MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Kultura (faqe 22)

Kultura

Mehmet Musa: Ne mes t’Prekazit mbi do shkrepa, djem sokola u rriten n’djepa

Mehmet Musa: Ne mes t'Prekazit mbi do shkrepa, djem sokola u rriten n'djepa

Sot, me 13 maj 2018, u mbushen plot 37 vite qe kur forcat e Policise, Ushtrise e Partise se Josip Broz Titos, Mehmet Hoxhes, Gjillasit, Ali Shukrise, Rankovicit, Fadil Hoxhes, Stefanoviqit, Sinan Hasanit, Milan Gjuriqit, Kole Shirokes ,Lubiqiqit, Veli Deves, Herleviqit, Mehmet Maliqit, Dushan Ristiqit, Azem Vllasit, Miniqit, Isa Mustafes,Vidiqit ...

Më shumë...

Në Arizonë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po xhirohet një film për luftën e Kosovës

Në Arizonë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po xhirohet një film për luftën e Kosovës

Rina Hajra aktore, skenariste dhe producente e filmit “My Sekret War” (“Lufta ime e fshehtë”), është një vajzë e re shqiptare, e cila gjatë luftës ishte detyruar që së bashku me familjen, si mijëra shqiptarë të tjerë, ta lëshonte Kosovën për t’i shpëtuar gjenocidit serb dhe kishte ardhur refugjate në ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Leon Tostoj, gjeniu i prozës së letërsisë ruse dhe asaj botërore

Ahmet Qeriqi: Leon Tolstoj, gjeniu i prozës së letërsisë ruse dhe asaj botërore

Mendjet erudite si ajo e Homerit, Shekspirit, Servantesit, Tolstojit e të tjerëve të kësaj radhe mendimtarësh të mëdhenj të historisë së qytetërimit, përmes perceptimit të realitetit të shprehur në krijimtarinë e tyre  kanë bërë kthesa të mëdha në zhvillimin e përgjithshëm të mendimit njerëzor, në zhvillimin e  filozofisë së jetës ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “ZANATEAM – Sipërmarrësit e së nesërmes”

Albert Z. Zholi: “ZANATEAM - Sipërmarrësit e së nesërmes”

Në kurrikulën e klasës së 12 zhvillohet lënda “Shoqëritë e nxënësve – Bëhu Sipërmarrës”. Kjo lëndë zhvillohet nga Organizata Ndërkombëtare Junior Achievement dhe konsiston në krijimin dhe menaxhimin e një biznesi nga vetë nxënësit. Siç parashikon  ky program, ne,  klasa 12 gjimnaz 2018 e shkollës Don Bosko menduam  krijimin e ...

Më shumë...

Frank Shkreli: 80-vjetori i një forografie. Takim poetësh shqiptarë në vitin 1938

Ishte viti 1938. Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit.  Me këtë rast u botua edhe kjo foto në të përkohëshmen, “Përpjekja Shqiptare” që, sipas revistës “Shëjzat”, (10-12, 1969) përgjithmonë kujton takimin e katër poetëve, më të njohur të Shqipërisë të asaj kohe, dy ...

Më shumë...

Vazhdon përurimi i romanit, “1803” i autorit shqiptar nga Vjena, Besim Xhelili

Vazhdon përurimi i romanit, “1803” i autorit shqiptar nga Vjena, Besim Xhelili

Romani “1803” i autorit shqiptar nga Vjena, Besim Xhelili, pas promovimit nëpër disa qytete të ndryshme në Europë, ndaloi në stacionin e radhës në “Zentrum5” në Bern të Zvicrës. Ky roman është botuar në gjuhën shqipe në vitin 2016, kurse në janar 2018 u botua në gjuhën gjermane dhe atë ...

Më shumë...

Ansambli “Mati” Nga Burreli, fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

Ansambli “Mati” Nga Burreli, fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

Mbrëmjen e së shtunës, në Gjonaj të Hasit, me ndarjen e çmimeve për ruajtësit me fanatikë të folklorit burimor, u mbyll edicioni i 29 i festivaalit “Hasi jehon” I nisur në vitin e largët 1975, si festival i shoqërive kulturo artistike të Rajonit të Hasit dhe i quajtur dasma hasjane, ...

Më shumë...

As shiu nuk e ndali përformancën e “Shqiponjës”, në natën e dytë të festivalit “Hasi jehon”

As shiu nuk e ndali përformancën e “Shqiponjës”, në natën e dytë të festivalit “Hasi jehon”

Ndonëse moti ishte i paqëndrueshëm dhe kohë pas kohe rigonte shi, edhe nata e dytë e edicionit të 29 të festivalit “Hasi jehon” u mbajt në ambient të hapur. Ansambli “Shqiponja” nga Shkupi nuk u ndal edhe pse në vallen përmbyllëse të programit të natës së dytë filloi të bie ...

Më shumë...

