Analiza

Për çka e porositi Enver Hoxha, Ksenofon Nushin, para se të vendosej në postin e ambasadorit të Shqipërisë, në Greqi

Për çka e porositi Enver Hoxha, Ksenofon Nushin, para se të vendosej në postin e ambasadorit të Shqipërisë, në Greqi

Ksenofon Nushi ka treguar në shënimet e tij se Më 5 shtator të vitit 1982, para nisjes për në Greqi ishte takuar  shokun Enver Hoxha ai gjatë këshillave i kishte thënë: Çeno, më tha, do të shkosh në Greqi dhe duhet ta dish se detyra jote atje është sa e …

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Rindërtimi i një besimi të humbur

Ismet Hajrullahu

Partitë të nxjerrin mësime nga humbja politike. Por humbja nuk është gjithmonë humbje, ajo ne vetvete ngërthen një moment reflektimi dhe nxit forcën për ri ngritje, forcën për te rishikuar vetveten, forcën për tu çliruar nga egocentrizmi, forcën për të mos pranuar për të qenë të parët pa meritë, por …

Më shumë...

Ramazan Sherja: Kush pranon lëvdatën e pamerituar, dashur pa dashur pajtohet me hipokrizinë dhe lajkën

Ramazan Sherja

Kush pranon lëvdatën e pamerituar, dashje padashje pajtohet me hipokrizinë dhe lajkën. Ashtu si shumë gjëra në Shqipëri rrjedhin kuturu edhe lëvdatat e vlerësimet janë bërë e po bëhen pa kriter, e kanë mundur të krijojnë kultin e madhështisë së rreme. Presidenti i Republikës, Meta, ka filluar dekorimet mbarë, pa …

Më shumë...

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk po garanton gjykim të drejtë dhe të paanshëm për të akuzuarit

KMDLNj

Në Gjykatën Speciale në Hagë aktualisht mbahen në paraburgim, si të akuzuar shtatë (7) shtetas të Kosovës, ish-udhëheqës të lartë të institucioneve të Kosovës dhe ish-themelues dhe ish-udhëheqës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Jakup Krasniqi, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Sali Mustafa, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Ndaj të …

Më shumë...

Krerët e ardhshëm të institucioneve po anashkalojnë të përmendin protagonistët kryesorë të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi IV

Sot, me rastin e 13-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, krerët e ardhshëm të institucioneve, anashkalojnë të përmendin qoftë edhe për politesë, protagonistët kryesorë të shpalljes së Pavarësisë. Nuk ua  mbanë dot goja të përmendin emrat e Jakup Krasniqit dhe Hashim Thaçit, pushtetarëve të rinj, Vjosa Osmani e Albin …

Më shumë...

Adil Fetahu: Projekti i Sigurimit të Shtetit të Serbisë për Fadil Hoxhën dhe familjen e tij

Adil Fetahu

Policia sekrete në ish-Jugosllavi, e formuar qysh gjatë Luftës së Dytë Botërore, me emërtime të ndryshme: OZN-a, UDB-a, ShSSh, KOS, etj, ishte një organizëm famëkeq i policisë që ka bërë kërdi në maltretimin, respresionin, dhunën, ndjekjen dhe likuidimin e njerëzve, brenda dhe jashtë Jugosllavisë. Dhunën e asaj policie e kanë …

Më shumë...

Forcat politike pro pavarësisë së Katalunjës, fituan shumicën e ulëseve në Kuvend

Forcat politike pro pavarësisë së Katalunjës, fituan shumicën e ulëseve në Kuvend

Në Katalunjë është parashikuar se partitë separatiste do të fitojnë shumicën e ulëseve në parlamentin rajonal, duke rritur tensionet në lidhje me aspiratat për pavarësi nga Spanja. Me mbi 99% të votave të numëruara, separatistët fituan 50.9%.  Bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të 14 shkurtit, zyrtarët thanë se grupet separatiste …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Albin Kurti e Vjosa Osmani duhet t’i japin fund gjunjëzimit të Kosovës dhe kërkim-lëmoshës 

Ekrem Krasniqi:

Janë të panumërta rastet kur Kosova është trajtuar nga Bashkimi Evropian (BE), vendet e saj anëtare por edhe nga administratat e deritashme në SHBA-ve si rast humanitar, përkatësisht prej nje vendi dhe populli që kënaqet me lëmoshë vetëm sa për të mbijetuar.   Pushtetarët e deritashëm ia kanë krijuar një imazh …

Më shumë...

