Kultura

Albert Z. Zholi: Manjola mes provokimeve

Albert Zholi

 Institutin  e Lartë  Pedagogjik,  Manjola  e  ndërpreu  në vitin  e  tretë. Jeta  në konvikt ishte  bërë e  mërzitshme  dhe e pasigurt. Çdo mbrëmje  kishte  grindje   tek sheshi  para konviktit. Djemtë e qytetit  hynin  e dilnin  në dhomat  e  vajzave  si në  shtëpitë  e tyre. Për  rregullore  të brendshme  konvikti  as  …

Më shumë...

Akademik: Mark TIRTA: Preng Cub Lleshi, krijues, studiues, polemist, me shumë vlera

Preng Cub Lleshi

Ka jo pak njerëz të shquar në veprimtarinë e tyre, në fushën e letërsisë, të kërkimeve shkencore, të polemikave, për t`i sqaruar si duhet të vërtetat, që, si të tillë, nuk njihen aspak, ose njihen krejt përciptas në popull, madje dhe nga intelektualë shumë të ditur. Në këtë mes, si …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti. Autori është ish i burgosur politik, luftëtar i lirisë, jurist, intelektual dhe studiues i mirëfilltë i shumë temave me rëndësi, në mesin e tyre edhe tema filozofike e sociologjike Rexhep Ahmeti është emër i njohur për publikun në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kanuni i Lekës dënon e ndëshkon gjuhën e ndragur dhe të pa matur në Kuvend

Lekë Dukagjini

“Dy gisht nderë në lule të ballit na i ka falë i Madhi Zot” KLD. 1.-Në Kuvend sa të flasë njëri, të tjerët kanë detyrë të heshtin dhe të dëgjojnë. Parag. 1118. 2.-Fjala e rëndë e fyese, nuk lejohet në Kuvend. 1122. 3.-Kanuni nuk lejon që të shahet dikush në …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Faton Mehmetaj: Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjeneral Shkëlzen Haradinaj, komandant për Operacione Luftarake të Zonës Operative të Dukagjinit, dhe eprorëve të lartë të Brigadës 131 “Jusuf Gërvalla”, Hasim Halilaj, Fatmir Nimanaj dhe Luan Nimanaj, të rënë në betejën e Maznikut, …

Më shumë...

Rajmonda Maleçka: Këngë me dhembje është loti i nënës

Rajmonda Maleçka: Këngë me dhembje është loti i nënës

(Kushtuar Shkëlzen Hilmi Haradinajt)   Kangë dhimbje është loti i nanës që kraharorin kaq kohë ia lag, Ah, sikur dhe njëherë i biri i saj të vijë, S’ndalet monolog i nanës nga mëngjesi në mbrëmje, E i mat ditët e pritjes me kujtimet e të birit fëmijë.   Dhe një …

Më shumë...

Shaqir Hoti, mjeshtër i pasionuar i etnomuzikologjisë shqiptare

Shaqir Hoti, mjeshtër i pasionuar i etnomuzikologjisë shqiptare

Instrumentisti, artisti popullor dhe mjeshtri i rrallë i etnomuzikologjisë shqiptare, Shaqir Hoti, është emër i njohur në vendin tonë, por jo sa duhet i prezantuar, i gjurmuar dhe i studiuar. Atë, shumica e njohin si instrumentist, si mjeshtër që prodhon  instrumente muzikore dhe ekzekuton me to. Por janë paktë ata …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Lirinë e shihte në Abetare

Jusuf Zenunaj: Lirinë e shihte në Abetare

( Këngë Mulla Zekë Bërdynajt)   Afër gurrëbardhës të Drinit të Bardhë, në vitin tetëmbëdhjetë- të shekullit njëzet, familjes së Ibër Dynës një djalë i erdhi n’jetë, plaku i shtëpisë ia dha emrin Zekë. Në kullat e Bërdynajve ai mësoi historinë edhe të Gjytetit te Shpella të rrahur nëpër shekuj …

Më shumë...

