Kultura

Isuf Bytyçi: Osho: “Mendime mbi origjinën e fesë“, Shtëpia botuese FAN NOLI, Tiranë, 2015

Isuf bytyqi

Osho u bën thirrje lexuesve që jetën e tyre ta vështrojnë në një këndvështrim të ri, të çlirohen nga arsyetimet dhe paragjykimet stereotipe, të cilat e gozhdojnë njeriun, e pengojnë t‘i shijojë plotësisht kënaqësitë e jetës.“ Osho është autor indo-amerikan, i cili ka një veprimtari të gjerë dhe tërheqëse, krijuese. …

Më shumë...

Zymer Mehani: BUKUROSHJA E LIRISË

(Në 24-vjetorin e rënies së dëshmores së kombit, Antigona Fazliu) 1 Krah shqiponje n’Qyqavicë Ag mëngjesi në Drenicë Mali seç ushton:  -Antigona rron!… 2 Në tufan e  në stuhi Lufton Gona për liri Popullatës duarthatë U lidh plagë u mjekon vrragë 3 Me fjalën ATDHE në gojë Dhe me dashuri …

Më shumë...

Ibrahim Isuf Shala: Vështrim romanit historik, GURI I BETIMIT, i autorit, Ahmet Qeriqi

Fatmir Graiçevci: "Guri i Betimit", një roman për botën shqiptare në momentet vendimtare

Shënime mbi librin  “GURI I BETIMIT – Kronikë historike letrare” të autorit Ahmet Qeriqi, Botues – Radio Kosova e Lirë. Viti i botimit 2020. Libri ka 453 faqe së bashku me vlerësimet e 4 recensentëve. Libri është i ndarë në gjashtë (6) pjesë, ku secila është e ndarë në kapituj …

Më shumë...

Bedri Tahiri: MONUMENT PËRJETËSIE PËR YJET E DITURISË E TË LIRISË 

Bedri Tahiri: MONUMENT PËRJETËSIE PËR YJET E DITURISË E TË LIRISË 

(Qazim Berisha-Zymer Mehani “ARSIMTARËT DËSHMORË DHE MARTIRË TË RËNË NË          LUFTËN E KOSOVËS (1997-1999)”, Radio Kosova e Lirë, Prishtinë, 2023).                                           Historia e popullit shqiptar është, sa e dhimbshme, aq edhe krenare. Përherë luftëra e beteja, sakrificë e mbijetesë. Fati i popullit tim është edhe fati im,- thoshte mendjendrituri ynë, Pjetër …

Më shumë...

Nasip Kaçi: Jakov Xoxa , shkrimtar i shquar viteve 70-të

Jakov Xoxa (1923 - 1979), shkrimtari ndër më të dalluarit e letërsisë shqipe

Para pak ditësh në Tiranë u përkujtua 100 vjetori i shkrimtarit të shquar Jakov Xoxa, autori i romaneve  “ Lumi i Vdekur “ , “ Juga e bardhë “, “ Lulja e kripës “ dhe shumë veprave të tjera në disa gjini  letrare. Jakov Xoxa lindi në Fier më 1923. …

Më shumë...

Fadil Shyti: ME LEKË E PA LEKË?!

Fadil Shyti

-Kjo është jeta, ku ziejnë gënjeshtra dhe e vërteta?!   ME LEKË E PA LEKË?!   (KËSHTU, PO IKËN JETA NË RRAFSHLARTË APO NË HENDEK?!)                                           Nderi pa lekë, Turpi, me lekë, Amoraliteti, me lekë, Morali, pa lekë!   Besnikëria, pa lekë, Tradhtia, me lekë, Mercenarizmi, me lekë, Heroizmi, pa …

Më shumë...

Doli nga Shtypi monografia: “Arsimtarët dëshmorë e martirë të rënë në Luftën e Kosovës 1997-1999

  DOLI NGA SHTYPI MONOGRAFIA “ARSIMTARËT DËSHMORË DHE MARTIRË TË RËNË  NË LUFTËN E KOSOVËS (1997-1999)” E BASHKAUTORËVE QAZIM BERISHA E ZYMER MEHANI (SHB “RADIO KOSOVA E LIRË”, Prishtinë 2023)   Përpjekja dhe lufta e vazhdueshme për gjuhën dhe shkollën shqipe, ishin pjesë përbërëse e luftës së popullit shqiptar për …

Më shumë...

