Kultura

Adil FETAHU: LIBËR I NGJARJEVE HISTORIKE NË KOSOVË

Adil FETAHU: LIBËR I NGJARJEVE HISTORIKE NË KOSOVË

(Jusuf Zejnullahu: REZISTENCA E THYER, botoi SAS,Prishtinë,2019) Disa fjalë për autorin Jusuf Zejnullahun, ish-kryeministër i Kosovës në vitin 1990, në kohën kur Serbia me akte formale-juridike dhe me veprime reale të dhunshme e suprimoi autonominë e Kosovës,- e njohin vetëm brezi i rritur i asaj kohe. Para se të vinte …

Më shumë...

Brikena Cani: Liria individuale e artistit të talentuar Anri Sala, me origjinë shqiptare, prezantohet në qytetin e Bergamos

Instalimi i artistit shqiptar Anri Sala,  Transfigurimi, u prezantua në eskluzivitet në Bergamo në Sallën e Kapriatave mes një publiku entuziast në një kontekst antik dhe modern në të njëjtën kohë. Liria individuale e artistit të talentuar Anri Sala, me origjinë Shqiptare dhe të mirënjohur nga publiku ndërkombëtar, prezantohet ne …

Më shumë...

VELI VELIU: AKADEMIK REXHEP QOSJA SHKRIMTAR I PERMASAVE BOTËRORE

Rexhep Qosja

Akademik Rexhep Qosja, është shkrimtari dhe studiuesi më i madh i letërsisë shqiptare në kohën tonë! Jeton në Prishtinë dhe është krijues shumë prodhimtar në gjini të ndryshme letrare! Nga vepra e parë deri te e fundit të gjitha janë me peshë të madhe dhe kanë vlera të larta ideo-artistike …

Më shumë...

Edin Smailoviq: Koha kur Rozhaja ishte qyteti më humanitar i botës, përplot me shqiptarë të përndjekur

Edin Smailoviq: Koha kur Rozhaja ishte qyteti më humanitar i botës, përplot me shqiptarë të përndjekur

Rozhaja është një qytet me rreth 10 mijë banorë. Ndodhet saktësisht në 1000 metra mbi nivelin e detit. Përafërsisht po aq banorë jetojnë ende në fshatrat që i përkasin komunës së Rozhajës. Klima është kryesisht malore, e ashpër. Vetëm dhjetë kilometra larg qytetit është kufiri me Kosovën dhe pika kufitare …

Më shumë...

Enver Maloku: Sot në Klinë fillon festivali: “I këndojmë lirisë”

Enver Maloku: Nesër në Klinë fillon festivali: “I këndojmë lirisë”

Sot në  orën  19:00, në Klinë nis Festivali Folklorik Mbarëkombëtar “I  këndojmë lirisë”. Sivjet është edicioni i 20-të me radhë i festivalit, i cili mbahet më datat 6, 7 dhe 8 qershor. Aktivitetet e para në kuadër të këtij Festivali fillojnë në Çabiq, në ora 11:00 në vendlindjen e Mujë …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Festivali Folklorik i polifonisë: “Netët e Bejkës së Bardhë” nga 3 deri më 5 qershor 2022 mbahet në Pilur dhe Nivicë

Isuf Ismaili: Festivali Folklorik i polifonisë: “Netët e Bejkës së Bardhë” nga 3 deri më 5 qershor 2022 mbahet në Pilur dhe Nivicë

Festivali Folklorik i Polifonisë, apo Festivali Folklorik i Këngës Shumëzërëshe të Jugut të Shqipërisë, do të fillojë sot, më 3 qershor 2022 në Pilur të Vlorës e në Nivicë të Tepelenës. Ky Festival organizohet, së pari nga poeti, folkloristi e atdhedashësi i flaktë Kristo Çipa, nga Bashkia e Himarës e …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Në parkun e lojërave „Voglsam“ në Schönau të Mynihut,  u realizua ekskursioni i nxënësve të Shkollës Shqipe në Bavari

Mustafë Krasniqi: Në parkun e lojërave „Voglsam“ në Schönau të Mynihut,  u realizua ekskursioni i nxënësve të Shkollës Shqipe në Bavari

Dje, më 28.05.2022, në parkun e lojërave „Voglsam“ në Schönau të Mynihut, në kuadër të aktiviteteve për vitin shkollor 2021-2022, të Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH-i) u realizua ekskursioni i nxënësve të Shkollës Shqipe në Bavari. Në këtë ekskursion përpos nxënësve, mësimdhënësve, e pranishme ishte edhe kryesia e …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: LETRA E NËNËS

Albert Z. ZHOLI

Atë mbrëmje ra shpejt për të fjetur. Ishte rraskapitur në punë. Kishte punuar plot 14 orë në fabrikën e përgatitjes së bojërave hidromat në periferi të Athinës. Kur gjumi po e mposhtte dhe sytë ishin në përhumbjen e qetësisë së errësirës bie zilja e celularit. Mendja menjëherë i shkoi për …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Bunari filozofik i Adem Rusinovcit

Ilir Muharremi: Bunari filozofik i Adem Rusinovcit

Vet bota është një vepër arti, nganjëherë na duket si ëndërr  ose si poemë, ose si tym i ngjyrosur para syve tanë. “Bunarin”, e shohim si shpresë jete, ujë, gëzim, hidhërim, shmangim vështrimin nga vetja, ngjyrosemi me ujin i cili paraprin dhe vulos çastet jetësore. Intsalacioni i artistit dhe pedagogut …

Më shumë...

