Kultura

Zymer Mehani: PROFESOR, BEHRAM HOTI- SHKRIMTARI I ETNISË

Veli Veliu: Doli në dritë përmbledhja me poezi për fëmijë, ”Kënga e re” e shkrimtarit të njohur, Behram Hoti

Behram Hoti është shkrimtar (poet e publicist) i shquar, që u lind dhe u rrit në truallin e Drenicës e u burrnua në kullën e babë Hasan Jasharit, në Likofcin e krenarisë dhe të bujarisë, të qëndresës dhe të besës shqiptare. Me këtë poet e publicist të zellshëm lexuesi ynë …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Një përurim i shkëlqyer për veprën që i kushtohet Heroit, Xhavit Haziri

Isuf Ismaili: Një përurim i shkëlqyer për veprën që i kushtohet Heroit, Xhavit Haziri

Para pak ditësh u bë përurimi i veprës jetëshkruese “Atdhetari i shtigjeve të lirisë – Xhavit Haziri”   në praninë e rreth 200 pjesëmarrësve, në një sallë të madhe, në Achen të Gjermanisë, ku erdhën familjarët, shokët e heroit Xhavit Haziri, studiues e veprimtarë, si dhe bashkatdhetarë, të cilët shfaqën …

Më shumë...

Astrit Zemaj:”Legjitimiteti i intervenimit humanitar ushtarak në Kosovë”

Astrit Zemaj:"Legjitimiteti i intervenimit humanitar ushtarak në Kosovë"

(Pjesë e shkëputur nga libri  i Adem Lushajt  për ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në Kosovë  në vitin 1999) “…Jo rastësisht institucionet shtetërore politike, ushtarake dhe të sigurisë së ish-Jugosllavisë dhe të Serbisë, shpesh herë kishin bashkëvepruar në koordinim të plotë për dhunë dhe terror. Përpos në luftën e Bosnjës, është …

Më shumë...

Në Treviso të Italisë u promovua libri i vrasjes së 1432 fëmijëve shqiptarë nga Serbia fashiste!

Në Treviso të Italisë u promovua libri i vrasjes së 1432 fëmijëve shqiptarë nga Serbia fashiste!

Në Amfiteatrin e bukur të këtij qyteti, duke ju falënderuar kontributit të jashtëzakonshëm të Kryetarit të Shoqatës “Shën Nëna Terezë”, z. Bajram Desku dhe kryesisë së kësaj Shoqate, por me një bashkëpunim të mrekullueshëm të tyre, edhe me shumë Shoqata të tjera shqiptaro – italiane, u promovuan suksesshëm këto vepra …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: “Atdhetari i shtigjeve të lirisë” – monografi për heroin e kombit, Xhavit Haziri

Vaxhid Sejdiu: “Atdhetari i shtigjeve të lirisë” – monografi për heroin e kombit, Xhavit Haziri

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë” kushtuar heroit të kombit Xhavit Hazirit. Një mbrëmje që tuboi qindra bashkatdhetarë, të cilët kishin ardhur jo vetëm për të marrë monografinë, por edhe për ta …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Skënderbeu i skulptorit Gëzim Muriqi, një vepër e kompletuar artistike

Ilir Muharremi: Skënderbeu i skulptorit Gëzim Muriqi, një vepër e kompletuar artistike

Skulptura, më madhështorja e të gjitha kohërave fokusohet në gjestin, dukjen dhe ngjashmërinë. Skënderbeu i skulptorit Gëzim Muriqi paraqitet me një fytyrë serioze të mprehtë, sy seriozë, vështrim ngulitës, hunda kërrut, që bie mbi buzët hollake të mbledhura, mustaqe të rregulluara mirë, mjekër jo e stërgjatur, por e prerë me …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Vatra jonë arsimore “Shkolla Shqipe” në Zvicër hapi edhe një klasë në Feuerthalen, në kantonin e Cyrihut

Nxënësit e shkollës shqipe në në Feuerthalen, të Kantonit të Zyrihut së bashku me prof. Isuf Ismailin

Të mërkurën më, 15 mars 2023 vatra jonë arsimore “ Shkolla Shqipe” në Zvicër hapi edhe një klasë për mësimin e gjuhës e kulturës shqiptare në Feuerthalen, në kantonin e Cyrihut. Mësimin do ta mbajë çdo të mërkurë prof. Isuf Ismaili, në një nga klasat në shkollës “Stupmenboden” në Feuerthalen, …

Më shumë...

