Kultura

Albert Z. Zholi: Lidhur me idenë për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit flasin aktorët e regjisorët e njohur

Albert Z. Zholi: Lidhur me idenë për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit flasin aktorët e regjisorët e njohur

Ja çfarë flasin për një Forum, (lidhur me propozimin e Agron Tufës, për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit), Luftar Paja, Margarita Xhepa, Kujtim Gjonaj,  Hajrije Rondo, Anastas Nika, Skënder Jaçe, Bujar Kore… Ka më se tri javë që në ekranet shqiptare dhe në medien e shkruar, po diskutohet gjerësisht …

Më shumë...

Zymer Ujkan Neziri: U përurua libri me kumtesa për Eposin e Kreshnikëve

Zymer Ujkan Neziri: U përurua libri me kumtesa për Eposin e Kreshnikëve

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës, më 17 mars 2017, u përurua libri Eposi i Kreshnikëve: monument i trashëgimisë kulturore shqiptare, dy vëllime me kumtesa, me 1249 faqe, kryeredaktorë prof. dr. Zymer Ujkan Neziri dhe prof. dr. Shaban Sinani, botim i Institutit Albanologjik të Prishtinës dhe i Qendrës së Studimeve Albanologjike …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Aktivitete kulturore në 80-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, Vath Koreshi

Albert Z. Zholi: Aktivitete kulturore në 80-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, Vath Koreshi

 Shoqata Atdhetare Kulturore “ VLAGA “  së bashku  me  Familjen, festoi me madhështi 80–vjetorin e lindjes së VATH   KORESHIT, birit të shquar të Lushnjes, Trevës së  Myzeqesë dhe  i  Kombit  Shqiptar. Në këtë përvjetor-jubile të lindjes së Vathit, që u zhvillua në Lokalin Bar-Kafe “ Ciack “ të administruar nga …

Më shumë...

Elife Luzha: Burgosja e rinisë sime

Elife Luzha

     Edhe sot u zgjova në orën e zakontë të mëngjesit sado që natën e kalova pothuaj pa vërë gjumë në sy. Në pasqyrë vërejta fytyrën e zbehur dhe sytë të ënjtur. Kurse në kokë ende më buçisnin fjalët e zëdhënësit të shkollës: “Elife Luzha, përjashtohet nga shkolla, dhe humb …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Hyrje në pranverë

Mehmet Bislimi

(kushtuar demonstratave të vitit ’81)   pranë dritares syhapur nga maja e pemës u ngritën zogjtë në fluturim me krihet e butë borën shkunden pranvera po vjen ma në fund edhe në qytetin tim   po po vjen marsi i trëndafilave afshi i ngrohtë tokën puthiti një lirikë për bisqet …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Isuf Ismaili është prej atyre poetëve që me shpirt e krijon poezinë

Mustafë Krasniqi

 Kur flasim për poetikën si forcë e atdhedashurisë, nuk mund të mos shkruajmë për poetët të cilët me ngulm ju kanë përkushtuar krijimtarisë shpirtërore, prej së cilës nuk është vështirë të hetohet vlera dhe qëllimi, angazhimi dhe kërkimi. Megjithatë, poetët e përkushtuar pasi ju kanë nënshtruar idealeve të shenjta njerëzore …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Një paqe që ka plot plagë

Isuf Ismaili

Kosova dhe çështja shqiptare përgjithësisht është në një gjendje të mjeruar. Faktori ndërkombëtar është duke e vështruar me njëanshmëri e pa realizëm Kosovën dhe çështjen shqiptare. Ky faktor e ka imponuar një paqe, por të rrethuar me shumë plagë. Vetë Kosova është një shtet i brishtë dhe shqiptarët e saj, …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Një përçarës, deçanas

Jusuf Zenunaj

Nuk çuditet veç plaku, është për të qeshur edhe fëmija, për një aktakuzë n’ Pejê të ngritur nga Prokuroria ?! Një deçanas na qenka përçarës, për fe e për racë edhe mosdurues- kërkoi t’atin e zhdukur n’ luftë ! Me kaq nuk pushon, barrën e rëndon siç e rëndon hëna …

Më shumë...

