Kultura

Sabahajdin Cena: Nusret Pllana, gjatë hartimit të kësaj monografie ma sillte imazhin e Odiseut të Homerit

Sabahajdin Cena: Nusret Pllana, gjatë hartimit të kësaj monografie ma sillte imazhin e Odiseut të Homerit

(Fjalë-rasti në ditën e përurimit të monografisë ‘’Djaloshi me dy zemra’’ (Aushvici i Krushës së Madhe), të Prof. Dr. Nusret Pllanës)   ‘’ Dhe s’ka fuqi nuk ka që hovin ma t’na ndali, dhe t’harrohet emni që mbeti me shekuj si kala. Se Lirinë e fituem me gjak, e kurrkush …

Më shumë...

Enver Hoxha sërish në mesin e shqiptarëve

Enver Hoxha

Një burrë rreth moshës 5o-vjeçare, një ditë prilli, ishte paraqitur befasisht në Sheshin “Skënderbeu” të Tiranës. Shëtiste lirshëm dhe vazhdimisht me fytyrë të qeshur. Shumica e njerëzve e shikonin me habi dhe kureshtje. Çuditërisht,  i përngjante pikë për pikë Enver Hoxhës, prijësit komunist të Shqipërisë, i cili kishte vdekur më …

Më shumë...

Aleksandër Stavri Drenova, (1872 – 1947), autor i Himnit të Flamurit, Himnit Kombëtar Shqiptar

Aleksandër Stavri Drenova, (1872 - 1947), autor i Himnit të Flamurit, Himnit Kombëtar Shqiptar

Aleksandër Stavri Drenova, i njohur me emrin letrar, ASDRENI është emër personalitet shumë i njohur i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, jo vetëm si atdhetar i zjarrtë i çlirimit dhe bashkimit të Shqipërisë por edhe si poet romantik e realist. Studiuesi, shkrimtari  dhe intelektuali i madh shqiptar, profesor doktor Rexhep Qosja, ka …

Më shumë...

Rrustem Geci: Tigri grek i “Ligjit të Luftës

Rrustem Geci

Tigër grek, tigër helen, tigër i sajuar i murgjëve dhe i Ushtrisë fashiste greke ti që N. Zervën e shndërrove në tigër dhe more guxim të krijosh at´ kafshë të zezë, atë tigër kundër popullit çam është e pafalshme për të gjitha kohërat Greqi, si guxove ta krijosh atë kafshë …

Më shumë...

Jusuf Zenunu: Fjala e kryetarit për Ushtrinë

Jusuf Zenunaj

E pati marrë dhenë fjala e presidentit: “me ushtri do ta bëjmë vendin” . Sa vala në det e herë-herë n’lumë gëzimi i t’mashtrurarëve zgjati shumë. S’ka si burrat moti yni president, t’ipet dorëheqja për fjalën e dhënë.   J.Z. 8 prill 2017

Më shumë...

Elife Luzha: Duke lexuar librin „Mashtrimi i Madh“ të autorit Bardhyl Mahmuti

Mashtrim i madh, Bardhyl Mahmuti

Duke lexuar librin e Bardhyl Mahmutit „Mashtrimi i madh“, më erdhi në mendje Mahatma Gandhi, i cili thoshte: „Duhen shumë lopata për ta varrosur të vërtetën“. Dhe në fakt, e vërteta për shqiptarët e Kosovës, dhuna e egër dhe sistematike që aparati shtetëror serb e jugosllav për një shekull ushtroi …

Më shumë...

Albert Z. Zholi : “Mjeshtri i Madh”, Kujtim Gjonaj, dhe historia e dokumentarit shqiptar

Kujtim Gjonaj

          Më 17 prill 1947 u krijua Ndërmarrja Kinematografike Shqiptare dhe pranë saj u mblodhën të gjithë njerëzit që ishin marrë me fotografinë në atë kohë. U gjetën dy-tre kamera dhe aksesorë ndihmës të mbetura nga lufta. Kineasti i parë që do hynte në historinë shqiptare është Mandi Koçi. Mbas …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Romani “Bijtë e askujt”, një sagë letrare, bashkëkohore

Ahmet Qeriqi: Romani “Bijtë e askujt”, një sagë letrare, bashkëkohore

Krijimtaria letrare, artistike, publicistike e shkencore e dr. Rexhep Qoses, përgjithësisht  arrin  majat e krijimtarisë në letrat e sotme shqipe. Si për nga temat që ka trajtuar dhe ende i trajton me korrektësi, metodologji të përparuar, invencion tejet të pasur,  mbi të gjitha i pasur me realizëm e origjinalitet krijues, …

Më shumë...

