Kultura

Jorgo Mandili: Rexhep Qosja për oligarkinë politike dhe sovranin e nëpërkëmbur

Dr. Rexhep Qosja

Liria mund të shfrytëzohet mund të përdoret në mënyra të ndryshme prej njerëzve të ndryshëm: prej dikujt shfrytëzohet në radhë të parë për shprehje të lirë të mendimit; prej dikujt në radhë të parë për të fituar pasuri; prej dikujt në radhë të parë për të krijuar karrierë politike pavarësisht …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Adem Demaçi dhe vepra tij rrënjë të atdhetarizmit shqiptar dhe humanizmit të përgjithshëm

Isuf Ismaili: Adem Demaçi dhe vepra tij rrënjë të atdhetarizmit shqiptar dhe humanizmit të përgjithshëm

(Kumtesë e lexuar me rastin e përurimit të veprës: “Adem Demaçi, ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”)  Përurimi i veprës: “Adem Demaçi, ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës” është një gëzim i veçantë. Ndjehem i nderuar dhe njëkohësisht i kënaqur që m`u dha rasti për të …

Më shumë...

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, u përurua nga Shoqata Kulturore Shqiptare në Montreal

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, u përurua nga Shoqata Kulturore Shqiptare në Montreal

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, Dokumentari nga Prof. Dr. Nusret Pllana me regji nga Regjisori i njohur Luan Kryeziu, dhe kënga kushtuar Komandant Xhabir Toqanit promovohet nga Shoqata Kulturore Shqiptare Montreal edhe në Montreal, Kanada Në datën 13 Nëntor 2016, me iniciativen e kryetares Znj. Anila Erindi …

Më shumë...

Prof.asoc.dr. Shkëlqim Millaku: “Mashtrimi i madh”, i B. Mahmuti, sinonim i Martin Segonit apo Marin Barletit

Mashtrim i madh, Bardhyl Mahmuti

Të dashur lexues me qëlloi edhe mua fati për të folur, shkruar, analizuar dhe krahasuara “librat” dëshmitë e shkruara dhe ato të papublikuara për t’i thënë disa fjalë. Para se të flasim për analizën e librit Mashtrimi i madhi të autorit Bardhyl Mahmuti, paraqes një shembull krahasues ndërmjet komunikimit të …

Më shumë...

Faik Miftari: Kosova laike me lekturë shkollore të fesë katolike

Faik Miftari

Shkas për të shkruar këtë shkrim u bë vajza ime, nxënëse e shkollës së mesme të ulët, të klasës së tetë, të cilës për këtë muaj arsimtari i gjuhës shqipe ia kishte caktuar lektyrën me titull “Këngët e Sibilave” të autorit, priftit katolik Pjetër Bogdani. Me të parë librin më …

Më shumë...

Fatmir Brajshori: Pergamenë e gjallë kushtuar Heroit të heshtur!

Fatmir Brajshori

Të bësh një jetëshkrim, për një njeri, e që zakonisht pas vetes subjekti duhet të ketë një veprimtari që lë gjurmë, një sukses që mbahet mend apo edhe një krijimtari që rrallë harrohet, s’pari duhet të kesh njohuri të bollshme për atë emër e mbiemër, për të cilin autori merr …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Vepra e Sadik Bujës dhe shokëve të tij udhë rrëfim në rrugën e lirisë dhe bashkimit të Shqipërisë

Isuf Ismaili: Vepra e Sadik Bujës dhe shokëve të tij udhë rrëfim në rrugën e lirisë dhe bashkimit të Shqipërisë

Është kënaqësi e veçantë të shkruhet për shokët e vëllezërit tanë, të cilët e kanë ruajtur të freskët dashurinë dhe përkushtimin atdhetar, që as janë thyer e as janë shitur e as janë blerë, të cilët edhe me gjakun e tyre i kanë larë burgjet jugosllave dhe të cilët janë …

Më shumë...

