Kultura

Akademik, Nasho Jorgaqi: Letërkëmbimi i Fan Nolit me Enver Hoxhën

Fan Noli dhe Enver Hoxha

Tiranë, 31 janar – “Në jetën e tij Fan Noli ka shkruar me mijëra letra, kartëpostale, telegrame etj. Sipas sekretares Mary Jones, “Peshkop Noli ishte një letërshkrues i ndërgjegjshëm. Ai harxhonte kohë dhe energji për letra…”.  Kështu citon në veprën “Letërkëmbimi i Fan Nolit” studiuesi dhe shkrimtari Nasho Jorgaqi. Njohësi …

Më shumë...

Muharrem Xhafa: Takova dikë që të vriste për Enverin…

Muharrem Xhafa

“Të merremi me të ardhmen, jo me të shkuarën”, më tha një shok i mirë, intelektual i viteve të socializmit, dhe më ftoi për kafe! Po, se si m’u duk, ishte i zbehtë, i trembur! Sa pa nisur bisedën, pashe që, përbri tavolinës “sonë”, ishin ulur dy të tjerë. Edhe …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj “Kush harron, nuk jeton më”

Dilaver Goxhaj

(Një vështrim i shkurtër për romanin “Lemza e dheut”  të  autorit,  Ilir Shaqiri)  Shpesh, në zhargonin e përditshëm, me të drejtë thuhet se “rasti është mbreti i botës”. Një koincidencë e para ca ditshme ma përforcoi edhe më shumë këtë bindje. Gjatë ditëve të muajit shtator të këtij viti, u …

Më shumë...

Gazetaruci, që nënshkruan shkrimet e redaktorëve për para

Gazetaruci, që nënshkruan shkrimet e redaktorëve për para

(Fragment nga romani: “Çlirimtarët dhe mercenarët”) Jeton Krasi kishte heshtur me qëllim për të mos e nxitur më tej bisedën, që po bënte me shokun e ngushtë, i cili i dukej se i tërë ishte mbushur mllef e zemërim. Ishte ngritur nga vendi, meqë gruaja dhe dy bijat kishin shkuar …

Më shumë...

Gilbert Gardes: Dokument në mbështetje të pranimit të Republikës së Kosovës në UNESCO 2015/2017

UNESCO

Gilbert Gardes është historian francez i historisë së Artit dhe autor i mbi 250 botimeve që nga viti 1967 kur doktoroi në drejtimin e historisë së Artit dhe më pas në Letërsi. Ai u bë i njohur ndër shqiptarët me publikimin e librit të parë për Shqipërinë (1995)1. Gjatë luftës …

Më shumë...

Adil Fetahu: Ata kurrë mos u harrofshin!

Adil Fetahu

(Zeqir Lushaj: ZBEHJA E HEROIZMIT (shkrime publicistike), “Albani”, 2016) Një pako me libra – dhuratë Gjat pushimi të sivjem në Shëngjin, u takuam në terracën e Hotelit “Fredi” me publicistin, poetin e shkrimtarin Zeqir Lushaj, me të cilin jemi njohur e bërë miq në baza kulturore – në bazë të leximit të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga e Ilir Shaqirit, këngë e lirisë dhe atdhedashurisë

Ahmet Qeriqi: Kënga e Ilir Shaqirit, këngë e lirisë dhe atdhedashurisë

Drenica e legjendave të trimërisë, Drenica  e Milush Kopiliqit, Zeqir Rezallës, Hasan Prishtinës, Ahmet Delisë, Azem dhe Shote Galicës, Shaban Palluzhës, Drenica e legjendarit Adem Jashari dhe trimave e trimëreshave të UÇK-së, përveç trimërisë dhe atdhedashurisë është e njohur edhe si Drenica e këngës, qoftë ajo e shprehur si këngë …

Më shumë...

Rrustem Geci: Ribashkimi i Çamerisë me Shqipërinë është vullnet i pandalshëm i popullit shqiptar

Rrustem Geci

(Nga aktivitetet e Shoqatës Demokratike “Çamëria” në Hollandë E vërteta është arrë e fortë s´thyhet me asgjë, as me vrasje gjenocidiste. Liria është indi i qenies së qytetërimit shqiptar. Liri do të thotë më shumë të drejta, më shumë begati, më shumë jetë krijuese dhe më shumë jetë njerëzore. Pa …

Më shumë...

