Kultura

U përuruan veprat e gjenocidit serb mbi shqiptarët, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj

U përuruan veprat e gjenocidit serb mbi shqiptarët, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj

Me ndihmën dhe përkrahjen e pakursyer të veprimtarëve të devotshëm të çështjes kombëtare, z. Burim Krasniqi, Baki Mustafa e Can Tahiri, u bë e mundur ky promovim i suksesshëm edhe në Keln të Gjermanisë. Ishte një organizim i shpejt dhe perfekt i atdhetarit dhe patriotit, Ing. Burim Krasniqi, në bashkëpunim …

Më shumë...

Lutfi Coka: Politika e Shteti

Halit Coka

Ekonomi politike Njё plagё nё kraharuer, Nё gjumё klasa punёtore Lidhur kёmbё e duar. Hajmedet, pёr ne medet Hajmedet, pёr ne pёrvjet, Pёr ne pёrvjet ,pёr ne sivjet. Prit njё muaj, prit  shumё vjet. Hajnat coptuan vendin Njeriun ,trollin e kohёn. AAAtdheun tokё nё zjarr Atdheun frymё e mallё. Ngrihet poshtё, bije nё varr. Ёshtё arbitёr i kёsaj shoqёrie Epaskrupullt e vёrbuar, Drejtёsi  …

Më shumë...

ADIL FETAHU: HEKURAN HALILIT ATË QË IA THOTË ZEMRA, IA SHKRUAN DORA

Adil Fetahu

(Hekuran Halili:BABAI, roman memorial, “Albas”Tiranë, 2022)   Duke iu përgjigjur pyetjes për shkrimtarët, Hajne thotë: “Shkrimtarët e këqij shkruajnë atë që ua thotë dikush; na shkrimtarët e mirë shkruajmë atë që dijmë vet; kurse Gete shkruan çka të dojë. Unë nuk jam Gete, prandaj shkruaj atë që di”. Hekuran Halili …

Më shumë...

Mimoza Legisi NJË LOT QË S’THAHET

Mimoza Legisi NJË LOT QË S’THAHET

Sot mbi Kaçanik nuk po ndritka Dielli mjegullnaja shtëpive gjithkund paska ra ditë dhe natë së bashku i paska kthyer qielli Nënë Azeminja s’mund po çohet ma   Bilbili mbi maja këngën ka ndaluar qyqja po vajton mbi kulmin e çatise rrugë te gjatë ka nisur Nënë Azeminja përgjithmonë do …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Hapet edhe një paralele nga vatra arsimore «Shkolla Shqipe» në Langnau të Kantonit të Bernës

Nxënësit e vatrës sonë arsimore “Shkollës Shqipe” së bashku me mësuesen Leonora Zoto dhe koordinatorin e kësaj vatre në Zvicër Dr. Vaxhid Sejdiun

 Vatra jonë arsimore “Shkolla Shqipe” në Zvicër është jo vetëm vlerë e shtuar për ruajtjen e gjuhës dhe kulturës kombëtare, por tani lirisht mund të themi se nën drejtimin e profesor Dr. Vaxhid Sejdiut, i cili edhe arriti t`i bashkojë prindërit dhe mësuesit rreth vatrës sonë arsimore, është shndërruar në …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj, përfaqësues i një epoke, pjesëtar i UÇK-TMK-FSK-së, i kësaj “Shëntrinie” kombëtare shqiptare

Gjykata Speciale e fton për intervistim edhe ish-eprorin e lartë i UÇK-së, në Zonën e Kaçanikut, Hajrush Kurtaj

Hajrush Kurtaj është përfaqësues i një epoke, subjekt më rëndësi i sinkronit akronimatik, UÇK-TMK-FSK,  i kësaj “Shëntrinie”  kombëtare,  në kuptimin e idealizmit shqiptar gjatë shekujve.   Ky “nus” prodhim i epokës Ademjashariane, që kishte për bazë idealizmin kombëtar të Rilindjes, madje  kishte edhe shumë pararendës të tjerë, (por në observimet e studimet  …

Më shumë...

Shkrimtari e veprimtari i mirënjohur, Isak Guta, nxori në dritë edhe dy vepra: “Vrasja e veprave” dhe “Rrëfim i vonuar”

Shkrimtari e veprimtari i mirënjohur, Isak Guta, nxori në dritë edhe dy vepra: “Vrasja e veprave” dhe “Rrëfim i vonuar”

Krijimtarisë  së tij,  të begatshme letrare, 48-vjeçare, studiuesi meritor i Aleksandër Moisiut,  veprimtari dhe shkrimtari i mirënjohur, Isak Guta ia ka bashkuar edhe dy vepra letrare: “Vrasja e veprave” dhe  “Rrëfim i vonuar”, të cilat përurohen sot,   në  orën 16 e 30 në Galerinë e Arteve,   në Ferizaj. Shkrimtari, Isak …

Më shumë...

