kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr grante
valamobile
Fillimi / Kultura (faqe 11)

Kultura

Niko Papa: Këngëtarët më të suksesshëm për Festën e Flamurit në Amerikë

Niko Papa: Këngëtarët më të suksesshëm për Festën e Flamurit në Amerikë

Herë pas here, shqiptarët në Amerikë gjenden përballë një dileme për përzgjedhjen e ngjarjes kulturore  që duan të marrin pjesë. Me dhjetëra koncerte zhvillohen çdo vit në Amerikë për festën e Pavarësisë dhe pikërisht këtu fillon dhe të menduarit se në cilin prej këtyre aktiviteteve  të shkosh. Një pjese e ...

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Takimi ishte në ora 16.00 pa pesë minuta

Sylejman Krasniqi

( Në 50 vjetorin e demonstratës të 27 Nëntorit të vitit 1968) Ishte ditë e ftohët nëntori. U takuam  pikërisht në orën 12 tek plepat, prapa ndërtesës së kuvendit komunal. Unë dhe Nehati erdhëm në Prishtinë, nga miniera e qymyrit të Bellaqevcit ( ku punonim qe më shumë se një ...

Më shumë...

Shkrimtari dhe publicisti i mirënjohur, Albert Z. Zholi merr titullin e lartë “Nderi i Shoqatës “Shqipëria”

Albert Zholi

Shoqata “Shqipëria”, Bashkia Vlorë, dhe Drejtoria Arsimore Vlorë me rastin e vitit  mbarëkombëtar të Skëndërbeut organizuan konkursin ART- KULTURË –SPORT, me shkollat e mesme dhe 9-vjeçare të qytetit bregdetar të Vlorës Qellimi i këtij aktiviteti ishte aktivizimi i rinisë me art, shkëputja nga rrjetet sociale dhe nga veset jo të ...

Më shumë...

Ryzhdi Baloku: Një thesar i çmuar i burimeve historike

Ryzhdi Baloku: Një thesar i çmuar i burimeve historike

(ISMAIL QEMALI “KUJTIME” Toena, Tiranë, 2009)   Libri “Kujtime” i themeluesit të shtetit shqiptar, shkëlqesisë së tij, Ismail Qemal Bej Vlorës, është një thesar i çmuar i burimeve historike të përmbledhura në këtë vepër nga mendja e ndritur e këtij burrë-shteti.   Këtë vepër, autori e ka shkruar në gjuhën ...

Më shumë...

Besim Xhelili: 28 Nëntori festohet në Baden të Austrisë

Besim Xhelili: 28 Nëntori festohet në Baden të Austrisë

SHKA “17 Shkurti”, nga qyteti Baden i Austrisë, si begati kulturore e artistike e shqiptarëve në Austri dhe me një bagazh të theksuar atdhetarizmi, i cili bartet brez pas brezi nga anëtarët e saj, tashmë tradicionalisht për nder të dy festave kryesore kombëtare, asaj të 17 Shkurtit, shpalljes së pavarësisë ...

Më shumë...

U përurua libri “Shteti- Formimi i shteteve në të drejtën ndërkombëtare… i autorit, Arton Musliu

U përurua libri “Shteti- Formimi i shteteve në të drejtën ndërkombëtare... i autorit, Arton Musliu

U promovua libri “Shteti- Formimi i shteteve në të drejtën ndërkombëtare: shtetësia faktike dhe juridike- evolucioni historik”, me autor Arton Musliu. Profesori Bekim Baliqi në tregoi për veprën e autorit Musliu, e cila shtjellon Historinë që nga periudhat e lashta, e deri te Paqja e Vestfalisë.“Këtë e dëshmon më së ...

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Fehmiu e Xheva janë ndër figurat më të mëdha të luftëtarëve të çlirimit të Atdheut

Ismet Sylejmani: Fehmiu e Xheva janë ndër figurat më të mëdha të luftëtarëve të çlirimit të Atdheut

(Fjala e mbajtur në një nga sallat e ndërtesës së Kontrollit të Lartë të Shtetit në Tiranë) I nderuar kryetar i Kontrollit të Lartë të Shtetit z. Bujar Leskaj! I dashur Bedri Islami, shoku dhe bashkëveprimtari i Gjeneral Fehmi Lladrovcit dhe Heroinë Xhevës! Të dashur pjesëtarë të familjeve të Fehmiut ...

Më shumë...

Mervan Mustafa sot shpalosi ekspozitën e tij në Londër

Mervan Mustafa sot shpalosi ekspozitën e tij në Londër.

Ekspozita u prit mjaft mire nga artdashësit anglez, ne hapje u panë dhe shumë personalitete dhe fytyra publike nga vendi ynë. Artisti Mustafa thote permes punimeve kam shprehur se si njerzit kane jetuar neper izolime te ndryshme, apo mbrenda nje kuadrati te caktuar, vet jeta si e till gjendet mbrenda ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Nderohen dy figurat patriotike dhe atdhetare të Çermenikës, Beqir Balla dhe Tahir Hoxha

Albert Z. Zholi: Nderohen dy figurat patriotike dhe atdhetare të Çermenikës, Beqir Balla dhe Tahir Hoxha

Në kuadër të vitit mbarëkombëtar të Skënderbeut dhe me rastin e festave të Nëntorit, në datën 27.11.12. 2018, në qendër të fshatit Zdrajsh, organizohet, ceremoni ërkujtimore për vlerësimin e figurave patriotike dhe atdhetare të Çermenikës, Beqir Balla dhe Tahir Hoxha. Në këtë aktivitet, krahas përshëndetjeve të rastit e dhënies së ...

