Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Analiza (faqe 30)

Analiza

Xhevdet Shehu: Sikur të ishim pak marksistë!

Xhevdet Shehu

Para dy ditësh filozofi i madh, ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave, Karl Marksi kishte 200-vjetorin e lindjes. Është shkruar e folur shumë për të në këtë përvjetor, thjesht se ai është i pakontestueshëm dhe i paarritshëm në filozofinë e tij. Ai vazhdon të studiohet dhe të analizohet ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Reagim ndaj shkrimit të Eros K: “Përgjigjja nga Gjykata Speciale dhe rrëfimi i djalit të Smajl Hajdarajt

Faton Mehmetaj: Xhamia e Sinan Pashës në Prizren nuk u ndërtua nga turqit, por nga Sinan Pasha i cili ishte shqiptar

Reagim ndaj shkrimit të Eros Klaiqit, me titull: “Përgjigjja nga Gjykata Speciale dhe rrëfimi i djalit të Smajl Hajdarajt: “Babai e dinte se do ta vrisnin”, botuar në gazetën online “Insajderi”, të datës 29.4.2018, ku përmendet edhe emri im. Sa për njoftim të opinionit dhe të familjes së Smajl Hajdarajt, ...

Më shumë...

U duhet fashizmi për të luftuar edhe një herë antifashistët, andaj sulmojnë veteranët pleq

U duhet fashizmi për të luftuar edhe një herë antifashistët, andaj sulmojnë veteranët pleq

Dita e djeshme, në Tiranë ka shënuar  një grup halabakësh falangistë të pëdëistëve të rinj, në varrezat e “Dëshmorëve të Kombit”, të cilët egërsisht, rrahën, gjakosën, gjuajtën me gurë dhe dhunuan disa veteranë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Sebepi i gjetur prej tyre ishte se ndonjë nga veteranët mbante në duar ...

Më shumë...

RKL: Ministresha Hoxha nuk dëshpërohet për viza, ajo e të gjithë qeveritarët i gëzojnë ato

Ministrja Dhurata Hoxha

Në shënimin e 10-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Gjermani-Kosovë, me moton Demokracia më e re evropiane: Pavarësia, pluralizmi, integrimi, ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, theksoi se “Kosova duhet të fokusohet në fuqizimin e sundimit të ligjit, sigurinë dhe migracionin, zhvillimin social dhe ekonomik si dhe marrëdhëniet me shtetet fqinje”.
 Në ...

Më shumë...

RKL: Disa medie e politikanë të papërgjegjshëm fajin për masakrat ua hedhin paramilitarëve, jo ushtrisë serbe

Masakra në Nagavc

Qysh në kohën kur kishte filluar lufta në Kosovë, në vitin 1998 e deri në mbarimin e saj, në qershor të vitit 1999,  mediet dhe garnitura e politikanëve pacifistë e asaj kohe, vrasjet e masakrat që kryente policia dhe ushtria serbe mbi shqiptarët  i paraqitnin si vrasje e krime, të ...

Më shumë...

Më 29 prill 2018 në Munih u shënua 1-vjetori i themelimit të shkollës me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe

Mustafe Krasniqi

Më 29 prill 2018 në Munih të Gjermanisë u mbajte njëvjetori i themelimit të shkollës shqipe me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe. Të pranishëm, përpos bashkëkombësve, përfaqësues të shoqatave, Këshillave të Prindërve, prindërit, ishte edhe përfaqësuesi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës Z. dr. Hamdi Reçica, ...

Më shumë...

Viktor Malaj: Tridhjetë vjet predikime dhe hipokrizi nga BE-ja

Shqipëri - BE

Kur ndryshoi sistemi politik në Shqipëri në fund të vitit 1990, shumica e shqiptarëve, të shtyrë nga gjendja ekonomike dhe sociale në vend, por edhe nga ato që kishin dëgjuar shpesh në radiot BBC, “Evropa e Lirë” etj., besonin se Evropa Perëndimore do t’i priste me përzemërsi dhe krahë hapur ...

Më shumë...

