Kultura

Zymer Mehani: U MBAJT ORË LETRARE, NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Zymer Mehani: U MBAJT ORË LETRARE, NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Sot, më 21 mars (2021), në  Ditën Botërore të Poezisë, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” të Prishtinës u mbajt ora letrare, e organizuar nga LSHK-ja, me pjesëmarrje të shumë poetëve, anëtarë të saj.   Hapjen e bëri nënkryetarja Albina Idrizi, e cila poetëve ua uroi festën. Pastaj për Ditën Botërore …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Vështrim për ekspozitën personale të artistit, Milot Gusia, që u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë

Ilir Muharremi: Vështrim për ekspozitën personale të artistit, Milot Gusia, që u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë

Vështrim për ekspozitën personale të artistit Milot Gusia që u hap të shtunën në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjeter Bogadani” në Prishtinë “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi” te “Njerëz të shkëlqyer” Në Kosovë varfëria është spërkatur si pllagat e gjakut  që dita ditës pikojnë e shteren nga damarët e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

(Vështrim për romanin, “Ecje nëpër furtunë”,  vepër e  autorit, Bedri Halimi)   Romani i personazhit, “Ecje nëpër furtunë”  vepër letrare, artistike e dokumentare e  shkrimtarit dhe veprimtarit të njohur, Bedri Halimi, shpalos kujtime nga jeta e vetë autorit, përmes Bledit, personazhit  kryesor rreth të cilit janë shtjelluar të gjitha ngjarjet, …

Më shumë...

Nazmi Bajra: HELMIMI I NXËNËSVE SHQIPTARË TË KOSOVËS ME GAZRA TOKSIKE, 1990 FILLIMISHT NË PODUJEVË

Nazmi Bajra: HELMIMI I NXËNËSVE SHQIPTARË TË KOSOVËS ME GAZRA TOKSIKE, 1990 FILLIMISHT NË PODUJEVË

Pushtuesit serbo – malazezë në Kosovë gjatë kësaj periudhe (1981 – 1989), përdorën forma më të ndryshmet për ta friksuar popullin e Kosovës që të jetë i dëgjueshëm, të pranoj Serbinë shtet të vetin dhe të jetë i nënshtruar, i eksplatuar, i ndrydhur e pa kurfaarë të drejtash elementare për …

Më shumë...

Adil Olluri: “Burgu” është një roman i shkruar në formën realiste të shkrimit letrar, roman i personazhit

Ahmet Qeriqi - Romani Burgu

(Ahmet QERIQI: “Burgu”, roman, Radio-Kosova e lirë, Prishtinë, 2004) Romani “Burgu” është një vepër letrare, e cila në qendër të ligjërimit të saj e vë kryepersonazhin, Eknat Malmiri, i cili është boshti tematik i tërë rrëfimit, që zhvillohet në një hapësirë të mbyllur, ku i tërë veprimi, të gjitha situatat …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Ju kujtohet skulptura e vezës pranë Teatrit Kombëtar?

Ilir Muharremi: Ju kujtohet skulptura e vezës pranë Teatrit Kombëtar?

Ju kujtohet skulptura e vezës pranë Teatrit Kombëtar? Pak kush e dinte kuptimin e saj, dhe pak kush e njihte skulptorin e njohur gjerman. Kuptimi i vezës me tentim arsyetimi që nga lashtësia edhe sot, mbetet ende një rrëmujë skeptike kohore, pa bazë shkencore me referenca mitologjike, mirëpo thellësia e …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Grekët kanë një armë të frikshme, pabesinë, bijtë e shqipes nuk merren vesh me bijtë e gjarprit

Faik Konica: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët (Me rastin e 146-vjetorit të lindjes) Faik Konica njihet jo vetëm si një nga publicistët më të mirë, po edhe si njeriu që në të gjitha mënyrat e mundshme tregoi realitetin në të cilin ndodhej Shqipëria, Faik bej Konica (Konicë, 15 mars 1875 – Uashington, 15 …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Nga marsi në mars

