KEK
Fillimi / Kultura (faqe 41)

Kultura

Monologu i sharlatanit shqiptar

Lakmi Urrjtje Smira

– Jemi popull hyjnor dhe shqip kemi folur qe 30.000 vjet. Ne u  kemi dhënë emrat fushave, maleve, qyteteve e krahinave të tërë Evropës, jemi nga farë e parë pellazge, mbase edhe kemi pirë qumësht pelash, ashtu si hunëzakët tanë të mirë që kanë ngelur  në Azi ashtu si romakët, ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Ti ike nëna shamibardhë!

Nurije Hoxha

Para pak dite, nënë Nurije Hoxha, nëna Nia, nëna me zemër të madhe e me shami të bardhë, nëna e Edmond dhe Xhavit Hoxhës na e dha lamtumirën. Nënë Nurija, si edhe shumë nëna tona që kanë vuajtur aq shumë por që nuk janë dorëzuar asnjëherë, as atëherë kur edhe ...

Më shumë...

Studiuesja, Anna Di Lellio, së bashku me dizajnerin, Dardan Luta, kanë nxjerrë në dritë librin, “Dimri i gjatë i vitit 1945-Tivari”

Studiuesja, Anna Di Lellio, së bashku me dizajnerin, Dardan Luta, kanë nxjerrë në dritë librin, “Dimri i gjatë i vitit 1945-Tivari”

Studiuesja e njohur amerikane me origjinë italiane, Anna Di Lellio, së bashku me dizajnerin,  Dardan Luta, ka nxjerrë në dritë librin, “Dimri i gjatë i vitit 1945-Tivari”. Ky libër i ilustruar, por i faktuar edhe me të dhëna relevante historike e gojore, përmbush në një nivel të lakmueshëm  kërshërinë e ...

Më shumë...

Lutfi coka: Cikël me poezi

Halit Coka

Rinisë sonë   Rini e këtij vendi, Të rinj, por punëtorë. Të mbani mendjen te mësimi, Me libër e lapës në dorë.   Shkollën fort ta doni, Lexoni libra shumë. Lexoni Naim,Mjedë e Fisht, Deri vonë mos fleni gjumë.   Trima ju mlindi nëna, Në djep ju ka mëkuar. Të ...

Më shumë...

Shpëtim Golemi: Na u vra luftëtar, “Kavaja”

(Historia e Indrit Carës, që braktisi Londrën për çlirimin e Kosovës. Ky shkrim i botuar për herë të parë pas  rënies së dëshmorit, Indrit Cara,  ribotohet në përvjetorin e rënies së tij). Së bashku me Bislim Zyrapin, shefin e SHP të UCK-së, shkuam në zonën e Pashtrikut. Ishte agimi i ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Zonja “Malboro”

Albert Z. Zholi

Vila në periferi të Athinës ishte e rrethuar me mure të lartë, e më një portë rrëshqitëse elektrike. Brenda mureve një kopsht me gjithëlloj pemësh e lulesh. Vila ngrihej katër kate me ballkone të gjelbëruar e me dritare, dyer të veshur me xhama dritëthithës ngjyrë gjethe portokalli,. ë të dy ...

Më shumë...

“ETEA” dhe Biblioteka “Hivzi Sylejmani” organizojnë manifestimin qendror me rastin e Ditës Botërore te Librit për Fëmijë dhe te Rinj

"ETEA" dhe Biblioteka "Hivzi Sylejmani" organizojnë manifestimin qendror me rastin e Ditës Botërore te Librit për Fëmijë dhe te Rinj

Dita Botërore e Librit për Fëmijë dhe të Rinj Prilli, ndryshe i njohur si muaji që fillon dhe mbaron me data të shënuara për librin, në Prishtinë po fillon me një ngjarje kulturore dedikuar librit për fëmijë. Biblioteka “Hivzi Sulejmani” dhe organizata “ETEA” si gjithmonë bëhen bashkë për t’i shënuar ...

Më shumë...

Sivjet festivali “Zambaku i Prizrenit” shënon edicionin e tij të tridhjetë

Sivjet festivali "Zambaku i Prizrenit" shënon edicionin e tij të tridhjetë

Zambaku i Prizrenit në historikun e tij kishte për qëllim mbrojtjen dhe promovimin e vlerave kulturore përmes këngës së lehtë si dhe ishte fryt i punës aktive të shumë aktivistëve kulturor prizrenas. Ai është themeluar nga institucionet e atëhershme kulturore të Kosovës, si ngjarje e vetme kulturore që kultivon zhanrin ...

