Kultura

21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare!

​Gjuha shqipe

21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare! Përmbi za që lshon bylbyli,  gjuha shqipe m’shungullon;  përmbi er’ që jep zymbyli,  pa da zemren ma ngushëllon.                               N. Mjedja                         Në bazë të thënieve të dijetarëve shqiptarë dhe të huaj për gjuhën amtare vijmë në përfundim në fjalët e gjuhëtarit kombëtar …

Më shumë...

LEFTER ÇIPA: PËR KOSOVËN PRAPË DO NGRIHEM

Lefter Çipa

Dje u nda nga jeta poeti, atdhedashësi e njeriu i mirë që la emër të shquar në poezinë shqipe dhe në  folklorin e Labërisë dhe të gjithë Shqipërisë, por ai nuk vdes kurrë se vepra e tij, puna e tij dhe të gjitha fjalët e tij, të shprehura në këngë …

Më shumë...

Zymer MEHANI: HAMËZ JASHARI- FLAKADAN LIRIE

Zymer Mehani

(E kujtojmë dëshmorin e kombit, Hamëz Jashari, me rastin e ditëlindjes)   Kjo tokë Ky qiell Këto brigje Ky diell T’përulen Ty, vëlla…   Këtij trualli amtar Pesha i matet Me besë e fjalë Dhe vlera i shtohet Me gjakun tënd të valë.   N’Prekazi qëndrestar Grushtin lart e ngrite …

Më shumë...

Zenel Zekolli: ANI ÇKA!..

Zenel Zekolli: ANI ÇKA!..

ANI ÇKA!.. Ani çka, pse isha ndër të parët ushtarë i UÇK-së në Kosovë! Ani çka, pse në fillim u mobilizova me pak ushtarë në Likoc! Ani çka, pse i rrokëm armët të gjithë vllezërit, bashkë edhe dy nipat tanë (djemt e vllezërve) Ani çka, pse ishte e angazhuar edhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa kujtime të paharrueshme për Zenun Gjocajn, në tetë-vjetorin e ndarjes nga jeta

Ahmet Qeriqi: Disa kujtime të paharrueshme për Zenun Gjocajn, në tetë-vjetorin e ndarjes nga jeta

Zenun Gjocaj u  lind në prill të  vitit 1943 në Gjocaj të Junikut. Me Zenunin për herë të parë jemi  njohur në shtator të vitit 1978, në Akademinë Pedagogjike të Prishtinës, – Cikli i Ulët,  në objektin e  ish-Shkollës Normale. Në atë vit shkollor isha pranuar edhe unë në punë, …

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta historike e Kosovës Rilindja nisi të dalë para 76 viteve

Behlul Jashari

-Numri i parë i gazetës tradicionale të Kosovës Rilindja me datë 12 Shkurt 1945 i botuar në Prizren, që kishte katër faqe, u radhit me dorë për rreth 72 orë dhe për këtë u deshtën katër arka shkronja shqipe të derdhura në plumb, që u sollën nga Tirana-   Para …

Më shumë...

Arbana Delia: Oxhaku i vjetër po nxjerr tym të ri

Arbana Delia

Mbi trarët e çatisë Vend zuri trishtimi Shtëpia shurdh-memece u bë Gjithçka humbi kuptimin Ditën që, ti e shtrenjta ime Humbe shikimin. Përvajshëm rënkova Në netët e gjata pa gjumë. Ndërrimin e stinëve Për dy vjet se pashë Përgjithmonë dielli perëndoi për mua Vetes kushedi sa herë i thashë . …

Më shumë...

Faruk Tasholli: Fati fatkeq i autorit, Arben Sylë Kadriu, dhe vargu i tij poetik

Faruk Tasholli: Fati fatkeq i autorit, Arben Sylë Kadriu, dhe vargu i tij poetik

(Arben Sylë Kadriu, Hije Kalorësi, Përgatitja për shtyp: Prof. Dr. Alban Ymer Neziri; Përkujdesja: Prof. Dr. Zymer Ujkan Neziri; Botuesi: Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës, Prishtinë 2000) Është paksa vështirë kur në dorë ke shkrime të një autori, të talentuar dhe insistues për të hyrë në magjinë e …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Rrëfenjat” perverse të shkrimtarit tonë, Ismail Kadare!

