatitur nga studiuesit: prof. dr. Hamit Kaba dhe prof. asoc. dr. Sabit Syla. Dokumentacioni i përfshirë në këtë vëllim është hulumtuar në Arkivat Kombëtarë Britanikë vitet e fundit. Ai përmban dokumente që i takojnë harkut …

Më shumë...

Ago Nezha: Alber Zholi, Maratonomaku i letërsisë

Ago Nezha

Albert Zholi, heshtazi pa bubullima e vetëtima siç lëshojnë disa krijues të ditëve të sotme të demokracisë, ka shkruar jo pak, por plot 21 libra, duke fi lluar nga monogra fi të, tregimet, publicistikë, intervista, romane e deri te eset. Ai ka ditur të trokasë në të gjitha portat e …

Më shumë...

Konkurs poetik për Dëshmorin BYLBYL HAZIR BREÇANI

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një: KONKURS  POETIK, Me krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij në 20 vjetorin e rënies së tij në Kosovë. Ky Konkurs poetik do …

Më shumë...

Albana Shaban Shala: Gjenerali

Shaban Shala

Kush u lind në ketë ditë maji Trim mbi trima gjenerali I buzëqeshur erdhi në jetë Si për atdhe ai do me vdekë.   Të rriti Nëna me traditë Për atdhe të ka skalitë Tue  t’këndue këngë malësie Ti mu bëfsh djalë trimërie.   Të rrit nëna për atdhe Mi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kapitull nga romani në dorëshkrim, “Saga e Malmirit”

Ahmet Qeriqi

Aksioni i Armëve,  apo “Erfija”, sikur quhej asokohe, ishte një fushatë e egër, në radhë të parë  antishqiptare, e organizuar nga kreu komunist i Jugosllavisë. Fushata  kishte marrë përmasa sidomos në Drenicë. Regjimi, me pretekst të kërkimit të armëve, kishte ushtruar masa djallëzore duke rrahur e gjymtuar të gjithë ata …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Ceremonia e dorëzimit të medaljes”Mirënjohje” z. Bujar Leskaj

Albert Z. Zholi: Ceremonia e dorëzimit të medaljes”Mirënjohje” z. Bujar Leskaj

Fondacioni “Nermin Vlora Falaschi” ka nisur veprimtaritë e këtij viti me një ceremoni të bukur, mbushur me emocione në ambjentet e KLSH në zyrën e kreut të institucionit z. Bujar Leskaj. Një përfaqësi e Fondacionit e përbërë nga Zenepe Luka, Prof. Makbule Çeço.Teuta Topi, Irini Qirjako,Vllasova Musta,Silvana Brace,Vitore Sallaku dhe …

Më shumë...