leoni

Kultura

Nuçi Naçi: Shkolla shqipe u hap me lejen e Stambollit dhe me mbështetjen e zyrtarëve osmanë në Korçë

7 Marsi - Dita e Mësuesit

(Naum Dhimitër Naçi, i njohur më shumë si Nuçi Naçi: Shkrim i Revistës “Diturija”, mars 1927) Nga vitin 1877 gjer 1885 çéshtja kombiare morri shpirt e trup, edhe shoqërira që u-filluan në Stamboll, në Bukuresht, zun’ e shtypnin libra e gazeta në gjuhën amtare. Në gjithë qytetet e mëdhenj të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një libër për një jetë me vlera njohëse, arsimore, pedagogjike, filozofike e shoqërore

Ahmet Qeriqi: Një libër për një jetë me vlera njohëse, arsimore, pedagogjike, filozofike e shoqërore

(Me rastin e daljes në dritë të veprës: “Rruga e jetës sime”, libër i  autorit Xhemal Pllana) Libri i veteranit të arsimit, profesorit të gjuhës shqipe dhe pedagogut, Xhemal Pllana,  “Rruga e jetës sime”, është një vepër dokumentare publicistike, autobiografike, e një rëndësie të veçantë për arsimin në vend, sepse …

Më shumë...

Isuf Ismaili: 7 MARSI – DITA E MËSUESIT, DITA E SHKOLLËS SHQIPE E DRITËS DHE DITURISË

Isuf Ismaili: Radio Kosova e Lirë, radio e nderit dhe lavdisë shqiptare

Pas gjithë veprimtarisë së shquar atdhetare e kulturore, lidhjeve të natyrshme që kishin krijuar rilindësit tanë, pas përpjekjeve e sakrificave të mëdha, u hap Mësonjëtorja e Parë Shqipe në Korçë më, 7 mars 1887. Gëzuar 7 Marsin, të dashur mësimdhënës, profesorë e profesore, mësues e nxënës, punonjës në vatrat arsimore …

Më shumë...

Adem Lushaj: Në Zagreb përurohen dy libra që dëshmojnë për gjenocidin serb në Kosovë

Rrugëtimi drejt qytetit të Zagrebit, drejt shtetit të Kroacisë, edhe pse i mundimshëm, kishte mision që para qytetarëve dhe përfaqësuesve të institucioneve të këtij vendi, të tregojmë dhe dëshmojnë për krimet serbe të kryera në Kosovë gjatë viteve 1998/99, e në veçanti për krimet e kryera në Deçan dhe QKUK. …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Legjendari i ribërjes së legjendave të Shqipërisë – Adem Shaban Jashari (1955-1998)

Adem Jashari

Prekazi i Drenicës hyri në historinë tonë më të re, ashtu si Kruja në kohën e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, Janina në kohën e Ali Pashë Tepelenës, Prizreni në kohën e Lidhjes Shqiptare të vitit 1878, Vlora në kohën e Ismail Qemalit, Tirana në ngadhënjimin e luftës Antifashiste dhe Prekazi në rezistencën …

Më shumë...

Shqipe Ismet Asllani: Krushk me krushq ADEM JASHARI

Shqipja, vajza e Heroit Ismet Asllani dhe veprimtares Makfire Beqiri, Profesioniste e avancuar e sigurimit të cilësisë, në Novo Nordisk

 KRUSHK ME KRUSHQ, ADEM JASHARI- Çfarë nuk mbet pa u këndua sërish kënga boll s’ka thënë, Çfarë nuk mbeti pa u shkrua  sërish librat pak kanë thënë. Bacë ADEMI-LEGJENDARI prinë në valle t’HISTORISë, Dasmë e madhe ne PREKAZ NUSJA zbritka në DRENICË. Kjajka NUSJA nën DUVAK tuj pa KRUSHK kah …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: NË FÜRSTENFELDBRUK TË BAVARISË U FESTUA 15- VJETORI I PAVARËSISË SË KOSOVËS, NGA SHKOLLA SHQIPE E FRAISING-UT DHE LANDSHUT-IT

Mustafë Krasniqi: NË FÜRSTENFELDBRUK TË BAVARISË U FESTUA 15- VJETORI I PAVARËSISË SË KOSOVËS, NGA SHKOLLA SHQIPE E FRAISING-UT DHE LANDSHUT-IT

Më 24 shkurt 2023 në Fürstenfeldbruk, shkolla shqipe e Fraising-ut dhe Landshut-it me mësimdhënësen Nife Arifi, në bashkëpunim me shoqatën “2 Krenare FFB e. V”, për nderë të 15-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës dhanë një program kulturo-artistike. Programi filloi me intonimin e himnit kombëtar dhe atij shtetëror, për të vazhduar …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Ngrohtësi e përkatësisë shqiptare në përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Isuf Ismaili: Ngrohtësi e përkatësisë shqiptare në përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Në një atmosferë të gjallë e përplotësuar nga një kënaqësi e veçantë shpirtërore, ku edhe mbizotëroi një hare e  natyrshme, anëpëranë, të një salle të madhe në Uster të kantonit Cyrih, para pak ditësh, u festua 15 – vjetori i Pavarësisë së Kosovës.  Në atë sallë të madhe u mblodhën …

Më shumë...