1981

Hyrje në pranverë (kushtuar demonstratave të vitit 1981)   pranë dritares sy hapur nga maja e pemës u ngritën zogjtë në fluturim me krihet e butë borën shkunden pranvera po vjen ma në fund edhe në qytetin tim   po po vjen marsi i trëndafilave afshi i ngrohtë tokën puthiti …

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin  e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar

Shkolla shqipe në Kantonin  e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar. Shembull që dëshmon përpjekje të vazhdueshme në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës shqipe, në Diasporë. Një libër, që gjatë leximit na detyron të mendojmë se sa e rëndësishme është gjuha dhe kultura kombëtare shqiptare. Kush jemi ne dhe …

Më shumë...

Ismail Kadare: Poezi për Kosovën

Ismail Kadare

(E shkruar në vitin 1981, kur Kosova shpalosi Flamurin e Lirisë)   E hidhur vjeshtë e këtij viti Kosovën gjeti nën terror. Korba të zez mbi të ia mbërritën, Hetues, gjykatës e prokurorë.   Me dhjetë vjet burg, me tetë, me shtatë, Me dymbëdhjetë dënojnë diku. Kështu mes jush shekullin …

Më shumë...

Kadri Rexha: Amanet brez pas brezi

Kadri Rexha

( Hydajet Hyseni: “Pushka amanet“, poemë, botoi “Zëri i Kosovës”, 1989) “Pushka amanet” e autorit Hydajet Hyseni i posedon të gjitha komponentet e krijimit artistik letrar, që e bëjnë të dashur dhe të përjetshëm në kujtesën e lexuesit, sidomos të lexuesit të moshës së rinisë, të cilëve edhe u dedikohet. …

Më shumë...

Zymer Mehani: E flamurit je shqiponjë

Zymer Mehani

  (Me rastin e ditëlindjes së dëshmores Antigona Fazliu (11 mars 1981) 1. Përballë kohës e tufanit Dhe furtunës e murlanit Me  gjak tëndin n’ histori Vetë firmose pavdekësi.   Emri yt më i bukuri n’ botë Gjeraqinë n’ suferinë e shqotë Sytë e tu-shkrepëtimë lirie Zemra jote- flakë atdhesie. …

Më shumë...

Besarta Hamëz Jashari: Do të ishte e rëndomtë…

Besarta Hamëz Jashari: Do të ishte e rëndomtë...

Do të ishte e rëndomtë… edhe nata, edhe zjarri, do të ishin të rëndomta sonte… edhe muaji Mars, do të ishte i rëndomtë… edhe unë do të isha e zakonshme, thjeshtë një Besartë ! … Çdo gjë do të ishte e rëndomtë, pa aktin unik të vetëflijimit për LIRI të …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Festa e shkollës shqipe

Isuf Ismaili

Në historinë e popullit shqiptar ka ngjarje shumë të rëndësishme për kohën kur kanë ndodhur, por edhe rrezatuese dhe dritëhedhëse edhe në ditët tona. Njëra nga këto ngjarje që ka lënë gjurmë  të thella përgjithësisht,  është edhe dita kur është çelur shkolla e parë shqipe. Pikërisht sipas dëshmive që i …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

Mehmet Bislimi

Flakët e lirisë (lexo me zë!) 1. sonte në Prekaz flakët e lirisë Komandantin përkujtojnë me shkëlqimin e flakës lirisë njerëzishëm ia hapem derën më në fund erdhën lulet edhe nder ne se bashku me pranverën sakrificë e paparë e padëgjuar nder shekuj shqiptarët qëndruan të pathyer kurrë nuk e …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

Tashmë ishte e largët koha kur thirrja e çetave të maleve të Drenicës: “Prite Azem Galicën, ore!”, ua kallte datën hordhive të krajlit serb. Vitet dhe dekadat e robërisë së Kosovës kishin venitur, në kujtesën e sunduesit serb, pamjen e dragoit të Galicës, që fluturonte hipur në kalë. Vetëm atëherë …

Më shumë...