RKL: Kirilli e Janullatosi “pushtuan” Tiranën dhe bekuan vrasësit e shqiptarëve, në praninë e Ilir Metës

RKL: Kirilli e Janullatosi “pushtuan” Tiranën dhe bekuan vrasësit e shqiptarëve, në praninë e Ilir Metës

Në praninë e kryetarit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe qeveritarëve në Tiranë, dy patriarkët ortodoksë, ai i Rusisë Kirill dhe partiaku pangrek, Janullatos,  bekuan vrasësin e shqiptarëve, satanain e   quajtur Shën Kozma, i cili kishte hapur 300 shkolla greke në Shqipërinë e jugut dhe i kishte greqizuar shqiptarët qysh në ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Heronjtë e Heshtur përjetësohen në kujtesën e popullit

Sejdi Veseli

Shkrim përkujtues në 8 vjetorin e vdekjes fizike të veprimtarit dhe veteranit të luftës së UÇK, Rrahman Bahtirit-Shpendit  Rrahman Bahtiri (6 mars 1954 – 30 prill 2010) Dashuria për mëmëdheun është topi që rrënon  kalatë më të forta edhe ato, për të cilat mendohet, se mund t’u qëndrojnë topave më ...

Më shumë...

RKL: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

RKL: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

Punëtorët shqiptarë, aktualisht janë më të përbuzurit dhe më të nëpërkëmburit, për nga pozita e tyre shoqërore, kudo ku ata jetojnë në trevat shqiptare, po ashtu edhe në shtetet ku punojnë. Edhe pse të papunë, të pa trajtuar si duhet qoftë  në bazë të ligjeve deklarative ekzistuese, edhe pse të ...

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Arratisja nga sektori privat

Mr. Lulzim A. Beqiri

Në vitin 2016 çmimin Nobel për ekonomi e kishin fituar ekonomistët: Oliver Hart dhe Bengt Holmström, ata janë vlerësuar për “teorinë e kontratës”. Teoria e tyre trajton kërkesat dhe nevojat e palëve, individëve ose organizatave që nënshkruajnë një kontratë. Ajo është një kornizë gjithëpërfshirëse për analizimin e aspekteve të ndryshme ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Krimi shtetëror që jetët e njerëzve i shndërroi në numër

Masakra e Studimes së Vushtrrisë

Në fshatin Studime të Vushtrrisë, gjatë majit të vitit 1999  gjithsej u vranë, ekzekutuan dhe u masakruan 140 shqiptarë, qindra të tjerë u plagosën. Të gjithë këta ishin civilë të moshave dhe gjinive të ndryshme. Me ditën e 2 Majit, të përcjellë nga dhuna e shfrenuar policore serbe u dëbuan ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Po, Kosova është djep i krimeve serbe kundër shqiptarëve

Kriminielët serbë

Mediet tona, siç ndodhi më 26 prill 2018, si zakonisht, nuk hezitojnë të na shpërfaqin dërdëllitjet e zyrtarëve të lartë serbë,  për Kosovën e shqiptarët. Të atyre zyrtarëve të sotshëm, që dje ishin zyrtarë të zellshëm të politikave të krimit e të gjenocidit serb pikërisht në Kosovë! Në fakt, të ...

Më shumë...

RKL: Dilema e Serbisë për pozicion definitiv me Rusinë apo me Perëndimin po thellohet edhe më shumë

RKL: Dilema e Serbisë për pozicion definitiv me Rusinë apo me Perëndimin po thellohet edhe më shumë

Mediet dhe portalet, në Serbi kanë filluar një fushatë kundër shteteve, që e kanë njohur dhe e përkrahin pavarësinë e Kosovës. Gjithnjë duke e paraqitur Serbinë si viktimë të presionit ndërkombëtar me Amerikën, Anglinë dhe Francën në krye, ato ankohen se këto dhe shtete të tjera e paskan vënë Serbinë ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shqiptarët e Toplicës të rikthehen në vendlindjet e tyre, nëse serbët duan të kthehen në Kosovë

Debimi i shqiptarëve

Shqiptarët e Toplicës duhet të rikthehen në vendlindjet e tyre dhe kjo çështje duhet doemos të ndërkombëtarizohet, ashtu sikur është ndërkombëtarizuar çështja e Çamërisë. Të gjithë shqiptarët me prejardhje nga viset e Toplicës e Nishit  duhet të kërkojnë kthimin  e tyre, ose kompensimin e pronave, njësoj sikur duan të kthehen ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Një mikeshë e vjetër e shqiptarëve në Shtëpinë e Bardhë

Frank Shkreli: Një mikeshë e vjetër e shqiptarëve në Shtëpinë e Bardhë

Këshilltari i ri i dhe i treti brenda një viti i Presidentit Trump për Sigurimin Kombëtar, Xhon Bolton emëroi të hënën. Mira Ricardel, zëvendëse të tij.  Në një njoftim për median, Z. Bolton tha se zgjodhi pikërisht Mira Ricardel si zëvëndëse të tij në Këshillin e Sigurimit Kombëtar, “Për arsye ...

Më shumë...