Kultura

Vaxhid Sejdiu: Në Zyrih të Zvicrës u promovua libri i Aleksandër Çipës “Dheas të fjalës”

Vaxhid Sejdiu: Në Zyrih të Zvicrës u promovua libri i Aleksandër Çipës “Dheas të fjalës”

Libri “Dheas të fjalës” është një libër ndryshe nga shumë libra të botuar kohëve të fundit, autori është një gazetar, që dallon nga shumë gazetarë të tjerë, një publicist, i cili me thellësinë e mendimit gërryen mendime tjera, një poet që mban ison këngës së atdheut. Aleksandër Çipa, ka lindur …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fjala poetike e Ragip Gjoshit, rrugëtim nëpër ecejaket e lirisë

Ahmet Qeriqi: Fjala poetike e Ragip Gjoshit, rrugëtim nëpër ecejaket e lirisë

Në mesin e krijuesve, poetë e shkrimtarë të Kosovës, radhiten disa emra të njohur, të cilët kanë shkruar dhe i  kanë botuar veprat e tyre, kryesisht me tematikë atdhetare, shoqërore, të frymëzuara veçmas nga lufta heroike dhe  fitimtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në këtë mes shquhet edhe  profesori, intelektuali, …

Më shumë...

Fragmente recensionesh për romanin, “Guri i Betimit” nga: Osman Osmani, Mehmet Bislimi, Kadri Rexha, Isuf Ismaili e Fatmir Graiçevci

Fatmir Graiçevci: "Guri i Betimit", një roman për botën shqiptare në momentet vendimtare

Osman Omani: Ahmet Qeriqi, meriton lëvdata të mëdha për paraqitjen artistike të ngjarjeve historike, zhvillimin e personazheve dhe tematizimin e aspekteve si feja, përkatësia etnike dhe ndryshimet gjeopolitike. Është interesante të mësohet se romani plotëson mungesën e trajtimit në portretizimin e Kosovës mesjetare edhe nga autorë të tjerë shqiptarë. Përdorimi …

Më shumë...

ADIL FETAHU: SHKOLLA NORMALE ‘’SAMI FRASHËRI’’, PRISHTINË (1941-1944)

SHKOLLA NORMALE ‘’SAMI FRASHËRI’’, PRISHTINË (1941-1944) Në historinë e shkollave normale për përgatitjen e mësuesve shqiptarë, duhet përmendur një varg shkolla të tilla, në të cilat u përgatitën mësues për shkollat shqipe,  duke filluar nga Shkolla Normale  Arbëreshe-Kroate në Arbresh të Zarës (1866-1956), shkolla normale (turke, ‘Darulmualim) në Shkup,  Manastir …

Më shumë...

Zymer MehaniL Romani, “Degdisja” i shkrimtarit, Bedri Tahiri – himn për ripërtërirjen dhe qëndresën shqiptare

“Cerberët e Përtej Tunës na kishin tëhuajsuar në vatrat tona. Paskëtaj, ore lum vëllai, morëm botën në sy: kah sytë, këmbët!”.  (Bedri Tahiri, romani “Degdisja”)Duhet të jemi të vetëdijshëm se besueshmëria e të dhënave të paraqitura në romanin “Degdisja” të shkrimtarit Bedri Tahiri është e saktë. Pra, gjithashtu duhet të …

Më shumë...

Demir Reshiti: KUNDËRVËNIE E FAKTUAR E BEDRI HALIMIT, NDAJ QASJES ANTISHKENCORE TË AKADEMIKËVE SERBË PËR GORËN, OPOJËN E SREDSKËN 

Demir Reshiti: KUNDËRVËNIE E FAKTUAR E BEDRI HALIMIT, NDAJ QASJES ANTISHKENCORE TË AKADEMIKËVE SERBË PËR GORËN, OPOJËN E SREDSKËN 

Analizë mbi librin më të ri studimor të Bedri Halimit  “Qasje antishkencore e ASHAS për Gorën, Opojën e Sredskën”, titullohet libri më i ri studimor i veprimtarit, publicistit e shkrimtarit Bedri Halimi, i cili këto ditë pa dritën e botimit. Libri prej 300 faqesh, është rezultat i një hulumtimi të …

Më shumë...

Rikthimi i këngës arvanitase, ri-zgjim apo vetëm nostalgji për origjinën dhe humbjen e saj

Rikthimi i këngës arvanitase, ri-zgjim apo vetëm nostalgji për origjinën dhe humbjen e saj

Në librin e tij: Arvanitasit dhe prejardhja e grekëve të intelektualit dhe studiuesit të madh arvanitas, Aristidh Kola janë prezantuar një duzinë faktesh e argumentesh gjuhësore, historike, kulturore e të tjera, të cilat dëshmojnë praninë e këtij etnosi shqiptar qysh moti të shumicën e krahinave të Greqisë. Libri hedh një …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Jehona e festave të nëntorit përhapet edhe në dhjetor

Isuf Ismaili: Jehona e festave të nëntorit përhapet edhe në dhjetor

Profesor Vaxhid Sejdiu e mësimdhënëse Qefsere Sejdiu, arritën dhe mbollën në shpirtin e këtyre nxënësve farën e atdhedashurisë, fjalën e ëmbël shqipe dhe ndjenjat e dëlira njerëzore. Mërgimtarët shqiptarë, të cilët zemrat e mendjet e tyre i  kanë brumosur me idealet e shëndosha atdhetare, organizohen në Zvicër, si kudo në …

Më shumë...

