leoni

Kultura

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

Nata e Zjarreve

Flakët e lirisë (lexo me zë!)   1. sonte në Prekaz flakët e lirisë Komandantin përkujtojnë me shkëlqimin e flakës lirisë njerëzishëm ia hapem derën më në fund erdhën lulet edhe nder ne se bashku me pranverën sakrificë e paparë e padëgjuar nder shekuj shqiptarët qëndruan të pathyer kurrë nuk …

Më shumë...

Kadri Rexha: DËSHMORËT DHE VARREZAT

Nata e Zjarreve

Përvjetorët e rënies heroike të komandantit legjendar Adem Jashari, së bashku me familjen e tij, në mbrojtje të Atdheut nga okupatori serb, kudo në Kosovë dhe në mërgatë shënohen si ditë e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Prandaj, duke përkujtuar 21-vjetorin e rënies heroike të Heroit Legjendar Adem Jashari, …

Më shumë...

Hasan Zuko Kamberi, poeti i parë social, realist, në letërsinë shqipe II

Hasan Zuko Kamberi, poeti i parë social, realist, në letërsinë shqipe II

Në historinë e letërsisë shqipe shkruan se poezia sociale fillon të zhvillohet me Çajupin për të kulmuar  me Migjenin, duke lënë anash, autorin e “trahanasë”, Hasan Zuko Kamberin, i cili ka shkruar  dy qind e pesëdhjetë vjet më parë. “Trahani” i Hasan Zuko Kamberit është shkruar afër 200 vjet para …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Letërsia shqipe me alfabet arab, u anashkalua për shkak të alfabetit me të cilën është shkruar I

Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike që pasurojnë diversitetin kulturor të një populli, dikur shumë me ndikim në Perandorinë Osmane, por edhe në Ballkan përgjithësisht. …

Më shumë...

Agim A. Hoxha: Kjo është dhurata më e bukur që pranova nga një femër

Agim A. Hoxha: Kjo është dhurata më e bukur që pranova nga një femër

I thelluar në biseda të ndryshme socio-ekonomike me një mik timin në një pastiçeri afër sheshit të Prishtinës, papritmas shfaqet një femër rrethë të 50-ve, vendosë në tavolinën tonë një figurë si varëse çelësash (shiko fotografinë) dhe një letër ku shkruante ” Ndihmoje shoqatën e shurdhë-memecëve duke blerë varësen 1€ …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Në Kuvendin e Mërgatës

Jusuf Zenunaj

Fjalë të ëmbla, fjalë pa lek të madh e të vogël , të gjithë kanë prek ! ? U gëzuan mali, fusha e deti, folen Rama e Ahmeti. Me premtimet që dha Thaçi si gjithmonë zemrën na e kënaqi , zëri i tij fort kumboi; me të fare s’bëhet lojë, …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Lamtumirë, Sadije Agolli

Albert Z. Zholi: Lamtumirë, Sadije Agolli

Dje u nda nga jeta bashkëshortja e shkrimtarit Dritëro Agolli, Sadije Agolli. E veja e shkrimtarit të madh shqiptar, u nda nga jeta në moshën 76 vjeçare. Mësohet se ajo ndërroi jetë në spital ku ishte shtruar pas një hemorragjie cerebrale. Kam patur fatin e  madh që me çiftin Dritëro …

Më shumë...

Adem Demaçi: Një jetë e tërë sakrificë për të vërtetën, barazinë, të drejtën, njerëzinë dhe lirinë

Baca Adem Demaçi

Ditëlindjet e njerëzve që kanë bërë emër në historitë e kombeve, shënohen si ditë të veçanta për t’u ndalur pak dhe për të përkujtuar kohën, të kaluarën, prej nga u nisem e deri ku erdhëm, ku jemi dhe ku po vemi, me cilat vështirësi u ballafaquam dhe cilat janë ato …

Më shumë...

Mehmet Musa: T r e A d e m a t !!!

Mehmet Musa: T r e A d e m a t !!!

Bota përparimtare, demokratike, liridashëse si dhe bota e krimit, e shtypjes e shfrytëzimit, e terrorit, e narkotikëve , e luftënxitësve i njeh tre Ademat ! Nuk ka njeri në lëmshin tokësor, që ka mbushur mbi 18 vjeç, që nuk i njeh e që nuk ka dëgjuar për ta, pavarësisht besimit …

Më shumë...

