Kultura

Monologu i shqiptarit në “Poemin kosovar” të Mitrush Kutelit, monolog i fenomenologjisë kombëtare

Mitrush Kuteli

“Poemi kosovar” i shkrimtarit të madh shqiptar, Mitrush Kuteli është ndër krijimet antologjike të letërsisë shqiptare në përgjithësi. Në këtë krijim fenomenal, ai me një ndjenjë të thellë përkushtimi vëllazëror e kombëtar, ka përshkruar fatin e rëndë të shqiptarëve të Kosovës e më gjerë, të cilët praj vitit 1912 kishin …

Më shumë...

Remzi Limani: Pak fjalë mbi monografinë “Djaloshi me dy zemra (Aushvici i Krushës së Madhe)” vepër e autorit Nusret Pllana

Remzi Limani: Pak fjalë mbi monografinë “Djaloshi me dy zemra (Aushvici i Krushës së Madhe)” vepër e autorit Nusret Pllana

Është e pamundur të shkruash, të lexosh, e mos të përjetosh shtërzime emocionesh shpirti ndër më të ndryshmet, nga të bëmat e Bajlozit të Zi, mbi pafajësinë e popullatës rrënjëse, ndër më të vjetrit në Gadishullin Ballkanik. Monografia në fjalë Djaloshi me dy zemra të autorit Prof. Dr. Nusret Pllana, …

Më shumë...

Shefqete Gosalci: Njerëz të zi me origjinë ferri

Shefqete Gosalci: Njerëz të zi me origjinë ferri

(Martirëve shqiptarë të të gjitha luftëra Çlirimtare të masakruar në përballje me tre regjime serbe, në ditën e përkujtimit të gjenocidit me 15.01.2021). NJERËZ TË ZI ME ORIGJINË FERRI Deri atë ditë mëngjeset i patëm plot dritë …erdhët ju njerëz të zi me tanksa e Rusi E na ratë në …

Më shumë...

Astrit Dervishaj: MASAKRA E REÇAKUT

Astrit Dervishaj: MASAKRA E REÇAKUT

MASAKRA E REÇAKUT Njëzetë e dy vite kaluan Prapë po kthehemi në Reçak Aty ku bora e bardhë e janarit ’99 U la e dhe u skuq në gjak E errët agoi ajo ditë e 15 janarit Ku 45 civilë u vranë e masakruan Atë ditë të zezë se harron …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Reçak

Recak

Dimër si sot  në Reçak ku gjaku i lirisë po shkonte rreke në gjirin tënd o toka jonë strehuar e futur thellë në gji i ke 45 lulëkuqet e lirisë 45 djem vajza prindër e nuse të lirisë janë dëshmitarë që flasin janë themeli i shqiptarisë janë zëra që thërrasin si …

Më shumë...

Zymer Mehani: Kujtojmë një përvjetor të tmerrit- Masakrën e Reçakut

Recak

REÇAK-LUMËGJAK   Ujqër dhe hiena Të etura për gjak Me mëri e urrejtje Pa u pasur hak Në një natë janari Pa zbardhëlluar drita Ia mësynë Reçakut Me tyta dhe thika Këtë luginë t’bekuar E kthyen në lumë-gjak Ne s’u patëm hile S’u patëm as hak   Ujqit e urryer …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Tufë poezish

Jusuf Zenunaj

PËR TY DO TË ZIHESHIN PERËNDITË   A ia more dritën hënës; ngrohtësinë mos ta dha dielli? Kur u ndërruan nata me ditën kengën ta dhuroi bilbili. Flokët kur t’i shpupurish era lëkunden si dallendyshet buzë detit, dhëmbët të shkëlqejnë si kristal e bukura, e mira pulbardhë. Edhe heshtja jote …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Bijtë e kotësisë

Mehmet Bislimi

po t’i shikosh nga pamja e jashtme të duken sikur secili me vete bartë në gji nga një copë histori dilemë për pak çaste në kafenetë e qytetit vrasje e butë me çaj e duhan dënimi absurd pajtim i heshtur me shëmtitë ata meditojnë në rrethin e trishtimit nga jeta …

Më shumë...

