leoni

Kultura

Dardan Ibrahimi: Vrapojmë “përtej vdekjes”

Dardan Ibrahimi: Vrapojmë "përtej vdekjes"

Të kujtosh ditët e luftës, tmerrit e vuajtjes nuk është aspak e lehtë, e lëre më të jesh përjetuesi kryesor i atyre ngjarjeve siç është Gramozi me nënën e tij Vjollcën dhe gruan e axhës Shyhreten. Sot ata janë të mbijetuarit e vetëm të asaj masakre makabër të kryer nga …

Më shumë...

Kaltrina Gursel Sylejmani: Kur po më thonë: “Ti je çikë dëshmori, rri mos fol, nuk të takon ty”…!

Kaltrina Gursel Sylejmani: Kur po më thonë: “Ti je çikë dëshmori, rri mos fol, nuk të takon ty”...!

Aman mos më thoni ma kështu, se unë i përfaqësoj veç qëndrimet e mia që mendoj se janë të drejta! D.m.th veç pse jam çikë luftëtari e dëshmori, duhna me mshel gojën e me kqyr seri a?! Ama, Baba jem ka vepru ndaj të keqes gjithmonë për të mirën e …

Më shumë...

Shaban Kabashi: Libri “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar” vepër e autorit, Vaxhid Sejdiu

Shaban Kabashi: Libri “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar” vepër e autorit, Vaxhid Sejdiu

Mësuesi, veprimtari dhe shkrimtari, Vaxhid Sejdiu, është edhe autor i këtij libri por edhe i shumë shkrimeve të llojeve të ndryshme. Këto ditë doli nga shtypi një libër studimor shumë interesant, si rezultat i studimeve të tija të thella në fushën e arsimit shqip. Libri titullohet: “Shkolla Shqipe në Kantonin …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: GJUHA SHQIPE NË LISTËN E GJUHËVE TË KOMUNITETEVE TJERA NË LANDIN E BAVARISË

Mustafë Krasniqi

  Përpjekja e mërgatës shqiptare, që nga periudha e mëhershme dhe ajo e  rilindësve ishte  dhe mbeti si e vetmja shpresë, për të qenë  më afër atdheut,  ruajtjes së  gjuhës amtare dhe përcjellja e saj te brezat e ardhshëm,  ngaqë identiteti dhe gjuha shqipe janë dy elemente qenësore që e …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Një tufë poezish

Mona Agrigoroaiei

Sensi i historisë!   Perandori pas perandorie Vuajtje pas vuajtjes Shqiptarët këtu jan’ Kështjellë e pamposhtur Në Ballkan!   Përandoritë ikën Shqiptarët rezistuan Dhe sensi i histories Kthim mbrapa ska!   Kthim mprapa nuk do të ketë Shqiptarët do të ribashkohen Shipëri Etnike do të jetë Armiqtë lë të tërbohen! …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sfidat dhe rrugëtimi vertikal i një intelektuali

Ahmet Qeriqi: Sfidat dhe rrugëtimi vertikal i një intelektuali

(Vështrim për librin: “Kujtim i ngrirë”, i autorit,  Ibrahim Skënderi) Krijuesi, veterani i arsimit dhe veprimtari,  Ibrahim Skënderi, në romanin e tij të personazhit, apo sikur thuhet rëndom, në romanin autobiografik, ka segmentuar momente nga jeta e tij prej fëmijërisë e deri tani në moshën e pleqërisë. Kjo “Kronikë e …

Më shumë...

Zymer Mehani: U MBAJT ORË LETRARE, NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Zymer Mehani: U MBAJT ORË LETRARE, NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Sot, më 21 mars (2021), në  Ditën Botërore të Poezisë, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” të Prishtinës u mbajt ora letrare, e organizuar nga LSHK-ja, me pjesëmarrje të shumë poetëve, anëtarë të saj.   Hapjen e bëri nënkryetarja Albina Idrizi, e cila poetëve ua uroi festën. Pastaj për Ditën Botërore …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Vështrim për ekspozitën personale të artistit, Milot Gusia, që u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë

Ilir Muharremi: Vështrim për ekspozitën personale të artistit, Milot Gusia, që u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë

Vështrim për ekspozitën personale të artistit Milot Gusia që u hap të shtunën në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjeter Bogadani” në Prishtinë “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi” te “Njerëz të shkëlqyer” Në Kosovë varfëria është spërkatur si pllagat e gjakut  që dita ditës pikojnë e shteren nga damarët e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

(Vështrim për romanin, “Ecje nëpër furtunë”,  vepër e  autorit, Bedri Halimi)   Romani i personazhit, “Ecje nëpër furtunë”  vepër letrare, artistike e dokumentare e  shkrimtarit dhe veprimtarit të njohur, Bedri Halimi, shpalos kujtime nga jeta e vetë autorit, përmes Bledit, personazhit  kryesor rreth të cilit janë shtjelluar të gjitha ngjarjet, …

Më shumë...

