Kultura

Faruk Tasholli: Fati fatkeq i autorit, Arben Sylë Kadriu, dhe vargu i tij poetik

Faruk Tasholli: Fati fatkeq i autorit, Arben Sylë Kadriu, dhe vargu i tij poetik

(Arben Sylë Kadriu, Hije Kalorësi, Përgatitja për shtyp: Prof. Dr. Alban Ymer Neziri; Përkujdesja: Prof. Dr. Zymer Ujkan Neziri; Botuesi: Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës, Prishtinë 2000) Është paksa vështirë kur në dorë ke shkrime të një autori, të talentuar dhe insistues për të hyrë në magjinë e …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Rrëfenjat” perverse të shkrimtarit tonë, Ismail Kadare!

Gjon Bruçi

Nëpërmjet shtypit të ditës, morëm vesh se shkrimtari Ismail Kadare, vitin e 85-të të lindjes po e përcillka me botimin e një libri, që ai e ka emërtuar “Koha për rrëfim”. Asesi nuk më shkonte në mendje se personazhi i këtij libri është vetë shkrimtari ynë. Dhe kjo, për dy …

Më shumë...

Bedri Halimi: Në rrugën e jetës me ty s’ka vdekje nga asnjë stuhi

Bedri Halimi

HALIL JASHARI   Me ty e arrijmë të pambërrijtshmën Nuk jemi fajtor për të çmendurit Me dhembje e realizojmë porosinë e nënës Dhe shërojmë dhembjen në bregun e liqenit të zanave   Ti mbete lajmëtar i pranverës Në çdo stinë Në rrugën për te dielli Ti lum i çdo vendlindjeje …

Më shumë...

Veli Veliu: Tri poezi

Veli Veliu

      UNË JAM I PARË   Në gjirin e vatrës flaka më mallëngjeu, Me ngjyrat e forta të flamurit kuqezi! Zjarrin himnizues e dhuroi Prometheu, Zemrën e trimit e çoi peshë fjala: liri!   Shtet pas shteti po e njohim botën, Në çdo vend ka ndonjë fshehtësi! Me të gjitha forcat …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shkrimi, të cilin nga pikëllimi e dhembja nuk arrita ta lexoj në varrimin e Agim Lecit

Besi

E respektuar familje e Agim Lecit, bashkëvuajtës të tij nëpër burgje dhe të gjithë ju pjesëmarrës në këtë varrim! Nuk e kam të lehtë të flas  sot për Agimin, sepse ndarja e tij nga jeta, në moshë shumë më të re se unë, më ka pikëlluar  dhe   më ka goditur …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Vasfije Krasniqit dhe të gjitha motrave tona

Vasfije Krasniqi-Goodman

ASAJ   ajo ishte brenda vetës me shpirtin e saj të vrarë e rëndë kjo dramë e jetës kjo botë e bërë përrallë   një këngë falja një këngë jetës dhe asaj për hir të dashurisë njerëzore të mos bëhet kënga vajë në rrugët e vrara nga vrasësit e saj …

Më shumë...

Skënder Demaliaj: Ylli i Rock-ut shqiptar, Gentjan Demaliaj, në 6 vjetorin e ndarjes nga jeta

Skënder Demaliaj: Ylli i Rock-ut shqiptar, Gentjan Demaliaj, në 6 vjetorin e ndarjes nga jeta

Gentjan Demaliaj është vokalisti i grupit “Djemtë e Detit”. Muzika e tij ka 30 vjet që dëgjohet e do të vazhdojë të dëgjohet në vazhdimësi… Genti është personazhi emblematik i grupit. I veshur me të zeza, me kryqin e besimit të palëshuar, me flokët e gjata, gjithë humor, elegant, shpërthyes kur …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Titistët

Mona Agrigoroaiei

Titistët 1 Titistë kanë qenë Titista janë! Për Serbinë jetën japin Ata fytyrë nuk kanë.  Nuk quhen shqiptarë. Kanë tradhtuar vendin; i ndihmojnë shkijve barbarë të zaptojnë Kuvendin!! Në strofuj po fshihen. Partia është maskë e tyre; Të vjetër e të rinj, Titistët janë batakcinj! 2 Në luftën çlirimtare Ata …

Më shumë...