Lutfi Coka: Kushtuar “Heroit të Kosovës”, Halit Coka

Halit Coka

I thotë pushkës,mos më trdhëto! Je e sigurtë në dorën time. Bashkë do vdesim në llogore Bashkë do jemi në fitore!   Nëse boja më mungon Do pres gishtin tim. Me gjakun që pikon Do jap një kushtrim!   Kur  arma më mungon Do bëj thirje e kushtrim, Nga shpirti …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Dy dekada kemi investuar miliarda në shumëçka por jo në atë që është më kryesori, në njeriun

Fatmir Graiçevci

Janë mbresëlënëse disa tregime të mira që kanë porosi me vlera të jashtëzakonshme. Porosi që sa më herët t’i përmbushim aq më shpejt do ta ndërtojmë një të ardhme më të mirë. Tregohet se një prind i zënë pas punëve e karrierës, nuk arrinte të gjente dot kohë t’i përkushtohej …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Vështrim rreth romanit autobiografik “Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit, Bajram Mehmeti

Adem Lushaj

“Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit, Bajram Mehmeti, pasqyron vuajtjet e shqiptarëve në vitet e ’80-ta, duke i akuzuar për “bashkim për veprimtari armiqësore”, “propagandë armiqësore”, “nacionalizëm dhe irredentizëm”, e që sipas KODIT të RSFJ-së, ishin “vepra penale”. Proceset e montuara politike ishin bërë edhe me ndihmën e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: SHPËTIM NGA MALLKIMI  

Mehmet Bislimi

( në sa po fillim të fushatës- gëzuar!)     Partitë     e djathtë   e majtë   e qendrës   …   u përligj kjo lojë   përmes përkatësisë partiake   identifikohemi   në fytyrë e surrat   me shterpësinë e gjatë   krye-parët morën ethet   në lojën e …

Më shumë...

Shqiptarët në pikturat dhe tablotë e Paja Jovanoviqit (1859 – 1957)

Shqiptarët në pikturat dhe tablotë e Paja Jovanoviqit (1859 - 1957)

Shekujt 18-të e 19-të ishte koha kur krijuesit në Evropë kishin shfaqur një interesim të shtuar për shqiptarët, sepse ata që ishin konsideruar si skithët e Perandorisë Osmane, tashmë kishin intensifikuar luftën kundër saj dhe kërkonin më shumë autonomi për pashallëqet e tyre. Personalitetet e njohur nga radhët e shqiptarëve …

Më shumë...

Niki Musolli: Baleti trashëgon miqësinë shqiptaro-amerikane

Niki Musolli: Baleti trashëgon miqësinë shqiptaro-amerikane

Me 25 dhjetor, trupa prestigjioze e Baletit Kombëtar të Kosovës (BKK) u bë pjesë e Mistletoe Cast në shfaqen e mirënjohur amerikane “The Nutshell”. Shfaqja u transmetua nga kompania teatrale e San Fanciskos “Mannakin Theater and Dance” në mbarë botën nëpërmjet një live-stream shumë të ndjekur online në datat 25-26 dhjetor …

Më shumë...

Astrit Dervishaj: NJËZETË E DY VITE “RADIO KOSOVA E LIRË”

Astrit Dervishaj: NJËZETË E DY VITE “RADIO KOSOVA E LIRË”

Njëzetë e dy vite zëri luftës dhe i lirisë Njëzetë e dy vite zëri paqes e i çlirimit Njëzetë e dy vite zëri i atdhedashurisë Njëzetë e dy vite zëri simbol i bashkimit Njëzetë e dy vite më parë kur lindi në luftë Njëzetë e dy vite kur u vendos …

Më shumë...

Urimet për Vitin e Ri nga Reshat Arbana, Margarita Xhepa, Luan Zhegu, Bashkim Alibali, Jorgo Papingji, Alida Hisku, Kastriot Tusha, Ylli Baka

Urimet për Vitin e Ri nga Reshat Arbana, Margarita Xhepa, Luan Zhegu, Bashkim Alibali, Jorgo Papingji, Alida Hisku, Kastriot Tusha, Ylli Baka

Albert Z. ZHOLI:  Ja urimet e artistëve të mëdhenj për vitin e ri 2021 Tashmë janë orët e fundit të vitit 2020. Ky vit që po lemë pas pati një problem mbarëbotëror -Covid-19. Një virus që solli një pështjellim në shëndetin e njerëzve dhe frenoi ekonominë botërore. Ky virus e …

Më shumë...