Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Kultura (faqe 32)

Kultura

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Poezia e Vaso Pashë Shkodranit: “O moj Shqypni e mjera Shqypni” me të drejtë është vlerësuar si Manifest ideor i programit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Thirrja, që rilindësi i mirënjohur iu drejtonte shqiptarëve për bashkim, unitet dhe rizgjim kombëtar, ka mbetur thirrje programatike që i ka shërbyer dhe iu shërben ...

Më shumë...

Fjala e prof. dr. Ismet Salihut në përurimin e librit: “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit

Fjala e prof. dr. Ismet Salihut në përurimin e librit: “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit

Më lejoni që sot, në sallën e bibliotekës Kombëtare, në këtë tempull të dijes e cila e simbolizon edhe kulturën, arsimin dhe shkencën e Kosovës, që në emër të Institutit për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, të bëjmë promovimin e monografisë që i kushtohet masakrës së Reçakut.  Çdo promovim i ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Libri, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit”, u botua edhe në gjuhën angleze

Ahmet Qeriqi

(Fjala e Ahmet Qeriqi,  redaktori i librit, Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit, mbajtur më 14. 9. 2017, me rastin e përurimit) Sot, këtu para jush,  flas në emër të kolegjiumit të Redaksisë së botimit të parë të librit, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit” meqë lënda e prezantuar në ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Reçaku i historisë dhe i themeleve të lirisë

Ruzhdi Jashari

(Me rastin e përurimit të monografisë, Masakra e Reçakut- Krim Kundër Njerëzimit, 14.09.2017.) Nuk harrohen kurrë ditët e martirizimit të qytetarëve të Reçakut më 15 janar të vitit `99. Nuk harrohet as një ditë e asaj kohe, e luftimeve të pabarabarta në mes të luftëtarëve të UÇK-së dhe forcave të ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: “Masakra e Reçakut…” – libër i dëshmive të dorës së parë

Fetnete Ramosaj

(Përkitazi me botimin e monografisë “Masakra e Reçakut – Krim kundër njerëzimit”, grup autorësh, në gjuhën angleze dhe ribotimin në gjuhën shqipe nga Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, Prishtinë, 2017.) Monografia “Masakra e Reçakut – Krim kundër njerëzimit”, grup autorësh, është libër i dëshmive të dorës së parë ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Pse populli hebraik është populli më i përparuar në botë?

Adil Fetahu: Pse populli hebraik është populli më i përparuar në botë?

Një historik i shkurtër, i historisë së gjatë të Izraelit Historia e Izraelit është e gjatë, së paku mbi 4000 vjet. Prej tyre, dy mijë vjetët e para ishin shtet, ndërsa dy mijë vjet pas tyre e humbën shtetin, u shpërndanë nëpër botë, por ruajtën qenien e tyre fizike, krijuan ...

Më shumë...

Përzgjidhen këngët për edicionin e 29 të festivalit “Zambaku i Prizrenit 2017”

Përzgjidhen këngët për edicionin e 29 të festivalit “Zambaku i Prizrenit 2017”

Juria e organizatorit të festivali “Zambaku i Prizrenit” në përbërje: Xhevdet Gashi, Besnik Krajku, Krist Lekaj dhe Osman Goranci (për tekst), ka përzgjedhur  këngët që do të jenë pjesë e edicionit të 29 të festivalit të këngës së vjetër qytetare “Zambaku i Prizrenit”.  Drejtori i Studio Helix, Istref Krasniqi njofton ...

Më shumë...

Idajet Jahaj – RRETH HIMNIT TË ÇAMËRISË

cameria

Sot me 09.09.2017, ditë e diel, kemi një lajm shumë të rëndësishëm për kombin, e veçmas për Çamërinë. Qeveria e Republikës së Çamërisë, pas zgjedhjes së Qeverisë së Re, për herë të parë realizon dy vepra historike: Kushtetutën dhe Himnin e Republikës së Çamërisë. Të dyja këto vepra janë realizuar ...

Më shumë...