Frank Shkreli: Logu i Bjeshkëve të Malësisë së Madhe dhe At Gjergj Fishta

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Disa javë më parë, ashtu si edhe çdo verë tjetër gjatë 17-viteve të fundit, në Kelmend të Malësisë së Madhe, u organizua një aktivitet kulturor me veshje, muzikë dhe valle tradicionale të Malësisë së Madhe.  Në përgjithësi, kjo është një ngjarje për të venë në dukje trashëgiminë historike të kombit …

Më shumë...

Rrustem Geci: Hove çastesh me çamët në Klogjer

Rrustem Geci

1 . Ata që i mbijetuan gjenocidit grek çamët për çdo të masakruar mbollën nga një ulli.Që heshtja të mos i vras plagët e pambyllura të Çamërisë!.. 2 . Me hirin e zjarrtë të duarve të tokës po i këndoj të dashurës sime çame i këndoj ullirit që di të rrojë …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pritje

Mehmet Bislimi

tek shtegu i rrugës së Arbrit atje të guri i betimit ku flamuri i lirisë është larë me gjak ku dikur është bërë fuqishëm betimi i burrave atdheut mos me i hy në hak koha zbehu fuqinë e fjalës pritja kohën ka ngrënë me dhëmbë nëpër kohë ndarë e shkapërderdhë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: U nda nga jeta poeti ynë kombëtar, Lirim Deda

Dilaver Goxhaj: U nda nga jeta poeti ynë kombëtar, Lirim Deda

Jetëshkrim Lirim Deda ka lindur në Nivicë të Kurveleshit, Tepelenë, më 16 shkurt 1936. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse shtatëvjeçaren dhe gjimnazin në shkollën e mesme ushtarake “Skënderbej”, në Tiranë. Mbaroi studimet për oficer në Shkollën e Bashkuar, si dhe studimet në Universitetin e Tiranës në degën Gjuhë-Letërsi …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një pako e vlefshme

Adil Fetahu: Një pako e vlefshme

Pakot që i dërgohen dikujt mund të kenë përmbajtje të ndryshme, varësisht nga nevoja dhe destinimi. Ato që iu dërgoheshin dikur ushtarëve shqiptarë në Armatën Popullore të Jugosllavisë, përmbanin ushqime, pemë, letra, fotografi a ndonjë dhuratë tjetër të vogël. Kur ishte koha e lirimit nga shërbimi ushtarak, u dërgohej pako …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Ngrihu Atdhe

Jusuf Zenunaj

I bukur, i miri, imi atdhe, mashtrimi, tradhtia shkoi deri në re! “Atdhetarët ” – këlyshë. Vetullën e Alpeve ta prenë, ta prenë më shumë se në dysh Kaçorri(Çakorri), Gurrat e Bardha me to Ishtedimi… O Bjeshkët të Nemuna siç i patet dje sot më n’gji s’i keni. Zërin le …

Më shumë...

Habibe Çelaj-Gashi: Oj Berishë qofsh bekue

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Oj Berishë ti kofsh bekue, Krejt Drenicën e ke shpëtue, Radio-Kosova e Lirë ka rrezikue, Krejt popullin e ka njoftue, Për vend tonë kemi luftue! Në Berishë asht një flamur, Nji Muze që s’ harrohet kurrë!   Habibe Çelaj-Ajeti është një plakë fisnike, 90-vjeçare, e lindur në Kizharekë të Drenicës …

Më shumë...

Një cikël poezish të poetit, veteranit të arsimit dhe veprimtarit, Xhemal Pllana

Një cikël poezish të poetit, veteranit të arsimit dhe veprimtarit, Xhemal Pllana

Poezia bashkëkohore dhe përgjithësisht krijimtaria letrare artistike në Kosovë ka mjaft emra të panjohur sa duhet për opinionin lexues, për shkaqe të natyrës objektive e subjektive. Jeta e gjatë nën robëri e shqiptarëve në Kosovë dhe në viset e mbetura nën regjimin kriminal  serb, ka bërë që një pjesë e …

Më shumë...