Kultura

Ahmet Qeriqi: Shaqir Hoti, mjeshtër i pasionuar i etnomuzikologjisë shqiptare

Ahmet Qeriqi

(Me rastin e ndarjes nga jeta) Instrumentisti, artisti popullor dhe mjeshtri i rrallë i etnomuzikologjisë shqiptare, Shaqir Hoti, është emër i njohur në vendin tonë, por jo sa duhet i prezantuar, i gjurmuar dhe i studiuar. Atë, shumica e njohin si instrumentist, si mjeshtër që prodhon  instrumente muzikore dhe ekzekuton …

Më shumë...

Zymer Mehani Ju ngadhënjyet…

Zymer Mehani

(Luftëtarëve të Koshares, të rënë më 9 prill 1999)     Të hekurtit topa ende mbajnë erë gjaku   Të hidhur, t’neveritshëm, plot helm e plot tmerr   Prej nga vinte e zeza vdekje si korbi… vetë kobi   N’atë kasaphane…. n’atë skëterrë të mjerë   E demonët e përjargur …

Më shumë...

Astrit Dervishaj: Në përkujtim të heroinës, Fetnete Ramosaj

Astrit Dervishaj: Në përkujtim të heroinës, Fetnete Ramosaj

Zëri i ushtrisë çlirimtare në luftë Penda e historisë sonë pas luftës Vasha e bukur e Dukagjinit Mjeshtre e penës dhe e pushkës.   Në agimet e arta të lirisë kur dielli lind Dhe kudo që lulekuqet do të lulëzojnë Në mendje na e sjellin me shumë krenari Fetnete Ramosajn …

Më shumë...

Kadri Rexha: IDEALET E DËSHMORËVE TANË FLAKËROJNË SI DIELLI

Kadri Rexha: IDEALET E DËSHMORËVE TANË FLAKËROJNË SI DIELLI

 ( Fjalë e mbajtur  në Akademinë përkujtimore për Dëshmorët e Pranverës shqiptare 81, në Kinemanë ABC, 02.04. 2021, ora 13.00, në Prishtinë Të nderuar pjesëmarrës, Përkujtimi i dëshmorëve Asllan Pireva, Naser Hajrizi, Nebih Meha, Nesimi Dervishdana, Rizah Matoshi, Ruzhdi Hyseni, Salih Abazi, Salih Zeka, Sinan Bajrami, Sherif Frangu, Tahir Meha, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Plakut (Xheladin Gashi)

Xheladin gashi

Plakut   vendosmërisht rrugëtoimbi prushin e lirisëme vdekjen u mat sa herënë kopshtin e atdheut mbollitrëndafilat e kuq para diellit këngë për ne përcillte ëmbëlsisht mbi telat e çiftelisë për ty për mua për brezin e ri për të nesërmen e lirë ku nuk do t’i vrasin të merituarit ku …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI:   Rreth romanit “Malësorja”, të Nazmi Rrahmanit, botimi i parë në vitin 1965.

Shefqet Dibrani

KARAKTERI I PERSONAZHIT DHE KRIJIMI I TYRE  Secili autor bënë përpjekje për të përshkruar sa më mirë karakterin e personazhit, në menyrë që lexuesi t’i përjetojë si figura të gjalla, zakonisht kjo bëhet për romanet e tipit rrëfim a përshkrim për ngjarje të caktuara. Krijimi i personazhit sa më autentik, …

Më shumë...

 VELI VELIU: PRANVERA SHQIPTARE

Veli Veliu

  JEHONA E KËNGËS SË NDALUAR   Vatra e rezistencës në shtëpinë time, Qendrës e rrugëve pa dritë përgjime! Takimi me grupin ilegal të Dardanës, Jehoi fort kënga e ndaluar e Tiranës!   Njëri nga mysafirët s’ këndoi me ne, Dyshuam pak, Emin Krasniqi bëri be! Isa nuk këndon, as …

Më shumë...

Abdurahim Ashiku: Albert Zholi ishte njeriu i parë që takova në Athinë më 11 gusht 1996

Albert Z. Zholi

Organizime në emigracion – (Fragment studimi) Kuvendet, tubimet, shoqëritë apo shoqatat siç kanë marrë tashmë emër në hapsirë dhe kohë, i lindin situatat, momentet , nevojat ekonomike, politike apo sociale. Nga ky rregull nuk përjashtohen edhe shoqatat shqiptare në emigracion. Ato lindën për një arsye dhe u shumuan për shumë …

Më shumë...

