Kultura

Lutfi Coka: Kushtuar “Heroit të Kosovës”, Halit Coka

Halit Coka

I thotë pushkës,mos më trdhëto! Je e sigurtë në dorën time. Bashkë do vdesim në llogore Bashkë do jemi në fitore!   Nëse boja më mungon Do pres gishtin tim. Me gjakun që pikon Do jap një kushtrim!   Kur  arma më mungon Do bëj thirje e kushtrim, Nga shpirti …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Dy dekada kemi investuar miliarda në shumëçka por jo në atë që është më kryesori, në njeriun

Fatmir Graiçevci

Janë mbresëlënëse disa tregime të mira që kanë porosi me vlera të jashtëzakonshme. Porosi që sa më herët t’i përmbushim aq më shpejt do ta ndërtojmë një të ardhme më të mirë. Tregohet se një prind i zënë pas punëve e karrierës, nuk arrinte të gjente dot kohë t’i përkushtohej …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Vështrim rreth romanit autobiografik “Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit, Bajram Mehmeti

Adem Lushaj

“Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit, Bajram Mehmeti, pasqyron vuajtjet e shqiptarëve në vitet e ’80-ta, duke i akuzuar për “bashkim për veprimtari armiqësore”, “propagandë armiqësore”, “nacionalizëm dhe irredentizëm”, e që sipas KODIT të RSFJ-së, ishin “vepra penale”. Proceset e montuara politike ishin bërë edhe me ndihmën e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: SHPËTIM NGA MALLKIMI  

Mehmet Bislimi

( në sa po fillim të fushatës- gëzuar!)     Partitë     e djathtë   e majtë   e qendrës   …   u përligj kjo lojë   përmes përkatësisë partiake   identifikohemi   në fytyrë e surrat   me shterpësinë e gjatë   krye-parët morën ethet   në lojën e …

Më shumë...

Shqiptarët në pikturat dhe tablotë e Paja Jovanoviqit (1859 – 1957)

Shqiptarët në pikturat dhe tablotë e Paja Jovanoviqit (1859 - 1957)

Shekujt 18-të e 19-të ishte koha kur krijuesit në Evropë kishin shfaqur një interesim të shtuar për shqiptarët, sepse ata që ishin konsideruar si skithët e Perandorisë Osmane, tashmë kishin intensifikuar luftën kundër saj dhe kërkonin më shumë autonomi për pashallëqet e tyre. Personalitetet e njohur nga radhët e shqiptarëve …

Më shumë...

Niki Musolli: Baleti trashëgon miqësinë shqiptaro-amerikane

Niki Musolli: Baleti trashëgon miqësinë shqiptaro-amerikane

Me 25 dhjetor, trupa prestigjioze e Baletit Kombëtar të Kosovës (BKK) u bë pjesë e Mistletoe Cast në shfaqen e mirënjohur amerikane “The Nutshell”. Shfaqja u transmetua nga kompania teatrale e San Fanciskos “Mannakin Theater and Dance” në mbarë botën nëpërmjet një live-stream shumë të ndjekur online në datat 25-26 dhjetor …

Më shumë...

Astrit Dervishaj: NJËZETË E DY VITE “RADIO KOSOVA E LIRË”

Astrit Dervishaj: NJËZETË E DY VITE “RADIO KOSOVA E LIRË”

Njëzetë e dy vite zëri luftës dhe i lirisë Njëzetë e dy vite zëri paqes e i çlirimit Njëzetë e dy vite zëri i atdhedashurisë Njëzetë e dy vite zëri simbol i bashkimit Njëzetë e dy vite më parë kur lindi në luftë Njëzetë e dy vite kur u vendos …

Më shumë...

Urimet për Vitin e Ri nga Reshat Arbana, Margarita Xhepa, Luan Zhegu, Bashkim Alibali, Jorgo Papingji, Alida Hisku, Kastriot Tusha, Ylli Baka

Urimet për Vitin e Ri nga Reshat Arbana, Margarita Xhepa, Luan Zhegu, Bashkim Alibali, Jorgo Papingji, Alida Hisku, Kastriot Tusha, Ylli Baka

Albert Z. ZHOLI:  Ja urimet e artistëve të mëdhenj për vitin e ri 2021 Tashmë janë orët e fundit të vitit 2020. Ky vit që po lemë pas pati një problem mbarëbotëror -Covid-19. Një virus që solli një pështjellim në shëndetin e njerëzve dhe frenoi ekonominë botërore. Ky virus e …

Më shumë...

