KEK
Fillimi / Kultura (faqe 31)

Kultura

Sadri Sahit Çatani gjatë tërë jetës ishte luftëtar popullor i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Sadri Sahit Çatani gjatë tërë jetës ishte luftëtar popullor i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Fjala e autorit të librit, Ahmet Qeriqi, me rastin e përurimit të monografisë për Sadri Sahit Çatanit: E nderuar familje e ngushtë dhe e gjerë e Sadri Sahit Çatanit, Të respektuar pjesëmarrës!.   Fati im, që ky libër të dalë sa më i plotë në dritë, është se axhën Sadri, ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Sadri Duhla luftoi dhe jetoi vertikalisht si luftëtar trim dhe i vendosur

Fatmir Graiçevci: Sadri Duhla luftoi dhe jetoi vertikalisht si luftëtar trim dhe i vendosur

(Fjala e Fatmir Graiçevcit me rastin e përurimit të monografisë:  Sadri Sahit Çatani, vepër e  autorit Ahmet Qeriqi) Jemi mbledhur sot këtu për ta përuruar  librin e radhës të studiuesit, Ahmet Qeriqi, kushtuar luftëtarit të paepur të lirisë, Sadri Qatani, i mirënjohur në kujtesën popullore edhe si  Sadri Duhla. E ...

Më shumë...

Dr. Prof.. Hakif Bajrami: Sahit Sadri Çatani, heroi që i qëndroi pranë dhe ishte pjesë e luftës çlirimtare në çdo epokë të jetës

Dr. Prof.. Hakif Bajrami: Sahit Sadri Çatani, heroi që i qëndroi pranë dhe ishte pjesë e luftës çlirimtare në çdo epokë të jetës

(Prof. Ahmet Qeriqi, SADRI SAHIT ÇATANI, 1910-1987, Prishtinë 2019, f. 273 (Botim “Radio Kosova e Lirë) Monografia e profesor, Ahmet Qeriqit, është shkruar me një përkushtim dhe mjeshtri të një niveli, që mund të merret si shembull se si duhet t` u qasemi personaliteteve që kanë shënuar historinë në nivelin ...

Më shumë...

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani. Kjo monografi, kushtuar luftëtarit të mirënjohur të NDSH-së nga fshati Duhël, është libër  i radhës i  autorit, Ahmet Qeriqi për luftëtarët e NDSH-së. Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryetari i komunës së Therandës, Bali Muharremaj ...

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: Karakteri dhe arketipi” i personazheve në romanin «MALËSORJA» të Nazmi Rrahmanit

Shefqet Dibrani

Romani “MALËSORJA”, i Nazmi Rrahmanit, si asnjë vepër tjetër letrare, e ka pasur ndikimin e vet në letërsinë shqipe, veçmas ka ndikuar në edukimin dhe formimin intelektual të gjeneratave të tëra tek shqiptarët në Kosovë dhe hapësirën e ish Jugosllavisë. Ky roman që nga botimi i parë në vitin 1965, ...

Më shumë...

“Agimi i agimtarëve” Një program i jashtëzakonshëm i rezistencës dhe lavdisë kulturore të ShKA “Agimi”

“Agimi i agimtarëve” Një program i jashtëzakonshëm i rezistencës dhe lavdisë kulturore të ShKA “Agimi”

Trupa e koredoramës “Agimi i agimtarëve” në orët e mbrëmjes ka mbajtur me sukses provën gjenerale, përpara shfaqjes së premierës që do të jepet në mbrëmjen e 27 nëntorit, në aktivitetin kryesore të shënimit të 75 vjetorit të ShKA “Agimi”. Koredorama Agimi i agimtarëve” është një program i jashtëzakonshëm, një ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: “Kalvari” i Martin Çunit një rrugëtim pambarim…

Ahmet Qeriqi: “Kalvari” i Martin Çunit një rrugëtim pambarim...

(Fjala e Ahmet Qeriqit në përurimin e librit, “Feniks në Kalvar”  dhe përmbledhjes poetike, “Atdheu e poeti”, më 23. 11. 2019) I nderuar autor i librit publicistik dokumentar,  “Feniks në Kalvar”,  dhe i përmbledhjes poetike, “Atdheu e poeti”, zotëri Martin Çuni, të respektuar pjesëmarrës në përurimin e këtij libri! Martin ...

Më shumë...

U përurua libri publicistik, “Feniks në Kalvar” dhe përmbledhja poetike, “Atdheu e poeti”, të autorit, Martin Çuni

U përurua libri publicistik, “Feniks në Kalvar” dhe përmbledhja poetike, “Atdheu e poeti”, të autorit, Martin Çuni

Sot në orën 14.00 në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, janë përuruar,  libri publicistik dokumentar: “Feniks në Kalvar”,  dhe  përmbledhja  poetike, “Atdheu e poeti”, të shkrimtarit, poetit dhe publicistit,  Martin Çuni. Në fjalën e tij para të pranishmëve në përurim, drejtori i Radios, Kosova e Lirë Ahmet ...

