KEK
Fillimi / Kultura (faqe 29)

Kultura

Kadri Rexha: Gavrill Dara i Riu, Poeti i Motit të Madh

Një ndër figurat më të shquara të letërsisë sonë të Rilindjes padyshim është edhe Gavrill Dara i Riu. I pajisur me një kulturë të gjerë klasike dhe me ndjenjat e forta të gjakut te të parëve, ai herët inkuadrohet në çështjet e kulturës shqiptare. Duke ndjekur me interesim të madh ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një pjesë e teksteve të Historisë së Letërsisë Shqipe, e keqinterpretuar dhe e manipuluar III

Ahmet Qeriqi: Kosova nuk mund të bëhet Izrael, sikur mendojnë disa mendje-çjerrë e trutharë

O paraja murdare! Qe bëre botën avare, Që gjezdis porsi  zagare, Ja di kimenë parasë. (Hasan Zyko Kamberi)   Letërsia shqipe e periudhës para romantizmit, nga studiues të letërsisë shqipe u përkufizua si letërsi e “bejtexhinjve Letërsia shqipe e periudhës para romantizmit, nga studiues të letërsisë shqipe u përkufizua si ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një pjesë e teksteve të Historisë së Letërsisë Shqipe, e keqinterpretuar dhe e manipuluar II

Ahmet Qeriqi

Letërsia e bejtexhinjve e përbuzur,  e përqeshur, e diskriminuar nga kritika letrare shqipe Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike, që pasurojnë diversitetin kulturor të një ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një pjesë e teksteve të Historisë së Letërsisë Shqipe, e keqinterpretuar dhe e manipuluar I

Ahmet Qeriqi

Ende ndër ne, dominon mendimi anti shkencor  se shqiptarët në kohën e Turqisë ishin analfabetë.  Të tillë trajtoheshin të gjithë ata shqiptarë, që gjuhën e tyre e shkruanin me shkronja turke, arabe, apo edhe në gjuhën persiane, ndërsa si të arsimuar konsideroheshin ata që shkruanin greqisht sllavisht e latinisht, me ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Kushtetuta

Jusuf Zenunaj

Nipin e pyet hallė Ruka, a ėshtė ligj kushtetuta, apo veç letėr ?! Mos kemi nevojë për Kushtetutë tjetër ? I kam parė bir n’ televizor kryetarin e shtetit dhe kuvendarė tek e miratuan tė gjithė me radhė. Pse nip m’shikon pėrgjigje s’më jep ? Kushtetua “fle “- ç’bėhet me ...

Më shumë...

Urimet drejtuar Radios-Kosova e Lirë, në 21-vjetorin e fillimit të transmetimit

RKL

Bekim Hamëz Jashari: Në 21 vjetorin e “Radio Kosova e Lirë” dhe “KosovaPress”, kujtojmë e nderojmë punën shembullore, kontributin e jashtëzakonshëm të kësaj radio e agjencie në forcimin e ndjenjës kombëtare, mobilizimin e popullit tonë për Liri e Pavarësi. Zëri i lirisë i kësaj radio nga Malet e Berishës, ngjalli ...

Më shumë...

Astrit M. Dervishaj: NJËZETË E NJË VJET KOSOVA E LIRË

MSc. Astrit M. Dervishaj: NJËZETË VJET ZËRI I LIRISË

Urime njëzetë e një vjetori O zëri i luftës dhe lirisë Dikur mes flakësh u shfaqe I dhe zemër e moral ushtrisë   Në malet e Berishës dikur Ju flet Kosova e Lirë jehonte Ky zë ishte oguri më i mirë Se dita e lirisë po afronte   Radio e ...

Më shumë...

Esmeralda Pirra: Bashkia e Tepelenës nderon me titullin “Qytetar Nderi”, publicistin dhe birin e trevës së saj, Albert Z. Zholi

Esmeralda Pirra: Bashkia e Tepelenës nderon me titullin “Qytetar Nderi”, publicistin dhe birin e trevës së saj, Albert Z. Zholi

Për kontribut të shquar dhe ndjenja të larta patriotike në ndihmë të emigracionit shqiptar në Greqi e më gjerë, në vitet 1993-2018, me organizime aktivitetesh, shkrime dhe informacione mbi të drejtat e tyre dhe legalizimin duke dialoguar me ekstremistë të djathtë. Gjatë viteve të demokracisë, si kryeredaktor/redaktor i disa gazetave ...

Më shumë...

