Kultura

Lutfi Coka: Protestë e sarkazëm për kohën tonë

Halit Coka

Lavdi Dëshmorëve dhe heronjve të Zonës Operative të Dukagjinit që sot e  23 vite kalojnë nga fronti i luftës,  për t’u futur në historinë e vërtetë të kombit tonë?!…     Kanë ndryshuar punët, nuk janë si më parë, Tani s’ka më bukur, se me qenë tradhtar!   Se me …

Më shumë...

Libri, “Energjia”, i autorit Abdullah Begolli është vepër shkencore e një rëndësie të veçantë

Libri, “Energjia”, i autorit Abdullah Begolli është vepër shkencore e një rëndësie të veçantë

Inxhinieri, studiuesi por edhe veprimtari e pjesëtari i një familjeje atdhetare, me pesë anëtarë të martirizuar  për lirinë e Kosovës, Abdullah Begolli, është i njohur për të arriturat e tij shkencore në lëmin e energjisë, ku edhe ka sjellë zbulime e risi të veçanta. Autori, krahas studimeve tani ka përfituar …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Dashuria vret

Ilir Muharremi: Dashuria vret

I lodhur nga emocionet e tepërta, i kapitur nga hijet valë – valë që vijnë drejt shpirtit tim të njomë. I braktisur nga të gjithë, vetëm violina ngufatë dhembjen time. Lotët ma thajnë fytin. Jam endacak që i përballoj dimërat blu dhe stuhitë verore.  Jam ai i rrëzua për toke …

Më shumë...

Dr. Vaxhid Sejdiu: Gjuha shqipe- palca e kombit

Shaban Kabashi: Libri “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar” vepër e autorit, Vaxhid Sejdiu

Nuk guxojmë ta lëmë punën tonë të shenjtë në gjysmë kur shohim me sytë tanë çdo ditë me qindra dhe mijëra fëmijë shqiptarë, të cilët kanë lindur dhe po rritën larg atdheut, larg farë e fisit, larg trojeve shqiptare, Kosovës, Shqipërisë…, të cilët kanë kaq shumë nevojë për gjuhën e …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Pse “Burgu i Idealit” e jo “Burgu i vuajtjeve e mizorive”, apo…?

Arbanë Qeriqi-Gashi: Pse “Burgu i Idealit” e jo “Burgu i vuajtjeve e mizorive”, apo...?

Mendoj që askush, askurrë nuk e do burgun, pavarësisht e meriton apo jo. Personalisht kam urrejtje pa fund për burgun, qelitë, por edhe për uniformen e ish-milicisë, policisë, ngase e nisa fëmijërinë me praninë jo pak herë nëpër shtëpi, të  policisë gjakatare jugosllave, kohë e pa kohë. Ata vinin zakonisht …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Univers

Fazli Graiçevci (1935 - 1964) një jetë e martirizuar në rrugën e lirisë

(Kujtojmë të lavdishmit-Fazli Graiçevcit )   përditë po i zvogëlojmë borxhet përball jetës sonë të varfër shprehimisht vitet që na takojnë po zvogëlohen numra në rënie shtrëngatat ziliqare na kanë rrethuar arkeologu pranë ashtit fosil gojëhapur mbeti retë ngarkuar plot me shi ulur por si kësulë e bardhë mbi majat …

Më shumë...

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë shqiptarë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë shqiptarë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Letërsia shqipe me alfabet arab, apo sikur është bërë traditë të thuhet, me alfabet turko-arab, (kur dihet se shkrimi i turqishtës gjatë kohës së Perandorisë Osmane shërbehej me  alfabetin e arabishtës), është lënë anash nga historianët e letrërisë shqipe, për faktin se nuk ishte e shkruar me alfabet grek apo …

Më shumë...

Fitim Çaushi: Faik Konica, miti i një matrapazi?

Faik Konica (1875 - 1942)

Është tjerrë shumë, madje me “erudicion” fals, thënia e Konicës: “Armiqtë më të mëdhenj të Shqipërisë janë vetë shqiptarët”. Po ta vendoste Konica padinë e tij kundër popullit shqiptar në numrin njëjës, me anë të një silogjizmi të thjeshtë do të dilte: Ose Faiku nuk qenkësh shqiptar në shpirt e …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: BREZ I NDRYSHIMEVE TË MËDHA HISTORIKE

Shefqet Dibrani

Në kompleksin hotelier “AMAZONA”, në Fshatin Milloshevë, Komuna e Kastriotit, nxënësit e shkollës së mesme, (atëherë Qendra Shkollore Teknike “Nikolla Teslla”, drejtimi Kimiko-Teknologjik në Obiliq, vitet 1975-1979), pas 43 vjetësh, për të parën herë u takuan.  Kjo ngjarje ishte përplot emocione mallëngjyese. Takimi fizik, po sidomos rinjohja e shoqeve dhe shokëve, …

Më shumë...

