Fillimi / Kultura (faqe 38)

Kultura

Dije Ferati: Fahri Xharra, pyeteni shkrimtarin, Ismail Kadare, se çfarë ka me Kanunin?

Dije Ferati: Si të paditet në gjykata qëllimkeqja e ashtuquajtura “Shoqata e Pajtimit Mbarëkombëtar”?

Këtu do i përgjigjem replikës me titull “Dije Ferati, po me Kanunin ç’pate?” nga publicistit Fahri Xharra i botuar në zemrashqiptare.net  dhe në njekomb.com. Autori shprehet kundër shkrimeve të mia të pakta dhe modeste që vijojnë: Pse serbët na konsiderojnë si popull çoban të dhive dhe shitës të grave? Ndërhyrja amerikane për ...

Më shumë...

Isuf Bytyçi: LAPSH në Bavari mbajti Kuvendin zgjedhor

Isuf Bytyçi: LAPSH në Bavari mbajti Kuvendin zgjedhor

Lidhja e Arsimtarëve dhe e Prindërve Shqiptarë, mbajti Kuvendin e dytë zgjedhor, në Bavari „Çdo gjë që fillon me inat, mbaron me turp“ Udo Wolf LAPSH, në Munih të Bavarisë, në të shtunën, më 1 Qershor 2019, mbajti Kuvendin e dytë zgjedhor. Aty ishin nga KMPGJSH, në Bavari : z. Mustafë ...

Më shumë...

Enver MALOKU: Në Klinë nisi Festivali folklorik gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë”

Enver MALOKU: Në Klinë nisi Festivali folklorik gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë”

Në Çabiq të Klinës, në vendlindjen e Komandantit të shquar të UÇK-së Mujë Krasniqit, para Kullës muze,  solemnisht nisi edicioni i 19-të  i Festivalit folklorik mbarëkombëtar  “I këndojmë lirisë” për të vazhduar për tri net me radhë, më 6, 7 e 8 qershor në Sheshin “Mujë Krasniqi” në Klinë. Para ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Këndon “Lahuta e Malcisë’ në Uashington DC

Frank Shkreli: Këndon “Lahuta e Malcisë’ në Uashington DC

“Veç se po, moj Zanë Shqyptare Krah më krah bashkë na tue këndue Ndërtue kemi nji pomedore, Rrfe as mot mos m’e dërmue” — At Gjergj Fishta Ambasada e Republikës së Kosovës në Washington DC, organizoi të martën mbrëma një mbrëmje artistike për të shënuar 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës. ...

Më shumë...

Nesër në Klinë fillon festivali “I këndojmë lirisë”

Nesër në Klinë fillon festivali folklorik mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, që mbahet më 6, 7 dhe 8 qershor. Sivjet është edicioni 19-të me radhë i festivalit dhe nis në Çabiq, në vendlindjen e Mujë Krasniqit – Kapuçit, njërit nga komandantët më të shquar të UÇK-së. Në hapjen solemne të festivalit ...

Më shumë...

Ibish Neziri: Rënia e Xhemajl Fetahajt, fragment nga libri, “Këtu jam për t’i luftuar armiqtë”

Xhemajl Fetahaj

Kishin rënë shumë ushtarë në fushë të nderit. Shumë të tjerë ishin plagosur. Të gjitha njësitet ishin në detyrë. Secila e kryente detyrën në nivelin e duhur. Asnjëri nga ushtarët nuk i frikësohej vdekjes. Për ta „për me vdekë për atdhe asht’ njësoj si me le!“ dhe vërtet, a kishte ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: ÇETA E MAJËS SË ZEZË

Jusuf Zenunaj

(Këngë trimave të lirisë)   Prej mërgimi me shumë shokë u kthye Xhema në këtë tokë sikur t’parët t’i dalë zot. Herë në shpat e herë në fushë, në bjeshkë e n’ara, kudo n’luftë. Në borë e n’shi, në diell e n’acar si shqiponja shkon në Kosharë. Në Maje të ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Vë bast në njeriun e mirë!

Agim Vuniqi

Për shkak të shkurtimeve të fundit… … dhe deri në njoftimin tjetër…, drita në fund të tunelit mbeti e fikur. Pata një mbrëmje të mrekullueshme, të përkryer!!! Vëja bast.., në dobi të territ…   Por nuk ishte e tëra kjo-ajo… …nëse nuk mund të them asgjë të mirë… …së paku ...

Më shumë...