 Albert  Z.  Zholi: Mesazhi i një nate pranvere 

Albert Z. Zholi

Atë mbrëmje pranvere ndjehesha tepër i lodhur. Sa hyra në shtëpi mbylla celularin dhe u shtrivanë shtrat, pa komunikuar me askënd. Gjumi më kaploi menjëherë si magnet. Të nesërmen, kur u ngrita, koka më rëndonte si vare. Hapa celularin. Menjëherë ndjeva sinjalin e mesazhit. Në rubrikën e mesazheve lexova me …

Më shumë...

Sot, në 40-vjetorin e rënies, me aktivitete tematike e përkujtimore u përkujtua dhe u nderua dëshmori, Nazmi Muja

Sot, në 40-vjetorin e rënies, me aktivitete tematike e përkujtimore u përkujtua dhe u nderua dëshmori, Nazmi Muja

Sot, në 40-vjetorin e rënies së  dëshmorit, Nazmi Muja, në fshatin  Gradicë të komunës së Drenasit, duke filluar nga ora 12:00,  u bënë  homazhe, në nderim  dhe përkujtim të dëshmorit, i cili ishte vrarë mizorisht nga zyrtarë të shërbimit sekret të  ish-Armatës  Jugosllave. Në vazhdim të aktiviteteve, në orën 14:00 …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Për jetimët duhet të mendohet çdo ditë jo vetëm në 20 Maj

Albert Z. Zholi

Ishte Ditë Kujtese dhe reflektimi për më shumë vemendje dhe politika sociale në ndihmë të jetimëve 20 Maji njihet ndryshe si Dita e Fëmijëve Jetimë. Pra është dita e atyre, që rrallë u gëzon shpirti, rrallë u qesh buza, shumë rrallë ndjejnë një dorë të ngrohtë mbi supet e njoma. …

Më shumë...

Zë i thekshëm i lirisë, luftëtari, këngëtari dhe pjesëtari i UÇK-TMK-së, Muhamet Ahmeti

Zë i thekshëm i lirisë, luftëtari, këngëtari dhe pjesëtari i UÇK-TMK-së, Muhamet Ahmeti

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka hapur horizonte të paskajshme në krijimtarinë e shkrimtarëve, poetëve, këngëtarëve dhe krijuesve të tjerë. Nuk ka dëshmor në Kosovë,  për të cilin nuk është kënduar e nuk këndohet një këngë.  Në fonotekën e Radios-Kosova e lirë janë mbi tremijë  këngë për dëshmorët, martirët …

Më shumë...

Maki Beqiri Asllani: Anë e përtej u godit liria e fituar me tonelata gjaku, që nga embrioni deri te shqiptari mbi shekullor

Maki Beqiri Asllani: Barbarët vrastarë jetojnë pranë familjeve të tyre krejtësisht të lirë, luftëtarët qëndrojnë brenda 4 mureve, mbyllë

Jo rastësisht ka vite e vite që nuk mund ta shkruaj për të rënit fjalën- “LAVDI “. Që moti jemi dëshmitarë që veç të vrarit ( dhe ATA me seleksionime) ishin më të mirët e UCK-së… Ta dimë të gjithë, një e për një, që ka për t ‘na zënë …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Pëllumbat e lirisë

Azgan Haklaj

Një komb- një shtet! Më 16-të maj të vitit 1999-të ranë në fushën e nderit dy personalitete të shquara të Kosovës dhe të Kombit Shqiptar, dy veprimtarë të shquar të çështjes kombëtare, që luftuan njëri me penë për bashkimin e trojeve etnike dhe tjetri me pushkë për shembien e kufijëve …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Gjykimi i drejtë në procedurën penale dhe ndikimi i publicitetit në parimin e gjykimit të drejtë” i autores, Mirvete Zogiani-Uka

Doli nga shtypi libri: “Gjykimi i drejtë në procedurën penale dhe ndikimi i publicitetit në parimin e gjykimit të drejtë” i autores, Mirvete Zogiani-Uka

Libri studimor, “Gjykimi i drejtë në procedurën penale dhe ndikimi i publicitetit në parimin e gjykimit të drejtë” i autores,  Mirvete Zogjani-Uka, pasqyron  në përgjithësi respektimin e  publicitetit në gjykatat e Kosovës, e në veçanti  rolin e medias, në gjykimin e drejtë.  Vetë objekti i studimit është pikërisht ndikimi i …

Më shumë...