Më shumë...

Msc. Rabije Haklaj: Copëza përjetimesh nga lufta në Kosovë, 1998-1999!

Msc. Rabije Haklaj: Copëza përjetimesh nga lufta në Kosovë, 1998-1999!

(Mbyllja e familjes time dhe dhjetëra shpirtrave tjerë në bodrumin “bunker” të shtëpisë sonë! Në fillimin e viteve të 90-ta, e më saktësisht vitet 1992-93, kur babai im Nezir.S Haklaj (dritë i pastë shpirti), filloi ndërtimin e shtëpisë sonë, ai sikur e kishte ndjerë se Kosova,  nuk do t’i shpëtoi  ...

Më shumë...

Besart Krasniqi: 30 vjet nga demonstratat e përgjakshme dhe heroike të Marsit të vitit 1989

Ismet Krasniqi

Rënia heroike e dëshmorëve thërret për sendërtimin e plotë në vepër të amanetit të tyre! Tri dekada nga demonstratat e përgjakshme të 27 Marsit të vitit 1989 dhe kujtesa liridashëse shqiptare për këtë rezistencë dhe sakrificë të madhe ka mbetur e freskët në mendjet dhe zemrat tona, në të cilat ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Amaneti i profesorit, Halil Berisha

Mehmet Musa: Amaneti i profesorit, Halil Berisha

Burrat e mëdhenj të kombit e burrat e dheut e të Atdheut nuk u takojnë partive politike, sepse partitë lindin e vdesin, vijnë e shkojnë. Ata burra i takojnë dheut e Atdheut të gjakur e të përgjakur ndër shekuj ! I tillë ishte profesor Halil Berisha, i cili u lind ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Sot është nder të mos kesh nder

Jusuf Zenunaj

Është nder të t’mos kesh nder, je gënjeshtar të hapet çdo derë, pate fat e hyre në politikë varfërisë i thua ik. Ke miq e je i pa shkollë diploma të vjen në dorë, vendi i punës të pret në kuvend e në fakultet. Për pesë-gjashtë vjet sa i madh ...

Më shumë...

Në ambientet e Medresesë, “Alauddin”, në Prishtinë, u mbajt Festivali i Recituesve

Në ambientet e Medresesë, “Alauddin”, në Prishtinë, u mbajt Festivali i Recituesve

Edhe këtë vit në ambientet e Medresesë së Mesme, “Alauddin”, në Prishtinë u organizua Festivali i Recituesve. Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës dhe Medreseja e Mesme Alauddin, për nder të 21 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Poezisë, të mërkurën organizuan Festivalin tradicional të Poezisë, organizim ky që mblodhi 72 ...

Më shumë...

Xheni Turku: Përshtatshmëria e muzeologjisë dhe Teoria e artit

Xheni Turku: Përshtatshmëria e muzeologjisë dhe Teoria e artit

Muzeu është një proces midis globales dhe lokales. Kodi i të mirave kulturore pranon një subjekt të ri të pasurisë së një komuniteti të nyjëtuar në sferën institucionale, pasuri në sensin e ‘trashëgimisë’ që ka edhe vlerë indentifikuese territoriale e jo vetëm vlera ‘estetike’. Pos kësaj, muzeu bashkëkohor është gjithnjë ...

Më shumë...

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht, shkrimtarët më të mëdhenj, me përmasa botërore të kësaj letërsie, ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani “Ararat” ndër më të lexuarit në botë, i shkrimtarit, Llajosh Zillahi, me sa dimë ne nuk ...

Më shumë...

Proletar Hasani: Lufta e UÇK-së dhe kolonel, Dilaver Goxhaj

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

(Parathëni e librit “Rruga qe me çoi ne radhët e UCK-së”) Lufta e UÇK-së dhe e NATO-s për çlirimin e Kosovës tashmë i përket historisë dhe është bërë e njohur në mbarë botën. Për çdo shqiptar,por jo vetëm për ta, është fiksuar e plotë me penelata dhe drita fort realiste ...

Më shumë...