Kultura

Zade Tahir Meha, 38 vjet jeton me traumat e pasojat e luftës të 13 majit të vitit 1981

Zade Tahir Meha

Bija e Tahir Mehës, Zadja,  “kujdeset” me aq sa mundet për kullën e babait, kullën e familjes tashmë Muze, në Lagjen Meha të Prekazit. Kishte 15-vjet në natën e 13 majit të vitit 1981, kur kishte përjetuar tmerrin e kësaj bote. Atë natë rruga e saj jetësore mori një kahe …

Më shumë...

Prof. Imer GASHI: Maxhun Berisha guximin e kishte trashëgim nga të parët

Maxhun Brahim Berisha (9.10.1962 - 28.3.1999)

(Deklaratë autentike e profesorit IMER GASHI, veteran i UÇK-së, Papiq, mars 2019)    Me shpërthimin e luftës çlirimtare në Prekaz, më 5, 6 dhe 7 mars 1998, që hodhi shkëndijat e saj në mbarë Kosovën, shkëndija të tilla u përflakën edhe në Dukagjin, së pari në Gllogjan për t’u zgjeruar …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Pena e shkrimtarëve

Skënder S. Kapiti

Shkrimtarët përjetsojnë kohën e historinë   Janë meteorë , guximtarët më të mëdhenj , Që mposhtin injorancën e fanatizmin Por edhe  indiferencën, heshtjen dhe frikën ! U japin njerëzve ushqimin, Dhe dashurinë për natyrën e jetën. Pa letërsinë dhe pa leximin e  shkruesve Bota do të mbetej në terr; Pa …

Më shumë...

Dibran Fylli: Dëshmorët kanë vetëm datëlindje

Dibran Fylli

KËSHTU FILLOI FESTIVALI FOLKLORIK “I KËNDOJME LIRISË ” Të kthehem para 19 viteve, që ta kujtoj themelimin e Festivali Folklorik “I këndojmë lirisë”, nuk mund të mos e kthej kujtesën edhe më tej, shumë më përpara. Nuk mund të mos e kujtoj paraqitjen artistike dhe angazhimin maksimal të Mujë Krasniqit, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kosovë dil priti bijtë tuaj

Mehmet Bislimi

…  në çdo përvjetor, rënien tuaj burrërore kujtojmë, ju të gjallë e të vdekur jeni bijtë tanë, për ju ne ditë e natë do të punojmë, Shqipërinë ta bëjmë, qëndrimi juaj burrëror na bëri krenar si burrat e motit dikur që vdisnin në këmbë për këtë tokë e qiell do vdesim …

Më shumë...

Dr. Ermira Babamusta: Olsi Beçi, fotografi i suksesshëm që u bë kineast i madh

Dr. Ermira Babamusta: Olsi Beçi, fotografi i suksesshëm që u bë kineast i madh

Olsi Beçi është një nga personazhet e famshme të televizionit shqiptar, fama e të cilit ka shkuar përtej kufijve të Shqipërisë. Olsi ia ka dalë të fitojë një emër në Shqipëri si fotograf dhe kineast i talentuar. Para se të bëhej i njohur për publikun shqiptar në shkallë kombëtare nëpërmjet …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Tri poezi

Jusuf Zenunaj

FILLI I GJYKATËS   Loja në Kuvend sikur shpeshherë, si një rreze dielli me shi e me erë !? Një nismë e re në Kuvend na doli, si burrat e dheut Veseli foli !? Gjykatë Ndërkombëtare për krimet serbe në vendin tonë, mbas njëzet vjetësh ngrehim zërin , kurrë nuk …

Më shumë...

Në Festivalin Gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë” marrin pjesë grupe e rapsodë nga të gjitha trojet shqiptare

Në Festivalin Gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë” marrin pjesë grupe e rapsodë nga të gjitha trojet shqiptare

Në Festivalin Folklorik gjithëkombëtar  “I këndojmë lirisë”, që mbahet në Klinë më 6, 7 dhe 8 qershor të këtij viti do të marrin pjesë grupe artistike, rapsodë, valltarë  e instrumentistë nga të gjitha trojet shqiptare, Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Presheva, Sicilia e diaspora. Tashmë, përgatitjet janë në vlugun më të madh, …

Më shumë...