Osman Caka: U desh jetë për me u dhanë

Osman Caka: U desh jetë për me u dhanë

Trembëdhjetë prill nëntëdhjetë e nëntë mbushur Sharri plak me lot  e gjamë Me tanka e topa o trojet e mia. janë rrethua nga korbat, nga shkinija   Vranë prenë bishat, bënë masakra n’tanë Kosovën e në këto fshatra, vra, pre, plaçkit, shkatërro e digj bishat serbe, pa shpirt hiç.   …

Më shumë...

Kadri Rexha: NË SHQIPËRI KEMI NJË NËNË

Monumenti Nënë Shqipëri

(Çast me këngën “Kur ta kthyem moj Kosovë shpinën”) Me rastin e 34-vjetorit të vdekjes së kolosëve të kombit shqiptar, Enver Hoxha dhe Dervish Shaqa Në interpretimet brilante të rapsodit kombëtar Dervish Shaqa, kënga „Kur ta kthyem moj Kosovë shpinën“ zë një vend të veçantë. Është kjo një këngë e …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Ndjenja e panjohur plot befasi

Albert Zholi

Albert Z. Zholi:  Ndjenja e panjohur plot befasi Në autobusin e linjës Tiranë-Durrës u plandos nga fundi i ndenjëseve. Nga radhët e para arrinte zhaurima e hapave në ngjitje, që më pas heshtte në një kuisje sustash dhe nëpër ajër shpërndaheshin notat e një kënge popullore të kënduar nga Sinan …

Më shumë...

Italia i hap dyert kinematografisë shqiptare të kohës së komunizmit

Italia i hap dyert kinematografisë shqiptare të kohë së komunizmit

Italia dhe italianët në kinematografinë shqiptare gjatë e pas komunizmit”, është tema e Festivalit të kinemasë shqiptare, që u mbajt për 4 ditë radhazi, më 4-7 prill 2019, në qendrën “Shtëpia e Kinemasë” (Casa del Cinema) në Romë. “Albania si gira”, është edicioni i parë i këtij festivali që do …

Më shumë...

Frank Shkreli: Fjala e hapjes së seminarit me rastin e 110-vjetorit të themelimit të gazetës, “Dielli”

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Honored guests and participants, good morning and welcome. Mirë mengjesi. Unë jam Frank Shkreli.  Kam nderin dhe privilegjin që me kolegen time, Rafaela Prifti të drejtojmë ketë seminar.  Mirë se keni ardhë në këtë konferencë historike për të shënuar 110-vjetorin e themelimit të gazetës Dielli, organ i Federatës Mbarë-Shqiptare, Vatra. …

Më shumë...

Veprimtaria publicistiko-letrare e Albert Zholit

Albert Z. Zholi

Publicisti, shkrimtari, kritiku letrar, Albert Zholi është njëri ndër krijuesit më aktivë dhe më i gjithanshëm në krijimtarinë e tij të pasur e tejet të begatshme. Roli i tij në pasurimin e publicistikës shqiptare në përgjithësi, është shumë domethënës, në radhë të parë për temat e shumta dhe të ndryshme …

Më shumë...

Vasil Nasi: Laver Bariu, personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare, muziktar me gërnetë dhe këngëtar

Vasil Nasi: Laver Bariu, personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare, muziktar me gërnetë dhe këngëtar

Laver Bariu lindi në Përmet më 2 maj 1929, vdiq me 26 janar 2014. Është personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare si muziktar popullor me gërnetë dhe si këngëtar. Themelues dhe drejtues i Sazeve të Përmetit të njohura në gjithë Shqipërinë dhe jashtë saj. Përpos asaj qe ishte një …

Më shumë...

Elmije Plakiqi: Në përvjetorin tënd, nënë Ajshe

Gjatë gjithë historisë tonë kombëtare kemi shembuj të shumë të nënave, të cilat ditën jo vetëm t’i rrisin dhe edukojnë bijtë dhe bijat e tyre më virtytet më të larta njerëzore dhe kombëtare, po ditën që edhe t’i përkrahin dhe t’i mbështesin ata në lutën e tyre për liri e …

Më shumë...