MIT
tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Kultura (faqe 7)

Kultura

“Agimi i agimtarëve” Një program i jashtëzakonshëm i rezistencës dhe lavdisë kulturore të ShKA “Agimi”

“Agimi i agimtarëve” Një program i jashtëzakonshëm i rezistencës dhe lavdisë kulturore të ShKA “Agimi”

Trupa e koredoramës “Agimi i agimtarëve” në orët e mbrëmjes ka mbajtur me sukses provën gjenerale, përpara shfaqjes së premierës që do të jepet në mbrëmjen e 27 nëntorit, në aktivitetin kryesore të shënimit të 75 vjetorit të ShKA “Agimi”. Koredorama Agimi i agimtarëve” është një program i jashtëzakonshëm, një ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: “Kalvari” i Martin Çunit një rrugëtim pambarim…

Ahmet Qeriqi: “Kalvari” i Martin Çunit një rrugëtim pambarim...

(Fjala e Ahmet Qeriqit në përurimin e librit, “Feniks në Kalvar”  dhe përmbledhjes poetike, “Atdheu e poeti”, më 23. 11. 2019) I nderuar autor i librit publicistik dokumentar,  “Feniks në Kalvar”,  dhe i përmbledhjes poetike, “Atdheu e poeti”, zotëri Martin Çuni, të respektuar pjesëmarrës në përurimin e këtij libri! Martin ...

Më shumë...

U përurua libri publicistik, “Feniks në Kalvar” dhe përmbledhja poetike, “Atdheu e poeti”, të autorit, Martin Çuni

U përurua libri publicistik, “Feniks në Kalvar” dhe përmbledhja poetike, “Atdheu e poeti”, të autorit, Martin Çuni

Sot në orën 14.00 në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, janë përuruar,  libri publicistik dokumentar: “Feniks në Kalvar”,  dhe  përmbledhja  poetike, “Atdheu e poeti”, të shkrimtarit, poetit dhe publicistit,  Martin Çuni. Në fjalën e tij para të pranishmëve në përurim, drejtori i Radios, Kosova e Lirë Ahmet ...

Më shumë...

ShKA Agimi shënon 75 vjetorin e themelimit

ShKA Agimi shënon 75 vjetorin e themelimit

75 vjet kultivim të vlerave të mirëfillta artistike e kulturore shqiptare. 75 vjet frymëzim të gjeneratave të reja të artistëve. 75 vjet me këngë, valle krijimtari letrare, art pamor e skenik. ShKA “Agimi” shënon 75 vjetorin e themelimit, 75 vjet të aktivitetit kapital në kultivim, ruajtje dhe avancim të vlerave ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Tropoja e Valbonës së bukur, në festën e kinemasë evropiane

Albert Z. Zholi: Tropoja e Valbonës së bukur, në festën e kinemasë evropiane

Pas Kukësit të bukur dhe mikpritës, Netët e Kinemasë Evropiane udhëton drejt alpeve shqiptare, perla turistike e vendit Tropoja. Edhe në këtë qytet me tradita nën kujdesin e veçantë të Kryetarit të saj z. Rexhe Byberi do të organizohet për tre netë aktiviteti kinematografik “Netët e Kinemasë Evropiane”. Ekrani i ...

Më shumë...

Albert Zholi: Vepra, Ç’ faj kam unë? e poeteshës, Evgjeni Goga Prifti, është libër i ndjeshmërisë njerëzore

Albert Zholi: Vepra, Ç’ faj kam unë? e poeteshës, Evgjeni Goga Prifti, është libër i ndjeshmërisë njerëzore

Libri me poezi, “Ç’faj kam unë?!” është një buqetë e bukur ndjenjash e përjetimesh poetike nga një grua, nga një nënë dhe qytetare shqiptare, nga  poetesha, zonja,  Evgjeni Goga Prifti. Ajo prej vitesh jeton dramën e emigracionit, në kuptimin e qëndrimit larg Atdheut të vet, larg vendlindjes, kujtimeve të rinisë ...

Më shumë...

“Pena ime” në Kumanovë, një festival inkurajues për penat e reja

“Pena ime” në Kumanovë, një festival inkurajues për penat e reja

Kumanova ka pasur dhe do të ketë traditë të krijojë dhe kultivojë talentin individual në muzikë, poezi, tregim, vizatim, pikturë grafikë, skulpturë, dramë, dhe lëmi tjera artistike. Kjo u dëshmua të shtunën në edicionin e dytë të manifestimit interdisiplinar “Pena ime”, organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve të Kumanovës “Jehona e ...

Më shumë...

