Kultura

«Shkolla Shqipe – Zvicër» hap pikën shkollore të radhës në Erlen, të Kantonit të Thurgau-t

«Shkolla Shqipe – Zvicër» hap pikën shkollore të radhës në Erlen, të Kantonit të Thurgau-t

Sa bukur e bëjnë shqiponjën, shqipet që kanë ardhur të mësojnë gjuhën amtare. Nxënësit e Shkollës Shqipe në Erlen të Kantonit të Thurgau-t përshëndesin bashkëmoshatarët e tyre duke ju bërë thirrje, ejani edhe ju ta mësojmë së bashku gjuhën e nënës. Nga një vendbanim në tjetrin, nga njëri skaj i …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Hapet “Shkolla Shqipe” në Kirchberg të Kantonit të Bernës

Isuf Ismaili: Hapet “Shkolla Shqipe” në Kirchberg të Kantonit të Bernës

“Shkolla Shqipe” në Zvicër hap edhe një pikë shkollore, atë në Kirchberg të Kantonit të Bernës. Përpjekjet e koordinatorit dhe mësuesit Vaxhid Sejdiu, së bashku me prindërit dhe Këshillin e Arsimtarëve po japin rezultate të vazhdueshme duke shtuar pikat shkollore, numrin e nxënësve, si dhe numrin e mësuesve që punojnë …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Manifestimi i „17 Shkurtit“-Pavarësisë së Kosovës, nga shkolla Shqipe në Bavari të Gjermanisë

Mustafë Krasniqi: Manifestimi i „17 Shkurtit“-Pavarësisë së Kosovës, nga shkolla Shqipe në Bavari të Gjermanisë

Më 19 shkurt, në Republikën e Bavarisë në Gjermani, përmes platformës onilne u mbajt manifestimi për Pavarësinë e Kosovës- “17 Shkurti”, të përgatitur nga nxënësit e shkollës shqipe në Bavari, nën përkujdesjen e mësimdhënësve, të cilët sollën një atmosferë të mrekullueshëm festive. Manifestimi filloi me himnin Kombëtar dhe atë Kosovës, …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Vajza nga Kumanova, Donikë Vaxhid Sejdiu, u zgjodh pjesëtare në Këshillin Bashkiak të Shlirenit, në Zvicër

Donike Sejdiu

Mërgimtarët shqiptarë, dikur pa familjet e tyre, shkonin në mërgim nga viset e ndryshme shqiptare, për të punuar në shtetet perëndimore të Evropës dhe ashtu të lidhur me familjen e tyre në atdhe, duke duruar mallin e madh qoftë për familjen, qoftë për atdheun, punonin në firmat e ndryshme për …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Në 14-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë, Kosovës i mungojnë çlirimtarët, bijtë e lirisë

Ahmet Qeriqi: Në 14-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë, Kosovës i mungojnë çlirimtarët, bijtë e lirisë

Kanë kaluar 14 vite, qyshkur më 17 shkurt të vitit 2008 Kuvendi i Republikës, shpalli Pavarësinë e Kosovës, ngjarje madhore me përmasa kombëtare, që shënon fundin e historive të pushtimit  dhe fillimin e epokës së çlirimit e bashkimit të trojeve shqiptare. 14 vjet më parë, më 17 shkurt të vitit …

Më shumë...

Mehmet Musa: Ushtria e Kosovës

Mehmet Musa

       Me poemën e ngadhënjimit “Ushtri e Kosovës” ju  uroj 17 shkurtin Ditën e Pavarësisë  edhe një pjese të Shqipërisë familjeve të dëshmorëve të të gjitha kohërave në përgjithësi e, në veçanti familjeve të dëshmorë që nga lufta e Drenicës, në dimrin e egër të vitit 1945 e gjerë të …

Më shumë...

“LUFTA E PARË SERBO-BOTËRORE”: Fragment nga romani i Rade Radovanoviqit: “QESHJA NËN TREKËMBËSHIN E VARJES”

“LUFTA E PARË SERBO-BOTËRORE”: Fragment nga romani i Rade Radovanoviqit: “QESHJA NËN TREKËMBËSHIN E VARJES”

Më 24 mars 1999, ushtria zuri pozicionet e veta nëpër Serbi, kurse Shtabi i Përgjithshëm u informua nga kolegët e NATO-s në Mons, se gjithçka ishte e gatshme dhe se do të nisë së shpejti. U pozicionua poshtë në Karash, dikur strehimorja më e rëndësishme nëntokësore në is-Jugosllavi. Thuasje pa …

Më shumë...

Avdush Canaj: PESËDHJETË VJET NGA VRASJA E POETIT, ALUSH CANAJ

Avdush Canaj: PESËDHJETË VJET NGA VRASJA E POETIT, ALUSH CANAJ

Pesëdhjetë vjet më parë, pikërisht në ditën e sotme të 15 shkurtit të vitit 1972, UDB-ja jugosllave me shërbëtorët e vet, vrau poetin, Alush Canaj. E panë rrezikun nga vargjet e tij. Dhe e bënë krimin. Në agun e ditës që po lindte e trishtuar, ( më 16 shkurt), me …

Më shumë...

