Airport Adem Jashari
kek
MIT
tv dielli
Fillimi / Kultura (faqe 12)

Kultura

Në Festivalin Gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë” marrin pjesë grupe e rapsodë nga të gjitha trojet shqiptare

Në Festivalin Gjithëkombëtar “I këndojmë lirisë” marrin pjesë grupe e rapsodë nga të gjitha trojet shqiptare

Në Festivalin Folklorik gjithëkombëtar  “I këndojmë lirisë”, që mbahet në Klinë më 6, 7 dhe 8 qershor të këtij viti do të marrin pjesë grupe artistike, rapsodë, valltarë  e instrumentistë nga të gjitha trojet shqiptare, Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Presheva, Sicilia e diaspora. Tashmë, përgatitjet janë në vlugun më të madh, ...

Më shumë...

Mehmet Musa: 5 Maji Dita e Dëshmorëve, kushtuar Ismail Haradinajt

Mehmet Musa: 5 Maji Dita e Dëshmorëve, kushtuar Ismail Haradinajt

Sot është dita e dëshmorëve të Atdheut ku, në të gjitha trojet shqiptare kujtohet e përkujtohet kjo ditë. Pikërisht në këtë ditë të shënuar sot para 10 viteve, pra me 5 maj 2009,  pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit, militantit të orëve të hershme të Lëvizjes  Revolucionare për bashkimin e ...

Më shumë...

Alfred Mojsiu: Aleksandër Mojsiu, njeriu dhe artisti

Aleksandër Mojsiu (1879- 1935) aktori ndër më të mëdhenjtë të teatrit e filmit në Evropën e kohës së tij

Kur isha në detyrën e kryetarit të shtetit, disa herë e kam ndjerë veten ngushtë, kur personalitete të shquara të huaja më pyesnin se ku është muzeu i Aleksandër Moisiut. Aleksandri e ka një dhomë në Muzeun Etnologjik të Durrësit, por është një dhomë që në vitin 1970 iu kushtua ...

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta RILINDJA edhe në këtë 3 Maj, DEKLARATË PROTESTE

Shkrimtari, poeti e publicisti, Behlul Jashari ka bërë të ditur se më 4 janar 2012  i ka vdekur nëna, Sofije Hoti-Jashari,  të cilën e ka përkujtuar me vargje

-NË KOSOVË NUK KA LIRI SHTYPI DERISA KA GAZETË TË MBYLLUR E TË DËBUAR KUNDËRLIGJSHËM E PADREJTËSISHT NGA AUTORITETET- -Edhe në këtë Ditë Botërore të Lirisë së Shtypit e ritheksojmë sqarimin për opinionin: Ndonjë portal që ka “huazuar” emrin, apo edhe logon, nuk është as nuk mund të jetë gazeta ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Një libër i vogël me vlera të mëdha

Adil Fetahu

(Ismajl Muharremi-Tupalla: “GJURMË TË KRIMIT”; Në kujtim të 75-vjetorit të zhdukjes së Shqiptarëve të Sfircës dhe Gërbaçit, Prishtinë,2019) Golgota e Shqiptarëve të Jabllanicës së Epërme (nëntor  – dhjetor 1944) Prejse Kongresi i Bërlinit (1878) i shkëputi nga trungu etnik shqiptar Medvegjen, Preshevën e Bujanovcin me fshatrat rreth tyre, të banuara ...

Më shumë...

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Ditën e shtunë në Hotelin me 5 Yje “Plaza”  Shoqata Kulturore Atdhetare Kulturore “Labëria”, “Nderi i Kombit” organizoi promovimin e librit “Portrete me penë” të Profesor Ago Nezhës.  Në këtë promovim ajo që ra në sy ishte pjesëmarrja e gjerë e intelektualëve më në zë shqiptarë si historian, inxhinier, fizikanë, ...

Më shumë...

Bedri Tahiri: Në përvjetorin e rënies së dëshmorit, Shemsi Xhafer Istrefi

Shemsi Xhafer Istrefi (20.8.1977 - 27.4.1999)

Topi që shemb kështjellat më të forta është atdhedashuria. (Naim Frashëri ) Dhe, kush tha se nuk përsëritet historia! Dhe, kush tha se nuk trashëgohet trimëria! Dhe, kush tha se, edhe pa gjak vjen liria! Ah, jo, ore lum vëllai jo, ato janë gjepura që nuk i ha as gomari ...

Më shumë...