Elife Luzha: Katër poezi nga përmbledhja poetike, “Mos ma vrisni lotin”

Elife Luzha

  PRAPASKENAT Gjithçka rrjedh nga padukshmëri e dukshme Trillime errtane tejbartin pakuptimësi Hulli të përhumbura arenave shtillen Duke kurdisur komplote tinëzare Shenjëzuar kanë qenien time   TURBULLIRË Fushave blerore Mjegullturbullta shtrirë Fijëza të zbehta drite Mezi çajnë ajrin Shikimi i hinktë tretet Hapësirave të mugëta Kudo erë myku e bloze Klithje ...

Më shumë...

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: “Ikja e madhe”, një rrëfim i trishtueshëm për emigracionin shqiptar

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: “Ikja e madhe”, një rrëfim i trishtueshëm për emigracionin shqiptar

Publicisti i njohur, Albert Z. Zholi, është autori i mbi njëzet librave që nga poezia, proza, romani, monografia, publicistika etj. Në jetën e një krijuesi një numër i tillë nuk është pak, për më tepër që autori është i një moshe të re dhe në kulmin e krijimtarisë së tij. ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: LISTA N’ BELIGRAD

Jusuf Zenunaj

Lista n’Beligrad shkoi ta marrë bekimin me votat e saj të drejtojë Prishtinën. Një shekull e më shumë të pushtuar ishim, në sofër e në fushë, në shkollë , fabrikë e n’gjumë, në tokë e në ajër, në oborr edhe në varre, si ora serkisof, , me pare e papare ...

Më shumë...

Izaora Çollaku: Hapet konkursi letrar “Frymoj në letër”

Izaora Çollaku: Hapet konkursi letrar “Frymoj në letër”

“Frymoj në letër” është aktiviteti i radhës i cili do të organizohet nga Ideartë! (www.unejamidearte.com) Një konkurs letrar, një mundësi e shkëlqyer për të gjithë personat që kanë dhunti të shkruarin, pa limit moshe, me synimin e vetëm të promovuarit e talenteve në fushën letrare. Në këtë garë të artit ...

Më shumë...

Poezia e Asdrenit kushtuar Kosovës dhe Çamërisë, botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941

ASDRENI ( 1972-1947)

Poezia e Asdrenit, poetit të madh kombëtar, kushtuar Kosovës dhe Çamërisë është botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941, në 29-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo poezi ishte botuar në kohën kur në prill të vitit 1941, pas kapitullimit të Jugosllavisë monarkike, e cila nga vitit 1918 ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: “Kur Zoti harron”- një vepër që kurrë nuk harrohet

Adem Demaci

(Duke rilexuar rrëfimet e para të shkrimtarit dhe Simbolit të rezistencës kombëtare shqiptare, Adem Demaçi) Përmbledhja me rrëfime “Kur Zoti harron” e autorit të mirënjohur të letërsisë shqipe, Adem Demaçi, e botuar në vitin 1990 gjithsesi se është një vepër antologjike e prozës sonë, e cila  kishte filluar të krijohej ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Putini nuk është Gorbaçovi dhe Erdogani nuk është Ataturku, madje as Demireli

Frank Shkreli: Gjithmonë qofsh me faqe të bardhë, Ramush Haradinaj

Kohët e fundit, anëtarë të Kongresit Amerikan, në grupe dhe individualisht, kanë vizituar disa vende të Ballkanit Perëndimor, me qëllim për të parë së afërmi situatën politike dhe ushtarako-ekonomike në atë rajon dhe për të biseduar me udhëheqësit e atyre vendeve mbi shqetësimet e vazhdueshme amerikane dhe të Evropës Perëndimore, ...

Më shumë...

Rrustem Geci: ULLIRI I FJALËS

Rrustem Geci: Himni Kombëtar i Çamërisë

Po i rrëfej vetvetes historinë Atë të fshehtën, të pathënën Atë të thëllimave të zemrës Atë të dritares së pahapur!..   Vetja ime mos ki frikë nga e vërteta Edhe në shekullin tonë Perënditë bëjnë pazare me liritë e shkelura,të shtypura,të plagosura Me liritë e popujve të vegjël…   Jam ...

Më shumë...