Kultura

Jusuf Zenunaj: Nuk vriten shkronjat

Jusuf Zenunaj

Ato u linden në gjak , u rritën në flakë; ditëve me acar bashkuan rrokje e fjalë, fjalët n’periudha shpaluan histori, gjuhë e flamur deri në lashtësi. Shkronjat e përgjakura nuk vriten në abetare, këngê me to populli thur edhe ndër varre…   NË UDHËN E SHKRONJAVE (Protestës gjithëpopullore për …

Më shumë...

Jokai Mor: Kapitulli XVI i romanit, “Luani i Janinës”, roman i përkthyer shqip, në dorëshkrim

Ali Pashë Tepelena

Romani “Trëndafili i bardhë” ( A feher ruzsa) është botuar për herë të parë në vitin 1853. Më vonë, ky roman së bashku me romanin tjetër “Luani i Janinës u botuan me një titull të vetëm: Ditët e fundit të jeniçerëve ( A janicsarok vegnapjai), Romani “Trëndafili i bardhë” prej …

Më shumë...

Hajdin Abazi: Kapërcimi i vetvetes ose ngritja në lartësi poetike

Hajdin Abazi: Kapërcimi i vetvetes ose ngritja në lartësi poetike

 (Fjala e prof. Hajdin Abazit, mbajtur në Suedi, me rastin e prezantimit të vëllimit poetik “Mos ma vrisni lotin “ të autores Elife Luzha) I kam lexuar të tri vëllimet poetike të Elife Luzhës. Do të shprehem ashtu sikurse unë i kam perceptuar ato. Ajo që bie në sy menjëherë …

Më shumë...

Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari ua uron mësimdhënësve Ditën e Mësuesit – 7 Marsin

ABC

Një popull-komb lartësohet në vlerat të larta, kur ka arsimim dhe shpirtërisht është i përkushtuar për dije dhe shkollë. Për këto vlera të dijes, që nga pellazgjishtja-Ilirishtja- shqipja e sotme, kanë dhënë shumë e shumë gjenerata. Ndërsa, rilindësit përcaktuan rrugën e shkollës shqipe duke i rezistuar dhunës së Perandorisë Osmane, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

(Me rastin e 20 vjetorit të rënies, lexo me zë!)    1. sonte në Prekaz flakët e lirisë Komandantin përkujtojnë me shkëlqimin e flakës lirisë njerëzishëm ia hapem derën më në fund erdhën lulet edhe nder ne se bashku me pranverën sakrificë e paparë e padëgjuar nder shekuj shqiptarët qëndruan …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Vepër vlerash të mëdha letrare, artistike e atdhetare njëkohësisht

Isuf Ismaili: Vepër vlerash të mëdha letrare, artistike e atdhetare njëkohësisht

(Kumtesë e lexuar në Jona të Zvicrës në përurimin e veprës ”Gjergjat në drita përkrenaresh”  të shkrimtarit të njohur Avni Dehari) Të nderuar vëllezër e motra dua t’ ju përshëndes të gjithëve, por në mënyrë të veçantë mikun e shokun tonë të  çmuar e të dashur shkrimtarin e madh, atdhetarin …

Më shumë...

Promovohet poema Adem Jashari me autor Ilir Shaqirin, vlerësohet si vepra me të plotë që vjen në këtë 20-vjetor

Promovohet poema Adem Jashari me autor Ilir Shaqirin, vlerësohet si vepra me të plotë që vjen në këtë 20-vjetor

Në kuadër të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sot me 5 mars është promovuar poema Adem Jashari, me autor këngëtarin e mirënjohur shqiptar Ilir Shaqiri. Profesor, Shyqeri Galica e bëri një prezantim për këtë aktivitet kulturor në kuadër të përvjetorit të Epopesë së UÇK-së. Ai e lexoi një biografi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Legjendari i legjendave të Shqipërisë

Adem Jashari

Kolosët si Adem Shaban Jashari lindin rrallë. Megjithatë, ata dalin në kohë dhe në rrethana të caktuara, si Hektori  në kohën antike si Spartaku në Romën e lashtë, Simon Bolivari në shekullin e 19-të, apo Çe Gevara në shekullin e 20-të. Adem Jashari i tejkalon përmasat e heroit kombëtar, meqë …

Më shumë...

