Brickos

Kultura

“Në Burgun e Prishtinës, në vitin 1966”, fragment nga romani në dorëshkrim, “Vegimtari”

Burgu

Në orët e vona të pas ditës, Urtan Qiri ishte paraqitur para dyerve të Burgut të Qarkut, në Prishtinë, ku një vit më parë, kishte qëndruar vetëm tri ditë dhe meqë dënimi ishte bërë i plotfuqishëm duhej të mbante dy muaj burg nga gjashtë sa ishte dënuar me kusht, në …

Më shumë...

Në një-vjetorin e ndarjes nga jeta përkujtohet ish i burgosuri politik dhe veprimtari, Skënder Ibishi

Në një-vjetorin e ndarjes nga jeta përkujtohet ish i burgosuri politik dhe veprimtari, Skënder Ibishi

Në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit dhe  ish të burgosurit politik, Skënder Ibishi, më 6 korrik 2018 do të mbahet një Akademi përkujtimore, organizuar nga Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës. Akademia mbahen në Sallën e Institutit Albanologjik, në Prishtinë, ditën e premte, duke filluar në orën …

Më shumë...

Dëshira Haxhi: U tjetërsua njerëzimi..

Dëshira Haxhi: U tjetërsua njerëzimi..

U tjetërsua njerëzimi, Heronj në varreza mendimesh, Hartë përmbytur me helmime… Heshtja e pafundme shpirti Qan zhdërvjellët…Lot mjerimesh! Hapi i vrarë i zakonshëm Në Tokë ecën pa pretendime Në ndjekje të hijes së tymosur… Stimuj vrarë nga hijet negative As ndjenjë, as forcë, as ëndërrime ! Roje nate që trazon …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Përfundoi Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork, shpallen fituesit

Ermira Babamusta: Përfundoi Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork, shpallen fituesit

Ka përfunduar me sukses Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork (International Filmmaker Festival of New York – IFFNY), duke shpallur fituesit e jurisë dhe të festivalit. Organizuar nga Mrika Krasniqi dhe Nil Production, Festivali IFFNY u mbajt me 25-29 Maj te Kaufman Astoria Studios, një shtëpi historike dhe prestigjioze …

Më shumë...

Emin Memushi: Një tufë poezish

Emin Memushi: Një tufë poezish

KËTO RRUGËT E KURBETIT PORSI GJURMËT E LANETIT   Ah more jastëk I shkretë, Pse s’më le një natë të qetë? Më lag si shiu nga retë, Kokë, shpirt, zemër më vret.   Zhulatas, bëni kujdes, Një porosi keni sot, Mbani lart vëllazërinë, Nëpër vite, nëpër mot.   Zemër shlodhur …

Më shumë...

Albert Zholi: Serafin Fanko, ky margaritar i skenës shqiptare

Albert Zholi: Serafin Fanko, ky margaritar i skenës shqiptare

Regjisori, aktori, dramaturgu dhe skenografi i thjeshtë, që mbetet i pashlyer në mendjen e artdashësve. Një kult i njeriut dhe artistit të përulur, gjithmonë në shërbim të publikut dhe artit. Simpatik, elegant, i qeshur, i thjeshtë, ambicioz racional, me një vështrim zhbirues dhe krenar… Kështu ka mbetur në mendjet dhe …

Më shumë...

Në Ditën e Çlirimit të Pejës-në maje të Pepajve të Rugovës në Qafë Hajlën legjendare

Në Ditën e Çlirimit të Pejës-në maje të Pepajve të Rugovës në Qafë Hajlën legjendare. Një rrugëtim ditor nëpër shtigjet e lirisë

Një rrugëtim ditor nëpër shtigjet e lirisë…   Më 16 qershor 2018, së bashku me veprimtarin, Isuf Ismajli me dy nipat e tij, Erblinin dhe Gentritin, jemi nisur për një vizitë, në Pejë. Ky qytet historik i Kosovës sot shënon Ditën e Çlirimit, shënon epokën kur 19-vjet më parë forcat …

Më shumë...

Cota Luna fiton në Viterbo, Romë, çmimin ndërkombëtar të “Arteve 2018”

Cota Luna fiton në Viterbo, Romë, çmimin ndërkombëtar të “Arteve 2018”

Një ditë më parë në qytetin Viterbo, afër Romës u zhvillua aktiviteti ndërkombëtar i sfilatës së modës, filmave dokumentarë, piktorëve modernë dhe interpretueseve të rinj. Në këtë aktivitet merrnin pjesë regjisorë, aktorë, piktorë, skenografë, poetë, modele të moshave të ndryshme si dhe sfilues veshjesh nga më prestigjiozet në Europë.  Pjesëmarrja …

Më shumë...