Më shumë...

ShKA Agimi shënon 75 vjetorin e themelimit

ShKA Agimi shënon 75 vjetorin e themelimit

75 vjet kultivim të vlerave të mirëfillta artistike e kulturore shqiptare. 75 vjet frymëzim të gjeneratave të reja të artistëve. 75 vjet me këngë, valle krijimtari letrare, art pamor e skenik. ShKA “Agimi” shënon 75 vjetorin e themelimit, 75 vjet të aktivitetit kapital në kultivim, ruajtje dhe avancim të vlerave ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Tropoja e Valbonës së bukur, në festën e kinemasë evropiane

Albert Z. Zholi: Tropoja e Valbonës së bukur, në festën e kinemasë evropiane

Pas Kukësit të bukur dhe mikpritës, Netët e Kinemasë Evropiane udhëton drejt alpeve shqiptare, perla turistike e vendit Tropoja. Edhe në këtë qytet me tradita nën kujdesin e veçantë të Kryetarit të saj z. Rexhe Byberi do të organizohet për tre netë aktiviteti kinematografik “Netët e Kinemasë Evropiane”. Ekrani i ...

Më shumë...

Albert Zholi: Vepra, Ç’ faj kam unë? e poeteshës, Evgjeni Goga Prifti, është libër i ndjeshmërisë njerëzore

Albert Zholi: Vepra, Ç’ faj kam unë? e poeteshës, Evgjeni Goga Prifti, është libër i ndjeshmërisë njerëzore

Libri me poezi, “Ç’faj kam unë?!” është një buqetë e bukur ndjenjash e përjetimesh poetike nga një grua, nga një nënë dhe qytetare shqiptare, nga  poetesha, zonja,  Evgjeni Goga Prifti. Ajo prej vitesh jeton dramën e emigracionit, në kuptimin e qëndrimit larg Atdheut të vet, larg vendlindjes, kujtimeve të rinisë ...

Më shumë...

“Pena ime” në Kumanovë, një festival inkurajues për penat e reja

“Pena ime” në Kumanovë, një festival inkurajues për penat e reja

Kumanova ka pasur dhe do të ketë traditë të krijojë dhe kultivojë talentin individual në muzikë, poezi, tregim, vizatim, pikturë grafikë, skulpturë, dramë, dhe lëmi tjera artistike. Kjo u dëshmua të shtunën në edicionin e dytë të manifestimit interdisiplinar “Pena ime”, organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve të Kumanovës “Jehona e ...

Më shumë...

Shkrimtari dhe publicisti Albert Z. ZHOLI, nderohet me dy çmime

Shkrimtari dhe publicisti Albert Z. ZHOLI, nderohet me dy çmime

Në  ditët e Panairit të Librit të 22, Tirana 2019, shkrimtari dhe gazetari Albert Zholi nga Shtëpia  Botuese prestigjioze “Bota Shqiptare” dhe Shoqata “POLIFONIA  SHQIPTARE” ju dhanë dy çmime “Certifikatë Mirënjohje”  dhe  NDERI I SHOQATËS “POLIFONIA  SHQIPTARE”. Më poshtë japim motivacionet: Shtëpia  Botuese prestigjioze “Bota Shqiptare” vlerëson shkrimtarin dhe gazetarin ...

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Doli në dritë libri: “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Ditë më parë doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit dhe publicistit, Martin Çuni, i cili përmban reportazhe, biseda dhe intervista të epokës së luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Libri ka 330 faqe, shtypi “Shkrola” në Prishtinë. Libri dokumentar “Feniks në kalvar”, i autorit Martin Çuni, është ...

Më shumë...

Tri vjet më parë, më 11 nëntor të vitit 2016, pas shumë pengesave e vështirësive ka filluar transmetimin e programit, TV-Dielli

Ahmet Qeriqi: Adem Demaçi dhe projekti i tij për TV-Diellin

Tri vjet më parë, më 11 nëntor të vitit 2016, pas shumë pengesave e vështirësive ka filluar transmetimin e programit, Televizioni “Dielli”, projekt i Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi.  Ideja e projektit është përkrahur nga disa ish të burgosur politikë, të cilët kishin grumbulluar të hollat  e zhdëmtimit për ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Homeriada, një histori unike për fatin e parashkruar të njeriut dhe të njerëzimit

Homeri

Homeri (greqisht: Óμηρος – ‘Ómeros) ishte poet epik legjendar i Greqisë së lashtë. Për jetën dhe veprimtarinë e tij letrare, kritikët si në të kaluarën ashtu edhe tani kanë mendime të ndryshme qe kanë të bëjnë me dy poemat, dy veprat e mëdha artistike, Iliada dhe Odiseja, të përkthyera dhe ...

Më shumë...