Albert Z. Zholi

Albert Z. Zholi: Glykeria, këngëtarja greke që ka marrë 2 milion klikime me këngën, “25 gërsheta”

Glykeria u ndodh në Tiranë, për herë të dytë pas rreth 20 viteve. Herën e parë ajo kishte ardhur në kryeqytet për një koncert me karakter human në Teatrin e Operas dhe Baletit. Këtë herë koncerti u dha në amfiteatrin e Tiranës (pranë liqenit) ku koordinimin e kishte z. Arjan Sukniqi, drejtor i Amfiteatrit. Një këngë e përpunuar nga bashkëpunëtori i saj i ngushtë: muzikanti i afirmuar elbasanas në Greqi, Dasho Kurti dhe e interpretuar nga Glykeria, ishte fillimi i idese për ta sjellë këngëtaren e madhe në Shqipëri. Kënga “25 gersheta”, u publikua në faqen e Komunitetit Shqiptar në Greqi me iniciativën e Rovena Xhori, ku deri më sot numëron rreth 2.000.000 klikime e komente pozitive pafund për këngëtaren e madhe greke, e cila për herë të parë interpretoi këngën edhe në shqip. Interpretimi i saj nëpërmjet faqes së Komunitetit Shqiptar udhëtoi në shumë faqe e gazeta shqiptare dhe interesimi e admirimi morën majat. Interesimi i z. Arjan Sukniqi dhe ndërmjetësimi i z. Dasho Kurti, bënë të mundur koncertin e madh, i cili doli “Sold Out”. Pasi komunikuan me Rovena Xhorin ku ajo shprehu gadishmërinë e saj per ti shoqëruar vullnetarisht në Tiranë, filluan përgatitjet dhe provat në Athinë. Vlen të përmendet se kënga “Moj e bukura More”, ide e Dasho Kurtit dhe në mësimin e të cilës ndihmoi dhe Rovena Xhori, kishte një sukses të jashtëzakonshëm në sallë e më pas në gjithë Diasporën. Ambasada Shqiptare në Athinë. Në kuadër të promovimit të këtij koncerti kaq të veçantë, ambasada Shqiptare  i ofroi Glykerias “Certifikatë Mirënjohje”, për gjithë punën e saj artistike dhe qëndrimin e saj pozitiv në marrëdhëniet e mira ndërmjet dy popujve fqinj. Nisja në Tiranë u bë me një grup prej 17 vetësh dhe qëndrimi përfshiu 2 netë, e tre ditë. Këngëtarja e shoqëruar nga i shoqi që është njëkohësisht dhe menaxheri i saj & drejtor i orkestrës z. Stelio Fotiadhi, nga z. Dasho Kurti, nga Kyetarja e Shoqatës Kulturore Shqiptare Enkeljeda Fejzo dhe Rovena Xhori, u pritën nga Kryetari i Bashkise së Tiranës z. Erion Veliaj, nga i cili këngëtarja mori dhe një vlerësim e një dhuratë të veçantë, Kullën e Sahatit të Tiranës. Këngëtarja dhe i gjithë grupi, u befasuan këndshëm nga ndryshimet themelore të bëra në qytet, duke i krahasuar ato me Tiranën e para 20 viteve. Publiku krijoi një atmosferë të magjishme dhe ajo që e befasoi këngëtaren, ishte se ata dinin përmendeësh çdo këngë të programit dhe e shoqëronin me zë e duartrokitje. Gjithashtu këngëtarja dhe muzikantët u shoqëruan për një shëtitje në pika turistike të Kryeqytetit dhe restorantet tradicionale. Grupi mbeti veçanërisht i kënaqur me të gjithë mirëpritjen dhe klimën miqësore në Tiranë ku Glykeria, shprehu gadishmerinë për t’u gjendur sërish pranë publikut shqiptar së shpejti, pse jo edhe në qytete të tjera!

Jetëshkrimi

 Glykeria ka lindur më 16 nëntor 1953 në Agio Pnevma, Serres. Është një këngëtare greke aktive në Greqi dhe Qipro, ndërsa fiton famë edhe në Izrael, Francë, Turqi, Spanjë dhe Angli. Karriera e saj është zhvilluar mbi 30 vjet dhe është shënuar nga disa lëshime shumë-platinike. Më 14 mars 2010, Alpha TV renditi Glykerian artisten e tretë femër më të çertifikuar në epokën fonografike të vendit (që nga viti 1960). Glykeria e filloi karrierën e saj më 1974 duke punuar në studiot e muzikës në Athinë Plaka dhe dha shfaqje me artistë të njohur, duke kënduar këngë me M. Hadjidakis, M. Theodorakis, M. Loizos, etj.