Avni Dehari: Një tufë poezish

Avni Dehari

Avni Dehari lindi më 3. 5.1947, në fshatin Sllupçan të Kumanovës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Shkollën e mesme, gjimnazin, e mbaroi në Preshevë, kurse u diplomua në Fakultetin e Filologjisë – Gjuhë dhe Letërsi shqipe, në vitin 1974, në Prishtinë. Deri më tash i ka botuar këta libra: …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Një ditar-lufte me dëshmi të dorës së parë, i shkruar nga mjekja e luftës, Teutë Hadri

Ramosaj

(Kumtesë e paraqitur me rastin e përurimin të librit të Dr. Teuta Hadri, Krimi që pashë me sytë e mi, Vëllimi 1 e 2, mbajtur në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, më 1 nëntor 2016). Të nderuar të pranishëm, Miq dhe dashamirë të librit, Më lejoni që para se …

Më shumë...

Rrustem Geci: Ullimadhja Çamëri

Rrustem Geci

  Në  rrënjë  të  ulliri  e kam  lidhur fjalën, në shpirtin tënd mijëvjeçarë Çamëri, hape atë zemër të vrarë merrë frymë, ti tani je dora e Epirit   Çamëri, me ty sot janë të dëbuarit tuaj të pushkatuarit e një kohe të zezë Çamëri, ti kurrë su nënshtrove në çdo pëllëmbë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vargje të zgjedhura të disa poetëve hungarezë

Ahmet Qeriqi

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht shkrimtarët më të mëdhenj me përmasa botërore të kësaj letërsie ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani ndër më të lexuarit  në botë, “Ararat” i shkrimtarit, Llajosh Zillahi nuk është  i përkthyer në …

Më shumë...

Elife Luzha: KUMBIM

Elife Luzha

Nën petkun e pushtetit ndjehesh madhështor Matanë vetes asgjë nuk shikon Të verboi lakmia ndaj përlyen çdo vlerë Ke harruar madje edhe Zotin    Po pse aq athët më vështron E vrajave ma shkundullon dhembjen e vjetër Ah mos qofsh vëlla Kain Unë e harruar le të mbetem Sall të …

Më shumë...

Shaip Emërllahu: Përfundoi Edicioni Jubilar i FNP “Ditët e Naimit”

Shaip Emërllahu: Përfundoi Edicioni Jubilar i FNP "Ditët e Naimit"

Për të njëzetën herë me radhë, poetët nga mbarë bota, si dhe poetë shqiptarë nderuan gjuhën shqipe, Naimin, shqiptarët… Edicioni i XX i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”, i cili u mbajt prej 20-24 tetor 2016, ishte një festë, një ngjarje e madhe kulturore. Ky projektshenjues kulturor me …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Prani e fantazisë dhe e porosive me karakter edukativ

Zeqir Bekolli: Prani e fantazisë dhe e porosive me karakter edukativ

( Avdi Shala: “Fluturoni, Fluturoni”, përmbledhje me poezi, Prishtinë, 2014) Bashkëvendësi ynë, Avdi Shala është bërë i njohur në fushën e Letërsisë për fëmijë me poezitë dhe prozën, që janë të kapshme për brezin të cilit edhe ia dedikon. Kështu ndodhë edhe me përmbledhjen  e tij “Fluturon, Fluturon”, me të …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Zëri i Astritit

Jusuf Zenunaj

Zëri i Astritit  Zërin e Astritit kush e ngulfati në qelinë e burgut dorëlugati.. Mallëkojnë bjeshkë e fusha, kodrina e male edhe n’liri shpirtëra vrastare. Burgu as vdekja s’e mundin të vertetën, lakejt e tërbuar nuk lodrojnë gjithë jetën. 6 nëntor 2016 Rriçër Kelmendi Rriqër Kelmendin lum që e ka …

Më shumë...

Gjergj Fishta është tepër i madh për të pasur nevojë “të mbrohet duke u kafshuar” nga Nasho Jorgaqi, M. Nano e company

At Gjergj Fishta

Përpjekjet e një stafi publicistësh, puçistë, mjerisht edhe i disa krijuesve e  intelektualëve   të njohur, për të shkapurisur personalitetet  më meritore të kombit, përpjekje të cilat veçanërisht bëhen nga disa matrapazë të letrave në Shqipëri, por edhe  kudo në trevat shqiptare, nuk janë më temë që tërheqë gjithaq vëmendjen, sepse …

Më shumë...