Gjon Bruçi

Nëpërmjet shtypit të ditës, morëm vesh se shkrimtari Ismail Kadare, vitin e 85-të të lindjes po e përcillka me botimin e një libri, që ai e ka emërtuar “Koha për rrëfim”. Asesi nuk më shkonte në mendje se personazhi i këtij libri është vetë shkrimtari ynë. Dhe kjo, për dy …

Më shumë...

Bedri Halimi: Në rrugën e jetës me ty s’ka vdekje nga asnjë stuhi

Bedri Halimi

HALIL JASHARI   Me ty e arrijmë të pambërrijtshmën Nuk jemi fajtor për të çmendurit Me dhembje e realizojmë porosinë e nënës Dhe shërojmë dhembjen në bregun e liqenit të zanave   Ti mbete lajmëtar i pranverës Në çdo stinë Në rrugën për te dielli Ti lum i çdo vendlindjeje …

Më shumë...

Veli Veliu: Tri poezi

Veli Veliu

      UNË JAM I PARË   Në gjirin e vatrës flaka më mallëngjeu, Me ngjyrat e forta të flamurit kuqezi! Zjarrin himnizues e dhuroi Prometheu, Zemrën e trimit e çoi peshë fjala: liri!   Shtet pas shteti po e njohim botën, Në çdo vend ka ndonjë fshehtësi! Me të gjitha forcat …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shkrimi, të cilin nga pikëllimi e dhembja nuk arrita ta lexoj në varrimin e Agim Lecit

Besi

E respektuar familje e Agim Lecit, bashkëvuajtës të tij nëpër burgje dhe të gjithë ju pjesëmarrës në këtë varrim! Nuk e kam të lehtë të flas  sot për Agimin, sepse ndarja e tij nga jeta, në moshë shumë më të re se unë, më ka pikëlluar  dhe   më ka goditur …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Vasfije Krasniqit dhe të gjitha motrave tona

Vasfije Krasniqi-Goodman

ASAJ   ajo ishte brenda vetës me shpirtin e saj të vrarë e rëndë kjo dramë e jetës kjo botë e bërë përrallë   një këngë falja një këngë jetës dhe asaj për hir të dashurisë njerëzore të mos bëhet kënga vajë në rrugët e vrara nga vrasësit e saj …

Më shumë...

Skënder Demaliaj: Ylli i Rock-ut shqiptar, Gentjan Demaliaj, në 6 vjetorin e ndarjes nga jeta

Skënder Demaliaj: Ylli i Rock-ut shqiptar, Gentjan Demaliaj, në 6 vjetorin e ndarjes nga jeta

Gentjan Demaliaj është vokalisti i grupit “Djemtë e Detit”. Muzika e tij ka 30 vjet që dëgjohet e do të vazhdojë të dëgjohet në vazhdimësi… Genti është personazhi emblematik i grupit. I veshur me të zeza, me kryqin e besimit të palëshuar, me flokët e gjata, gjithë humor, elegant, shpërthyes kur …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Titistët

Mona Agrigoroaiei

Titistët 1 Titistë kanë qenë Titista janë! Për Serbinë jetën japin Ata fytyrë nuk kanë.  Nuk quhen shqiptarë. Kanë tradhtuar vendin; i ndihmojnë shkijve barbarë të zaptojnë Kuvendin!! Në strofuj po fshihen. Partia është maskë e tyre; Të vjetër e të rinj, Titistët janë batakcinj! 2 Në luftën çlirimtare Ata …

Më shumë...

Në moshën 88 vjeçare, ka vdekur poeti më i shquar malazez i shekullit 20, Jevrem Brkoviq

Në moshën 88 vjeçare, ka vdekur poeti më i shquar malazez i shekullit 20, Jevrem Brkoviq

Shkrimtari i famshëm dhe një nga poetët më të shquar malazezë të shekullit 20, Jevrem Brković, i cili kaloi dekadën e fundit të shekullit të kaluar në mërgim në Zagreb, vdiq të dielën në moshën 88 vjeç, njoftoi Hina. Brković lindi më 29 dhjetor 1933 dhe u shkollua në Titograd …

Më shumë...