Ajo filloi karrierën e saj diskografike duke nënshkruar me Lyra Music, duke lëshuar albumin e saj të parë së bashku me një tjetër artist në rritje Giorgos Gerolymatos të quajtur “Min Kaneis Oneira” më 1978. Ky lëshim shkaktoi një trazim në industri, duke treguar zërin unik të Glykeria para kombit. Në fillim të viteve ’80, Glykeria publikoi albumin e saj të parë me këngë solo, “Ta Smyrneika”, një album përpilimi me këngë tradicionale nga Smyrna. Gjatë viteve në vijim, Glykeria performoi në klube të njohura dhe bouzoukia, duke fituar vrullshëm shumë tifozë, dhe bashkëpunoi me këngëtarë të tjerë të njohur, përfshirë George Dalaras. Në të njëjtin vit ajo publikoi albumin e saj debutues “Sta Matia Koita Me”, i cili u kompozua plotësisht nga Stelios Fotiadis dhe shënoi fillimin e bashkëpunimit të tyre të suksesshëm të vazhdueshëm. Më 1982, ajo u zgjodh për ta përfaqësuar Greqinë në festivalin Europalia ’82 në Bruksel, së bashku me Sotiria Bellou, George Dalaras dhe Margarita Zorbala. Një vit më pas, Glykeria publikoi koncertin e saj të parë zyrtar të drejtpërdrejtë “Omorfi Nyhta” dhe për shkak të suksesit të saj masiv Lyra lëshoi albumin e saj të parë live, “I Glykeria Stin Omorfi Nyhta”, i cili vazhdoi të thyejë çdo rekord muzikor të shitjeve në Greqi deri në atë pikë. Në prill të vitit 1985, publikimi i albumit me disk të dyfishtë “Tragoudi Aisthimatiko” solli në jetë disa nga hitet më të mëdha të Glykeria, si “Magisses”, “Pentohiliara”, “Ta Dahtilidia” dhe “Fantaraki”, duke e çuar në vendin e parë artisten e re në shitjet e albumeve të vitit 1985 në mesin e shitjeve kombëtare dhe ndërkombëtare. Në vitin 1986, ajo këndoi “Earini Symfonia” (poezi nga Yiannis Ritsos, muzikë nga Yiannis Markopoulos) për performancën premierë të këngës, në ceremoninë e hapjes së Kampionatit Botëror të mbajtur për herë të parë në Stadiumin Olimpik të Athinës, transmetuar në 120 vende të gjitha në të gjithë botën.

Karriera ndërkombëtare

Ajo ka kënduar në koncerte në Greqi dhe jashtë saj (Evropë, ShBA, Kanada, Australi, Zelanda e Re, Qipro, Izrael dhe Turqi). Për shkak të koncerteve të suksesshme që dha në Izrael ajo u shpall këngëtarja më e njohur e huaj. Kryetari i Jeruzalemit i dha asaj çelësin e artë të qytetit (1994). Tri albume u botuan në Izrael në të njëjtën kohë, të gjitha ato të arta në një kohë shumë të shkurtër: Glykeria golden-hits, Far aëay, Glykeria – 14 classics, dhe albumi i saj i parë në Francë: Golden hits – The voice of Greece .

Në 1998, albumi i saj i dytë u lëshua në Francë. Ajo mori pjesë në dy albume për labelin amerikan Putumayo dhe në përmbledhjet e lëshuara në Evropë.

Në vitin 1999, ajo performoi dy koncerte në Tel Aviv me Orkestrën Filharmonike të Izraelit. Disa muaj më vonë u publikua albumi i koncertit dhe, menjëherë pas kësaj, Glykeria dhe Orkestra Filharmonike e Izraelit u lëshuan në të gjithë botën nga Sony Classic.

Në vitin 2001, ajo mori pjesë në albumin Alif të muzikantit me famë botërore Omar Faruk Tekbilek.

Më 2002, ajo dha koncerte me Orkestrën “Mikis Theodorakis”, orkestrën “Estudiantina” dhe bëri një turne personal në të gjithë Greqinë.

Kontrolloni gjithashtu

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë “Fluturat”, këtë vit mbahet pas 4 vjet ndalese Që …