Kultura

Isuf Bytyçi: Roli i medieve të shkruara gjatë Rilindjes Kombëtare

Isuf Bytyçi: Roli i medieve të shkruara gjatë Rilindjes Kombëtare

Shefat Ademi është njëri ndër autorët e paktë në këtë moshë, pa i mbushur 30 vjet, ka një vepër të botuar, me një temë kaq interesante, dhe tjetrën duke e shkruar! Ka kryer Fakultetin e Filogjisë për Gjuhë dhe letërsi shqipe me sukses të shkëlqyeshëm dhe studimet posdiplomike, tani ka …

Më shumë...

SAMI FRASHËRI -LETËR DREJTUAR JERONIM DE RADËS

Sami Frashëri (1 qershor 1850-18 qershor 1904), rilindës, erudit dhe dijetar i përmasave botërore

SAMI FRASHËRI –LETËR DREJTUAR JERONIM DE RADËS Ndë Konstandinupojë më 20 të Shkurtitë 1881 Zot i nderçur’e vëlla i dashurë, Përgjigjemi në dy letra të zotërisë Sate; njëra shkruarë më 28 të Sht.Mërtirit (novembre), tjatra më 2 të Shkurtit (fëvrier) 1881. Edhe Të lutemi të na ndjesh që mënuamë*( të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në përkujtim të dëshmorëve të kombit: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Sot përkujtohen heronjtë e kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu në 29 vjetorin e rënies heroike të tyre

 Sa herë vjen nëntori para syve më del Llapi me lisat e gjatë, bjeshkët e larta të mbuluara me tisin e borës së parë, bacë Osmani me thinjat mbi kokë, nënë Qamilja zemërbardhë, nënë Halimja, e ndjerë, zemër madhe… Sa herë vjen nëntori malli më rëndon si guri në zemër, …

Më shumë...

Doli në dritë libri, “Samadraxha djep i lirisë”, vepër e autorit, Rexhep F. Morina

Doli në dritë libri, “Samadraxha djep i lirisë”, vepër e autorit, Rexhep F. Morina

Fondit të librave për luftën heroike dhe fitimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës iu shtua edhe një monografi e re, e cila zbulon edhe një faqe më shumë të luftës dhe përpjekjeve shekullore të shqiptarëve liridashës e liri-bërës, për t’i dalë zot kombit e Atdheut, ende të ndarë në disa …

Më shumë...

Fjala e autorit të filmit dokumentar, “Plagët e lirisë”, Fatmir Graiçevci, me rastin e përurimit të filmit, në Lypjan

Me 27 tetor 2022 duke filluar në orën 12:00 në ambientet e Bibliotekës së Qytetit në Lipjan do të bëhet promovimi i Dokumentarit “ Plagët e Lirisë”

Pjesëmarrës të respektuar, mysafir të nderuar Jemi mbledhur këtu, për ta promovuar dokumentarin “Plagët e Lirisë”  i cili paraqet copëza dhimbjesh të bashkëkombësve tanë, të shkaktuar nga minat e vendosura nga Serbia anekënd Kosovës, gjatë luftës sonë çlirimtare e fitimtare. Ky dokumentar, përveç tjerash, argumenton se krimet e Serbisë në …

Më shumë...

Në Rahovec, “Muzat e Alpeve” filluan 10 vjetorin me poezinë e poeteshave shqiptare 

Në Rahovec, “Muzat e Alpeve” filluan 10 vjetorin me poezinë e poeteshave shqiptare 

“Më lërë të të thërras,me një emër të lashtë,   sa vetë krijesa jote mbi koren e saj të zjarrtë,   të të quaj ty nënë, mallëngjim, dashuri e paqtë,  Perëndeshë,heroinë, më thuaj, me cilin emër të të thërras…”.  (Nga perpmbledhja“Perla poetike/Poetski biseri)  Shoqata rajonale e Shkrimtatëve TUETA në bashkëorganzim më Drejtorinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Komunës së Rahovecit filluan aktivitetet e Manifestimit Letrar Trekufitar “Muzat e Alpeve” me promovimin e përmbledhjes poetike të poeteve shqiptare dhe …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Seminari dyditor me temën Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi, që u mbajt në Munih të Gjermanisë

Mustafë Krasniqi: Seminari dyditor me temën Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi, që u mbajt në Munih të Gjermanisë

Në Munih të Gjermanisë, më 22.10.2022 u mbajt seminar dyditor me temën: “Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi” dhe “shkëmbimi i përvojave të mësimdhënësve”. Dita e parë e seminarit kaloi me zhvillimin e temave: “Përdorimi i Gjuhës Letrare Shqipe në shkollat shqipe”,“Të mësojmë duke luajtur”, “Stinë dhe muajt e …

Më shumë...