Niko Gjoni: Dyqani me reklama

Niko Gjoni: Dyqani me reklama

Morëm një dyqan me qira në rrugën e “Kavajës”, përballë me rrugën “Mujo Ulqinaku”. Dyqani ishte i madh, kështu që mund të punohej lehtësisht brenda tij. Një faqe muri nga jashtë ka shërbyer për mëse 9 dekada, për të shkruar reklama. Kështu ka ndodhur që kur ndërtesë 3 katëshe u …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Republika e Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke folur nga “Çadra e Lirisë”, ka shprehur falënderime për kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme

Republika e Bashës   s’ngrihet dot prej kashtës, era e Amerikës anët ia luan çadrës, çadra që po tkurret qe ngrehur pa vend se fjala ka peshë vetëm n’ Kuvend…. J.Z. 27 qershor 2017   MOS QOFTË E VËRTETË   Qofshin fjalë gazete mos qoftë e vërtetë, thotë Hanko Halla …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Beqir Mehës

Beqir Nebih Meha (2.2.1936 - 25.3.1999)

(Dëshmor i kombit, në përvjetorin e rënies)   Mehajt   një shekull me pushkët e lirisë në dorë një shekull në kërkim të bashkimit kombëtar një shekull rezistencë një shekull përkushtim një shekull luftë kundër pushtuesit barbarë   Mehajt   një shekull pa gjumë një shekull zgjuar një shekull roje …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Lidhur me idenë për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit flasin aktorët e regjisorët e njohur

Albert Z. Zholi: Lidhur me idenë për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit flasin aktorët e regjisorët e njohur

Ja çfarë flasin për një Forum, (lidhur me propozimin e Agron Tufës, për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit), Luftar Paja, Margarita Xhepa, Kujtim Gjonaj,  Hajrije Rondo, Anastas Nika, Skënder Jaçe, Bujar Kore… Ka më se tri javë që në ekranet shqiptare dhe në medien e shkruar, po diskutohet gjerësisht …

Më shumë...

Zymer Ujkan Neziri: U përurua libri me kumtesa për Eposin e Kreshnikëve

Zymer Ujkan Neziri: U përurua libri me kumtesa për Eposin e Kreshnikëve

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës, më 17 mars 2017, u përurua libri Eposi i Kreshnikëve: monument i trashëgimisë kulturore shqiptare, dy vëllime me kumtesa, me 1249 faqe, kryeredaktorë prof. dr. Zymer Ujkan Neziri dhe prof. dr. Shaban Sinani, botim i Institutit Albanologjik të Prishtinës dhe i Qendrës së Studimeve Albanologjike …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Aktivitete kulturore në 80-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, Vath Koreshi

Albert Z. Zholi: Aktivitete kulturore në 80-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, Vath Koreshi

 Shoqata Atdhetare Kulturore “ VLAGA “  së bashku  me  Familjen, festoi me madhështi 80–vjetorin e lindjes së VATH   KORESHIT, birit të shquar të Lushnjes, Trevës së  Myzeqesë dhe  i  Kombit  Shqiptar. Në këtë përvjetor-jubile të lindjes së Vathit, që u zhvillua në Lokalin Bar-Kafe “ Ciack “ të administruar nga …

Më shumë...

Elife Luzha: Burgosja e rinisë sime

Elife Luzha

     Edhe sot u zgjova në orën e zakontë të mëngjesit sado që natën e kalova pothuaj pa vërë gjumë në sy. Në pasqyrë vërejta fytyrën e zbehur dhe sytë të ënjtur. Kurse në kokë ende më buçisnin fjalët e zëdhënësit të shkollës: “Elife Luzha, përjashtohet nga shkolla, dhe humb …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Hyrje në pranverë

Mehmet Bislimi

(kushtuar demonstratave të vitit ’81)   pranë dritares syhapur nga maja e pemës u ngritën zogjtë në fluturim me krihet e butë borën shkunden pranvera po vjen ma në fund edhe në qytetin tim   po po vjen marsi i trëndafilave afshi i ngrohtë tokën puthiti një lirikë për bisqet …

Më shumë...