MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Kultura (faqe 18)

Kultura

Atalanta Kërçyku: Shkrimtari Albert Zholi merr titullin e lartë “Ambasador i Paqes”

Atalanta Kërçyku: Shkrimtari Albert Zholi merr titullin e lartë "Ambasador i Paqes"

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u zhvillua ceremonia e dhënies së titullit “Ambasador i Paqes” shkrimtarit dhe publicistit të mirënjohur Albert Z. Zholi. Në Këtë ceremoni merrnin pjesë shkrimtarë, poetë, intelektualë të fushave të ndryshme, miq dhe dashamirës të artit. Certifikatën z, Zholi ja dorëzoi z, Gaqo Apostoli  Kryetari ...

Më shumë...

Rexhep Bunjaku, veterani 90-vjeçar i LNDSH-së, Simbol i Rezistencës Kombëtare

Rexhep Bunjaku, veterani 90-vjeçar i LNDSH-së, Simbol i Rezistencës Kombëtare

Përveç, Bacë Adem Demaçit, të cilin fizikisht nuk e kemi në mesin tonë nga 26 korriku  2018, por e ruajmë në mendje e zemër, bashkë me veprën  që e ka lënë trashëgim, Kosova ka edhe veprimtarë të tjerë të njohur, që kanë bërë vepër e emër me qëndresën e tyre ...

Më shumë...

Dr. Nusret Pllana: Gra që ju kanë bërë krahë ecjes sonë nëpër rrugët e historisë

Dr. Nusret Pllana: Gra që ju kanë bërë krahë ecjes sonë nëpër rrugët e historisë

 (Hanëmshahe Ilazi, Gratë e huaja për shqiptarët dhe shqiptaret e  diasporës), Prishtinë, Prill, 2018 Tema e veprës së Hanëmshahe Ilazit është shumë interesante, edhe për faktin, se afron dëshmi të mjaftueshme, qoftë për gratë nga vende të ndryshme të botës, që janë marrë me jetën historike dhe me jetën e ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Betimi i ushtarit

Rrustem Geci

Jam ushtar i Ushtrisë  së  Kosovës,   për lirinë e ëndërruar betohem sot,   me zemër  përulem  para  flamurit   Kosovën  ta mbroj  për  jetë e mot.       Jam ushtar i Ushtrisë  së  Kosovës,   në shpirt unë  bart  të  sajën  lavdi,   betohem  në  gjakun  e  të  ...

Më shumë...

Albert Zholi: Vjeshta rikthen në Elbasan Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit Bashkëkohor, “Skampa 2018”

Albert Zholi: Vjeshta rikthen në Elbasan Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit Bashkëkohor, "Skampa 2018"

Vjeshta rikthen në Elbasan Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit Bashkëkohor “Skampa 2018”, i cilido të ngrejë siparin mbrëmjen e së mërkurës, në teatrin e këtij qyteti. I kthyer tashmë në në një traditëtë konsoliduar për teatrin “Skampa”, ky evenimentshënon këtë vit edicionin e 20-të tij, që do të mbahet nga data ...

Më shumë...

Isa Ferizaj: Ty Enver, Kombi besën ta ka dhënë

Enver Hoxha

Ndërruar, sa herë mot-motet nga ai Tetor; Herë rrëzuar, prapë ringritur madhështor. E tyrja gjashtëmbëdhjetë, nëntëqind e tetë;  Pas Skenderit, ia dha Kombit, birin e vetë!  Zemermbështjelli Ai, në zemren e tetorit;  Komb e bir një tik – tak, brenda kraharorit!  Dy zemra si një zemer e, Kombi gjallonte;  Lëvizte ...

Më shumë...

Enver HOXHA: “ Shqipëria nuk është një shtet prej tre milionë banorësh por, një komb prej gjashtë milionësh !

Enver Hoxha

(Ky fjalim  është marrë nga gazeta „Kushtrimi i Lirisë “, organ i Partisë Revoluçionare Shqiptare nr.10/1994, përgatitur nga Mehmet Musa)          Kam nderin e madh dhe ndihem tejet i privilegjuar, që sonte këtu në këte tubim madhështor, të gjendem midis jush, të dashur bijë e bija të gjysmës së ...

Më shumë...

Dan Kosumi: Libri i Zarije Zenuni-Bajrami, “Agimi i një jete pa perëndim” i kushtohet dëshmorit, Agim Bajrami

Dan Kosumi: Libri i Zarije Zenuni-Bajrami, “Agimi i një jete pa perëndim” i kushtohet dëshmorit, Agim Bajrami

Që kur nis rrëfimin e saj, sa autentik e të sinqertë, po aq edhe dramatik, autorja Zarije Zenuni Bajrami thotë: “VETË JETA IME ËSHTË NJË ROMAN I TËRË!” Duke lexuar këtë monografi, herë-herë më ngjan me rrëfimet epike të kreshnikëve, e herë një roman, këngë apo poezi! “AGIMI I NJË ...