Ylli Meçe: Amaneti i Motrës

(Kushtuar dëshmores, Antigona Fazliu, luftëtare e lavdishme e UÇK-së, bijë e denjë e krahinës Dardane të Shqipërisë)     Në rënça në luftën për liri ti ore vëllai im Kokën vendosma nga drita mbi një gur! E di ..në kaloftë një shqiponjë diku aty në fluturim Nga flatrat e saj ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Përse munguan fotografitë kur u kërkuan nga populli, a është ky dështim i konceptit?

Ilir Muharremi: Përse munguan fotografitë kur u kërkuan nga populli, a është ky dështim i konceptit?

Kosova u prezantua me artistin Alban Muja aty ishin prezent ministri i kulturës Kujtim Gashi si dhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Vincent Honoré, i cili është drejtor i Ekspozitave dhe Programeve në MoCo Montpellier Contemporain, është zgjedhur si kurator i pavijonit të Kosovës, bashkë me Anya Harrison, e të njëjtit institut, ...

Më shumë...

Fitim Çaushi: Faik Konica spektakël lajkash me Zogun, vrasësin e Gurakuqit, Hasan Prishtinës, Avni Rrustemit, Elez Isufit…

Fitim Çaushi

( Pjesë nga studimi Faik Konica spektakël lajkash me Zogun) Kontributi i Gurakuqit në revistën “Albania” ka qenë shumë i madh, veçanërisht në fushën e gjuhës shqipe dhe në forcimin e përmbajtjes kombëtare të revistës. I ndodhur në një pozitë jo të favorshme, për shkak të antarësimit në shoqërinë “Bashkimi”, ...

Më shumë...

Kadri Rexha: Kush vdes për popull lind për së dyti

Rifat Berisha

(Në 70-vjetorin e rënies heroike të Rifat Berishës dhe bashkëluftëtarëve  të tij) Në ciklin e epikës popullore historike, në të cilin pasqyrohet rezistenca e pa epur e popullit shqiptar gjatë viteve të pas Luftës së Dytë Botërore kundër dhunës dhe terrorit gjithnjë në ngritje të ushtruar nga pushtuesi serbo-jugosllav, kënga ...

Më shumë...

Poezia e Milazim Kadriut, poezi e luftëtarit të lirisë, paralajmërues i fitores dhe i mbijetesës

Poezia e Milazim Kadriut, poezi e luftëtarit të lirisë, paralajmërues i fitores dhe i mbijetesës

Luftëtari i lirisë, veprimtari, mësimdhënësi dhe poeti, Milazim Kadriu, ka nxjerrë në dritë përmbledhjen poetike: “Ata që për liri u flijuan”. Milazim Kadriu i takon brezit të krijuesve të pas luftës në Kosovë, të cilët kanë  sjellë në krijimtari jehonën e frymën atdhetare, qëndrestare e mobilizuese të Ushtrisë Çlirimtare të ...

Më shumë...

Janë bërë disa ndryshime në udhëheqjen e Festivalit Folklorik mbarëkombëtar “I Këndojmë lirisë”- Klina 2019

Janë bërë disa ndryshime në udhëheqjen e Festivalit Folklorik mbarëkombëtar “I Këndojmë lirisë”- Klina 2019

Këshilli Organizativ i Festivalit mbarëkombëtar e ka aprovuar dorëheqjen e Dibran Fyllit, nga posti i drejtorit të Festivalit folklorik mbarëkombëtar “I Këndojmë lirisë”- Klina 2019 dhe në vend të tij, për edicionin e sivjetmë e ka zgjedhur Alban Gashin. Dibran Fylli, kohë më parë kishte dhënë dorëheqjen nga drejtori i ...

Më shumë...

U shpall lista e këngëve konkurruese për Edicionin e 30-të të Festivalit, “Zambaku i Prizrenit”

Këshilli organizativ i festivalit të këngës së lehtë Zambaku i Prizrenit, shpallë listën e këngëve konkurruese të përzgjedhura për të qenë pjesë e garës zyrtare të këtij edicioni të festivalit. Nga të gjitha këngët konkurruese të edicionit të 30-të, juria profesionale/seleksionuese e përbërë nga: Jetmir Barbullushi – Dirigjent (kryetar i jurisë), Nora Rrema ...

Më shumë...

Zade Tahir Meha, 38 vjet jeton me traumat e pasojat e luftës të 13 majit të vitit 1981

Zade Tahir Meha

Bija e Tahir Mehës, Zadja,  “kujdeset” me aq sa mundet për kullën e babait, kullën e familjes tashmë Muze, në Lagjen Meha të Prekazit. Kishte 15-vjet në natën e 13 majit të vitit 1981, kur kishte përjetuar tmerrin e kësaj bote. Atë natë rruga e saj jetësore mori një kahe ...

Më shumë...