Brickos

Shqipe Ismet Asllani: POEZI

   -PRIJETARIT-

Çdo ditë digjen malli, ditët me të pa
Nga KULLA u hedhë, pranvera pa mbarim
KOMANDANT HERO
ADEM LEGJENDAR!

Malit i sharton filiza të rriten PLISA
Djem me k’sula baroti mbi kokë
qikat me jatagane
me xjarrë e dashuri, për VATAN!

Madhështor! Prijetar në VALLE t’HISTORISË
Dielli të shkrihet në EMER e MBIEMËR
ADEM E JASHARË
LEGJENDARË!

Kosovë, LOG dasmash, kurorezua me GJAK
KOSOVË–LUL’KUQJA E SHQIPERISË
BIJ E BIJA TE RËNË NË ÇDO PRAG
KOSOVË,MODEL I LIRISË!

LAVDI DESHMORVE TE RËNË
LAVDI DHE ATYRE QE DO TË BINË,
NDERIME KOMBTARE UÇK-së
ZEMRËS S’SHQIPTARISË!

JO! ASKUJT S’I DRUHEMI, AS SOT AS MOT
KEMË NJË ARMATË DHE NJE ZOT!

UÇK! Në Gjoksin dhe Ballin Tënd
ATMËMËDHEU ndihet cdo ditë më i ri,
me ADEM JASHARË, me VEGJËLI
SHQIPËRIA, SHPEJT KA ME U PËRTRI.

Deh,Kosovë e dashur,vënd i praruar
Shih DRITËN e DIELLIT që kurrë s’e ke parë,
me LUMENJ GJAKU  bukur je nusëruar
Me UÇK në ballë, me ADEM JASHARË.

DAULLET PO BIEN  NE MALE
VAZHDO NE VALLE
ARMATË ÇLIRIMTARE!!!

Shqipe ISMET ASLLANI
dhjetorë, 2008 Prishtinë.

KRUSHK ME KRUSHQ ADEM JASHARI

Çfar nuk mbet pa u këndua
sërish kënga boll s’ka thënë,
Çfar nuk mbeti pa u shkrua
sërisht librat pak kanë thënë.

Bacë ADEMI-LEGJENDARI
prinë në valla t’HISTORISë,
Dasmë e madhe në PREKAZ
NUSJA zbritka në DRENICË.

Kjajka NUSJA nën DUVAK
tuj pa KRUSHK kah binë si LISA
Thret Kosova: mos kjajë NUSE
nga cdo anë KRUSHQ të nisa.

Nisi NUSJA po terë lotin
NUSËROMËNI bijt e mi,
e nga KRUJA thret Kastrioti
KRUSHK e KRUSHKE, NJË SHQIPËRI.

NUSJA jonë shenjtëreshë
ngritet ngjitet n’lartësi,
N’DAMARË GJAKU FUSTAN VESHË
Diellon mbi Shqiptari.

QIELLIT tonë yjet po i shtohën
krushk e krushke po’i rrallohën,
ngjitet qiellit LEGJENDARI
Me PREKAZ ,Adem Jashari.

I pret NUSJA   me DUVAK
n’gjunj u’ bie ,n’gjunj u’rri
o,sa lisat t’rënë e shtri
burra ,gra,pleq,
ej…  lisa t’rënë edhe fëmi.

A ka  EMËR NUSJA JONË
LIRI,LIRI,LIRI,po i thonë
Nuse emrin, i’a ka falë
UÇK me ADEM JASHARË.
………………………………..
O LISA të rënë në LOG NJERËZORË
EDHE ZOTI ,ZOTI, VET KA FOLË,
KUSH DURON BARBARË N’KONAK
N’ZEMËR S’MBA NJË PIKË GJAK.
Prini ,prini n’VALLE t’HISTORISË
BIJT E ZJGEDHUR  T’SHQIPËRISË,
UÇK.UÇK.UÇK NË BALLË
ME ADEM,ME JASHARË,
Prini,hije po j’u ka, prini bukur po’u’ rri
UÇK ARMATË KOMBËTARE
TË KA LINDË KJO VEGJËLI.

O NJERËZ TË MIRË TË K’SAJ TOKE
RUANE DHIMBJEN E NANES LOKE,
S’GUXON GJAKUN KUSH ME FALË
eeeej..këtu gjaku shkoi rrëkajë
HISTORIA NUK E FALË.

 

14 Jan 2009 20:48:38

 

 

             4 JANAR 1999-të
                             ”JU FLET ,KOSOVA E LIRË”

Ulu nënë
Bashk dëgjojmë,
Dielli dhe Hëna
N’KOSOVË KAN LINDË,
MBI MALET E BERISHËS
KULLË TË PA MPOSHTUR
KAN NGRITË!!!
JU FLET, KOSOVA E LIRË!
JU FLET, KOSOVA E LIRË!!