Më shumë...

Skënder Demaliaj: Migjeni dhe roli i intelektualit në shoqëri (Mesazhet e Migjenit në 107-vjetorin e lindjes së tij)

Migjeni

Një poet i patalentuar i tregoi Volterit një poezi të dobët kushtuar, sipas tij, brezave të ardhshëm. Ma merr mendja, – i tha Volteri, se kjo poezi nuk do të arrijë në adresën e saj. Shkrimtari nuk i takon vetëm brezit me të cilin jeton, por i përket edhe brezave ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Poeti që nuk di të ndalet, ai është Zeqir Gërvalla

Zeqir Gërvalla

Poezia që shkruan Zeqiri është vërshuese, e bënë njeriun të dal nga shtrati i ëndërrave dhe mendimeve, e bënë të gjykoj më me realizëm, aty është edhe qëllimi i autorit, ai rrëfen, dialogon me më të dashurit, komunikon me historinë, sa bukur e shfrytëzon metaforën për të ndriquar ngjarjet historike, ...

Më shumë...

Isa Maloku: Poezi

Isa Maloku

lulja rritet, nuk lulëzon toka etet për shi dikush sot mungon iku në ushtri   banka mbet e zbrazur mungon trim ‘i ri ai që deshi shkollën e ra për liri.   lulet e këputura nga shkelësit e lirisë mbinë mbi varre trimash mbi varret e djalërisë!   Lulëkuqe dardane ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Nën hijen tënde

Jusuf Zenunaj

Shkëlqimit tënd mashtrues, nën hijen tënde, të tjerët përpiqen në flakë vezullore ta shndërrojnë ! ? Stinët shpeshherë i gjasojnë njëra – tjetres, i gjasojnë me teperatur, dielli edhe në dimër herë – herë rrezon, por nuk nxeh kurrë…. J.Z. 12 tetor 2018   “PARADA E KRENARISË ”   Nê ...

Më shumë...

Albert Zholi: Cota Luna, sozia e Claudia Cardinal fiton çmimet: “ Pricesha Lambale” dhe “Shtriga më e bukur”

Albert Zholi: Cota Luna, sozia e Claudia Cardinal fiton çmimet: “ Pricesha Lambale” dhe “Shtriga më e bukur”

Sukseset e shqiptares, Cota Luna, sozia e artistes italiane, Claudia Cardinale për çdo vit arrijnë majat. E ftuar në shumë kompeticione filmash, apo pasarela modeash, Cota me pamjen e saj elegante, me fytyrën që shpreh vetëm mirësi, me kurajën për të ecur përpara jashtë Atdheut të saj, ajo po tregon ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Këndoj për ty Librazhdi im”, recitali befasues i këngëtarit Hysni Hoxha

Albert Z. Zholi: Këndoj për ty Librazhdi im”, recitali befasues i këngëtarit Hysni Hoxha

Këto ditë ka dalë në treg albumi i ri i këngëtarit popullor Hysni Hoxha i cili titullohet “Këndoj ty Librazhdi im”. Ky album ka 10 këngë popullore ku mbizotëron muzika e Edmond Zhulalit dhe tekstet e Jorgo Papingjit. Me këtë album Hysni Hoxha një nga këngëtarët më të mirë popullor ...

Më shumë...

Besim Xhelili: Krijuesit shqiptarë në Austri, po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë

Besim Xhelili: Krijuesit shqiptarë në Austri, po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë

Krijuesit shqiptarë në Austri, dita-ditës po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë dhe të nacionaliteteve të tjera që gravitojnë në këtë shtet alpik. Kjo është një metodë e mirë e krahasimit dhe matjes së nivelit të krijimtarisë, duke ndërmjetësuar dhe përçuar vlerat mes kulturave të ndryshme. Ata i ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri publicistik, “Lexoj e reagoj”, i analistit e studiuesit të njohur, Adil Fetahu

Doli nga shtypi libri publicistik, “Lexoj e reagoj”, i analistit e studiuesit të njohur, Adil Fetahu

Studiuesi, juristi e veprimtari i mirënjohur, Adil Fetahu ka nxjerrë në dritë librin më të ri publicistik, “Lexoj dhe reagoj” ku ka përmbledhur më shumë se 100  vështrime, komente, reagime, recensione e publikime temash e përmbajtjesh të ndryshme. Adil Fetahu është në mesin e analistëve e studiuesve  më të shquar ...

Më shumë...