Mr. Elife Podvorica: Pse u dashka që shqiptarëve t’ iu kushtojë liria më shtrenjtë se të tjerëve?

Elife Podvorica

Monolog… ….Sa keq! Më doli një psherëtimë me vrull derisa po ecja me hapa të shpejtë rrugës gjarpërore malit të Lugmirit! Nja dy vite më parë, këtu ishte e mbuluar gjithçka me kurorat e drunjve të lartë që e bënin aq flladitës ajrin, edhe po të ishte vapë përcëlluese verore! …

Më shumë...

Elife Luzha: Dy poezi

Elife Luzha

GJEOGRAFIA E ZEMRËS   Nata e përqafoi qiellin e purpurt Tek syri gjysmë i hapur I yllit në zgjim Polet në faqen e tokës shtrirë Ua dëgjojnë frymëmarrjen Erërave Deri në zemër Syri mat e çmat Horizonte të shkrumbuara Me ajër të akullt Matematikë e gabuar Me gjakun e zemrës …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Flamuri i Lirisë

Shumica e shteteve të botës kanë uruar Shqipërinë për 28 nëntor, në mesin e tyre edhe NATO-ja

Kuq, i kuq si gjaku i derdhur në emër të lirisë, dhe të kohës për të cilën luftuam, …të bashkuar Zi si koha e kaluar në robëri   Toka shqiptare, është e lirë kur në çdo pëllëmbë të saj ngulitet një flamur lirie   …për mërgimtarët në Amerikë për oqeanet …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: S’ kanë mbetur shumë orë!

Jusuf Zenunaj

Dita po afrohet, turpi të rëndohet me peshë sa bjeshka e deti, edhe varret në kufi t’i falë Parlamenti ! S’ kanë mbetur shumë orë t’u themi lamtumirë varre në Kullë, varre në Çakorr !!!!   shkurt 2018

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Tertipe për Shqipërinë

Dilaver Goxhaj

Jo më kot thonë se historia përsëritet. Ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë për çështjen e kufirit me Malin e Zi nuk janë aspak më shumë se ngjarjet e vitit 1913, kur luftohej për mbrojtjen e kufijve nga Qeveria e Vlorës dhe kur Evropa u fali fqinjëve tanë territoret …

Më shumë...

Adem Demaçi, ideologu i çlirimit dhe i bashkimit, shkrimtari dhe intelektuali më i merituar i kohës sonë

Adem Demaci

Përderisa në Kosovë pati shkrimtarë që mbështetën orientimin ideologjik të Lidhjes Komuniste Jugosllave, idenë e patriotizmit dhe kozmopolitizmit jugosllav, pati edhe disa oportunistë të cilët bënë përpjekje që në krijimtari të dalin nga suazat ideopolitike të ditës, Adem Demaçi ishte dhe mbeti i vetmi shkrimtar i Kosovës i cili tërë …

Më shumë...

Besim Xhelili: SHKA “17 Shkurti” nga Badeni i Austrisë shënoi 10-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Besim Xhelili: SHKA "17 Shkurti" nga Badeni i Austrisë shënoi 10-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Jo më kot thuhet se Atdheu është aty ku gjuha ruhet e shkruhet dhe ku malli për vendlindjen të djeg zemrën, por vlerat dhe organizimet e ndryshme kulturore, artistike e letrare të bashkatdhetarëve, shtypin sadopak në brendi këtë siklet shpirtëror dhe të sjellin ndjenjën e vatanit aq afër, aq para …

Më shumë...

Agim Vuniqi: A thua u përmbush drejtësia…?

Agim Vuniqi

…. Srebrenica…, zonë e mbrojtur nga OKB-ja… Pashë me sytë e mi, bashkë me sytë e fëmijëve të mi ushtarë e paramilitarë… pashë me mjekrra, pash edhe me kokarda të zberthyer e qizmezgjidhur nga Serbia  vinin si “mysafirë”…,   i pash ata në Caralevë, i pash te kroni i bardhë…, njerëz “të …

Më shumë...