Brickos

Kultura

Msc. Rabije Haklaj: Copëza përjetimesh nga lufta në Kosovë, 1998-1999!

Msc. Rabije Haklaj: Copëza përjetimesh nga lufta në Kosovë, 1998-1999!

(Mbyllja e familjes time dhe dhjetëra shpirtrave tjerë në bodrumin “bunker” të shtëpisë sonë! Në fillimin e viteve të 90-ta, e më saktësisht vitet 1992-93, kur babai im Nezir.S Haklaj (dritë i pastë shpirti), filloi ndërtimin e shtëpisë sonë, ai sikur e kishte ndjerë se Kosova,  nuk do t’i shpëtoi  …

Më shumë...

Besart Krasniqi: 30 vjet nga demonstratat e përgjakshme dhe heroike të Marsit të vitit 1989

Ismet Krasniqi

Rënia heroike e dëshmorëve thërret për sendërtimin e plotë në vepër të amanetit të tyre! Tri dekada nga demonstratat e përgjakshme të 27 Marsit të vitit 1989 dhe kujtesa liridashëse shqiptare për këtë rezistencë dhe sakrificë të madhe ka mbetur e freskët në mendjet dhe zemrat tona, në të cilat …

Më shumë...

Mehmet Musa: Amaneti i profesorit, Halil Berisha

Mehmet Musa: Amaneti i profesorit, Halil Berisha

Burrat e mëdhenj të kombit e burrat e dheut e të Atdheut nuk u takojnë partive politike, sepse partitë lindin e vdesin, vijnë e shkojnë. Ata burra i takojnë dheut e Atdheut të gjakur e të përgjakur ndër shekuj ! I tillë ishte profesor Halil Berisha, i cili u lind …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Sot është nder të mos kesh nder

Jusuf Zenunaj

Është nder të t’mos kesh nder, je gënjeshtar të hapet çdo derë, pate fat e hyre në politikë varfërisë i thua ik. Ke miq e je i pa shkollë diploma të vjen në dorë, vendi i punës të pret në kuvend e në fakultet. Për pesë-gjashtë vjet sa i madh …

Më shumë...

Në ambientet e Medresesë, “Alauddin”, në Prishtinë, u mbajt Festivali i Recituesve

Në ambientet e Medresesë, “Alauddin”, në Prishtinë, u mbajt Festivali i Recituesve

Edhe këtë vit në ambientet e Medresesë së Mesme, “Alauddin”, në Prishtinë u organizua Festivali i Recituesve. Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës dhe Medreseja e Mesme Alauddin, për nder të 21 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Poezisë, të mërkurën organizuan Festivalin tradicional të Poezisë, organizim ky që mblodhi 72 …

Më shumë...

Xheni Turku: Përshtatshmëria e muzeologjisë dhe Teoria e artit

Xheni Turku: Përshtatshmëria e muzeologjisë dhe Teoria e artit

Muzeu është një proces midis globales dhe lokales. Kodi i të mirave kulturore pranon një subjekt të ri të pasurisë së një komuniteti të nyjëtuar në sferën institucionale, pasuri në sensin e ‘trashëgimisë’ që ka edhe vlerë indentifikuese territoriale e jo vetëm vlera ‘estetike’. Pos kësaj, muzeu bashkëkohor është gjithnjë …

Më shumë...

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht, shkrimtarët më të mëdhenj, me përmasa botërore të kësaj letërsie, ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani “Ararat” ndër më të lexuarit në botë, i shkrimtarit, Llajosh Zillahi, me sa dimë ne nuk …

Më shumë...