Ilir Mborja: Libri: Enver Hoxha dhe “anamneza” e tij politike, e prof. dr. Ahmet Kamberit

Enver Hoxha

Në librin,  “Pacienti ynë i veçantë”, që ka dalë këto ditë në qarkullim, mjeku kardiolog,  Ahmet Kamberi rrëfen përvojën e tij nga pozitat e një profesionisti të përzgjedhur, për të kuruar dhe mjekuar zemrën e Enver Hoxhës. Po aty, në kopertinën ballore, është nënvizuar: “Rrëfime të një anëtari të Ekipit …

Më shumë...

Fatime Sokoli, këngëtarja e dhembjes dhe krenarisë kombëtare

Fatime Sokoli, këngëtarja e dhembjes dhe krenarisë kombëtare

Këngëtarja e mirënjohur në Shqipëri, veçmas në Kosovë, Fatime Sokoli,  lindi në fshatin Dragobi të Tropojës, më 18 qershor të vitit 1948. Ajo lindi  në Termopilen e Bajram Currit, atje ku heroizmi shqiptar kishte shënuar faqe të ndritshme të qëndresës shekullore kundër pushtuesve. Pushka dhe kënga  ishin fort të lidhura …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Ndërtesa e bukur me xhama e Jahir Igrishtës, në krye të sheshit të Prishtinës

Ekrem Krasniqi: Ndërtesa e bukur me xhama e Jahir Igrishtës, në krye të sheshit të Prishtinës

Bisedë, Nëntor 2011, Prishtinë : “Çka është kjo ndërtesë kaq e mirë kështu o Ekrem ?” më pyeti.  “Cila ndërtesë o Jahir ?”, e pyeta.  “Kjo e madhja përballë, me xhama të kaltër de ?”, ma ktheu.  Pak më vonë e kuptova se si është puna me këtë pyetje të …

Më shumë...

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë “Fluturat”, këtë vit mbahet pas 4 vjet ndalese Që nga viti 2001 në Prizren organizohej Festivali i Këngëve për Fëmijë “Fluturat”. Festivali u organzura deri në vitin 2017. Nëpër këtë festival parakaluan fëmijë të talentuar, të cilët u bënë emra në muzikën shqiptare.  Sivjet …

Më shumë...

Ali R. Geci: Një natë lufte në truallin tim

Ali R. Geci: Një natë lufte në truallin tim

Një natë lufte në Dukagjin, në heshtje vetmie, porsa mbërrina pranë trollit tim të boshatisur nga shtrignia. Çdo gjë e kishte pushtuar heshtja e vetmisë. Pasi hyra në truallin tim, u ngjita në katin e tretë, raftiet e odës i numëronin rrathët e kohës e kujtimet rrapin shekullor. Heshtjes memece …

Më shumë...

Prof. Lush Susaj: Kryeministër! Përse ja prisni ëndrrën për të vazhduar mjekësinë maturantes Anxhelina Zholi që në 12 vjet ka vetëm një 9?!

Prof. Lush Susaj: Kryeministër! Përse ja prisni ëndrrën për të vazhduar mjekësinë maturantes Anxhelina Zholi që në 12 vjet ka vetëm një 9?!

  -Babai i Anxhelinës, shkrimtari Albert Zholi, miku Aristidh Kolës erdhi nga Greqia që fëmijët të mësonin shqip dhe të kontribuonin në Atdhe. -Unë jam demokrat, por socialistët i kanë borxh të madh Albert Zholit, pasi ai organizoi në Athinë mitingjet madhështore të Fatos Nanos, Bashkim Finos, Dritëro Agollit, kundër …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Lule dhe qirinj për ty, Jonada!

Azgan Haklaj

Sot me disa djem të familjes Haklaj shkova në familjen e Jonadës për t’u solidarizuar në këto momente tragjike me familjarët dhe të afërmit e vogëlushes që helikat e skafit policesk e këputën jetën e saj që sapo kishte nisur. Gijotina policeske e vrau publikisht në mënyrë të pamëshirshme ëngjëllin …

Më shumë...