Brickos

Kultura

Rrustem Geci: Edhe unë jam çam

Çamëri, motër e gjakut, motër e dhimbjes, motër e vuajtjeve. Edhe unë jam Çam, edhe unë jam si ti. Motra ime e betejave, motra ime e qëndresës, kam dhimbje në shpirt. Kraharori i tëri më digjet. Çamëri e njëperëndisë, Çamëri e Zeusit, Homerit, Pirro Burrit, dhe Aristidh Kolës, e di …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Shqiptarët e të gjitha besimeve fetare të varrosen në të njëjtat varreza

Shqiptarët  janë njëri nga kombet  e rrallë të botës që i përkasin të tri besimeve fetare bazë, pa i numruar këtu edhe sektet e ndryshme të këtyre tri  besimeve. Të tjerët, për  këtë laramani të besimeve, thonë se kjo është pasuri. Për  fatin tonë ( të mirë apo të keq?) …

Më shumë...

Prof. Dr. Nebi Dervishi: Vështrim rreth librit, “Uragani i UÇK-së-dëshmorit të kombit Feriz Guri”

Zonja e zotërinj, I nderuari Rektor i USHT-së Prof. Dr. Vullnet Ahmeti   Të nderuar familjarë I nderuari autor i monografisë “Uragani i UÇK-së – Dëshmorit të Kombit, Feriz Guri” – Prof. Dr. Nusret Pllana dhe redaktor Prof. Dr. Emin Kabashi.   Të nderuar kolegë, prorektorë, dekanë dhe studentë të …

Më shumë...

Agim Sylejmani: Ka filluar xhirimi i filmit, “Romanca e hidhur”

Pas një pune të përkushtuar dhe ushtrimeve të shumta, sot në St. Gallen filluan xhirimet e para të filmit artistik të metrazhit të gjatë „Romanca e hidhur“ me skenar dhe regji të regjisorit dhe aktorit tanimë të njohur shqiptar në Zvicër, Valton Jakupi.   Filmi do të xhirohet jo vetëm …

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Shkëmbimet arsimore, kulturore e shkencore mes Shqipërisë dhe Kosovës, 1970-1980

Vitet 70’ të shek. XX-të, karakterizohen nga shkëmbimet arsimore, kulturore e shkencore ndërmjet Shtetit shqiptar dhe Kosovës. Përmirësimi i marrëdhënieve të Shqipërisë me Kosovën duhet parë i lidhur ngushtë me zhvillimet ndërkombëtare, me luftën e brendshme të klaneve në Jugosllavi dhe përpjekjeve të Titos për të krijuar balanca brenda vendit, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pranvera e vitit 1981

Mehmet Bislimi:  Pranvera e vitit 1981   Pranvera po vjen ngadalë. Si duket nuk mund të kalojë pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve të furishme në Kosovë, që në vazhdimësi kanë ndodhur gjatë muajit mars. Që nga viti 1981 e deri të rënia e Komandantit Legjendar Adem Jashari, marsi ishte …

Më shumë...

Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

          Në mesin e personaliteteve më meritore të kombit, pa dyshim se një vend të rëndësishëm zë edhe Andon Zako Çajupi, (1866-1930) veprimtar dhe atdhetar i devotshëm, poet, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes. Ai zë vend meritor dhe vend nderi në letërsinë shqipe të kohës, në radhë të parë për …

Më shumë...

A. Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Trashëgimia gojore dhe e shkruar e hebrenjve është përmbledhur në disa libra, të cilat në literaturën botërore por edhe atë hebraike konsiderohen si libra të shenjtë. Përveç Besëlidhjes së Vjetër, që është libri i vetëm pothuajse i pakontestueshëm i tri besimeve kryesore monoteiste, hebraike, krishtere dhe islame, të gjithë librat …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: “Mashtrimi i madh” një libër më se i duhur

Duke lexuar librin e veprimtarit dhe politikologut të shquar Bardhyl Mahmuti, “Mashtrimi i madh” (botues“Çabej”, Tetovë, 2015) që në fillim krijon bindjen se kemi të bëjmë me një libër përmasash enciklopedike të fushës përkatëse, historiografike, një apologji e mirëfilltë çështjes shqiptare, po aq edhe sociopsikologjike e rezistencës dhe qëndresës përballë …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Plakut-Xheladin Gashit

vendosmërisht rrugëtoi   me këmbët e veta mbi prushin e lirisë   me vdekjen u mat sa herë   në kopshtin e atdheut mbolli   trëndafilat e kuq       në agimin e parë   këngë për ne përcolli ëmbëlsisht   mbi telat e çiftelisë   për ty   …

Më shumë...

Hasan Qyqalla: Koreografi i ligjërimit poetik

Ligjërimi poetik i poetit, Mustafë Krasniqi, që edhe i takon plejadës së re, është i njohur për lexuesit dhe kritikën letrare shqiptare. Mbase edhe ka krijuar relacione komunikimi, jo vetëm me poezinë, por edhe me zhanret tjera letrare, ku do apostrofoja prozën e gjatë, ese, tregimet, … etj. Tani si …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Pasuri vlerash letrare

 Mustafë Krasniqi është një nga shkrimtarët, që me përkushtim të veçantë ka shkruar e vazhdon të shkruajë qoftë poezi, qoftë prozë, duke vënë theksin dhe shquarsinë tek idealet e lirisë, të bashkimit të popullit shqiptar dhe të trojeve të Shqipërisë në një përbashkësi të qëndrueshme prej gjuhe e gjaku, terrori, …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: E ç’i duhet shqipja?!…

Atë të dielë kopshti zoologjik i Athinës kishte më shumë vizitorë. Unë kisha vendosur që të shlodhesha pranë kafshëve të rralla, duke menduar se do e kapërcerja dot ankthin e mos lirisë së tyre. Kafshët, që do të shihja, ishin nëpër kafaze, larg pyjeve, kopeve, familjeve, e shqyrjeve ulërimave. Larg …

Më shumë...

Kadri Rexha: Kamber Loshi në këngën e popullit

    (Në 90-vjetorin e vrasjes së Kamber Loshit, luftëtarit dhe prijësit të çetës së lirisë)      Vrasja e Azem Galicës shënon edhe shkatërrimin e zonës së lirë të Drenicës, Arbërisë së Vogël ose “shteti në shtet”, siç e quante gazeta “Politika” e datës 17 korrik 1924. Vetëm pas vrasjes …

Më shumë...

Avdyl Gërvalla: PUS QYQEJE

Tash së fundi ankohet vllasi se lirinë e KA të Kosovës e kanë sulmuar beogradi e Tirana, me grupe të veta marksiste. Po ka patur të tillë, të cilët janë mbështetur, thjeshtë, në sistemin e shtetit Amë, dhe po të kishte qenë Shqipëria Monarki, me siguri se shumë nga këta …

Më shumë...

Rrustem Geci: Poemë për vrasjen e 2785 regrutëve shqiptarë, në Tivar

  X H E L A T Ë T   Poemë për vrasjen e 2785 regrutëve shqiptar në Tivar   Ai muaj ishte mars, ishte prillai vit ishte 1945, dhe ajo luftëKosovën e nxori të humburme 35 mijë djem të pushkatuar   Për atë kasaphane në TivarKosova pyet, pyesin familjarëtpse …

Më shumë...