Kultura

Doli në dritë libri, “Shtigjeve të jetës sime”, i autorit, Sezair Elshani

Doli në dritë libri, “Shtigjeve të jetës sime”, i autorit, Sezair Elshani

Liria,  që i solli vendit lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjaku i derdhur i dëshmorëve dhe i martirëve, me ndihmën e popullit liridashës dhe me përkrahjen e ndihmën nga ajri të Aleancës Veriatlantike, bëri që jeta në Kosovën e pas luftës të begatohet në çdo segment, si në rindërtim, …

Më shumë...

Bexhet Jagodini: AMBASADORI I KËNGËS KËRÇOVARE, REXHEP ZAJAZI

Rexhep zajazi

Abstrakt Veprimtaria e Rexhep Zajazit në sferën e këngës kërçovare, e njohur madje në sinonimin “Trio Zajazi”, ka një gamë të gjërë të vlerave. Me rastin e këtij  botimi ,ne me shumë dashuri do përqëndrohemi në disa segmente që hedhin dritë në shkallëzimin e transformimit me elegancë të këngës burimore …

Më shumë...

Këngëtari i mirënjohur hungarez me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa

Këngëtari i mirënjohur hungarez me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa

Këngëtari i njohur me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa u lindi në Budapest, të Hungarisë, më 9 gusht të vitit 1953. Nëna e tij është Erzsébet Ihász, tezja e këngëtari,t Gábor Ihász, kështu që Gjoni është kushëri i nënës së muzikantit dhe vëllait të tij, futbollistit Kálmán Ihász. Gjyshja e babait …

Më shumë...

Xhemail Peci: LIBRI I PROF. DR. ISAK SHEMËS ‘VEPRIMTARIA E FAIK KONICËS-BRUXELLES 1896-1902’ NJË KONTRIBUT I RËNDËSISHËM NË FUSHËN E KONICOLOGJISË I

Xhemail Peci: LIBRI I PROF. DR. ISAK SHEMËS ‘VEPRIMTARIA E FAIK KONICËS-BRUXELLES 1896-1902’ NJË KONTRIBUT I RËNDËSISHËM NË FUSHËN E KONICOLOGJISË I

(NË DITËLINDJEN E 83-të TË PROFESOR ISAK SHEMËS) Duke përkujtuar Konicën, i cili sipas Apolinerit: “Është shqiptari më erudit i Europës” dhe “enciklopedi lëvizëse”, sot ndjejmë krenari të ligjshme. Fan Noli shkruan në Hyrje të librit “Shqipëria-kopshti shkëmbor i Europës Juglindore”:”Të gjithë autorët shqiptarë që vijnë pas Konicës janë nxënësit …

Më shumë...

Xhemail Peci: LIBRI I PROF. DR. ISAK SHEMËS ‘VEPRIMTARIA E FAIK KONICËS-BRUXELLES 1896-1902’ NJË KONTRIBUT I RËNDËSISHËM NË FUSHËN E KONICOLOGJISË II (NË DITËLINDJEN E 83-të TË PROFESOR ISAK SHEMËS)

Xhemail Peci: LIBRI I PROF. DR. ISAK SHEMËS ‘VEPRIMTARIA E FAIK KONICËS-BRUXELLES 1896-1902’ NJË KONTRIBUT I RËNDËSISHËM NË FUSHËN E KONICOLOGJISË II (NË DITËLINDJEN E 83-të TË PROFESOR ISAK SHEMËS)

Ambiguiteti i Konicës Duke shpalosur kështu fakte dhe dëshmi të reja, bëhet e mundur të njihet më mirë dhe më gjerësisht Konica dhe pikëpamjet e tij, si pikëpamjet e tij politike, letrare, kulturore, shoqërore etj. Ajo që e shquan këtë figurë markante të letrave shqipe është jo vetëm dhuntia e …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: “Betimi i motrës” roman që pasqyron stoicizmin dhe fatin e rëndë nën robëri të vajzës e femrës shqiptare

Fatmir Graiqevci

Janë të pakta romanet që lexohen me një frymë, e edhe më të paktë shkrimtarët e tillë por studiuesi dhe shkrimtari, Ahmet Qeriqi, bënë pjesë në grupin e këtyre krijuesve të rrallë edhe me romanin e radhës “Betimi i motrës”. Pas leximit të këtij libri, lexuesi do t’i gëzohet faktit …

Më shumë...

Viktor Gjikolaj: Tri poezi

Viktor Gjikolaj: Tri poezi

Kushtuar dëshmorit të atdheut, Zef  Bruçi Lodrojnë retë mbi shkrepa e pyje,  Derdhur krojet,  Valë kristali, Djemtë e vajzat,  porsi yje,  Lumë ç’ dhuratë,  Partia u fali. Shkollë e Re, e hapi derën,  Siç hap fletët, lulebora.  Gëzim i madh na i mbushi zemrat,  Emër të ri, ka marrë sot shkolla. Kur …

Më shumë...