Qazim Meha: Disa fragmente ngjarjesh të luftës së UÇK-së, në Prekaz

Qazim Meha: Kujtime e fragmente lufte

Ishte fundi i dhjetorit të vitit 1997. Babai i Musë Jasharit, Hamiti, ballafaqohet me forcat serbe në pyllin e fabrikës së municionit, posa merr vesh Musë Jashari i del në ndihmë babait dhe gjatë shkëmbimit të zjarrit plagoset në të dy duart, por i zmbraps serbët, dhe  arrin të merr0 …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Rrugëtimi i Radios Kosova e Lirë për 22 vite

Arbanë Qeriqi-Gashi

 (Temat dhe përmbajtja e programit të Radios-Kosova e Lirë) Radio Kosova e Lirë po përmbyll me sukses edhe këtë vit duke shënuar plot 22 vite transmetim, suksese, punë, angazhime, përpjekje, sfida…  Për 22 vite në Radion Kosova e Lirë, është bërë punë kolosale në të gjitha segmentet. RKL dallon nga …

Më shumë...

Ahmet Osmani: Vargjet me kurora margaritarësh brenda shpirtit poetik

Ahmet Osmani: Vargjet me kurora margaritarësh brenda shpirtit poetik

(Krijimtaria poetike e poetit Kadri Ferati, në dy vëllimet përmbledhjet e tij poetike: “Vargje në heshtje “, dhe “Renesans”. Botues: Radio Kosova e Lirë në Prishtinë) Kur u njoha me bashkëvendasin tim, poetin, Kadri Ferati, ishte viti 1984. Ishim në shkollën e lartë Pedagogjike në Prishtinë, ku ai kishte zgjedhur …

Më shumë...

Saranda Iseni: Kur shkëputet një yll nga qielli

www.irisillyrica.org Kur shkëputet një yll nga qielli

(Me rastin e ndarjes nga jeta e artistit të madh korçar,  Dhimitër Orgocka)   Njashtu siç shkëputen, vdesin apo shuhen yjet në qiell dhe ai mbetet aq i varfër, kur na ikin të dashurit, të njohurit, miqtë apo thjesht njerëzit e mirë, sikur edhe ne varfërohemi, na vijnë kujtimet nga …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Çaste me këngët e disa këngëtarëve të Mirditës, Malësisë së Mbishkodrës e Malësisë së Madhe

Ahmet Qeriqi: Çaste me këngët e disa këngëtarëve të Mirditës, Malësisë së Mbishkodrës e Malësisë së Madhe

14 këngëtarë e këngëtare të mirënjohur të këngës shqipe të Malësisë së Mbishkodrës, Mirditës e Malësisë së Madhe   kanë kënduar nergut për programin Special të TV-Diellit për Vitin e Ri 2021. Kënga shqiptare e këtyre trevave shquhet për një këndim autentik, i cili ka ruajtur dhe ndër shekuj ka transmetuar …

Më shumë...

Fazli Maloku: UDB-ja jugosllave në shtytjen e nxitjen e vëllavrasjes mes shqiptarëve në trojet e tyre të pushtuara nga Jugosllavia

Fazli Maloku

“Jo atyne që janë trima me ngrehë gishtin e krimit, por – atyne që janë trima me zgjatë dorën e pajtimit”                                                                  Adem Demaçi (pjesë nga libri im-“Kujtime”) Ditë e shtunë e vjeshtës së vitit 1955. Në mëngjesin e hershëm të kësaj dite me riga shiu e sqotë, dy krisma …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Po rrënohen burgjet ku serbët kanë kryer krime në Kosovë dhe nuk ka reagim qytetar, atdhetar, përveç rasteve individuale

Ahmet Qeriqi: Po rrënohen burgjet ku serbët kanë kryer krime në Kosovë dhe nuk ka reagim qytetar, atdhetar, përveç rasteve individuale

Vendimi i komunës së Burimit, (ish-Istog), për rrënimin e Burgut të Gjurakocit, është në vazhdën e përpjekjeve për fshirjen e kujtesës së shqiptarëve liridashës për kohën e robërisë, pse jo  dhe rehabilitimin e krimeve sistematike serbe mbi shqiptarët, prej viti 1912 e deri në vitin 1999. Nuk duket aq e …

Më shumë...

Sot, Biblioteka e qytetit të Prishtinës, “Hivzi Sulejmani” përuroi librin e autorit, Arbër Hadri: “Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA: Lufta në Kosovë”.

Sot, Biblioteka e qytetit të Prishtinës, “Hivzi Sulejmani” përuroi librin e autorit, Arbër Hadri:“Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA: Lufta në Kosovë”.

Sot, Biblioteka e qytetit të Prishtinës “Hivzi Sulejmani” organizoi promovimin e librit te autorit Arbër Hadri “Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA: Lufta në Kosovë”. I pranishëm në këtë ngjarje ishte autori i librit, Arbër Hadri, recensentët Fehmi Rexhepi dhe Ibrahim Gashi si dhe lektori i librit, Munish Hyseni. Në …

Më shumë...