Prof. Dr. Rrahim Ombashi: Poema “Erveheja” – botë e katërt që sublimoi mungesën e jetës shqiptare

Kryevepra e vjershëtarit, Muhamed Kyçyku (1784-1844) Erveheja vijoi të mbetej vepra më e popullarizuar në periudhën e letërsisë së Rilindjes Kombëtare Shqiptare, pas botimit të parë të saj, më 1888 në Bukuresht, nga Jani Vretoja. Ndonëse numri i atyre që lexonin me alfabet arab ishte shumë i pakët, poema tregimtare …

Më shumë...

Behlul Jashari: Para 17 viteve UNMIK-u dëboi dhunshëm gazetarët dhe mbylli gazetën “Rilindja”

Behlul Jashari: Para 17 viteve UNMIK-u dëboi dhunshëm gazetarët dhe mbylli gazetën “Rilindja”

Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja para 17 viteve, në 21 Shkurt 2002, u dëbua dhunshëm, kundërligjshëm e padrejtësish nga shtepia e saj-Pallati me emrin e saj dhe detyrimisht u mbyll nga administrata e UNMIK-ut. Gjithë çka kishte brenda kateve të Pallatit gazeta historike, përfshirë Arkivin – pasuri kombëtare e pazëvendësueshme …

Më shumë...

Dr. Zymer U. Neziri: U shënua 100-vjetori i Masakrës së Malit të Zi dhe të Serbisë në Shtupeç, në vitin 1919

Politikës në Kosovë nuk i duhet politikë që në realitetin e pavolitshëm, fillimisht ngre hundën drejt qiellit dhe, rrëzohet mbi hundë kur u dalin

Në Pejë, në universitetin ‘’Haxhi Zeka’’, në bashkorganizim me Klubin e Intelektualëve të Rugovës në Prishtinë, u mbajt simpozium shkencor në këtë 100-vjetor, më 15 shkurt 2019, për njërën ndër masakrat më mëdha të asaj kohe. Kumtuan studiues të përmendur, shumica nga qendrat tona universitare: dr. sc. Arben Arifi, Prishtinë, …

Më shumë...

Petrit Ruka: HANKO, MOS SHKO NËPËR VARRE

Baladë Prej gati pesë shekujsh vazhdon keqkuptimi i madh se balada rrëqethës: “Hanko mos shko nëpër varre, / Se të vdekurit i ngjalle,era / Të gjallët i vdiqe fare”, është një romancë dashurie. Është krejt e kundërta dhe do të mjaftonte veç vargu i parë i këngës origjinale (i harruar, …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Çmimi e përçmimi dhe skica të tjera

Albert Z. Zholi

Si dy torba  që  njeriu  i  mban  gjithmonë  me  vete  janë Çmimi dhe  Përçmimi…Si dy  torba  që  mbushjen  nga të tjerët me  çmim apo përçmim për  të …Dy torba varura  në  qafën   e secilit: Torba  e çmimit  varet  nga  qafa prapa  shpine, ndërsa  torba  e përçmimit  varet  nga  qafa  para  …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa kujtime të paharrueshme për Zenun Gjocajn, në gjashtë-vjetorin e ndarjes nga jeta

Ahmet Qeriqi dhe Zenun Gjocaj

Zenun Gjocaj u  lind në prill të  vitit 1943 në Gjocaj të Junikut. Me Zenunin për herë të parë jemi  njohur në shtator të vitit 1978, në Akademinë Pedagogjike të Prishtinës, – Cikli i Ulët,  në objektin e  ish-Shkollës Normale. Në atë vit shkollor isha pranuar edhe unë në punë, …

Më shumë...

Behlul Jashari: Para 74 viteve në Prizren nisi të dalë gazeta historike “Rilindja”, me shkronja plumbi nga Tirana

Behlul Jashari

PRISHTINË, 12 Shkurt 2019/ Para 74 viteve në 12 Shkurt 1945 në Prizren nisi të dalë gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja, në frymën e Konferencës së Bujanit – të Rezolutës për vetëvendosje e të drejtë bashkimi me Shqipërinë, me angazhimin e intelektualëve më të shquar të asaj kohe, me shkronja …

Më shumë...