Nazmi Bajra: HELMIMI I NXËNËSVE SHQIPTARË TË KOSOVËS ME GAZRA TOKSIKE, 1990 FILLIMISHT NË PODUJEVË

Nazmi Bajra: HELMIMI I NXËNËSVE SHQIPTARË TË KOSOVËS ME GAZRA TOKSIKE, 1990 FILLIMISHT NË PODUJEVË

Pushtuesit serbo – malazezë në Kosovë gjatë kësaj periudhe (1981 – 1989), përdorën forma më të ndryshmet për ta friksuar popullin e Kosovës që të jetë i dëgjueshëm, të pranoj Serbinë shtet të vetin dhe të jetë i nënshtruar, i eksplatuar, i ndrydhur e pa kurfaarë të drejtash elementare për …

Më shumë...

Adil Olluri: “Burgu” është një roman i shkruar në formën realiste të shkrimit letrar, roman i personazhit

Ahmet Qeriqi - Romani Burgu

(Ahmet QERIQI: “Burgu”, roman, Radio-Kosova e lirë, Prishtinë, 2004) Romani “Burgu” është një vepër letrare, e cila në qendër të ligjërimit të saj e vë kryepersonazhin, Eknat Malmiri, i cili është boshti tematik i tërë rrëfimit, që zhvillohet në një hapësirë të mbyllur, ku i tërë veprimi, të gjitha situatat …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Ju kujtohet skulptura e vezës pranë Teatrit Kombëtar?

Ilir Muharremi: Ju kujtohet skulptura e vezës pranë Teatrit Kombëtar?

Ju kujtohet skulptura e vezës pranë Teatrit Kombëtar? Pak kush e dinte kuptimin e saj, dhe pak kush e njihte skulptorin e njohur gjerman. Kuptimi i vezës me tentim arsyetimi që nga lashtësia edhe sot, mbetet ende një rrëmujë skeptike kohore, pa bazë shkencore me referenca mitologjike, mirëpo thellësia e …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Grekët kanë një armë të frikshme, pabesinë, bijtë e shqipes nuk merren vesh me bijtë e gjarprit

Faik Konica: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët (Me rastin e 146-vjetorit të lindjes) Faik Konica njihet jo vetëm si një nga publicistët më të mirë, po edhe si njeriu që në të gjitha mënyrat e mundshme tregoi realitetin në të cilin ndodhej Shqipëria, Faik bej Konica (Konicë, 15 mars 1875 – Uashington, 15 …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Nga marsi në mars

1981

Hyrje në pranverë (kushtuar demonstratave të vitit 1981)   pranë dritares sy hapur nga maja e pemës u ngritën zogjtë në fluturim me krihet e butë borën shkunden pranvera po vjen ma në fund edhe në qytetin tim   po po vjen marsi i trëndafilave afshi i ngrohtë tokën puthiti …

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin  e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar

Shkolla shqipe në Kantonin  e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar. Shembull që dëshmon përpjekje të vazhdueshme në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës shqipe, në Diasporë. Një libër, që gjatë leximit na detyron të mendojmë se sa e rëndësishme është gjuha dhe kultura kombëtare shqiptare. Kush jemi ne dhe …

Më shumë...

Ismail Kadare: Poezi për Kosovën

Ismail Kadare

(E shkruar në vitin 1981, kur Kosova shpalosi Flamurin e Lirisë)   E hidhur vjeshtë e këtij viti Kosovën gjeti nën terror. Korba të zez mbi të ia mbërritën, Hetues, gjykatës e prokurorë.   Me dhjetë vjet burg, me tetë, me shtatë, Me dymbëdhjetë dënojnë diku. Kështu mes jush shekullin …

Më shumë...