Dr. sc. Bekim Vishaj: 18 PRILL – DITA NDËRKOMBËTARE E MONUMENTEVE

Dr. sc. Bekim Vishaj: 18 PRILL – DITA NDËRKOMBËTARE E MONUMENTEVE

Në vitet e pasluftës e deri në ditët e sotme, në Kosovë është punuar në fushën e trashëgimisë kulturore, është investuar në restaurimin e shumë prej monumenteve me vlera historike, kulturore dhe arkitekturore, por në vendin tonë, ende ka objekte të cilat kanë vlera të rëndësishme për historinë tonë, por, …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Një libër për Todo Bojdanin, partizani që mori në dorëzim Radio Tiranën në nëntor të vitit 1944

Albert Z. ZHOLI: Një libër për Todo Bojdanin, partizani që mori në dorëzim Radio Tiranën në nëntor të vitit 1944

Keni në dorë një libër të natyrës monografike, që ju sjell në vëmendje jo thjesht një personazh plot jetë e shkëlqim, siç është Todo Bojdani, por edhe rrënjët dhe tokën ku u rrit, jetoi e bëri emër ai. Kjo lloj letërsie po bëhet gjithnjë edhe më e lëvruar, por edhe …

Më shumë...

Sabit Jaha: GËRSHET KUJTIMESH DHE KRIJIMESH

Feriz Faik Guri (2.7.1970 – 22.4.1999)

(Gafur Gashi “KUJTIME PËR FERIZ GURIN – KOMANDANT SHPATA”, SHB “SAS”, Prishtinë, 2023)   Dorëshkrimi i Gafurr Gashit, “KUJTIME PËR FERIZ GURIN – KOMANDANT SHPATA” për mua kishte një domethënie dydimensionale: e para se, Gafurri ishte nxënës imi gjatë fillimviteve të 80-ta (kur jepja mësime të gjuhës dhe të letërsisë …

Më shumë...

Salih Krasniqi: RADIO “KOSOVA E LIRE”

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Kur armiku i tërbuar Na sulmonte, na godiste Si nga toka, si nga qielli; Kur nga tymi dhe nga flaka Prapa reve fshihej dielli, Kur Ushtria jonë shqiptare Bënte Luftën Çlirimtare. Këtu në Berishën heroike Një zë doli për herë të parë, Përmes valëve të kësaj  radio, Shpërtheu himni ynë …

Më shumë...

Ylli Meçe: Pak vargje për ENVERIN

Enver Hoxha

( P o e m ë ) ——— Kam dashur shumë herët për ty ENVER ta shkruaja një poemë As sot, s’di pse kthehesha mbas duke e lenë për një herë tjetër Mendoja se isha krejt i pa aftë, fundja kish më të fortë në penë Ata,që gdhendënin si Da …

Më shumë...

Në Burgun e Suboticës, më 11 prill 1985, dita kur vdiq Enver Hoxha

Enver Hoxha

Ishte ora 13.00 e pas ditës së 11 prillit të vitit 1985,  kur Radio-Beogradi në emisionin e përditshëm javor,  të quajtur “karavan”,  kishte ndërprerë për pak çaste programin, dhe kishte  dhënë lajmin e vdekjes së Enver Hoxhës. Agim Leci ishte ngritur rrufshëm nga krevati në katin e dytë, po ashtu ishte ngritur …

Më shumë...

Ylber HASANI: UNË BIRI YT MË I NDYRI 

Ylber HASANI: UNË BIRI YT MË I NDYRI 

Të qetha Kosovë unë vogëlsia ime të qetha nga vetvetja unë berberi servil i kohës Mora çantë dhe ika unë damar i yti mijëra kilometra për së gjati rrënjët e tua zbuluar me diell të zhurita unë biri yt më i ndyri të zhurita kur ty më së shumti të …

Më shumë...

 Fadil Shyti: DUKE LEXUAR VEPRËN, “REXHEP MALAJ NË KUJTIMET E MIA” TË VEPRIMTARIT ATDHETAR,  SHERIF SHERIFI

 Fadil Shyti: DUKE LEXUAR VEPRËN, "REXHEP MALAJ NË KUJTIMET E MIA" TË VEPRIMTARIT ATDHETAR,  SHERIF SHERIFI

Të shkruash për vepra të tilla të një kronologjie biografike për heronjtë dhe heroinat e popullit tonë, në radhë të parë është nder, është forcë dhe kurajë, por mbi të gjitha është detyrë kombëtare dhe njerëzore. Gjatë leximit të kësaj vepre madhështore, të intelektualit veprimtar dhe punëtorit të devotshëm Sherif …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: MJESHTËR I ORGANIZIMIT, NJERI I IDEVE KREATIVE ISHTE “ATDHETARI I SHTIGJEVE TË LIRISË – XHAVIT HAZIRI”

  Përshëndetje të pranishëm, familjar të heroit Xhavit Hazirti, nxënës dhe mësuese e respektuar, bashkëveprimtari dhe bashkëvuajtës në burgjet jugosllave me Xhavit Haziri, Binak Berisha, profesor dr. Vaxhid Sejdiu, poet Hasan Qyqalla, prof. Isuf Ismaili, poet dhe gazetar! Ju falënderoj për pjesëmarrjen tuaj në promovimin e librit tim monografik  “Atdhetari …

Më shumë...