Proletar Hasani: Lufta e UÇK-së dhe kolonel, Dilaver Goxhaj

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

(Parathëni e librit “Rruga qe me çoi ne radhët e UCK-së”) Lufta e UÇK-së dhe e NATO-s për çlirimin e Kosovës tashmë i përket historisë dhe është bërë e njohur në mbarë botën. Për çdo shqiptar,por jo vetëm për ta, është fiksuar e plotë me penelata dhe drita fort realiste …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: XHA GAQOJA, shqiptari i Athinës me gjuhën e bashkimit

Albert Z. Zholi: XHA GAQOJA, shqiptari i Athinës me gjuhën e bashkimit

Të nesërmen e asaj nate që kanali televiziv ERT -2 shfaqi filmin “L’Amerika”, xha Gaqoja më telefonoi qysh në mëngjes: -Përse po tallet bota me ne o bir?!… Zëri i tij ishte revoltë e brendshme, ishte një zë i plagosur, ku çdo fjalë, sikur mbartte një shekull mbi shpinë. Dhe …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Manifestime të gjallërisë arbëreshe

Isuf Ismaili: Manifestime të gjallërisë arbëreshe

Manifestime artistike, kulturore,  arbëreshe në  Ungër (Lungro) më, 3 mars 2019 Në shumë ngulime arbëreshe në Itali është bërë tanimë traditë e mrekullueshme, të mbahen manifestime dhe shërbesa të mira e të shkëlqyera të kujtesës historike arbëreshe-shqiptare, që kanë për qëllim në veçanti, përkujtimin e Motit të Madh, përkujtimin pra …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Jeta e një veprimtari në kornizat e një rrëfimi kujtimesh

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

(Recension për librin, “Rrëfime dhe tregime” të autorit, Sheqir Zeneli, botuar nga Radio Kosova e Lirë) Disa kohë më parë, kishte dalë në dritë libri me kujtime me titull, “Rrëfime dhe Tregime” i autorit Sheqir Zeneli. Nga titulli nënkuptohet se përveç rrëfimit të ngjarjeve të cilat në raste të caktuara …

Më shumë...

Poezia e Zeqir Gërvallës “Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës”, që përloti kryetarin amerikan Bill Clinton

Poezia e Zeqir Gërvallës “Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës”, që përloti kryetarin amerikan Bill Clinton

Ende pa përfunduar lufta, poeti fillon jetën e mërgimtarit në SHBA. Por, edhe atje nuk ndalet, edhe atje vazhdon të shkruaj, edhe atje vazhdon të veprojë në të mirë të Lirisë dhe Atdheut. Atje e shkruan poezinë „Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës“, e cila do të mbetet në historinë e …

Më shumë...

A.Q. Përpjekjet anakronike të sharlatanëve për zbulimin e një origjine të re dhe të një identiteti të ri të shqiptarëve

Ahmet Qeriqi

Në kohën e komunikimit masiv përmes internetit, në kohën e larjes dhe shpërlarjes së vlerave, në kohën kur tradhtari me damkë shpallet hero i kombit, ndërsa heroi etiketohet si terrorist, në kohën kur bashkëjetojnë vlera dhe antivlera, në kohën kur skribët e çdo lloji qëndisen me tituj shkencorë, nëpër qindra …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: 7 Marsi Dita e Mësuesit

Mehmet Bislimi

( Atyre dhe vetëm atyre, që mbajnë lartë emrin dhe etikën e emrit mësues!)   7 marsi, festa shqiptare e mësuesit. Kjo datë ka zanafillën e saj të hershme, që të kujton themelet e para të shkollës shqipe, në fakt ka filluar të kujtohet, që nga viti 1960-të, kur shteti …

Më shumë...

Agim Vuniqi : Festat dhe kujtesa historike

Agim Vuniqi

(Kombi jeton aq sa jeton kujtimi për heronjtë!) Në momentin kur filloi të politizohet UÇK-ja për interesa të xhepit, pastaj kur u përvehtësua terminologjia politike, parti të dala nga lufta dhe shoqata të dala nga lufta u deformua vet lufta çlirimtare, ata që duhet të mbronin frytet e luftës i …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Të flasim e ta shprehim saktë mendimin logjik

Jakup Krasniqi

Sot, më 7 mars 2019 në një gazetë të shkruar lexova, mbase kështu shkruan edhe në portale:”Familja Jashari u shua që të ringjallet populli i Kosovës”. Në këtë fjali kemi dy gabime të mëdha logjike dhe jo vetëm logjike. Pse? Së pari, familja Jashari nuk është shuar, por dy të …

Më shumë...