Adil Fetahu: 24 VJET NGA SULMI TERRORIST I KRIMINELËVE SERBË NË KAFE-GALERINË “KOHA”

Adil Fetahu: 24 VJET NGA SULMI TERRORIST I KRIMINELËVE SERBË NË KAFE-GALERINË “KOHA”

Në dekadën e fundit të shekullit të kaluar Kosova përjetoi pushtimin klasik nga Serbia fashiste,  naciste e raciste. Përveç diskriminimit të hapur,  represaljeve dhe krimeve tjera, regjimi serb me masa të dhunës përjashtoi punëtorët prej pune, nxënësit e studentët prej objekteve shkollore, nëpunësit prej zyrave, shkrimtarët, artistët dhe shkencëtarët prej …

Më shumë...

Nusret Pllana Në st. Gallen të Zvicrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit shtetëror të Serbisë

Nusret Pllana Në st. Gallen të Zvicrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë - viktima të gjenocidit shtetëror të Serbisë

Në st. Gallen të Zvicrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit shtetëror të Serbisë gjakatare. Për ta nderuar gjakun e derdhur lum të bijëve dhe bijave tona më të mira që derdhën lumenj gjaku për çlirimin e Kosovës dhe Bashkimin Kombëtar, në mesin …

Më shumë...

Zeni Bilimani: ËNDRRA POETIKE

Zeni Bilimani: Tri poezi

RREZE LËSHOJNË VEPRAT E ENVERIT! Sa te ketë deti,  ujë e vale, Sa te ketë toka,  fusha e male, Sa te bëjnë,  drite rrezet e diellit, Rreze lëshojnë,  veprat e Enverit!  Se, është lindur në shtrëngata, Se, është rritur,  Me pena-shpata, Se është gdhendur,  në shkëmb të gurit…,  Se, është …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Protestat e marsit e prillit të vitit 1981 dhe diskutimi i puthadorëve jugosllavë për bujashkën me akronimin K.R. (Kosova Republikë)

Fatmir Graiqevci

  Sa herë vjen marsi, ma kujton një ngjarje në një fshat te Kosovës. Një shërbëtor i regjimit jep alarmin se në fshat kishte pasur aktivitet armiqësor kundër rendit kushtetues të Jugosllavisë. Këtë pretendim, ai e kishte shfaqur duke u bazuar në një bujashkë në cilin ishin shkruar dy shkronja …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ali Pashë Tepelena, Luani i Janinës në këngët e trimërisë

Ali Pashë Tepelena, Luani i Janinës (1740 - 1822)

Rapsodët shqiptarë në të kaluarën u kanë kënduar trimave e trimëreshave, që kanë bërë emër, qoftë në luftë kundër pushtuesve, qoftë edhe për rastet e trimërisë individuale, duke ruajtur nderin, burrërinë, besën. Shembuj të trimërisë kishte kudo në trojet e pushtuara arbërore nga Roma e Bizanti nga turku e sllavi, …

Më shumë...

Nusret Pllana: Promovim veprash të gjenocidit serb mbi shqiptarët, në Universitetin e Gjenevës

Nusret Pllana: Promovim veprash të gjenocidit serb mbi shqiptarët, në Universitetin e Gjenevës

Në këtë mbrëmje, në shenjë nderimi për mijëra dëshmorë dhe martirë të kombit tonë, por edhe në shenjë respekti të përjetshëm të përvjetorit të demonstratave të përgjakshme studentore në Prishtinë, të 11 marsit 1981, u promovuan veprat dokumentare të autorëve: Nusret Pllana, Agim Aliçkaj e Hanëmshahe Ilazi. Me këtë rast, …

Më shumë...

Margarita Syziu: I pathyeshëm

Kushtuar Mehmet Hajrizit, në ditën e shenjtë të mësuesit, në 15-vjetorin e pavarësisë së Kosovës dhe  në 75- vjetorin e lindjes. Më ka emocionuar pa masë një poezi e brishtë, e ndjerë, e shkruar me lot në sy e dhimbje në shpirt, nga një vajzë shumë e vogël në atë …

Më shumë...

Arben Beka: Erdhi me dallëndyshet!

Adem Shaban Jashari (28.11.1955 - 7.3.1998)

Ai erdhi! Përsëri erdhi! Shpirti i tij i bardhë u ngrit si feniksi nga parajsa dhe u  bashkua me fluturimin e dallëndysheve të na sjell sihariqin se stina më e bukur e kohës bashkë me rrezet e saj të arta po vjen. Fluturimin e filluan që nga Morea, atje ku …

Më shumë...

Nuçi Naçi: Shkolla shqipe u hap me lejen e Stambollit dhe me mbështetjen e zyrtarëve osmanë në Korçë

7 Marsi - Dita e Mësuesit

(Naum Dhimitër Naçi, i njohur më shumë si Nuçi Naçi: Shkrim i Revistës “Diturija”, mars 1927) Nga vitin 1877 gjer 1885 çéshtja kombiare morri shpirt e trup, edhe shoqërira që u-filluan në Stamboll, në Bukuresht, zun’ e shtypnin libra e gazeta në gjuhën amtare. Në gjithë qytetet e mëdhenj të …

Më shumë...