Fadil REXHA: SHËTITJE E IMPONUAR

FADIL REXHA: KUR MUNGON LUANI MAJMUNËT BËHEN MBRETËR

(Reportazh poetik)   VAROSH   E lash për të satën herë Vendlindjen time Në heshtje rrethuar Në acar të fortë Me borë mbuluar …   FERIZAJ   Mbrëmje dimri Grumbull i njerëzve Mos është demonstratë? Jo. Nuk dëgjohen thirrjet: LIRI! DEMOKRACI! Janë njerëz që ikin jashtë Atdheut! Duart e tyre  …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Bota e trishtuar, fatale dhe absurde e Franc Kafkës

Ahmet Qeriqi: Bota e trishtuar, fatale dhe absurde e Franc Kafkës

Shkrimtari i madh austriak  me origjinë hebraike, Franc Kafka (1883-1924) është një krijues i veçantë nga të gjithë shkrimtarët botërorë. Secili, që për herë të parë lexon ndonjë vepër të tij, heton se ai nuk është dhe nuk shkruan si të tjerët, se  bota e tij e shprehur në tregime, …

Më shumë...

Elife Luzha: NËPËR ERËRAT E RAJONALIZIMIT

Elife Luzha: Mohimi i së drejtës për trashëgimi, formë primitive e diskriminimi të femrës shqiptare

(Mbi librin “Nga hapësira e trojeve në hapësirë të rrjedhave” të autorit Martin Berishaj)   Në librin e tij, “Nga hapësira e trojeve në hapësirë të rrjedhave”, publikuar në vitin 2004 në Lubjanë, politologu, dr. Martin Berishaj, ka paraqitur një sërë çështjesh me vlerë, sa i përket zhvillimit të shtetit …

Më shumë...

Fadil Shyti: FLAKA E JANARIT!

Fadil Shyti

FLAKA E JANARIT!   Kur vijnë janari e shkurti, Me ploja e pjalma,-valë, Kur i kujtojmë trimat, Që ranë për Ideal, Shpirti më flakëron, Zemra më trokllon… Mua, mërgimtarit atdhetar, Në ferr-mërgim-trazim, I tretur nëpër botë! -Dhe, bota nëse bëhet imja… Nuk gëzohem,-dot: Se shkjau okupatori , E, Tradhtar Horri… …

Më shumë...

Karen White: Kryebashkiaku, Eric Adams nderon artistin, Kastro Zizo, në Nju Jork

Karen White: Kryebashkiaku, Eric Adams nderon artistin, Kastro Zizo, në Nju Jork

Të enjten, më 26 janar 2023, këngëtari, producenti, aktori dhe TV host Klevis Bega i njohur profesionalisht me emrin Kastro Zizo u nderua me Certifikatën e Mirënjohjes nga Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, z. Eric Adams. Çmimi i kryebashkisë së Nju Jorkut inkurajon ekselencë në krijimet artistike, nxit shërbimin …

Më shumë...

Mark  Gjon  Zefi:  Libri për  “ORIGJINËN  MIRDITORE  TË  GJERGJ  KASTRIOTIT”,  i autorit, Preng Cub Lleshi, VLERË  PËR  HISTORIOGRAFINË  SHQIPTARE!

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

(Me rastin e 555 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit- Skënderbeut)   Më 08.10.2022,  në  bibliotekën  “Marin  Barleti”,  Shkodër,  u  promovua  libri  “210  dëshmi  e  referenca  historike  “Origjina  mirditore  e  Kastriotëve”,  i  studiuesit  të  shquar  mirditor,  z.  Preng  Cub  Lleshi.   Preng  Cub  Lleshi  ka  lindur  më  02.02.1935,  në  Shëngjergj  …

Më shumë...

VELI VELIU: JEHONA E REÇAKUT NË BOTË        

VELI VELIU: JEHONA E REÇAKUT NË BOTË        

  Dimri më i egër, luftë në malet përqark, Në shtëpia strukur: Pleq, gra e fëmijë! Ky vend ditën e natën u dogj e u përgjak, Brez pas brezi shqipet janë flijuar për liri!   Në kohë dhune rrëmbehet shpejt arma, Assesi nuk durohet zullumi ditë e natë! Burgosjet para …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Reçak 

Mehmet Bislimi

Reçak  dimër i madhe i kohëve të pakohë në Reçak ku gjaku i lirisë po shkonte rreke toka jonë e djegur thellë në gjirin tënd Reçaku po dëshmon të vërtetën ata janë dëshmitarë që në heshtje flasin janë themeli i shqiptarisë janë zëra që thërrasin si dëshmi e kohës deri …

Më shumë...

Pesë ditë më parë më befasove, Sabahajdin, sot më pikëllove…

Pesë ditë më parë më befasove, Sabahajdin, sot më pikëllove...

 Pesë ditë më parë, më more në telefon, Sabahajdin, dhe pas përshëndetjes së rëndomtë më the: “Desha edhe njëherë të ta dëgjoj zërin”. Nuk e mora fare seriozisht kumtin dhe t’ u përgjigja se zëri ka kohë që më është prishur dhe mezi po komunikoj, por me shëndet, po mbahem. …

Më shumë...