Bujar M. Hoxha: Një botim anastatik i veprës manifest të Pashko Vasës, një kujtesë për osmanofobët

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Ndër gjërat të cilat nuk ndryshuan dhe me kryeneçësi nuk duan të ndryshojnë pas rënies së regjimit komunist në vend është pa dyshim qasja ndaj Perandorisë Osmane. Kjo perandori mori damkën e së keqes prej historiografisë së diktaturës. Prapambetja iu la në derë asaj. Çakërdisja antiosmane nuk u ndal as ...

Më shumë...

Prof. dr. Klara Kodra: Popujt nuk identifikohen kurrë me diktaturat

Prof. dr. Klara Kodra: Popujt nuk identifikohen kurrë me diktaturat

Më datë 8 prill 2019, në gazetën “X” lexova artikullin e Geri Selenicës “Pse duhet të  kemi mirënjohje  për Italinë fashiste” dhe nuk u zura besë syve. Kaq shumë të jetë verbuar autori i këtij shkrimi nga urrejtja  kundër diktaturës së majtë  komuniste? A thua të ketë harruar  se qoftë ...

Më shumë...

Prof.dr. Nusret Pllana: Feriz Guri, “Komandant Shpata” ishte luftëtari që ia fuste tmerrin armikut shekullor serb

Prof.dr.Nusret Pllana: Feriz Guri, “Komandant Shpata” ishte luftëtari që ia fuste tmerrin armikut shekullor serb

Citoj: “(…). E mora lajmin se ra Ferizi. Bënin përpjekje për ta tërhequr. Për mua çdo ushtarë, i cili kishte firmosur kontratën për të vdekur për këtë tokë, ishte Feriz. Për mua ishin të gjithë Feriz. Ishin djemtë e mi, vëllezërit e mi. Unë u kërkova atyre ushtarëve që mos ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Manjola mes provokimeve

Albert Zholi

 Institutin  e Lartë  Pedagogjik,  Manjola  e  ndërpreu  në vitin  e  tretë. Jeta  në konvikt ishte  bërë e  mërzitshme  dhe e pasigurt. Çdo mbrëmje  kishte  grindje   tek sheshi  para konviktit. Djemtë e qytetit  hynin  e dilnin  në dhomat  e  vajzave  si në  shtëpitë  e tyre. Për  rregullore  të brendshme  konvikti  as  ...

Më shumë...

Akademik: Mark TIRTA: Preng Cub Lleshi, krijues, studiues, polemist, me shumë vlera

Preng Cub Lleshi

Ka jo pak njerëz të shquar në veprimtarinë e tyre, në fushën e letërsisë, të kërkimeve shkencore, të polemikave, për t`i sqaruar si duhet të vërtetat, që, si të tillë, nuk njihen aspak, ose njihen krejt përciptas në popull, madje dhe nga intelektualë shumë të ditur. Në këtë mes, si ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti. Autori është ish i burgosur politik, luftëtar i lirisë, jurist, intelektual dhe studiues i mirëfilltë i shumë temave me rëndësi, në mesin e tyre edhe tema filozofike e sociologjike Rexhep Ahmeti është emër i njohur për publikun në ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kanuni i Lekës dënon e ndëshkon gjuhën e ndragur dhe të pa matur në Kuvend

Lekë Dukagjini

“Dy gisht nderë në lule të ballit na i ka falë i Madhi Zot” KLD. 1.-Në Kuvend sa të flasë njëri, të tjerët kanë detyrë të heshtin dhe të dëgjojnë. Parag. 1118. 2.-Fjala e rëndë e fyese, nuk lejohet në Kuvend. 1122. 3.-Kanuni nuk lejon që të shahet dikush në ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Faton Mehmetaj: Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjeneral Shkëlzen Haradinaj, komandant për Operacione Luftarake të Zonës Operative të Dukagjinit, dhe eprorëve të lartë të Brigadës 131 “Jusuf Gërvalla”, Hasim Halilaj, Fatmir Nimanaj dhe Luan Nimanaj, të rënë në betejën e Maznikut, ...

Më shumë...

Rajmonda Maleçka: Këngë me dhembje është loti i nënës

Rajmonda Maleçka: Këngë me dhembje është loti i nënës

(Kushtuar Shkëlzen Hilmi Haradinajt)   Kangë dhimbje është loti i nanës që kraharorin kaq kohë ia lag, Ah, sikur dhe njëherë i biri i saj të vijë, S’ndalet monolog i nanës nga mëngjesi në mbrëmje, E i mat ditët e pritjes me kujtimet e të birit fëmijë.   Dhe një ...

Më shumë...