Në moshën 88 vjeçare, ka vdekur poeti më i shquar malazez i shekullit 20, Jevrem Brkoviq

Në moshën 88 vjeçare, ka vdekur poeti më i shquar malazez i shekullit 20, Jevrem Brkoviq

Shkrimtari i famshëm dhe një nga poetët më të shquar malazezë të shekullit 20, Jevrem Brković, i cili kaloi dekadën e fundit të shekullit të kaluar në mërgim në Zagreb, vdiq të dielën në moshën 88 vjeç, njoftoi Hina. Brković lindi më 29 dhjetor 1933 dhe u shkollua në Titograd …

Më shumë...

Bedri TAHIRI: Misërnikja 

Bedri Tahiri

Çdo komb çlirohet me përpjekjet e veta. (Fan Noli)  Shirat e pandërprera, të dy- tri ditëve të fundit, sollën ujë të mjaftueshëm në pusin e mullirit të vockël, që si babagjan sedërmadh e hijerëndë qëndronte midis shelgjishteve kacavjerrëse e lotuese. Xha Rrustemi, një plak imëtak e paksa gungaç, me një pelerinë …

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Strategjia kombëtare e shtetërore për organizimin e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në Diasporën shqiptare

Isuf I. Bytyçi

Në saje të punës, të cilën e bëjmë me mësimin plotesues të gjuhës shqipe në diasporë, kemi ardhur në përfundim se duhet gjendet një formë organizimi e qëndrueshme, nga ana e institucioneve shtetërore e kombëtare, shqiptar Duke u bazuar në punën e vazhdueshme e vullnetare të Këshillit Organizativ për Mësimin …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kënga ime

Mehmet Bislimi

Kënga ime  (Taip Zekës)   me besimin e madh tek zoti dhe liria ai nuk u ankuan kurrë nga jeta e rëndë jetën e çmonte më shumë nga ne mbi të gjitha e çmonte lirinë të cilës iu përkushtua përjetësisht                                                                                                                                                             ai iku mbase me të vetmen brengë që nuk …

Më shumë...

Halit Coka: Dëshirë, Dhimbje, Urrejtje!

Lutfi Coka

  Dal nga shtëpia Me plot gëzim, Të vrojtoj i heshtur Qytetin tim.   Kam shumë shpresë Kam shumë besim Ta shoh të bukur Qytetin tim.   Sa mire të jetë Sa shumë bukuri Të shoh të gezur Pleq dhe femije!   Të shoh buzëqeshjen E nënave tona Të jenë …

Më shumë...

Mr. sc. Miftar KURTI: ROMAN-BALADË KUSHTUAR ISA BOLETINIT

Miftar Kurti

(Betim Muço: Gjurma e vetëtimës, EQUINOXES, SHBA, 2007) Betim Muço (21 janar 1947-15 janar 2015) është emër i njohur në letrat shqipe në Shqipërinë londineze dhe jashtë saj, deri edhe në Amerikë, por jo sa duhet i prezantuar dhe në Kosovë. Ai njihet si poet, prozator, antologjist, përkthyes. Një kohë …

Më shumë...

Shefqete GOSALCI: GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU, PARZMORE ÇELIKU NË GJOKS TË EVROPËS

Shefqete Gosalci: Njerëz të zi me origjinë ferri

(Këtë poezi timen, (e cila është vlerësuar me III Çmime të para, (Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Kosovë, në Vitin e Gjergj Kastriotit-Skenderbeut (2018), po e postoj me kërkesën e shumë miqve të mi në rrjetet sociale, të cilët më lutën ta botoj, për çka i falënderoj secilin veç e …

Më shumë...

Monologu i shqiptarit në “Poemin kosovar” të Mitrush Kutelit, monolog i fenomenologjisë kombëtare

Mitrush Kuteli

“Poemi kosovar” i shkrimtarit të madh shqiptar, Mitrush Kuteli është ndër krijimet antologjike të letërsisë shqiptare në përgjithësi. Në këtë krijim fenomenal, ai me një ndjenjë të thellë përkushtimi vëllazëror e kombëtar, ka përshkruar fatin e rëndë të shqiptarëve të Kosovës e më gjerë, të cilët praj vitit 1912 kishin …

Më shumë...