Ylli Meçe: Idiotët “donkishotianë” që sulmojnë komunizmin

Ylli Meçe

Sot për sot në fushën e filozofisë, ideologjisë, në problemet ekonomike dhe në politikë zhvillohet një luftë e ashpër midis ideologjisë borgjeze dhe asaj komuniste që në thelb përbëjnë luftën më të madhe ideologjike midis kapitalizmit dhe socializmit. Aktualisht socializmi, si rend ekonomiko-shoqëror dhe në luftën e ashpër midis kapitalizmit …

Më shumë...

Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Nuk ishte Referendum, fitorja e djeshme në zgjedhjet e 14 shkurtit nga Vjosa Osmani e Albin Kurti,  sepse 56 për qind e qytetarëve të Kosovës nuk morën  fare pjesë në zgjedhje, meqë nuk i besojnë krerëve politikë,  të cilët e udhëheqin vendin dhe qëndrojnë indiferentë ndaj cilësdo parti që merr …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Politikanë dhe pushtetarë, kujdes! Haxhi Qamili, mund të “duket” përsëri!

Gjon Bruçi: “Koha është e maskarenjve, por atdheu i shqiptarëve”

Personazhin më të përshtatshëm për ta përballur me politikanët dhe pushtetarët tanë të sotshëm, zgjodha Haxhi Qamilin, një personazh interesant i viteve 1913 – 1915. Dhe këtë po e bëj, sepse në shumë pika, situata e sotme e vendit tonë, ngjan me ato që ndodhnin në ato vite, të cilat …

Më shumë...

Vetëvendosja është e vetmja parti shqiptare që ka doktrinë politike, ideologjike dhe e cila mund t’ i “indoktrinojë” masat

Vetëvendosje

Vetëvendosja është e vetmja parti shqiptare që ka doktrinë politike, ideologjike dhe e cila “indoktrinon” masat. Partitë e tjera, mirë apo keq, nuk  udhëhiqen nga asnjë doktrinë e caktuar ideologjike, politike, meqë ato nuk synojnë të krijojnë diçka më shumë apo më ndryshe, pos të vazhdojnë status-quonë e sistemit, por  …

Më shumë...

Izraeli kurrë nuk do ta kishte pranuar pavarësinë e Kosovës, po të mos pranonte ta vendoste ambasadën, në Jerusalem

Izraeli kurrë nuk do ta kishte pranuar pavarësinë e Kosovës, po të mos pranonte ta vendoste ambasadën, në Jerusalem

Kanë kaluar 21 vjet pas luftës dhe 13 vjet pas shpalljes së pavarësisë, dhe Shteti i Izraelit, deri pesë muaj më parë,  ka refuzuar njohjen e pavarësisë së Kosovës, pikërisht sepse shumica shqiptare janë pjesëtarë të besimit islam, edhe pse janë pikërisht shqiptarët, i vetmi komb i Evropës i cili …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në përkujtim të Arben Xheladinit dhe Mon Balajt, këtu e 14 vite më parë! 

Arben Xheladini dhe Mon Balaj

… Këtu e katërmbëdhjetë vite më parë, në gjirin e Kosovës u hapen edhe dy varre! Kosova në gjirin e saj po mbanë dy bijtë e vet, të vrarë nga “paqeruajtësit ndërkombëtar!”, këta dy shpirtra që kaluan në amshim kërkojnë drejtësi, dhe drejtësia ndërkombëtare, as sot e kësaj dite nuk …

Më shumë...

RTK-ja, një prapakthim i vonuar për luftën e çlirimtarëve, por në kohën e duhur

RTK-ja

RTK-ja dikur përqeshte dhe injoronte programin e Radios-Kosova e lirë, duke e kualifikuar si Radio jashtë kohës, si radio primitive, pasi sipas saj,   lufta kishte përfunduar dhe sipas logjikës së drejtuesve asokohe  të RTK-së,   paska qenë  dashur të shikohej kah e ardhmja, të integrohej në multietnicitet informativ e kulturor,  të …

Më shumë...

Shpetim Kodra: Shpirtligësia e mendjeligësia e Berat Buzhalës dhe e Valon Sylës

Shpetim Kodra: Shpirtligësia e mendjeligësia e Berat Buzhalës dhe e Valon Sylës

Njerëzit që nga shpirtligësia e mendjeligësia e tyre ekstreme arrijnë deri aty sa që të bëjnë angazhime publike për denigrimin e cilësdo figurë politike meritore të shoqërisë së tyre kombëtare (siç ka ndodhur këto ditet e fundit me anagzhimin e dy publicistëve, të Berat  Buzhalës dhe të Valon Sylës, për …

Më shumë...