Shkrimtari dhe publicisti Albert Z. ZHOLI, nderohet me dy çmime

Shkrimtari dhe publicisti Albert Z. ZHOLI, nderohet me dy çmime

Në  ditët e Panairit të Librit të 22, Tirana 2019, shkrimtari dhe gazetari Albert Zholi nga Shtëpia  Botuese prestigjioze “Bota Shqiptare” dhe Shoqata “POLIFONIA  SHQIPTARE” ju dhanë dy çmime “Certifikatë Mirënjohje”  dhe  NDERI I SHOQATËS “POLIFONIA  SHQIPTARE”. Më poshtë japim motivacionet: Shtëpia  Botuese prestigjioze “Bota Shqiptare” vlerëson shkrimtarin dhe gazetarin ...

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Doli në dritë libri: “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Ditë më parë doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit dhe publicistit, Martin Çuni, i cili përmban reportazhe, biseda dhe intervista të epokës së luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Libri ka 330 faqe, shtypi “Shkrola” në Prishtinë. Libri dokumentar “Feniks në kalvar”, i autorit Martin Çuni, është ...

Më shumë...

Tri vjet më parë, më 11 nëntor të vitit 2016, pas shumë pengesave e vështirësive ka filluar transmetimin e programit, TV-Dielli

Tri vjet më parë, më 11 nëntor të vitit 2016, pas shumë pengesave e vështirësive ka filluar transmetimin e programit, TV-Dielli

Tri vjet më parë, më 11 nëntor të vitit 2016, pas shumë pengesave e vështirësive ka filluar transmetimin e programit, Televizioni “Dielli”, projekt i Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi.  Ideja e projektit është përkrahur nga disa ish të burgosur politikë, të cilët kishin grumbulluar të hollat  e zhdëmtimit për ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Homeriada, një histori unike për fatin e parashkruar të njeriut dhe të njerëzimit

Homeri

Homeri (greqisht: Óμηρος – ‘Ómeros) ishte poet epik legjendar i Greqisë së lashtë. Për jetën dhe veprimtarinë e tij letrare, kritikët si në të kaluarën ashtu edhe tani kanë mendime të ndryshme qe kanë të bëjnë me dy poemat, dy veprat e mëdha artistike, Iliada dhe Odiseja, të përkthyera dhe ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: 2 NËNTORI

Mehmet Bislimi

bacë Osman, nesër është 2 nëntori … a thua do të trokas dikush në derën e vjetër prej druri aty pranë tek porta tek oborri tek trualli  del e pret nëna dhe motra     po   ka dhe s’ka mundësi   tani në breg të diellit   bëhet fushatë   hahet mish i pjekur   ...

Më shumë...

Ragip Gjoshi: Gjuha shqipe 6 – papërgjegjshmëria në përzgjedhjen e fragmenteve të librit

Ragip Gjoshi: Gjuha shqipe 6 – papërgjegjshmëria në përzgjedhjen e fragmenteve të librit

Në këtë qasje krahasimtare do të gjeni edhe një vistër argumentesh se pse të gjitha shkollat anembanë vendit, prindërit dhe institucionet qeverisëse duhet të ngrehin zërin që sa më parë që të jetë e mundur të largohet nga përdorimi “Gjuha shqipe 6” i Shtëpisë Botuese Dukagjini. Ky veprim duhet të ...

Më shumë...

Fitore Rubovci: SENSITIVITETI FEMËROR I NGRITUR NË ART

Fitore Rubovci: SENSITIVITETI FEMËROR I NGRITUR NË ART

Thuhet se poezia pak preket nga koha, nga vitet e shkuara qyshkur shkruhet dhe publikohet ajo. Prandaj, poezia lexohet me ëndje pavarësisht epokës se kur është shkruar. Fuqia e saj qëndron te artikulimi artistikisht i motiveve me të cilat rreket. Pikërisht këtë përshtypje pata edhe kur lexova përmbledhjen poetike të ...

Më shumë...

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Sektori i botimeve i Radios-Kosova e Lirë ka nxjerrë në dritë monografinë, Sadri Sahit Çatani. Këtë vepër, pas një pune të gjatë hulumtuese e studimore e ka sjellë para lexuesve, profesor, Ahmet Qeriqi, i cili ka më shumë se 40 vjet që merret me jetën dhe veprimtarinë e krerëve dhe ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Gjithçka për lirinë e Kosovës”, i autorit, Kadri Rexha

Doli nga shtypi libri: “Gjithçka për lirinë e Kosovës”, i autorit, Kadri Rexha

Doli nga shtypi libri: “Gjithçka për lirinë e Kosovës”, i autorit, Kadri Rexha. Në këtë  libër, janë paraqitur bisedat dhe komunikimi i dy veprimtarëve, të cilët  kohë pas kohe kanë letër këmbyer me njëri-tjetrin lidhur me ngjarjet ditore, problemet me të cilat ishte ballafaquar dhe po ballafaqohet vendi, kujtime për ...

Më shumë...