Isak Guta: Kronikë kushtuar përmbylljës në Ferizaj

Isak Guta

KRONIKË KUSHTUAR PËRMBYLLJËS NË FERIZAJ Shqyrtimi i librit i prezantuar në përmbylljën promovuese nga ish kryetari i Klubit letrar „DE RADA“ Faruk Buzhala:   Misioni qenesor i vepres “Vrasja e Vepres” Shqyrtimin tim rreth ketij libri te Isak Gutes do ta hapja me pyetjen: A mund te vritet vepra? Dhe …

Më shumë...

Albert Zholi: Jeta e vrullshme e Roza Anagnostit

Jeta e vrullshme e Roza Anagnostit

Jeta e vrullshme e Roza Anagnostit 27 tetor 1943– 2022 -79-vjetori- Përgatiti për botim: Albert Z. ZHOLI Roza Xhuxha – Anagnosti ka lindur, më 27.10.1943, në Tiranë. I ati qe oficer karriere, ndërsa e ëma shtëpiake. Pas vitit 1944, familja Xhuxha vjen të jetojë në Shkodër. Në këtë qytet jetonte familja e …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Djaloshi që fali gjakun

Albert Z. ZHOLI

Ajo ditë fundmaji s’më hiqet nga mendja. Ecja me nxitim në bulevardin kryesor, për të mbërritur sa më parë në një lokal pranë Piramidës. Bënte freskët dhe pse muaji i nxehtë i verës ishte vetëm disa metra larg. Megjithatë të rinjtë ishin veshur me mëngë të shkurtra, ndërsa pjesa më …

Më shumë...

Kush më mirë në kohën tonë do të shkruante një poemë për Enverin, sikur e ka shkruar biri besnik i Atdheut, Isa Ferizaj

ISA FERIZAJ

Tani që nuk e kemi në mesin tonë Dritëro Agollin, tani që Kadare ka ndërruar ngjyrën, tani që poetët  e dikurshëm që i kanë shkruar  me zemër Enverit,  disa janë moshuar e dërmuar,   disa nuk janë më, tani, nuk  e di kush do të mund  ta shkruante një POEMË-EPOPE, me …

Më shumë...

Bedri Halimi: REMZI HOXHËS

Remzi Hoxha

Roje e atdheut ishe ti Remzi Miku im prej drite Nuk kam ardhë me t’pa Korbi mban arkivolin në shpinë E këndon me zërin e shëmtisë së bukur Don ta përjetësoj vetën në pamundësi Nga porosia jote për njeriun e tokën Turma u arratis nga Korbi U nis nga ti …

Më shumë...

Promovim veprash të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj, Tefik Ramadani e Driton Gashi

Promovim veprash të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj, Tefik Ramadani e Driton Gashi

Në panel ishin të pranishëm: Naser Hoxhaj – Kryetar i Shoqatës DARDANIA të Mannheimit, Tefik Ramadani, Nusret Pllana, Driton Gashi, Xhafer Leci, Baki Mustafa e Can Tahiri. Nga një organizim shumë dinjitoz të Shoqatës DARDANIA, në Mannheim, u mbajtë suksesshëm promovimi i librit të xhepit „Vergiss Niemals – Mos harro …

Më shumë...

U përuruan veprat e gjenocidit serb mbi shqiptarët, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj

U përuruan veprat e gjenocidit serb mbi shqiptarët, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj

Me ndihmën dhe përkrahjen e pakursyer të veprimtarëve të devotshëm të çështjes kombëtare, z. Burim Krasniqi, Baki Mustafa e Can Tahiri, u bë e mundur ky promovim i suksesshëm edhe në Keln të Gjermanisë. Ishte një organizim i shpejt dhe perfekt i atdhetarit dhe patriotit, Ing. Burim Krasniqi, në bashkëpunim …

Më shumë...

Lutfi Coka: Politika e Shteti

Halit Coka

Ekonomi politike Njё plagё nё kraharuer, Nё gjumё klasa punёtore Lidhur kёmbё e duar. Hajmedet, pёr ne medet Hajmedet, pёr ne pёrvjet, Pёr ne pёrvjet ,pёr ne sivjet. Prit njё muaj, prit  shumё vjet. Hajnat coptuan vendin Njeriun ,trollin e kohёn. AAAtdheun tokё nё zjarr Atdheun frymё e mallё. Ngrihet poshtё, bije nё varr. Ёshtё arbitёr i kёsaj shoqёrie Epaskrupullt e vёrbuar, Drejtёsi  …

Më shumë...

ADIL FETAHU: HEKURAN HALILIT ATË QË IA THOTË ZEMRA, IA SHKRUAN DORA

Adil Fetahu

(Hekuran Halili:BABAI, roman memorial, “Albas”Tiranë, 2022)   Duke iu përgjigjur pyetjes për shkrimtarët, Hajne thotë: “Shkrimtarët e këqij shkruajnë atë që ua thotë dikush; na shkrimtarët e mirë shkruajmë atë që dijmë vet; kurse Gete shkruan çka të dojë. Unë nuk jam Gete, prandaj shkruaj atë që di”. Hekuran Halili …

Më shumë...