Në hapje të festivalit “Hasi jehon”, Shaqir Hoti nderohet me mirënjohje për vepër jetësore

Në hapje të festivalit “Hasi jehon”, Shaqir Hoti nderohet me mirënjohje për vepër jetësore

Mbrëmjen e të enjtes në Gjonaj të Hasit nisi edicion i 29 i festivalit “hasi jehon”. Edhe këtë vit hapësira përpara Shtëpisë së kulturës ishte e mbushur me dashamirë të folklorit burimor. Prodhimet e bukës  zeje tradicionale me të cilën mbijetojnë hasjanët, sofra e shtruar  virtyt i mikpritjes Ekspozita e ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Poezi kushtuar, Zijah Shemsiut

Mehmet Musa: Poezi kushtuar, Zijah Shemsiut

Më 4 maj të vitit  1985, 33 vjet më parë, në Burgun Qendror të Beogradit u martirizua në ballë të detyrës, në shërbim të kombit e atdheut, projektuesi i luftës së armatosur, Zijah Shemsiu. Ai së bashku me shokët e idealit, Rexhep Mala,Nuhi Berisha e Enver Topalli e të tjerë  ...

Më shumë...

Në Gjonaj të Hasit, fillon edicioni i 29-të i festivalit folklorik “Hasi jehon 2018”

Po mbahet edicioni i 28-të i Festivalit Hasi jehon 2017: Në Gjonaj parakalon identiteti ynë kulturor, kombëtar

Në orën 18.00 në Kodrën e Pajtimit,  në Gjonaj të Hasit me ekspozitën e prodhimeve të bukës, zeje kjo më të cilën hasjanët janë të njohur jo vetëm në Kosovë, nis edicioni i 29 i festivalit “Hasi jehon” 2018. Në natën e parë paraqiten 7 Ansamble, ndërsa siç është traditë, ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Udhë-përshkrim: Nëpër luginat e malet e Mramurit, Busisë dhe Suteskës

Udhë-përshkrim: Nëpër fshatrat piktoreske të Malësisë së Mramurit, Busisë dhe Suteskës

Ashtu sikur ishim marrë vesh paraprakisht, në orën 9.00 të mëngjesit, më 22 prill 2018 erdhi në Radio, Haki Gashi, operator i zërit, punëtor shumëvjeçar, pastaj u  nisëm për të bërë një vizitë në fshatin Mramur të Gallakut.  Rrugës morën edhe Mustafë Gashin, një mik imi,  veteran i arsimit nga ...

Më shumë...

Albert Z.Zholi: Këngëtaret me famë, Alida Hisku dhe Mefaret Laze, të ftuara speciale në Kalabri

Albert Z.Zholi: Këngëtaret me famë, Alida Hisku dhe Mefaret Laze, të ftuara speciale në Kalabri

Këngëtaret me famë, Alida Hisku dhe Myfarete Laze ditët e fundit ishin në një koncert së bashku. Një koncert përmbyllës në Kalabri te Arbëreshët. Pas një turi koncetesh, në Korccë, “Ledi rrok”  në Tiranë Slloveni ato përsëri ishin së bashku të ftuara speciale tek Arbëreshët e Frascinetos në Itali. Duhet ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Në Tiranë na ka ardhur Kirilli

Jusuf Zenunaj

Në fund të prillit vjen Patriku rus bashkë me Janullatosin do hedhin ujë në pus ! Me miqësinë e vjetër gjysmë-shekullore; mbulimi i gjurmëve të Nolit, do t’u shkojë përdore. Patriarkut rus, dorën e miqësisë do t’ia shtrijë Meta me të parët e qeverisë.   27 prill 2018   UNË ...

Më shumë...

Besim Xhelili: Shkëmbime letrare dhe kulturore në Vjenë të Austrisë

Besim Xhelili: Shkëmbime letrare dhe kulturore në Vjenë të Austrisë

 Nga përvoja e mirë e shkëmbimeve dhe përafrimeve kulturore mes popujve dhe shteteve, nën moton “Të rizbulojmë të përbashkëtat”, viti 2018 u shpall nga ana e dy shteteve mike, Austrisë dhe Shqipërisë si Viti i Kulturës Austri-Shqipëri. Me këtë rast përgjatë gjithë vitit një mori aktivitetesh të ndryshme kulturore, letrare, ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Kanina dhe Vlora përkujtojnë 567-vjetorin e dasmës së Skënderbeut me Donikën

Një festë-dasmë e rrallë dhe e pazakontë. Një improvizim që të çon thellë në histori, për të njohur dasmën më të rrallë shqiptare në themelet e kalasë së vjetër të Kaninës legjendare. Dje, në datën 22 prill 2018, ora 12:00, në Kalanë e Kaninës, Deputeti dhe djali i Kaninës, Fate Velaj,

Një festë-dasmë e rrallë dhe e pazakontë. Një improvizim që të çon thellë në histori, për të njohur dasmën më të rrallë shqiptare  në themelet e kalasë së vjetër të Kaninës legjendare. Dje, në datën 22 prill 2018, ora 12:00, në Kalanë e Kaninës, Deputeti dhe djali i Kaninës, Fate ...

Më shumë...