-Sot,USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS
me zjarrë dashurie, me grusht të prushtë,
Ushtrisë Barbar-Kriminale
Sllavo-Kanibale,
I DHA GRUSHT,
Mirë i kan pritë
serbo-hordhitë,
BAM BAM, me TRADITË!

….Gjat kësaj beteje të pa parë
për ATMËMËDHE,
u shtrinë shumë LISA
Lindën, plot Adem Jasharë
lokët thurrën  qindra PLISA!

Sot, MAJ-MALEVE E BERISHES
ATMËMËDHEU-SHQIPËRI
feston RILINDJEN E TIJ

JU FLET, KOSOVA E LIRË!
JU FLET, KOSOVA E LIRË!!

NËNËS SHQIPËRI
po i shtrihën në GJI
VIGAN E VIGANE,
PLEQ,GRA E FËMI,
gra shtazëna,
vasha e djem të ri,
e,vaj nuk ndihet kund.

     SHQIPËRIA NËNSHTRIMIN SHKUNDË-Shami bardhat
-IU KAN DHËNË GJI
-për SHQIPËRI!Sot, RAÇAKU
I KUÇ SI BAJRAKU.
O,SOT RAÇAKU
MË I KUQ SE BAJRAKU!!!ZOTI mallkoi Barbarët:
-O FARË PA ZOT
FARË  PA TOKË,
U SHOFSH…

JU FLET,KOSOVA E LIRË!
JU FLET ,KOSOVA E LIRË!!

Sot, në Rrafshin e Dugagjinit
mësynë mijëra barbarë,
m’e djegë e pjekë
çdo gjë të gjallë,
por,USHTRIA ÇLIRIMTARE
iu doli per ballë,
–NDAL KANIBAL
–MERRNI KOKAT NËN SQETULLA
–KJO TOKË,S’JU DO AS PËR VARR.

JU FLET,KOSOVA E LIRË!
JU FLET ,KOSOVA E LIRË!!

Sot në PASHTRIK,
FARA RUSE , U SHUA
FARA RUSE,U FIK.

Në NERODIME sot,
korbat  e qyqes
u vranë për-KOT!!

JU FLET, KOSOVA E LIRE!
JU FLET ,KOSOVA E LIRË!!

Sot ,në LLAP e GOLLAK
u vranë korba në çdo hap,
MALET UROJNË
TEJ MOLLES SË KUQE,
Shami-zezat kah vajtojnë!

ZOT,KULLË E PREKAZ
ADEM E JASHARË
SHQIPËRI E SHQIPTARË
JAN GJALLË,
SOT
U MBYT BOTA
NË PREMTIMET E KOTA,
SOT
EH MOJ SHQIPTARI
Ç’BËRE HISTORI.

Sot, në KARADAK
Ranë LISA,
rrodhi një lum gjak…

Sot, në Rambuje,
MALET E BERISHES NUK  DINË
” JU FLET ,KOSOVA E LIRË”
Ç’KOBE  GATUHEN PËR SHQIPTARINË…
MALET E BERISHES S’DUAN TË DINË…
Në Rambuje s’kemi ATMËMËDHE
NË BERISHË GATUAJM PËR SHQIPËRINË.

JU FLET ,KOSOVA E LIRË!
JU FLET KOSOVA E LIRË!!
-KENGE-
-tek lenë dielli e praron hana
–Zhuj SELMAN, s’ban ma nana…

JU FLET,KOSOVA E LIRË!
JU FLET KOSOVA E LIRË!!!

JU
FLET
KOSOVA
E LIRË

Nënë ,zgjohu tani, o nënë,
Radio-Kosova e Lirë
PËRJETSISHT
NGROHË – DIELLON
NDRINË – HËNË-zon,
medet për VESHIN E SHURDHER
mjerë që s’e dëgjon,
OH NËNË!!!

JU FLET,KOSOVA E LIRË!
JU FLET,KOSOVA E LIRË!!!

TË FALEMI  O ZOT,
RADIO KOSOVA E LIRË
MBULOJË KA QIELLIN
SHTROJË ,TË SHTRENJËTËN TOKË.

JU FLET RADIO KOSOVA E LIRË….

Kontrolloni gjithashtu

Ushtari, Rexho Idrizovski nga Manastiri, shtrin për tokë serbin shumadinas, Mihajlo, që konsiderohej më i fuqishmi në Garnizon

Ushtari, Rexho Idrizovski nga Manastiri, shtrin për tokë serbin shumadinas, Mihajlo, që konsiderohej më i fuqishmi në Garnizon

(Ahmet Qeriqi: Fragment nga romani në  dorëshkrim, “Vegimtari”)   Në orët e pushimit të pas …