Kultura

Sot, Biblioteka e qytetit të Prishtinës, “Hivzi Sulejmani” përuroi librin e autorit, Arbër Hadri: “Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA: Lufta në Kosovë”.

Sot, Biblioteka e qytetit të Prishtinës, “Hivzi Sulejmani” përuroi librin e autorit, Arbër Hadri:“Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA: Lufta në Kosovë”.

Sot, Biblioteka e qytetit të Prishtinës “Hivzi Sulejmani” organizoi promovimin e librit te autorit Arbër Hadri “Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA: Lufta në Kosovë”. I pranishëm në këtë ngjarje ishte autori i librit, Arbër Hadri, recensentët Fehmi Rexhepi dhe Ibrahim Gashi si dhe lektori i librit, Munish Hyseni. Në …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Ngjyrat e jetës

Mehmet Bislimi

Në kullën e vjetër, aty ku jemi rritur, aty kemi fjetur dhe kemi ngrënë një copë bukë me kripë. Po, ne ishim të vegjël atë botë, flinim në odën e madhe, ku tymi i duhanit që pinin të mëdhenjtë dhe mysafirët ta zinte fytin. Tym ky, që u kishte dhënë …

Më shumë...

Mr. sc. Miftar KURTI: KOSOVA NË POEZINË E DRITËRO AGOLLIT

Mr. sc. Miftar KURTI: KOSOVA NË POEZINË E DRITËRO AGOLLIT

Dritëro Agolli. “Vjen njeriu i çuditshëm”. Vëllim poetik. Viti i botimit: 1996. Katër cikle. Një nga ciklet mban titullin “Intermexo”. Poezitë e këtij cikli janë shkruar a botuar përgjatë viteve 1994-1996. Dominojnë ato të vitit 1996. Një cikël, njëzet poezi lirike, disa motive dhe vetëm një temë: tema e Kosovës. Ky …

Më shumë...

Lutfi Coka: Një“Dyzinë“politikanë!?

Lutfi Coka

  (Poemë 30 vite ,reforme apo antireformë) Në vitet nëntëdhjetë Ra sistemi socialist, Populli i revoltuar Kërkonte  të ri udhëheqës.   Faqen me ia ndritë Të dashurit Atdhe. Kërkonte drejtues Për një botë të re!?…   E gjithë ky zemërim Për një botë të re, Kërkonte politikanë Me zemër e …

Më shumë...

Mendjendrituri, Erazmi i Roterdamit dhe vepra, “Lavdërimi i Çmendurisë”

Erazmi i Roterdamit

Erazmi i Roterdamit është njëri ndër zëdhënësit më të guximshëm të shprehjes së fjalës, idesë dhe mendimit të lirë, në kohën kur fjala e lirë jo vetëm censurohej, por deklamuesi i saj digjej në turrë të druve bashkë me të, apo mbahej  me burg gjatë tërë jetës. Për mbështetje në botëkuptimin …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: Për një atdhe të lirë e të bashkuar, i autorit, Agim Sylejmani

Doli nga shtypi libri: Për një atdhe të lirë e të bashkuar, i autorit, Agim Sylejmani

Është nder të shkruash për Ata që kanë flijuar çdo gjë për Atdheun, por gjithashtu është e vështirë, që në një libër, figura e një qëndrestari të përfshihet e tëra dhe të jepet në formën e të kuptuarit nga mjedisi ku jetonte gjatë veprimit të epokës së tij. Aq më …

Më shumë...

Musli Krasniqi: Dimri i fundit

Musli Krasniqi: Dimri i fundit

Brahim Sefa hyri në odën e madhe me një libër në dorë dhe u ul këmbëkryq në minder. Nga mesi i librit nxori me kujdes letrën. As qëndrimi i gjatë midis fletësh nuk ia kishte zbutur thyerjet nga palosja e dyfishtë. “Ky është teksti i Beqës. Donte të bënte një …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Rrugëtim nëpër kohë!

Mehmet Bislimi

Po binte një borë e dendur që ta dëshironte shpirti ta shihje. Për një çast i harrova të gjitha brengat dhe rrëshqita në thellësinë e mendimeve, fjollat e dendura të borës që po binin butësisht, kishin joshur një pjesë të memories time që nuk po përmbahej, sa larg rrëshqita, aq …

Më shumë...