ISA  FERIZAJ: ME TY, ENVER,  LIDHUR KOMBI, SI GJAKU ME ZEMËR!

Enver Hoxha

Erdhen shekujt një nga një, historisë kalëruar Si fitmtarë, nderuar ca, humbës ca, turpëruar! E, flamurmbuluarit shekuj, n’gjunj para nderit; Të tjerët vijnë, në sy e zemër, dritën e Enverit !   Vetëtijnë ca rreze drite, flakërojnë në histori; Shekujt, me to ndriten, e gjallojnë me lavdi! Andej lindin dritë …

Më shumë...

 Bedri TAHIRI      ZHGËNJIMI 

Bedri Tahiri

U ndave, u përlave,  U bashkove, u forcove. (Populli)          Xha Sadiku, i lodhur e i mërzitur sa s’ka, nga mosha e nga marrëzitë e kohës, që moti po e priste vdekjen. Ishte bërë gati  me të gjitha çka i duhej një meiti të mirë. Edhe ritet fetare i kishte të …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Shoqata «Bashkimi» vatër e kulturës kombëtare!

Fakt është se në Zvicër veprojnë një numër i konsiderueshëm i shoqatave kulturore të cilat merren me ruajtjen e valles shqipe në veçanti si dhe të ruajtjes dhe zhvillimit të kulturës kombëtare në përgjithësi. Në mesin e shumë shoqatave padyshim dallohet Shoqata «Bashkimi» në Uster të Kantonit të Zyrihut në …

Më shumë...

Opusi krijues i Bedri Tahirit përbëhet nga tema të ndryshme, por të gjitha të një organike, të një substance, të një brumi

Opusi krijues i Bedri Tahirit përbëhet nga tema të ndryshme, por të gjitha të një organike, të një substance, të një brumi

Në mesin e krijuesve që kanë bërë emër me vepra të shkruara e të botuara,  sidomos pas luftës së UÇK-së dhe çlirimit të vendit nga robëria serbe,  është edhe profesori, veprimtari, shkrimtari e publicisti, Bedri Tahiri. Në dy botimet e para luftës: Azem Bejtë Galica,  botuar në vitin 1995 dhe …

Më shumë...

Libri i veprimtarit, Rrustem Statovci, “Rrëfime të kohës dhe gjenealogjia e pjesshme e Statovcëve” një vepër e mahnitshme

Libri i veprimtarit, Rrustem Statovci, “Rrëfime të kohës dhe gjenealogjia e pjesshme e Statovcëve” një vepër e mahnitshme

Libri i veprimtarit të njohur, Rrustem Statovci, “Rrëfime të kohës dhe gjenealogjia e pjesshme e Statovcëve”  është  një vepër e mahnitshme, është  një monografi, autobiografike  që të fascinon dhe të mallëngjen në të njëjtën kohë. Të mrekullon me punën dhe angazhim  e  “muhaxhirëve” për të mos harruar historinë familjare, të …

Më shumë...

Bedri Tahiri: Pasqyrimi artistik i një rrëfimi tragjik

Bedri Tahiri: Pasqyrimi artistik i një rrëfimi tragjik

(Ahmet Qeriqi, “Betimi i Motrës”, roman,  Radio-Kosova e Lirë, Prishtinë, 2022) Profesor Ahmet Qeriqi, një personalitet poliedrik: gazetar, publicist, i burgosur politik, luftëtar, redaktor, botues i serisë “Feniksët e lirisë”, drejtues i Radios kombëtare Kosova e Lirë dhe kryeredaktor i TV-DIELLI, mbi të gjitha shkrimtar, me penën e tij të …

Më shumë...

Katër poezi të poetit, Arbër Shabanaj nga përmbledhja poetike: Pas natës

Katër poezi të poetit, Arbër Shabanaj nga përmbledhja poetike: Pas natës

– Pedagogut të madh, mësuesit të letërsisë, babait tim, Ciceron M. Shabanaj –   Tani mu kujtua kur nxënësit kishin hartim dhe unë nisë, shkruaj këtë vjershë e veten ndjeva gjimnazist, plot me ëndrrime, gaz e shpresë.   Kur komentonin ata Homerin, se Aleksandrin e Madhë temë e patën, dikush …

Më shumë...

Nusret Pllana: Promovim veprash të gjenocidit serb mbi shqiptarët

Nusret Pllana

Në Vienë të Austrisë, u promovua libri i xhepit, MOS HARRO KURRË – VERGISS NIEMALS, i autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj, përkthyer në gjermanisht nga Arlinda F. Çitaku. Në këtë ngjarje kulturore e shkencore u promovua edhe filmi dokumentar DËSHMITË E HESHTURA, i përkthyer me titra anglisht, i autorit …

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Arti i të dashuruarit

Isuf bytyqi

 „Ai që s’di asgjë, nuk dashuron asgjë. Ai që s’mund të bëjë asgjë, nuk kupton asgjë.                                                                      …

Më shumë...