Instituti i Historisë botoi librin e radhës, “Kosova në arkivat e shtetit shqiptar 1950-1969-Dokumente”

Instituti i Historisë botoi librin e radhës, “Kosova në arkivat e shtetit shqiptar 1950-1969-Dokumente”

Instituti i Historisë botoi librin e radhës,  Kosova në arkivat e shtetit shqiptar 1950-1969-Dokumente, përgatitur nga Sabit Syla, Jakup Krasniqi dhe Nuri Bexheti. Libri është përmbledhje e dokumenteve arkivore të pabotuara ra, të cilat në mënyrë shumë kredibile shprehin jo vetëm gjendjen e vështirë ekonomike, dhunimin e të drejtave kombëtare ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Poezi

Shefqet Dibrani

LUFTËTARI – LUFTA dhe LIRIA (Në ditën e veteranëve)   Derisa luftëtari shkonte në luftë Qentë poshtë lagjes lehnin   Mercenarë të tjerë zgërdhiheshin në televizion Duke kërkuar paratë e mërgatës   Kur luftëtari qëndronte në istikam Sojzitë në pijetore hanin kryet e vet dhe tridhnin qen   Me tu ...

Më shumë...

Behlul Jashari: UDHËTIM SHQIPTAR

Behlul Jashari

Nga kryeqyteti i Lidhjes Shqiptare Nuk mund të shkohet në Kuks As pas udhëtimit të gjatë shekullor Sa mur i lartë sa udhë e gjatë Ndanë gjysëmtokat e Atdheut   Nga Prizreni deri në Prishtinë Pritave policore shkohet si nëpër kufij Trafiku i tankeve mbushë zhurmë Edhe kryeqytetin e Kosovës ...

Më shumë...

Muhamet Kyçyku (1784-1844) është një ndër poetët më të njohur shqiptarë të perudhës para Rilindjes Kombëtare

Muhamet Kyçyku (1784-1844) është një ndër poetët më të njohur shqiptarë të perudhës para Rilindjes Kombëtare

Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike që pasurojnë diversitetin kulturor të një populli, dikur shumë me ndikim në Perandorinë Osmane, por edhe në Ballkan përgjithësisht, ...

Më shumë...

Aktivitetet e fundvitit që po zhvillohen në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave”

Aktivitetet e fundvitit që po zhvillohen në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave”

Aktivitetet e fundvitit që po zhvillohen në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave”.   E mërkurë, 25 dhjetor 2019:  Hapja e minibibiliotekave në lokacionet, si vijon: –      Rifunksionalizim: “Lagjja e Spitalit” (rrethrotullimi mes Rr. “Muharrem Fejza” dhe Rr. “B”), 13:00h  –      Rifunksionalizim: Lagjja “Bregu i Diellit” (parku i ri afër sallës “1 Tetori”), ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” dhe dhembjet e atdheut te poezia e Hava Muçollarit

Albert Z. Zholi: “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” dhe dhembjet e atdheut te poezia e Hava Muçollarit

Libri i ri “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” me 105 poezi i autores Hava Muçollari, sjell te lexuesi një dëshirë poetike dhe realizim elegant, për të vërtetuar se nga libri në libër, autorja është më kërkuese, më qëmtuese, më  e sinqertë, më e kualifikuar dhe më e pjekur. Në këtë vëllim bie ...

Më shumë...

Kadri Rexha: ROMANI “UDHËKRYQI” – NJË DOKUMENT TRONDITËS LETRAR

Kadri Rexha

(Botohet me rastin e ndarjes së Çmimit “Esad Mekuli”, 2019, nga LSHK, veprimtarit dhe shkrimtarit, Ramadan Rexhepi) Ramadan Rexhepi, pjesëtar i plejadës së shkrimtarëve të rinj të Kosovës së fundviteve të pesëdhjeta e këndej, të atyre që premtonin më së shumti, me romanin “Udhëkryqi” po i kthehet sërish lexuesit të ...

Më shumë...

Petrit Brokaj: Libri, “Përqasje e çoroditur” i autorit Mihal Kalia është një kontribut, në fushën e kritikës letrar

Petrit Brokaj: Libri, “Përqasje e çoroditur” i autorit Mihal Kalia është një kontribut, në fushën e kritikës letrar

Siç thotë edhe vetë autori, Mihal Kalia, në këtë libër janë përzgjedhur shkrime që, edhe pse në kohë të ndryshme, përfshirë edhe atë të regjimit socialist, kanë të përbashkët frymën polemizuese, lidhur me qëndrimin dhe vlerësimin e figurave të spikatura të letërsisë shqiptare, drejtimeve letrare, raporteve me historinë dhe gjuhën ...

Më shumë...