Kultura

Prof. mr. EROLL SEJDIU: SHQIPJA STANDARDE DHE ZBATIMI I RREGULLAVE TË SAJ

Mr. Eroll Sejdiu: Të shkruajmë shqip

SHQIPJA STANDARDE Tashmë dihet nga të gjithë ata që do të kenë lexuar qoftë edhe fare pak shkrime që kanë të bëjnë me rrugën që ka ndjekur shqipja për standardizimin e saj, se, krahas Kongresit të Manastirit më 1908, kur u themelua alfabeti i shqipes, ngjarja tjetër, mbase më e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: “Vukojet e Vuçiqët” e Serbisë dhe mentaliteti i egërsisë

Aleksandar Vuçiq

Pa asnjë pretendim racist  apo përbuzjeje për popullin serb, sepse në parim nuk ka popull të keq, por ka pasur ka dhe do të ketë popuj  që dallojnë për ekskluzivitet, agresivitet dhe imponim,  do ta shqyrtojmë emrin Vuk, ( aq sa na lejon dija jonë) në të gjitha format e …

Më shumë...

ISA FERIZAJ: RROJNË NËNTORËT E LAVDISË, ME ENVERIN, SHEKUJT NDEROJNË!

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Moj Shqipëri, prore n‟djep, pëkunde lavdi; Lumja ti, Nëno, për birin që linde, rrite ti! Lumja Ti, për Flamurshqipen dykrenore; Lum për yjet partizane, që të sollën fitore! Lumja ti, moj vigane, Nënëmadhja jonë; Ty, Qëndrestare, Legjendare, bota të thotë! Shekujt e historia, kur Ty, pranë të kalojnë; Në gjunj, …

Më shumë...

Maxhun  Osmanaj: NJË LIBËR QË RUAN DËSHMI DHE  KUJTESËN TONË NGA BARBARITË  SERBE

Maxhun  Osmanaj: NJË LIBËR QË RUAN DËSHMI DHE  KUJTESËN TONË NGA BARBARITË  SERBE

(  Adem  Lushaj , “ Krimet  serbe  në  Kosovë ( Rasti  i  Deçanit)”,   Shtëpia Botuese “Jalifat Publishing” ,  Houston  2023 )                                             ( Prolog) “ Nëse  ndonjë   miku  krijues- shkrimtar,  nuk  do  t’ia  lexoj  librin  dhuratë,  herët  a  vonë,  për  shkak  të  pamundësisë,  le  të  më  falë,  një  libër  …

Më shumë...

Dr. Skёnder Demaliaj: Makbethi shqiptar është ende gjallë

Dr. Skёnder Demaliaj: Makbethi shqiptar është ende gjallë   Shekspiri na tregoi,  Kush mbretin Dunkan,  Natën e vrau. Po ne a e dimë vallë: “Kush jetën na e helmoi,  E ditën na qau?”   Makbethi shqiptar është ende gjallë, Fare turp nuk ka, Nuk skuqet, as zverdhet. Shkon në zyrë, …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Motoja e Panairit “Tirana 2023” është “Libri na bashkon të gjithëve”!.

Motoja e Panairit “Tirana 2023” është “Libri na bashkon të gjithëve”!. Shtëpitë Botuese “Bota Shqiptare”, “Morava”, “Argeta LMG” befasitë e këtij Panairi -15-19 nëntor 2023 Nga Albert Z. ZHOLI Ngjarja më e madhe e librit për vitin 2023 sot hap siparin e saj. Si zakonisht ky Panair mbledh sot, bashkë shtëpitë …

Më shumë...

Isuf Ismaili: “Shkolla Shqipe” – Zvicër hap dyert edhe në pikën shkollore në Pratteln të Kantonit të Baselland

Isuf Ismaili: “Shkolla Shqipe” – Zvicër hap dyert edhe në pikën shkollore në Pratteln të Kantonit të Baselland

“Shkolla Shqipe” në Zvicër është në kulmin e sukseseve dhe arritjeve të shkëlqyera, sepse puna e veprimtaria e saj është jo vetëm ngulmuese, por edhe tepër adhuruar nga të gjithë ata që e duan gjuhën, zanafillën e kulturën shqiptare. Është një punë dhe një veprimtari sa arsimore, edukative, po aq …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Në “SHKOLLËN SHQIPE” – Zvicër, në Nidergösgen, të kantonit Solloturn, bilbilat e gjuhës sonë filluan ta cicërojnë shqipen e bukur

Isuf Ismaili: Në “SHKOLLËN SHQIPE” – Zvicër, në Nidergösgen, të kantonit Solloturn, bilbilat e gjuhës sonë filluan ta cicërojnë shqipen e bukur

Vatra jonë arsimore “Shkolla Shqipe” vazhdon të shkëlqejë nga drita e suksesit. Ajo me ngulmë vepron si shqiponja nënë për zogjtë e vet. Pra, kështu edhe vatra jonë arsimore “Shkolla Shqipe” vepron pareshtur për të hapur dyert e shkollave në Zvicër, atje ku ka shqiptarë, atje ku nxënësit shqiptarë do …

Më shumë...