Mehmet Musa: 5 Maji Dita e Dëshmorëve, kushtuar Ismail Haradinajt

Mehmet Musa: 5 Maji Dita e Dëshmorëve, kushtuar Ismail Haradinajt

Sot është dita e dëshmorëve të Atdheut ku, në të gjitha trojet shqiptare kujtohet e përkujtohet kjo ditë. Pikërisht në këtë ditë të shënuar sot para 10 viteve, pra me 5 maj 2009,  pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit, militantit të orëve të hershme të Lëvizjes  Revolucionare për bashkimin e …

Më shumë...

Alfred Mojsiu: Aleksandër Mojsiu, njeriu dhe artisti

Aleksandër Mojsiu (1879- 1935) aktori ndër më të mëdhenjtë të teatrit e filmit në Evropën e kohës së tij

Kur isha në detyrën e kryetarit të shtetit, disa herë e kam ndjerë veten ngushtë, kur personalitete të shquara të huaja më pyesnin se ku është muzeu i Aleksandër Moisiut. Aleksandri e ka një dhomë në Muzeun Etnologjik të Durrësit, por është një dhomë që në vitin 1970 iu kushtua …

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta RILINDJA edhe në këtë 3 Maj, DEKLARATË PROTESTE

Behlul Jashari

-NË KOSOVË NUK KA LIRI SHTYPI DERISA KA GAZETË TË MBYLLUR E TË DËBUAR KUNDËRLIGJSHËM E PADREJTËSISHT NGA AUTORITETET- -Edhe në këtë Ditë Botërore të Lirisë së Shtypit e ritheksojmë sqarimin për opinionin: Ndonjë portal që ka “huazuar” emrin, apo edhe logon, nuk është as nuk mund të jetë gazeta …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një libër i vogël me vlera të mëdha

Adil Fetahu

(Ismajl Muharremi-Tupalla: “GJURMË TË KRIMIT”; Në kujtim të 75-vjetorit të zhdukjes së Shqiptarëve të Sfircës dhe Gërbaçit, Prishtinë,2019) Golgota e Shqiptarëve të Jabllanicës së Epërme (nëntor  – dhjetor 1944) Prejse Kongresi i Bërlinit (1878) i shkëputi nga trungu etnik shqiptar Medvegjen, Preshevën e Bujanovcin me fshatrat rreth tyre, të banuara …

Më shumë...

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Ditën e shtunë në Hotelin me 5 Yje “Plaza”  Shoqata Kulturore Atdhetare Kulturore “Labëria”, “Nderi i Kombit” organizoi promovimin e librit “Portrete me penë” të Profesor Ago Nezhës.  Në këtë promovim ajo që ra në sy ishte pjesëmarrja e gjerë e intelektualëve më në zë shqiptarë si historian, inxhinier, fizikanë, …

Më shumë...

Bedri Tahiri: Në përvjetorin e rënies së dëshmorit, Shemsi Xhafer Istrefi

Shemsi Xhafer Istrefi (20.8.1977 - 27.4.1999)

Topi që shemb kështjellat më të forta është atdhedashuria. (Naim Frashëri ) Dhe, kush tha se nuk përsëritet historia! Dhe, kush tha se nuk trashëgohet trimëria! Dhe, kush tha se, edhe pa gjak vjen liria! Ah, jo, ore lum vëllai jo, ato janë gjepura që nuk i ha as gomari …

Më shumë...

Bujar M. Hoxha: Një botim anastatik i veprës manifest të Pashko Vasës, një kujtesë për osmanofobët

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Ndër gjërat të cilat nuk ndryshuan dhe me kryeneçësi nuk duan të ndryshojnë pas rënies së regjimit komunist në vend është pa dyshim qasja ndaj Perandorisë Osmane. Kjo perandori mori damkën e së keqes prej historiografisë së diktaturës. Prapambetja iu la në derë asaj. Çakërdisja antiosmane nuk u ndal as …

Më shumë...

Prof. dr. Klara Kodra: Popujt nuk identifikohen kurrë me diktaturat

Prof. dr. Klara Kodra: Popujt nuk identifikohen kurrë me diktaturat

Më datë 8 prill 2019, në gazetën “X” lexova artikullin e Geri Selenicës “Pse duhet të  kemi mirënjohje  për Italinë fashiste” dhe nuk u zura besë syve. Kaq shumë të jetë verbuar autori i këtij shkrimi nga urrejtja  kundër diktaturës së majtë  komuniste? A thua të ketë harruar  se qoftë …

Më shumë...