leoni

1968

Mehmet Musa: Viti 1986 ishte vit i kobshëm për atdheun tonë të robëruar nga serbët e sllavët

Viti 1986 ishte vit i kobshem ,per atdheun tone te robruar nga serbocetniket, ne pergjithse e,per levizjen revolucionare te Kosoves ne veqanti ngase,me tortura neper zyrat e sigurimit serb i ndane nga jeta tre aktivist nder kryesoret te ceshtjes shqiptare ;Metush Krasniqin,Xhemail Blakaj dhe Male Morinen. Pikerisht diten e diele me 14 dhjetor te vitit 1986,  32 vite me pare, u nda nga jeta ne krye te detyres, ne sherbim te ceshtjes shqiptare, antari i devotshem i Levizjes nacionalclirimtare te Kosoves dhe viseve shqiptare ne Jugosllavi, bashkpuntore i ngushte i Jusuf Gervalles, atdhetari dhe luftetari i lirise, Malë Morina nga fshati Lubeniq i Pejes. Akti makaber i vrasjes me torture ne Supin e Pejes nga kolaboratore te serbise mjerishte pjelle e zeze shqiptare,dhe perpjekjet e tyre per ta mbuluar krimin ,dhe njollose figuren madheshtore te Male Morines, duke e marre te vdekur dhe duke e vare ne konop ne nje peme te nje cerrnagori ne fshatin Lubeniq, eshte piramida e krimit, qe puntoret shqiptarë te sigurimit, argatë te Tomë Miqunoviqit e Deme Mujes kryen ndaje aktivisteve dhe revolucionareve konsekuent te ceshtjes shqiptare.

 Prandaj ne shenje te ketij pervjetori te 32-te te renjes ne altarin lirise e ne ne krye te detyres, te keti biri shenjet te shqiptarise, po botojme nje balade dialoguese, ku Male Morines me ispektoret shqipfolesa ne supin e Pejes zhvillohej para dhejnes se frymes se fundit,shkruar nga Mehmet Musa shok dhe bashkpuntor i Male Morines ,ne Munih(MÜNCHEN)te dielen me 28 dhjetor 1986.

 

Dhjetori

 

Dhjetori me bore

dhjetori me acar

nje trim ra deshmore

nga xhelatet barbar

 

Nga argatet e Titos

e te Rankoviqit

nga argatet e shkjaut

Tome Miqunoviqit

 

Torture pas torture

siq dine xhelatet e zi

per te vetmin shkak

qe luftonte per liri

 

Para Jusuf Gervalles

une bera betim

per bashkim kombetar

luftoj me cdo cmim

 

Ate dite kure u betova

ne flamur e bese shqiptare

Kosoven me clirue

nga ju o bisha barbare

 

Jem betue ne ideal

qe kurre luften mos me ndale

mos me ndale luften clirimtare

pa i bashku trojet shqiptare

 

Dhash betimin mbi flamur

ce s´do tme thej as nje torture

as torturat e serbise

e as litari i tradhtise

 

Mire ndegjoni shkije e shkina

mua litari nuk me frikson

per emer m´thrrasin Male Morina

e meme Shqiperia kurre s´me harron

 

Nane lokja kure e pa

te birin vare ne konop

medete o biri nenes

xhelatet te paskan kope

 

Tye ne lis te paskan vare

argatet e Save Batares

nga sot biri i lokes

je vella i Sefe Koshares

 

Dhjetori me bore

dhjetori me acar

Male Morina ra deshmore

nga xhelatet barbar!!!

Kontrolloni gjithashtu

Ismail Kadare

YLLI MEÇE: NJË POEMË PËR….. KADARENË

NJË POEMË PËR….. KADARENË —— Ku t’i kërkoj unë rrënjët e tua të lashta Kadare?!!… Ku nuk brodha për të të …