Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Analiza (faqe 32)

Analiza

Frank Shkreli: Një mikeshë e vjetër e shqiptarëve në Shtëpinë e Bardhë

Frank Shkreli: Një mikeshë e vjetër e shqiptarëve në Shtëpinë e Bardhë

Këshilltari i ri i dhe i treti brenda një viti i Presidentit Trump për Sigurimin Kombëtar, Xhon Bolton emëroi të hënën. Mira Ricardel, zëvendëse të tij.  Në një njoftim për median, Z. Bolton tha se zgjodhi pikërisht Mira Ricardel si zëvëndëse të tij në Këshillin e Sigurimit Kombëtar, “Për arsye ...

Më shumë...

RKL: Policët e Kosovës, viktima të urdhërdhënësve të tyre

Raportet e Policisë përshkruajnë veprimet inkriminuese të Shpëtim Maxhunit, djali i shefit të AKI-së, Shpend Maxhuni

Pavarësisht se Policia e Kosovës ende është heterogjene për nga prejardhja, pjesa dërrmuese e saj  i takon gjeneratave të reja,  që cilat kanë parë dhe kanë mjaft të dhëna lidhur me  dhunën dhe gjenocidin serb të ushtruar kundër shqiptarëve, sidomos gjatë kohës së luftës së UÇK-së  dhe nuk kanë ndonjë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Prioritetet nuk caktohen njëanshëm

Jakup Krasniqi

Nuk ka asnjë dyshim, shoqëria shqiptare në përgjithësi e kjo e Kosovës në veçanti, kanë nevoja të ngutshme që të zhvillojnë një debat serioz e të njerëzishëm sesi e nga duhet të ecim tutje. Ky debat pavarësisht i duhet politikës, atyre që po vrapojnë e premtojnë për të qeverisur me ...

Më shumë...

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen dhe ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve në vitet viteve 1945-1990

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Riokupimi i Kosovës dhe e trojeve të tjera shqiptare jashtë shtetit shqiptar, në vitin 1945, kishte paraqitur një rrezik të madh që iu kanosej atyre  nga asimilimi, humbja graduale e identitetit kombëtar dhe krijimi i një identiteti hibrid, komunist, të tipit të bashkim vëllazërimit të shqiptarëve me popujt sllavë. Pikërisht ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Oda Ekonomike e Kosovës, është e Kosovës, apo filialë e Serbisë?

Fetnete Ramosaj

E ashtuquajtura Odë Ekonomike e Kosovës, e drejtuar nga Safet Gërxhaliu më shumë po ngjet të jetë filialë e Serbisë, sesa Odë Ekonomike e Kosovës. Është skandaloz veprimi i saj i këtyre ditëve, kur në Prishtinë organizoi Panairin Ndërkombëtar Prishtina 2018 duke ua mohuar pjesëmarrjen ndërmarrjeve të tjera të rajonit ...

Më shumë...

Adem Demaçi ka qenë dhe përgjithmonë do të mbetet Mësuesi i idealizmit kombëtar të shqiptarëve

Adem Demaçi

28 vite më parë, më 21 prill të vitit 1990, u lirua nga burgjet e Jugosllavisë, Simboli i rezistencës sonë kombëtare, Adem Demaçi, i cili kishte mbajtur 28 vjet burg, i dënuar tri herë nga regjimi i RFSJ-së, për veprimtari atdhetare me kërkesë programatike  për çlirimin e Kosovës dhe bashkimin ...

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Përkrahje e fuqishme institucionale për mësimin plotësues të gjuhës shqipe në Bavari

Isuf I. Bytyçi: Synimi dhe sfidat e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari

(Nga takimi i përfaqësuesëve të KMPGJSH-së për Bavari me organet institucionale të Kosovës) Mësimi plotësues në gjuhën shqipe në diasporë, krahas vështirësive të mëdha dhe frikës për asimilim, kohëve të fundit sikur po gjenë një pikë shprese nga institucionet tona kombëtare! Pikërisht, Ministria e Diasporës ka filluar ta paraqesë me ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Frika nga “ambienti i mbytur me idealizëm”

Krasniqi: Taksa e vendosur nga Kosova për mallrat serbe nuk është problemi kryesor për mos vazhdimin e dialogu

Këto ditë lexova këtë “margaritar” të një “intelektuali” të ri, i cili “konstatonte”: “mes një ambienti të mbytur nga idealizmi, i cili nuk donte as të shihte e lëre më të mirëkuptonte ambicien individuale…”. Shkëputa vetëm këtë pjesë të nënvizuar nga një shkrim i gjatë ku bëhej fjalë për një ...

Më shumë...