Shqiptarët në pikturat dhe tablotë e Paja Jovanoviqit (1859 – 1957)

Tradhetia

Shekujt 18-të e 19-të ishte koha kur krijuesit në Evropë kishin shfaqur një interesim të shtuar për shqiptarët, sepse ata që ishin konsideruar si skithët e Perandorisë, tashmë kishin intensifikuar luftën kundër saj dhe kërkonin më shumë autonomi për pashallëqet e tyre. Personalitetet e njohur nga radhët e shqiptarëve u …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fragment nga romani në dorëshkrim, “Kthimi”

Ahmet Qeriqi

II Tri javë pas lirimit nga burgu, në kohën kur ishte çliruar paksa nga bezdia e ditëve të para të kthimit, dhe kur të njohurit e miqtë, që vinin për ta parë ishin rralluar, qe bërë gati të shkonte për vizitë, në Malmir. Atje kishte tezën, xhaxhanë dhe kushërinjtë. Mendonte …

Më shumë...

YLLI MEÇE: EVROPË !- UNË E KAM FLAMURIN!

Ylli Mece

I shtrëngova duart grusht Dhëmbët theva prej inatit Se jam bir i kësaj toke Kosovar që s’pret prej fatit ……. Nëse unë e kam flamurin Pse në shtizë vure një tjetër? Do t’më thuash se lirinë Ti ma fale “zuskë e vjetër” ?!! …… Unë nder shekuj vrullshëm renda Për …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: AUTORËSIA E VËRTETË E ROMANIT “TRADHËTIA”

Sylejman Krasniqi

      Një vështrim për librin “Tradhëtia e shumëfishtë” e poetit, prozatorit, gazetarit dhe publicistit Fehmi Ajvazi të botuar në muajin qershor 2023 nga botuesi “Lena Graphic”, Prishtinë.           Nga e kaluara jonë, kemi trajtuar shumëçka ashtu siç, shumëçka edhe kemi mbetur pa e trajtuar. E kjo na shtynë të …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Një pritje e ngrohtë për mësimdhënësit e “Shkollës Shqipe” në Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër

Isuf Ismaili: Një pritje e ngrohtë për mësimdhënësit e “Shkollës Shqipe” në Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër

Gjuha shqipe është gjuha e zemrës sonë, që e përshkon tejpërtej qenien tonë, kudo që jemi, së bashku me të jemi një copë nga Shqipëria jonë edhe këtej, kudo në mërgatë. Në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Berne të Zvicrës më, 29 tetor 2023 ambasadori i sapoardhur zoti Mustafa …

Më shumë...

Lebit Murtishi: Të më falësh ti Evropë

Lebit Murtishi

Të më ndjesh që s’të them nënë, Ngaqë kurrë nuk më the bir, Dy mijë vjet në sofrën time, Bën ahengje me kopilë… Dy mijë vjet kam ecur vetëm. Herë zbathur, herë zhveshur, Dy mijë vjet me sytë e njerkës, Më ke parë si mish të egër… Që s’ mu …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Tri poezi të tre poetëve revolucionarë: Vladimir Majakovski, Ady Endre dhe Migjeni

Ahmet Qeriqi: Tri poezi të tre poetëve revolucionarë: Vladimir Majakovski, Ady Endre dhe Migjeni

“Përgjigjuni”,  Vladimir Majakovski, “Dielli i kuq”,  Adi Endre, “Recital i malësorit”,  Migjeni. Poetët revolucionarë evropianë kryesisht kanë qenë të ndikuar e të frymëzuar nga gjendja e  rëndë sociale të popujve  të tyre në kohën e ndeshjes së ashpër të botës borgjeze-kapitaliste, sidomos në gjysmën e parë të shekullit 20. Poezia …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Lindja dhe organizimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës” i autorit, Skënder Hamzaj

Në fundshekullin XX, saktësisht në periudhën e viteve 1997-1999, populli i Kosovës përjetoi dhunën, dëbimin, vrasjet e masakrat më të egra e barbare, që njerëzimi i kish harruar prej kohësh. Këtë fushatë represive të shfarosjes gjer në gjenocid ndaj shqiptarëve po e ushtronte aparati shtetëror policor dhe ushtarak i Serbisë.  …

Më shumë...