Më shumë...

SHKSH “Nëna Terezë”, në Angelholm mbajti një ceremoni me rastin e Ditës së Flamurit dhe 106- vjetorit të Pavarësisë

SHKSH “Nëna Terezë”, në Angelholm mbajti një ceremoni me rastin e Ditës së Flamurit dhe 106- vjetorit të Pavarësisë

Ishte e vogël salla për t’i pranuar të gjithë ata bashkatdhetarë, të cilët dëshironin që të jenë prezent me rastin e kremtimit të Ditës së Flamurit, kombëtar dhe 106  vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.   Programi i kësaj mbrëmje filloi me intonimin e Hymnit Kombëtar.  Programin festivë në gjuhen shqipe e ...

Më shumë...

Ka vdekur, në Austri, veprimtari, Haki Hamit Qeriqi, varrimi i tij bëhet sot në orën 14.00 në varrezat e Ferizajt

Ka vdekur, në Austri, veprimtari, Haki Hamit Qeriqi, varrimi i tij bëhet sot në orën 14.00 në varrezat e Ferizajt

Ka vdekur, në Austri, në moshën 70-vjeçare, Haki Hamit Qeriqi veprimtar,  poet, përkrahës e ndihmëtar i luftës së UÇK-së.  Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën 14.00,  në varrezat e Ferizajt. Haki Qeriqi ka lindur në Krojmir, të Drenicës në vitin 1948. Shkollën e mesme të Tregtisë e ka ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Një monografi me vlerë historike

Dilaver Goxhaj

(Diskutim për librin “Përjetësia e dyfishtë”, i autorit,  Bedri Islami) Bedri Islami para se të shkonte në emigracion ka pasur bashkëpunim të vazhdueshëm me shtypin e përdritshëm, sidomos me gazetën “Zëri i Popullit”. Por si shkrimtar, Bedri Islami e ka nisur veprimtarinë me vjersha, si poet. Fillimi i tij poetik ...

Më shumë...

Blerta Hoti: Jeta në kuadrat quhet cikli që do ta ekspozojë, Mervan Mustafa në Londër më 22.11.2018

Blerta Hoti: Jeta në kuadrat quhet cikli që do ta ekspozojë, Mervan Mustafa në Londër më 22.11.2018

Artisti, Mevlan  Mustafa thotë përmes punimeve kam shprehur se si njerzit kane jetuar neper izolime te ndryshme, apo brenda nje kuadrati te caktuar, vet jeta si e till gjendet mbrenda nje kuadrati qoft bota njerzore, bimore apo shtazore. Jeta si nje antitez e qdo individi ne veçanti dhe e shoqerisë ...

Më shumë...

Më 26, 27, dhe 28 nëntor në Skenderaj mbahet “Edicioni i 14-të” i Festivalit Folklorik “Rapsodia Shqiptare”

Më 26, 27, dhe 28 nëntor në Skenderaj mbahet “Edicioni i 14-të” i Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare"

Muaji nëntori është muaji i lavdisë për kombin shqiptar pasi që pikërisht në këtë muaj për gjatë historisë tonë kombëtare ndodhën ngjarje të mëdha që shënuan pikat e kthesës për të ardhmen e kombit. Në këtë muaj në vitin 1443 u kthye në atdhe Gjergj Kastrioti – Skënderbeu për t’i ...

Më shumë...

Në moshë 70-vjeçare ka vdekur veprimtari e poeti, Haki Hamit Qeriqi

Ka vdekur, në Austri, veprimtari, Haki Hamit Qeriqi, varrimi i tij bëhet sot në orën 14.00 në varrezat e Ferizajt

Pas një sëmundje të rëndë ka vdekur, në Austri, Haki Hamit Qeriqi, veprimtar,  poet, përkrahës e ndihmëtar i luftës së UÇK-së. Haki Qeriqi ka lindur në Krojmir, të Drenicës në vitin 1948. Shkollën e mesme të Tregtisë e ka mbaruar në Ferizaj. Në vitin 1984, meqë UDB-ja i bie në ...

Më shumë...

Sot shënohet 110-vjetori i fillimit të Kongresit të Alfabetit, i mbajtur në Manastir të Maqedonisë

Sot shënohet 108-vjetori i fillimit të Kongresit të Alfabetit, i mbajtur në Manastir të Maqedonisë

Kongresi i Manastirit i ka zhvilluar punimet prej 14 e deri më  22 nëntor të vitit 1908. Kongresi i Manastirit, ose Kongresi i Alfabetit, ka qenë një konferencë akademike, e mbajtur  në qytetin e Manastirit, e cila i ka zhvilluar punimet mes datave 14 nëntor – 22 nëntor 1908, për ...

Më shumë...