Muhamet Derri: KOSOVA MALLKON GJYKATËN SPECIALE

Paneli i Gjykatës së Apelit i refuzon kërkesat e disa personave që pretendojnë se janë viktima në rastin e ish-krerëve të UÇK-së

  Moj ty Gjykata Speciale, Ty që ke shkuar në Hagë, Ç’janë gjithë këto plagë, Që rrjedhin veç gjak, Që ke shkaktuar Dhe i shkakton Kombit tim plak?!   Kush djallin të polli Dhe të mbolli Në trojet e mia të mira? Ku një komb i tërë Të mallkon: T’u …

Më shumë...

Vazhdojnë urimet e përgëzimet për botimin gjermanisht të romanit, “Guri i Betimit” të shkrimtarit, Ahmet Qeriqi

Shtëpia botuese, NOVUM, ka botuar në gjuhën gjermane, romanin, "Der Stein des Eides" (Guri i Betimit) vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Botimi i romanit, “Guri i Betimit” në gjuhën gjermane, përkthyer nga Antigonë Qeriqi- Saliu, ka ngjallur interesim të madh te publiku lexues gjerman, së shpejti edhe te ai anglez e më gjerë. Ky roman historik mbi të vërtetën e Luftës së Kosovës të vitit 1389, ka nxitur shumë lexues e …

Më shumë...

NOVUM: Romani, “Der Stein des Eides” është një krijim i jashtëzakonshëm, i cili meriton të lexohet dhe shpërfaqet si një perlë në botën letrare

NOVUM: Romani, “Der Stein des Eides” është një krijim i jashtëzakonshëm, i cili meriton të lexohet dhe shpërfaqet si një perlë në botën letrare

Pas botimit  në gjuhën gjermane të romanit historik, “Guri i Betimit” ( Der Stein des Eides) të autorit Ahmet Qeriqi, Shtëpia botuese gjermane NOVUM, me lejen dhe pëlqimin e autorit,  e ka përkthyer dhe e ka bërë gati për botim  edhe në gjuhën angleze: AHMET QERIQI – THE STONE OF …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: Profesor Murtez Neziraj: “SI E PASHË LUFTËN” (Ditar dhe Kujtime)”, vëllimi  I,  nga veterani i UÇK-së, SHB “ SAS “ , Prishtinë, 2023   

Dita e sotme ka domethënie të veçantë për mua, bashkëluftëtarët e Brigadës 162 “Agim Bajrami” dhe popullin tonë. Sot e kemi në dorë veprën: Ditarin e luftës çlirimtare të bashkëluftëtarit tonë, profesor Murtez Neziraj, për gjërat më të veçanta dhe më të rëndësishme, të cilat mund të shërbejnë si dëshmi …

Më shumë...

Bedri Halimi: Paraqitja e stërkeqjes së pushtetit përmes forcës së artit nga Dritëro Agolli, në romanin “Dështaku” ”

Romani Dështaku i Dritëro Agollit, ndonëse i shkruar gjatë viteve 1981-1985, është botuar tek më 1991 dhe atë hiq më pak se në 20.000 kopje nga shtëpia botuese “8 Nëntori”, Tiranë. Ngjarjet zhvillohen në një koperativë bujqësore në një fshat të quajtur Kallamgjatë dhe Dëllinjas të rrethit të Korçës. Përmes …

Më shumë...

Adem Lushaj: Vështrim për romanin “LUFTA” të autores, Leonora N. Lokaj

Adem Lushaj: Vështrim për romanin “LUFTA” të autores, Leonora N. Lokaj

Në karvanin e krijuesve të shquar në krijimtarinë letrare, tashmë veç është, edhe poetja e talentuar, Leonora (Nezir) Lokaj, pena e së cilës nuk ka të ndalur. Nora, pas disa përmbledhjeve poetike, në Manifestimin Tradicional “Zëri i Vëllazërisë -2023″, të organizuar nga Shoqata “Martin Dreshaj” dhe Komuna e Pejës, para …

Më shumë...

VELI VELIU: TOKA JONE LARG DIELLIT

VELI VELIU: JEHONA E REÇAKUT NË BOTË        

Poemë 1. Jam Njeri i lirë me rrugë të hapura* në vendin tim. Lirinë e fitova pas një shekulli lufte me një lumë gjak. Habitem që sot akuzohem herë pas here për Qëndrim Që nga lindja pa i pasur në jetë të jetëve askujt hak. 2. Përse i shqetëson ky …

Më shumë...

Roli i Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD) në organizimin e mësimit plotësues në Mërgatë dhe në Diasporë

Roli i Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD) në organizimin e mësimit plotësues në Mërgatë dhe në Diasporë

Të nderuar pjesëmarrës, ky  samit që organizohet në prag të festave tona kombëtare: Kongresit të Alfabetit dhe Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë na obligojnë që të mobilizohemi bashkërisht me qëllim, që të gjejmë zgjidhje për kërkesat e akumuluara ndër vite rreth organizimit të mësimit plotësues në Diasporë, me theks të …

Më shumë...