Kultura

Mustafë Krasniqi: Një tufë poezish

Mustafë Krasniqi

… MOS IKNI NGA VLERAT E çuditshme ikja pas shëmtimit lakuriqësia perçja e zezë ndjell vetëm zi… Ata… me megafon të harbuarit mendje shkurtër me lesh dreqi duan të na e vrasin ndërgjegjen. Vëlla thonë kemi dreqin me mjekër deri në kërthizë Modë thonë kemi zhveshjen të tjerat betohen në …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Gjithmonë

Mehmet Bislimi

gjithmonë kam pas dëshirë me i prekë me dorë retë e bardha të kaltërtin qiell me i taku burrat e dheut ditën me diell me e prekë me dorë tokën e madhe me ndi si rrah fort një zemër nëne plagosur e mbetur peng në gjirin e atdheut amaneti i …

Më shumë...

Rrustem Geci: Festa e 17 Shkurtit

Rrustem Geci

Qeverisja e keqe na e rrëxoi ëndërrën atdheut  tim  tani  i  mungojnë  duart i mungojnë  gjëra  që  duhet  t´i  ketë i  mungon mirëqenia  për  të ardhmen   Shtet, ti më  bëre  mua  të  padëgjuar në Vjenë  dhe  Bruksel,  t´i  e  shkele Kushtetusen. Shtet,  ke marramendje mos frika  nga  tradhëtia  të …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Duhen aftësi profesionale për ta dalluar të bukurën

 Studjuesi i folklorit, ish mësues i shkollës sonë në Erind (Lunxhëri), banor i qytezës së Valaresë, intelektuali Fitim Çaushi, në këtë pesëvjeçarin e fundit është shfaqur para publikut me një seri librash, si ai për polifoninë shqiptare, libri tjetër për vlerësimin e veprës se Faik Konicës, libri analitiko-historik në mbrojte …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një roman për dy tema sociale

Adil Fetahu

(Halit Gashi:  “Gjurmë të tradhtisë”, botoi : “Faik Konica”, Prishtinë, 2007) Romani “Gjurmë të tradhtisë” i autorit Halit Gashi, trajton në mënyrë artistike dy tema sociale sa aktuale aq dhe brengosëse ndër shqiptarët, jo vetëm të Kosovës. Fjala është për zakonin e mbrapshtë e primitiv të martesës së kunatit me …

Më shumë...

Astrit Dervishaj: Adem Jashari, sinonim i madhështisë

Vepra jote madhështore jote komandant është e madhe sa shtatë qiej Pushka jote solli ngrohtësinë e lirinë së pritur, më të ngrohtë se 7 diej Do të përulemi gjithmonë para veprës tënde legjendare komandant Do të vijmë të sjellim lule bozhure të kuqe tek yt varri për 5,6 e 7 …

Më shumë...

Kur lehin çakajtë

Veni veshin! Po lehin çakajtë, Edhe qentë po lehin, Në këto ditë me acar, Ujqit po heshtin. Ata kanë zënë pritë: Në Beograd, Hagë, Holandë, Bruksel, Dhe po presin, Prenë e tyre, Të djallëzisë inkuizitore. Veni veshin! Edhe qentë po lehin Stupcakët e surroshët, Rezilë e katilë, Buzhë e Drizë, …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një libër me biografi të 33 kryeministrave të Shqipërisë

(Roland Qafoku: “Historia e 33 kryeministrave të Shqipërisë”, botoi “Onufri”,Tiranë, 2015)  Cilët ishin kryeministrat shqiptarë  Në periudhën 103-vjeçare të shtetit shqiptar, shteti ka kaluar në situata, sisteme e reforma të ndryshme, shumë kohë nën okupimin e ushtrive të hueja, prandaj edhe kryeministrat kanë punuar e vepruar në kushte të ndryshme. …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Sa të jeni të varfër do të jeni të lidhur me pranga

Albert Z. Zholi

Si gjithmonë, në ata dy muaj-punë, Arturi rrinte para derës së zdrukthtarisë dhe priste pronarin. Vetëm sot do e niste punën me një kusht: që pronari t’i jepte paratë e dy muajve të punuar. Nuk mbante më ujë pilafi. Dy muaj po hante në kurriz të shokut të dhomës, edhe …

Më shumë...

62 vjet nga fillimi i veprimtarisë letrare artistike të Adem Demaçit

Adem Demaçi

Janë bërë 62 vjet qyshkur Adem Demaçi e ka shkruar tregimin e tij të parë, “Te xha Sakipi”, botuar asokohe në revistën letrare, “Jeta e re”. Dhe prej vitit 1953, kur u botua rrëfimi i tij i parë, në kujtesën e liridashësve  do të shquhej ky emër i veçantë, i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fenomeni i Besës në Bibël dhe në Kur’an

Bibla dhe Kurani

Emri  Bibël, (që shënon një libër hyjnor fetar) në gjuhën shqipe është përkthyer me kompozitën, Besë-lidhje, që do të thotë lidhje bese, të cilën e  ka përcaktuar vetë Hyji, duke iu drejtuar njeriut një detyrim, me qëllim që ta mbajë zotimin, besën. Në shqipërimin e emrit të librit hyjnor, studiuesit …

Më shumë...

Antigonë Salihu: Motivi shqiptar i sakrificës në legjendën e Rozafës ( Ifigjenia dhe Rozafa)

Motivi i sakrificës në traditën dokesore e folklorike shqiptare është shumë i vjetër dhe i përket periudhave të hershme të jetës së popullit tonë. Te të gjithë popujt e lashtë ekziston ky fenomen, i cili ka lidhje me flijimet e botës pagane, por edhe të fesë monoteiste, sikur është rasti …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Poeti tribun Arben Duka

Arben Duka

Shkrimtarët e mëdhenj nuk shfaqen rastësisht. Me këtë nuk dua të them se ekziston një farë mëshirimi i papritur i “frymës së shenjtë” në trupin e këtij apo atij personi që të bëhet shkrimtar a poet,i cili të ndriçoi me shkëlqimin e tij mjedisin rrethues. Në çdo epokë njerëzore kanë …

Më shumë...

Pirro Prifti: Fushata mediatike pro-Kadare, një falsifikim i panevojshëm

Pirro Prifti

Ka disa ditë që ish nomeklatura e kuqe dhe partnerët e tyre në ndarjen e trashëgimisë morale dhe mateirale të së kaluarës, kanë hapur një fushatë të tërë për të treguar se si, dhe se sa, ishte persekutuar Kadare, dhe se si, dhe se sa, shkrimtarë e tjerë `mediokër` sipas …

Më shumë...

Hysni Syla: Përurimi i veprave të profesor Nusret Pllanës në Mitrovicë

Në Shtëpinë e kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, në një ambient të bukur dhe në prezencë të një auditoriumi të zgjedhur u promovuan dy vepra të Prof.dr.Nusret Pllanës: Libri THE TERROR OF SERBIAN OVER ALBANIANS 1844-1999 dhe filmi dokumentar: Rrugëtimi i një libri nëpër botë. Të pranishmit në sallë, familjarë …

Më shumë...

Adil Fetahu: Fati i çamëve në romanin e Arben Kondit: “Mëhalla e Muhaxhirëve”

Pas plot njëzet vjetëve, autori kthehet në Mëhallën e Muhaxhirëve në Tiranë, ku gjen shtëpi të braktisura, strehëprishura, porta e shtëpisë së vet, si porta e ferrit, që kur hapet i “kërcasin kockat prej dhimbjes”. Fushën e sportit, ku dikur  luanin fëmijët e shkollës, e paskan copëtuar e ndërtuar godina …

Më shumë...