Përpjekja për dhunimin e Zana Muratit nga gardiani serb dhe pasojat, fragment nga romani në dorëshkrim: “Betimi i motrës”

Arrestimi i Zana Muratit nga xhandarmëria serbe, fragment nga romani në dorëshkrim, "Betimi i motrës"

Në kohën kur Zanës iu kishin ringjallur shpresat për jetë, kur ajo po mendonte se mund të dilte gjallë nga burgu, meqë i kishte mbetur pak më shumë se gjysma e dënimit, në kohën kur Bashiqi i kishte treguar origjinën dhe bashkë me të ia kishte ngjallur  edhe një shpresë, …

Më shumë...

Mehmet Musa: Lamtumirë Sazan, biri, nipi dhe vëllai ynë i shtrenjtë!

Mehmet Musa: Lamtumirë Sazan, biri, nipi dhe vëllai ynë i shtrenjtë!

(Sazan (Sabri) Durakut 1995-2020) Sot, në këtë ditë të ftohtë dhjetori ju dha lamtumira e fundit birit të atdhetarit e veprimtarit të hershëm, birit të burgosurit për çështje të kombit, Sabri Durakut, Sazan Sabri Durakut. Para më shumë se njëmijedyqind pjesëmarrësve që kishin ardhur nga të katër anët për ta …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Pse po e ribotoj librin “Ikja e madhe”!

Albert Z. ZHOLI: Pse po e ribotoj librin “Ikja e madhe”!

Letër e shkrimtares Helena Kadare, dërguar autorit nga Parisi, pas leximit të librit “Ikja e madhe” Paris, 7 shkurt 1998 I nderuari zoti Albert, Lexova me një frymë librin tuaj dhe dua t’ju uroj nga zemra për këtë punë të mrekullueshme që keni bërë, lidhur me ikjen, jetën dhe peripecitë …

Më shumë...

Lutfi Coka: Jam shqiptar e jam i lirë

Halit Coka

Jam shqipar e jam i lirë, Jam arbror në Epir, Unë jam në Çamëri, Që kam emrin Shqipëri. Jam Kosovë e jam malsor, Rritur në male me borë, Kosovar në Dardani, Bir i nënës Shqipëri.   Unë jam nga labëria, Mbi këto vitet e mia, Këndon Shqipja trimëria, Përmbi tokën …

Më shumë...

Hydajet Hyseni: U nda nga jeta shqiptari i pamposhtur, dr. Ramadan Xhema

Bir i një familje shqiptare, të dëbuar nga Toplica në Tupallë të Medvegjës dhe nga Tupalla në Prishtinë e Amerikë. Student dhe mësues që kundërshtoi dëbimin e shqiptarëve në Turqi.  Doktor që luftoi për shërimin e mjekësisë nga zaptimi shovinist rankoviçist. I burgosur politik – një jetë të tërë, në …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Në UÇK nuk peshuan ata që nuk erdhën, as ata që ikën, por ata që mbetën dhe udhëhoqën Kosovën drejtë fitores së madhe

Nexhmi Lajçi: Në UÇK nuk peshuan ata që nuk erdhën, as ata që ikën, por ata që mbetën dhe udhëhoqën Kosovën drejtë fitores së madhe

Përderisa ushtria serbe e maste forcën e vet pushtuese me numrin e ushtarëve, aeroplanëve, tankeve dhe armatimit modern duke përfshi edhe armët kimike të shkatërrimit në masë, forcën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e bënte atdhedashuria, shpirti liridashës dhe guximi për të vazhduar luftën deri në çlirim e bashkim kombëtar. …

Më shumë...

Veli Veliu: Doli në dritë përmbledhja me poezi për fëmijë, ”Kënga e re” e shkrimtarit të njohur, Behram Hoti

Veli Veliu: Doli në dritë përmbledhja me poezi për fëmijë, ”Kënga e re” e shkrimtarit të njohur, Behram Hoti

(Kënga e re, poezi për fëmijë, botoi Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Prishtinë 2020) Përmbledhja me poezi për fëmijë me titull ”Kënga e re” e shkrimtarit të njohur Behram Hoti përfshin krijimet letrare të një periudhe gati gjysmë shekullore! Tonet e ligjërimit poetik shprehen bukur me koloritin dekorativ të natyrës …

Më shumë...

VELI VELIU: SYRI I URITUR I FQINJIT

VELI VELIU

Prizreni, qytet i madh afër kufirit,   Gjeografi arriti i lodhur pasdite!   Qytetarët i hiqnin të zitë e ullirit   Ndjekje e burgosje me vite!…       Jeta ishte bërë e padurueshme   Pas pushtimit serb me ushtri!   Prapë shpërngulje të dhunshme,   Nga Shkupi shkonin në …

Më shumë...