Fillimi / Kultura (faqe 75)

Kultura

Dilaver Goxhaj: Liria është një lloj buke që popujt duhet ta nxjerrin me djersën e ballit

Eseja e Dibran Fyllit, “Prekazi-brezni trimash”, është një sprovë historike, në formën e një tablloje e karaktereve njerëzore heroikë të “territorit të qëndresës kosovare”, Drenicës, shumë e shkurtër por tepër e thukët, ku pasqyrohen ide, të cilat shërbejnë për t’u thelluar lexuesi dhe krijuesit. Këto karaktere njerëzore nuk janë figura ...

Më shumë...

Besëpremja dhe tradhtia në disa këngë shqiptare

Stigmatizimi i tradhtisë në këngët tona rapsodike dhe popullore është një temë e veçantë, e cila shtrihet në sinkroni e diakroni në kohë dhe hapësirë, duke filluar nga antikiteti, te këngët legjendare të Mujit e Halilit e deri te mallkimi i tradhtisë në luftën tonë çlirimtare e paskëtaj. Kur merret ...

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë, Dita e Përgjegjësisë

28 Nëntori Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë, ditëlindja e Adem Jasharit, simbolit të qëndresës, simbolit të pavarësisë së Kosovës… Me hajr, për hajr, ditëlindja o Adem Jashari! Për hajr edhe Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë…! Ti e pate ndjenjën e përgjegjësisë, ti e pate guximin për të njohur ...

Më shumë...

Isuf Ismajli: Bacë Ademi me palcë Shqipërie

Gjithë natën kishte rënë shi, edhe ditën herë pas herë binte. Shiu dhe lagështira e të ftohtit sikur na futen në palcë. Kjo kohë me shi me mjegull e lagështirë të kujton romanin ”Mërgata e qyqeve” të shkrimtarit të mirënjohur të letërsisë së sotme shqipe Nasho Jorgaqi. Mërgatë e qyqeve ...

Më shumë...

Kadri Rexha: KREJT EVROPA NË KAMBË ASHT ÇUE

(Epika e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në repertorin e rapsodit Dervish Shaqa. Botohet në 100-vjetorin e Shtetit shqiptar)       Nëse nisemi nga fakti se krijimtaria gojore, në thelb, është pasqyra më besnike e jetës, e veprës dhe e gjakimit të një populli, atëherë me plot gojën mund të thuhet se ...

Më shumë...

Filmi “Besa” i Srgjan Karanoviqit, është një realizim i shquar filmik, një si përpjekje për t’ i thyer kornizat shoviniste, antishqiptare

Filmi “Besa” i Srgjan Karanoviqit, pa dyshim se është një realizim i shquar filmik, në radhë të parë për temën që trajtohet,  por edhe për të gjitha segmentet krijuese, të cilat  e përbëjnë një film të arrirë. E veçanta e këtij filmi është edhe për faktin se është xhiruar 10 ...

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Një libër për Dervish Shaqën

(Mr. Kadri Rexha: DERVISH SHAQA, monografi, RKL, Prishtinë, 2012) Kur, në qershor të këtij viti, u takuam në Prizren, Kadri Rexha s’e kish me vete librin për Dervish Shaqën, prandaj, para se të largohej për në Zvicër, ma kish lënë te vëllai në Prishtinë. E lexova me interes të veçantë. ...

Më shumë...

Takime në rrugën e lirisë

(Një kujtim me rastin e vdekjes së veprimtarit, të burgosurit politik të viteve 60, Zeqir Hajrizi)   Më 10 shtator, 2012 derisa po redaktoja lajmet, në faqen e Radios, në kompjuter, më erdhi një lajm pikëllues për vdekjen e Zeqir Hajrizit, i burgosur politik i viteve ‘60. Ishte edhe vëlla i ...

Më shumë...