RKL: Udhëpërshkrues, historianë dhe burrështetas flasin për virtytet e larta të shqiptarëve

Ismet Azizi: Peshterasit janë të gjatë, vitalë, elastikë, syshqiponjë, të sojit të bukur, shkruante antropo-gjeografi, Cvijiq

Udhëpërshkrues, historianë dhe burrështetas   kanë shkruar për virtytet e larta të shqiptarëve, sidomos në kohën e Perandorisë Osmane, kur roli i tyre i dyfishtë me Perandorinë dhe kundër saj, i kishte shtyrë studiuesit ta analizojnë më hollësisht këtë fenomen. Shumica prej tyre kanë shprehur simpati, mbështetje e  mirëkuptim. Kësaj radhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Llajosh Zillahi (1891-1974), njëri ndër shkrimtarët më të njohur në Hungari por edhe në botë

Ahmet Qeriqi: Llajosh Zillahi (1891-1974), njëri ndër shkrimtarët më të njohur në Hungari por edhe në botë

Llajosh Zillahi (Zilahy Lajos) u lind më 27 mars 1891, në Nagysalonta, vdiq në Novi Sad, më 1  dhjetor të vitit 1974). Zillahu  është shkrimtar dhe dramaturg i njohur hungarez. Ai është njëri  nga prozatorët më të lexuar hungarez të shekullit XX. Babai i  Zillahut,  ishte noter, pasardhës i një …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Ishin Misto Mame, Manush Alimani, Ludovik Shllaku që drejtuan fillimisht këtë organizatë pionierësh antifashistë, kur 80 vjet më parë u formua DEBATIK-u

Albert Z. ZHOLI: Ishin Misto Mame, Manush Alimani, Ludovik Shllaku që drejtuan fillimisht këtë organizatë pionierësh antifashistë, kur 80 vjet më parë u formua DEBATIK-u

DEBATIKU, organizatë e të vegjëlve, që bëri punë të madhe në luftë kundër fashizmit. Një emër që tingëllon bukur. Një emër që të nxit ëndrrat dhe dëshirën për një jetë më të mirë. Të nxit të mendosh se pa sakrifica asgjë nuk arrihet. Dhe ëndrra më e bukur  e fëmijëve …

Më shumë...

Fotografi, Asllan Krasniqi bëhet “Ambasador i Paqes” nga rrjeti global GSFEN

Themeluesi i fondacionit “Eksodi’99”, Asllan Krasniqi është emëruar ‘Ambasador i Paqes’ nga Rrjeti Global për Evoluim Socio-Ekonomik dhe Financiar – Global Socio-Economic and Financial Evolution Network (GSFEN), në shenjë mirënjohje dhe vlerësimi të veprimtarisë sime për kontributin e dhënë gjatë 59 viteve të karrierës sime për historinë dhe paqen për …

Më shumë...

Përparim   HYSI: Libri”Dashuri pa kushte” i ALBERT ZHOLIT

Albert Z. Zholi

“Felias Fogu” i ZHYL VERNIT shkruan tregime dashurie Mos ju duket fare si sensacion ky”atribut” imi për ALBERT ZHOLIN. Në rininë time,kur lexova”Rreth botës për 80 ditë” të ZHYL VERNIT, u befasova nga FELIAS FOGU,personazhi homonim i romanit të sipërshënuar dhe thosha me vete:-Nuk është e mundur dhe vetëm fantazi …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Libri, “Rinia e Mbretit Zog” i Azis Gjergjit ofron fakte përballë mashtrimeve që synojnë ta paraqesin, rrënuesin si shpëtimtar

Fatmir Graiçevci

   Të rralla janë personalitet e historisë sonë kombëtare për të cilat debatohet, sikur për Ahmet Zogollin, që e donte Shqipërinë për ta sunduar, në të kundërtën, ishte i gatshëm për ta masakruar territorin e saj dhe shndërruar në një principatë të kohës së mesjetës. Për ta arritur këtë qëllim, …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Dashuri pa kushte

Albert Z. Zholi

Ku je….? Ku jam…!? Era bredhërin ftohshëm në qenien time. Qielli më duket gri çdo ditë dhe pse është pranverë….! Nuk më bën përshtypje askush në rrugë, kafene, punë, shtëpi. Çdo gjë më duket bosh, pa formë, po ngjyrë, pa nxitje…Ç’më ndodh pa ty, ç’më ndodh pa zërin tënd…?! Vetmia …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi, studiuesi që ka ndriçuar dhe po ndriçon biografinë e atdhetarëve e liridashësve të trojeve etnike

Ahmet Qeriqi: Shënimi që nga pikëllimi nuk arrita ta lexoj në varrimin e Agim Lecit

   Janë të rrallë studiuesit që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në fusha të shumta sikur është ideatori dhe drejtori i Radios Kosova e Lirë, Ahmet Qeriqi. Një kontribut të madh por jo të vlerësuar sa duhet nga shoqëria, ai ka dhënë edhe për personalitete meritore të kombit, të cilët …

Më shumë...