Zeni Bilimani: Poezi 

Zeni Bilimani: Tri poezi

MË MIRË NË PYLL?! Më mirë në pyll, atje lart, Të bëhem mik me ariun, Se këtu në pallat, Tiranë, Ku s’gjej fjalën me njeriun. Vetja më duket në hall, Nuk e di në ç ‘gjuhë të flas, Druhem që ta them një fjalë, Se nuk di s’ e ç’ …

Më shumë...

VELI VELIU: POEZIA SHQIPE SOT

VELI VELIU: JEHONA E REÇAKUT NË BOTË        

Në jetën sotme letrare e artistike, kur numri i shkrimtarëve, i të dy gjinive krijuesve, është më i madh se asnjëherë tjetër, poezia shqipe, si akt krijues ende dominon dukshëm në krahasim me gjinitë tjera letrare! Poezia si krijim shpirtëror poetik, nuk kisha me thënë se është frymëzim i çastit, …

Më shumë...

Fadil Shyti: ATË NATË NGA TIRANË-HULIGANËT, TIRANËN E PËRPIU TERRI!

Fadil Shyti

-Betejat do të vazhdojë, deri  në fitore s´do të ndalojë! Të famshmshmet, madhështore beteja, do të vazhdojnë: -Gjersa, BARAZIA, DREJTËSIA, SHQIPTARIA, DO TË FITOJË!… Ajo natë, e pistë, e zezë,  2O Shkurtit 1991, Kur u rrëzua, monumenti, i Enver Hoxhës, -Flamur, për SHQIPTARI! Shqipërinë e sulmoi, Neofashizmi, horr dhe gjakësor!… Shqipërinë, …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Në Deçan për tri ditë me radhë u mbajt Festivali i Dytë gjithëkombëtarë i Lahutës

Në Deçan për tri ditë me radhë u majtë Festivali i Dytë gjithëkombëtarë i Lahutës duke filluar nga data 17, 18 dhe 19.2.2023. Dita e parë, demonstrimi i gëdhendjes së lahutës dhe mjeshtria e punimit të saj. Dita e dytë e Festivalit, prezentimi i lahutarëve me këngët e tyre nga …

Më shumë...

Ylli Meçe: EVROPË!- UNË E KAM FLAMURIN !

Në prag të Ditës së Flamurit, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave bëhet institucioni i parë i Shqipërisë me prani fizike në Kosovë

I shtrëngova duart  grusht Dhëmbët theva  prej  inatit Se  jam bir  i  kësaj  toke Kosovar që s’pret  prej  fatit ……. Nëse unë e kam flamurin Pse në shtizë vure një tjetër? Do t’më thuash  se lirinë Ti  ma fale  “zuskë e vjetër” ?!! …… Unë nder shekuj vrullshëm renda Për …

Më shumë...

Shkolla Shqipe Zvicër/ Hapet edhe pika shkollore në Laufen të Kantonit të Basellandit!

Shkolla Shqipe Zvicër/ Hapet edhe pika shkollore në Laufen të Kantonit të Basellandit!

… Nuk ka gjë më të bukur se kur Pavarësia e Kosovës festohet me hapjen e një pike shkollore. Siç ndodhi me 15 shkurt 2023 në Laufen të Kantonit të Basellandit. Mësuesja Taibe Meha me nxënësit e Shkollës Shqipe në Laufen të Kantonit të Basellandit  “Shkolla Shqipe” në Zvicër është …

Më shumë...

Doli në dritë libri, “Shtigjeve të jetës sime”, i autorit, Sezair Elshani

Doli në dritë libri, “Shtigjeve të jetës sime”, i autorit, Sezair Elshani

Liria,  që i solli vendit lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjaku i derdhur i dëshmorëve dhe i martirëve, me ndihmën e popullit liridashës dhe me përkrahjen e ndihmën nga ajri të Aleancës Veriatlantike, bëri që jeta në Kosovën e pas luftës të begatohet në çdo segment, si në rindërtim, …

Më shumë...

Bexhet Jagodini: AMBASADORI I KËNGËS KËRÇOVARE, REXHEP ZAJAZI

Rexhep zajazi

Abstrakt Veprimtaria e Rexhep Zajazit në sferën e këngës kërçovare, e njohur madje në sinonimin “Trio Zajazi”, ka një gamë të gjërë të vlerave. Me rastin e këtij  botimi ,ne me shumë dashuri do përqëndrohemi në disa segmente që hedhin dritë në shkallëzimin e transformimit me elegancë të këngës burimore …

Më shumë...