Shefki Begu: Trashëgimia Kulturore në Graboc, Malet e Çiçavicës – Guri i Plakës

Guri i Plakes

Guri i Plakës Guri i Plakës është një legjendë,tregim nga goja e popullit që kanë lënë gjurmë në jetën e një shoqërie njerëzor. Guri i Plakës i ka në periferi këto fshatra; Gradicë në pjesën lindore, Grabofcin e Epërm në Pjesën Perëndimore, Shipitullë si pjesë perëndimore e Kastriotit kurse Qikatova …

Më shumë...

Albert Zholi: Universiteti i Elbasanit, promotor ndryshimesh për Arsimin e Lartë në Shqipëri

Albert Zholi: Universiteti i Elbasanit, promotor ndryshimesh për Arsimin e Lartë në Shqipëri

Universiteti i Elbasanit kthehet në promotor ndryshimesh për Arsimin e Lartë në Shqipëri. Nën kujdesin e Rektorit të Universitetit të Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”, profesor dr. Skender Topi, në bashkëpunim me Universitetin e Barit “Aldo Moro” dhe Universitetin e Foggia-s Itali, në këtë Universitet u organizua simpoziumi me temë “VLERËSIMI DHE …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Tri poezi

Jusuf Zenunaj

Dikush të quajti delenxhi, dikush tjetër faqezi ?! Si n’robëri si në liri, si me tanët , si me të huaj kungulli yt gjithmonë mbi ujë. Një plak tha s’e hëngri dreqi, as kur erdhi Euleks !? Gjyqi pengë i politikës si n’pikë t’natës si n’mes të ditës….   12 …

Më shumë...

Frank Shkreli: Vepra, “Skënderbeu” e autorit, Xhevat Kallajxhiu

Frank Shkreli: Vepra, “Skënderbeu” e autorit, Xhevat Kallajxhiu

 Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori — mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit Kombëtar, shkruar nga i ndjeri, Xhevat Kallajxhiu, një ish-koleg me të cilin kam punuar në Zërin e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Iku edhe Dina!

Mehmet Bislimi: Iku edhe Dina!

   Iku Dina, Din Ahmetaj, iku e iu bashkua shokëve të idealit, atdhetarëve të devotshëm, tanimë të ndjerë: Ismajl Haradinajt, Jashar Salihut dhe Xhavit Hoxhës!    Din, ti nuk je më në mesin tonë, por vetëm fizikisht. Sot mora lajmin e hidhur për ikjen tënde të parakohshme. Dina ishte njeri …

Më shumë...

Hajro HAJRA: KUPTIMET E FJALËVE KYÇ, KYÇEM, (I, E) KYÇUR

Hajro HAJRA: KUPTIMET E FJALËVE KYÇ, KYÇEM, (I, E) KYÇUR

Ambasadori rus në Beograd: “Është e mundur që Rusia të kyçet edhe më thellë në problemin e Kosovës”, është titulli i një shkrimi në portalin dialogplus, rubrika Kronikë, që më shtyri të merrem edhe një herë, pas pothuaj 20 vjetësh,  me fjalët kyç, kyçem (i, e) kyçur. Këto fjalë të …

Më shumë...

Zenepe Luka: Si realizova monografinë, “Lumnie Hoti Çota”, sozia e Klaudia Kradinales

Zenepe Luka: Si realizova monografinë, “Lumnie Hoti Çota”, sozia e Klaudia Kradinales

Takimi në Pesaro 30 vjet pasi kishim shkëmbyer buzëqeshje Kishte mësuar rreth personit tim, kish saktësuar emrin dhe mbiemrin e mbi të gjitha, ishte bindur për ngjashmërinë fizike, se isha pikërisht ajo, që kërkonte.  Pas kësaj, kërkon të bëhet mike në fb dhe duke më kërkuar falje, më pyet: – …

Më shumë...

Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shotë Galica” e Drenasit

Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shotë Galica” e Drenasit

Në Klinë përfundoi Festivali Folklorik Mbarëkombëtar “I këndojmë Lirisë”, që u mbajt me 6, 7 dhe 8 qershor. Çmimin kryesor “Mujë Krasniqi”, të edicionit të 18-të të këtij festivali, e ka fituar me plot meritë Ansambli i Këngëve dhe i Valleve “Shotë Galica” nga Drenasi. Gjithçka ishte e përsosur nga …

Më shumë...