Dardan Ibrahimi: Vrapojmë “përtej vdekjes”

Dardan Ibrahimi: Vrapojmë "përtej vdekjes"

Të kujtosh ditët e luftës, tmerrit e vuajtjes nuk është aspak e lehtë, e lëre më të jesh përjetuesi kryesor i atyre ngjarjeve siç është Gramozi me nënën e tij Vjollcën dhe gruan e axhës Shyhreten. Sot ata janë të mbijetuarit e vetëm të asaj masakre makabër të kryer nga …

Më shumë...

Kaltrina Gursel Sylejmani: Kur po më thonë: “Ti je çikë dëshmori, rri mos fol, nuk të takon ty”…!

Kaltrina Gursel Sylejmani: Kur po më thonë: “Ti je çikë dëshmori, rri mos fol, nuk të takon ty”...!

Aman mos më thoni ma kështu, se unë i përfaqësoj veç qëndrimet e mia që mendoj se janë të drejta! D.m.th veç pse jam çikë luftëtari e dëshmori, duhna me mshel gojën e me kqyr seri a?! Ama, Baba jem ka vepru ndaj të keqes gjithmonë për të mirën e …

Më shumë...

Shaban Kabashi: Libri “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar” vepër e autorit, Vaxhid Sejdiu

Shaban Kabashi: Libri “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar” vepër e autorit, Vaxhid Sejdiu

Mësuesi, veprimtari dhe shkrimtari, Vaxhid Sejdiu, është edhe autor i këtij libri por edhe i shumë shkrimeve të llojeve të ndryshme. Këto ditë doli nga shtypi një libër studimor shumë interesant, si rezultat i studimeve të tija të thella në fushën e arsimit shqip. Libri titullohet: “Shkolla Shqipe në Kantonin …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: GJUHA SHQIPE NË LISTËN E GJUHËVE TË KOMUNITETEVE TJERA NË LANDIN E BAVARISË

Mustafë Krasniqi

  Përpjekja e mërgatës shqiptare, që nga periudha e mëhershme dhe ajo e  rilindësve ishte  dhe mbeti si e vetmja shpresë, për të qenë  më afër atdheut,  ruajtjes së  gjuhës amtare dhe përcjellja e saj te brezat e ardhshëm,  ngaqë identiteti dhe gjuha shqipe janë dy elemente qenësore që e …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Një tufë poezish

Mona Agrigoroaiei

Sensi i historisë!   Perandori pas perandorie Vuajtje pas vuajtjes Shqiptarët këtu jan’ Kështjellë e pamposhtur Në Ballkan!   Përandoritë ikën Shqiptarët rezistuan Dhe sensi i histories Kthim mbrapa ska!   Kthim mprapa nuk do të ketë Shqiptarët do të ribashkohen Shipëri Etnike do të jetë Armiqtë lë të tërbohen! …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sfidat dhe rrugëtimi vertikal i një intelektuali

Ahmet Qeriqi: Sfidat dhe rrugëtimi vertikal i një intelektuali

(Vështrim për librin: “Kujtim i ngrirë”, i autorit,  Ibrahim Skënderi) Krijuesi, veterani i arsimit dhe veprimtari,  Ibrahim Skënderi, në romanin e tij të personazhit, apo sikur thuhet rëndom, në romanin autobiografik, ka segmentuar momente nga jeta e tij prej fëmijërisë e deri tani në moshën e pleqërisë. Kjo “Kronikë e …

Më shumë...

Zymer Mehani: U MBAJT ORË LETRARE, NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Zymer Mehani: U MBAJT ORË LETRARE, NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Sot, më 21 mars (2021), në  Ditën Botërore të Poezisë, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” të Prishtinës u mbajt ora letrare, e organizuar nga LSHK-ja, me pjesëmarrje të shumë poetëve, anëtarë të saj.   Hapjen e bëri nënkryetarja Albina Idrizi, e cila poetëve ua uroi festën. Pastaj për Ditën Botërore …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Vështrim për ekspozitën personale të artistit, Milot Gusia, që u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë

Ilir Muharremi: Vështrim për ekspozitën personale të artistit, Milot Gusia, që u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë

Vështrim për ekspozitën personale të artistit Milot Gusia që u hap të shtunën në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjeter Bogadani” në Prishtinë “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi” te “Njerëz të shkëlqyer” Në Kosovë varfëria është spërkatur si pllagat e gjakut  që dita ditës pikojnë e shteren nga damarët e …

Më shumë...