Adil Olluri: Një hetim i diskurseve të Kadaresë

tudiuesi i letërsisë, Gëzim Aliu, me analizën e tij për diskurset e ideve të prozës së shkrimtarit, Ismail Kadare, ka bërë një punë, të cilën me kuptimin e fjalës mund ta quajmë, akademike. Studimi është i ndarë në dy pjesë të mëdha dhe një gjysmëpjesë, e cila në tekst përmban ...

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: PËRKUJTIMI I DËSHMORËVE TË UÇK-së NUK NA LË TË HARROJMË SE JEMI SHQIPTARË

(Referat i mbajtur me rastin e ditës së dëshmorëve të UÇK-së në Wettingen, më 4 mars 2007) Familje të respektuara të dëshmorëve dhe ju bashkatdhetarë të nderuar, përshëndetje të përzemërta!Vëllezër dhe motra, Përvjetorët e rënies heroike të komandantit legjendar Adem Jashari, së bashku me familjen e tij, në mbrojtje të Atdheut nga okupatori ...

Më shumë...

Ahmet QERIQI: Libri 17 dhe 18 Marsi, i autorit, Nezir Myrtaj – kontribut i çmueshëm lidhur me pasqyrimin realist të revoltave popullore të 17 dhe 18 marsit 2004

Libri me analiza dhe komente 17 dhe 18 Marsi 2004 shquhet në shumë pikëpamje, qasje dhe vrojtime origjinale autentike, shquhet mbi të gjitha për një këndvështrim të thellë, realist, të guximshëm dhe të gjithanshëm të rrethanave aktuale politike dhe shoqërore.Ky është libër analitik që trajton esencën e revoltave tanimë të ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Dashuria lind bashkë me poezinë

(Sevdije Rexhepi “SIMFONI E HESHTUR”, poezi, botoi “URA”, Gjilan 2003, faqe 64) Poezia e Sevdije Rexhepit ngjallë emocione lirike, të cilat sikur pa dashje rikujtojnë zymtësinë e një vjeshte e cila pa mëshirë i ka zhveshur pemët nga frutat e tyre, kurse gjethet era e ftohtë ua ka përplasur ndanë rrugës… ...

Më shumë...

Kadri Ferati: Letër profesorit tim të dashur

Ja, edhe pse me vonesë, vendosa të ju lajmërohem.Fillimisht ju tregoj se ne jemi mirë me shëndet dhe dëshiroj që kjo letër edhe juve të iu gjejp shëndosh e mirë. Tash ndodhem në pushim këto dy javë të festave të fundvitit, po ashtu edhe bijat e mia.  Edhe më tutje ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Lufta e Kosovës e vitit 1389 është një ngjarje reale historike dhe jo mitologji, apo ngjarje e shpifur

Me rastin e përurimit të librit, “Beteja e Kosovës, epos shqiptar” të autores së mirënjohur amerikane me origjinë italiane, Anna di Lellio, më 27 maj 2010 në Prishtinë, edhe një herë u soll në kujtesë, ngjarja e madhe historike e Ballkanit, në mesjetë, që quhet “Beteja e Kosovës”, e cila për ...

Më shumë...

Muharrem BLAKAJ: NINULLA E LIRISË Kushtuar dëshmorit të UÇK-së Skënder Maraj

E përgatiti mitralozin, duke ia bërë kontrollin e fundit. Ndihmësi i tij përdatej me arkën e fishekëve duke rrafshuar dheun që ta vendoste drejt mbi truall. Nga çanta nxori granatat, bombat dhe, kërcënueshëm i vendosi pranë një guri të madh në anën e djathtë të krahut të tij. Ngadalë dhe, ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Poezi nga zemra, për ty, Kosovë

Kjo përmbledhje poetike, me poezi kushtuar Kosovës, shkëlqen në mesin e shumë përmbledhjeve të tjera, që janë botuar dhe që trajtojnë këtë tematikë. Këta dhjetë poetë e shkrimtarë: Agim Shehu, Çobo Skënderi, Daut Gumeni, Dilaver Goxhai, i njohur gjatë luftës në Kosovës si Shpëtim Golemi, Halil Qendro, Ibrahim Gani, Ilir Balili, ...

Më shumë...