Reshat Badallaj: Vetmia

Badallaj

Në majë të bjeshkës ku toka është më afër qiellit E yjet duken sikur i prekë me dorë Atje jam shtrirë, në barin e pashkelur dhe shikoj. Shikoj hënën e verdhë e të lodhur. Atje mendoj të prehem një ditë. Varri im nën hijen e një peme ku bilbili të …

Më shumë...

Rrustem Geci: H E R O I K A – Poemë për Kryengritjen e vitit 1981

Rrustem Geci

Poemë për Kryengritjen e vitit 1981   Tek po pija  kafenë e mëngjesit një zë  shumëzohej  nga  qyteti lashë kafenë, dhe dola në rrugë në  Prishtinë  kudo  kryengritje   Ajo këngë e zëshme e Kosovës ai zemërim gjigand i studentëve bekimin  e  kishte  nga  populli nga vuajtja e tij dhe …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë pionierja e arsimit shqip në Anamal, Rukije Lika-Shaba

Frank Shkreli: Ndërroi jetë pionierja e arsimit shqip në Anamal, Rukije Lika-Shaba

Me keqardhje të madhe lexova lajmin në portalet vendore të lajmeve të rrethit të Ulqinit, ulqinionline dhe lajmengaulqini, se të ënjtën në mengjes ndërroi jetë mësuesja e parë e atyre anëve, Rrukije Lika Shaba në moshën 73-vjeçare, një ditë pas Ditës Ndërkombëtare të Grave.  Ky lajm për vdekjen e parakohshme …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Shkëlqimi dhe perëndimi i “Piramidës” së Enver Hoxhës

Albert Z. Zholi: Shkëlqimi dhe perëndimi i “Piramidës” së Enver Hoxhës

Kur u ndërtua ajo pati një shkëlqim verbues. Një arkitekturë e rrallë, një arkitekturë  që tërhoqi vëmendjen e shumë vizitorëve por dhe që u bë objekt diskutimi brenda dhe jashtë vendit. Por Muzeumi i Enver Hoxhës që kishte brenda objekte, sende, rroba, dorëshkrime, piktura dhe skulptura të tij, nuk e …

Më shumë...

Prend Buzhala: Semantika e lotit

Prend Buzhala: Semantika e lotit

(Libri poetik, “Mos ma vrisni lotin” i Elife Luzhës) Nuk ka më formë mbizotëruese lirike që merret si modeli më i lartë i vlerësim-pranimit të saj. Tashmë poezia e sotme shqipe karakterizohet dhe nga shumësia e zërave të panumërt lirikë. Tri punktet e këndimit Dhe, në këtë shumësi individualitetesh, zërash, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

Prekaz

1.   sonte në Prekaz flakët e lirisë Komandantin përkujtojnë me shkëlqimin e flakës lirisë njerëzishëm ia hapem derën më në fund erdhën lulet edhe nder ne se bashku me pranverën sakrificë e paparë e padëgjuar nder shekuj shqiptarët qëndruan të pathyer kurrë nuk e mohuan rrënjën e vet o …

Më shumë...

Niko Gjoni: Te Medreseja

Më ndodh të shikoj shpesh nga dritarja e apartamentit se si mblidhen rrezet e Diellit drejt perëndimit. Një drithërimë e lehtë më përshkon trupin dhe ndërkaq ulem në kolltuk duke medituar apo shikuar në televizor kronikat dhe lajmet e ndryshme. Edhe ato mbërrijnë nga vendi dhe bota, ndërsa kujtoj se …

Më shumë...

Dritëro Agolli, Dielli i letërsisë shqipe që nuk do të shuhet kurrë

Dritëro Agolli

Vdekja e Dritëro Agollit në moshën 85-vjeçare, nuk ishte aksidentale, as e papritur edhe pse ai deri në muajt e fundit të jetës ndihej mirë, por i ndërgjegjshëm për moshën dhe vitet  e jetës, që kishte kaluar. Të shkruash për Agollin dhe veprën e tij është fare lehtë, sepse ai …

Më shumë...