Selami Neziri: Kujtim për dëshmorin, Shaip Pacolli

Shaip Jahir Pacolli (8.3.1950 - 19.4.1999)

(Fragment nga Ditari i Luftës,  Marec, 19 Prill 1999, Dita e dytë e betejës) ….. Pas aksionit që bëmë kundër forcave serbe, Shaqa (Shemsi Syla) edhe unë (Selami Neziri), u larguam me aq shpejtësi sa mundëm deri tek pika ku e kishim lënë njësitin e “Gërbeshëve” të udhëhequr nga Emin ...

Më shumë...

Daçiqi e Vulini ua ndalojnë krerëve tanë ta përdorin emërtimin, “Kosova Lindore”, edhe pse këta i thonë “Lugina…”

Daçiqi e Vulini ua ndalojnë krerëve tanë ta përdorin emërtimin, “Kosova Lindore”, edhe pse këta i thonë “Lugina...”

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, kontroversi dhe papagalli, Aleksandar Vulin, është ndjerë i shqetësuar, sikur thotë ai, nga heshtja e Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndaj deklaratave të Ramush Haradinajt dhe Hashim Thaçit, sepse ata “Luginën  e Preshevës” njëherë e paskan quajtur, Kosova Lindore. Janë krejt të rralla rastet kur politikanët ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Emërtimi, “Kosova Lindore” u pengon serbëve dhe vasalëve shqiptarë

Ahmet Qeriqi

Mediet në Serbi i kanë kushtuar vëmendje të veçantë deklaratave të zyrtarëve të Kosovës gjatë përurimit të autostradës Prishtinë – Gjilan – Dheu i Bardhë.  Ato janë ankuar që në këtë aktivitet për gazetarët serbë ka munguar përkthimi, ndërkohë që i kanë vënë theks deklaratave ku zyrtarët Preshevën e kanë ...

Më shumë...

Astrit Çipini: Rrëfehen kriminelët, vrasësit e Ndrec Ndue Gjokës, Bardhok Bibës…

Mësuesi i Popullit Ndrecë Ndue Gjoka (1919-1946)

Ndrec Ndue Gjoka, ishte një njeri plot ëndrra për të hapur shkolla e për të ndriçuar mendjen e patriotëve të tij të zhytur në një terr mesjetar. I kërkoi direkt kryeministrit të kohës, Enver Hoxhës, që në Mirdite në mënyrë të menjëhershme të hapeshin 50 shkolla. Përgjigja i erdhi e ...

Më shumë...

RKL: Më në fund edhe Kosova dënon regjimin e Assadit dhe përkrah bombardimin e saj në krye me Amerikën

RKL: Jusuf Buxhovi nuk është fosili historik i së kaluarës titiste, por çerdhe bastarde e mendësisë serbe, jugosllave

Me fillimin e luftës në Siri në vitin 2011 disa autoritete të larta të shtetit të Kosovës kishin përkrahur opozitën kundër regjimit kriminal të Assadit, por meqë NATO-ja dhe Amerika nuk intervenuan, pas kërcënimit nga Rusia, edhe ata u tërhoqën nga përkrahja. Po kjo nuk mbeti me aq. Të gjithë ...

Më shumë...

Adil Fetahu: A do të bëhet realitet apo do të mbetet vetëm metaforë, Republika e Vojvodinës?

Adil Fetahu

Nga tetë entitet e ish-RSFJ-së, vetëm edhe Vojvodina nuk e ka zgjidhur statusin e saj. Vojvodina  kërkon (dhe meriton) statusin e republikës, në një federatë me Serbinë, por e ka vështirë ta realizojë, për shkak të strukturës nacionale të popullsisë së saj. Njohtim i shkurtër për Vojvodinën Krahina Autonome e ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gadishullit Ilirik i duhen politika të paqes e të partneritetit

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

Shefi i diplomacisë greke, zoti Nikos Kotzias qenka ligshtuar shumë sot në Beograd kur ka deklaruar se: “Kosova hap zyrë tregtare në Athinë, jo zyrë diplomatike”. Vec kësaj, diplomati greka për t’i hyrë në hatër zëdhënësit te regjimit të egër të kriminelit Millosheviq, i cili assesi të del nga shinjelli ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kur mungojnë të pagjumët në përgjumjen e madhe

Bahri Bivolaku: Kur mungojnë të pagjumët në përgjumjen e madhe

Riza Ibra kishte  ardhur nga perëndimi për tu bërë pjestarë i UÇK-së, nga lufta mori plagët për të mbetur invalid. Pas lufte bëri jetë të mundimshme për të siguruar ekzistencën e familjes. Ai nga gushti i vitit 2016 vazhdon të jetë në gjendje kome në spitalin e Prishtinës. “Kur rrekeni ...

Më shumë...