Analiza

Marrëveshja në Uashington: Jo njohja e Kosovës nga Serbia, jo shkëmbim territoresh, por status-quo dhe fitore për Amerikën

Marrëveshja në Uashington: Jo njohja e Kosovës nga Serbia, jo shkëmbim territoresh, por status-quo dhe fitore për Amerikën

Askush që ka njohuri mbi zhvillimet e pas luftës në Kosovë, nuk ka pritur ndonjë marrëveshje me rëndësi dhe kurrsesi njohjen e Kosovës nga Serbia, në takimin e 4 shtatorit, në Uashington. Vetëm ata që ushqehen me iluzionet mund të kenë pritur më shumë, ndërsa marrëveshja e arritur ekonomike, nuk …

Më shumë...

Genta KALOÇI: Nga Donika Kastrioti te Nexhmije Hoxha

Genta KALOÇI: Nga Donika Kastrioti te Nexhmije Hoxha

Studimet socio-kulturore të periudhave historike, janë të domosdoshme për një shoqëri që të eci përpara. Nëse marrim parasysh se studimet janë të pakta ose në nivelin zero në këto tri dekadat e fundit të shkatërrimit, dekadencës e degradimit të shkencës, në pesë shekuj e gjysmë që mbeten, kemi një element …

Më shumë...

Ferhat Dinosha: Ti Abazoviq e do Malin e Zi ndoshta edhe më shumë se unë, por unë e dua Shqipërinë më shumë se ti

Ferhat Dinosha: Ti Abazoviq e do Malin e Zi ndoshta edhe më shumë se unë, por unë e dua Shqipërinë më shumë se ti

Ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhad Dinosha i është drejtuar me një letër publike liderit të koalicionit “E zeza në të bardhë”, Dritan Abazoviq. Dinosha, sipas sajtit zyrtar të Radio Televizionit të Malit të Zi, i ka shkruar Abazoviqit se ka ardhur koha që ai të shpëtojë Malin …

Më shumë...

33 vjet nga vrasjet në Paraçin të Serbisë dhe kulmimi i nacionalshovenizmit serb që çoi në shkatërrimin e RSFJ-së

Aziz Kelmendi

Më 3 shtator të vitit 1987 ishte vrarë, Aziz Kelmendi, i lindur në fshatin Karaçicë të  Drenicës. Ai kishte rënë  në dalje të Kazermës së Paraçinit dhe nga regjimi dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë.  Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se u krijuan dy versione krejtësisht të kundërta. …

Më shumë...

Adil Fetahu: Në 33-vjetorin e vrasjes së Aziz Kelmendit

34 vjet nga vrasjet në Paraçin të Serbisë dhe kulmimi i nacionalshovenizmit serb që çoi në shkatërrimin e RSFJ-së

NGJARJA E PARAQINIT DHE PROPAGANDA MEDIALE SERBE Propaganda bëhet me qëllim që të ndikojë në opinionin publik, të pranojë dhe përvetësojë idetë politike dhe shoqërore të partive, të pushtetit dhe të përfaqësuesve të tyre Më 3 shtator 1987, në kazermën “Branko Kërsmanoviq” të Ushrisë Jugosllave në Paraqin (Serbi), ndodhi një ngjarje e rëndë në “Armatën Popullore të Jugosllavisë”, siç e quanin asokohe …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çka fshihet prapa kërkesës greke për ndryshimin e teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë shqiptare?

Jakup Krasniqi: Çka fshihet prapa kërkesës greke për ndryshimin e teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë shqiptare?

Siç informuan mediet në gjuhën shqipe, eurodeputeti grek i “Demokracisë së Re”, Manolis Kefalogiannis, ka ngritur në Komisionin Evropian çështjen e ndryshimit të teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë shqiptare, me qëllim që as në Shqipëri të mos figurojë asgjë lidhur me Çamërinë dhe shqiptarët e Çamërisë. Dihet …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Cila rregull i përjashton ish komandantët e luftës të merren me politikë?!

Sadik Halitjaha

Kush punoi dhe kush dëshiron  t’ i shohë të gjithë komandantet në burg?. Kush i do vetëm komandant dhe luftëtaret e vdekur?. Të gjithë jemi koshient se kulmi i një politike është lufta. Shumica e udhëheqësve të luftës, shumë gjatë para lufte ishin marrë me politikë aktive,  bile shumë aktive …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: 78 ditë bombardime të NATO-s mbi Serbinë dhe 7.000 ditë ndëshkime të luftëtarëve të lirisë

Fatmir Graiçevci

Ndonëse kemi hyrë në dekadën e tretë pas përfundimit të luftës çlirimtare, përndjekjet, arrestimet, burgosjet dhe ndëshkimet ndaj ushtarëve e eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare nuk kanë të ndalur!!! Shto këtyre përndjekjeve edhe ato të bëra nga Serbia për afër një dekadë gjatë viteve të ’90-ta, habia arrin kulmin dhe të …

Më shumë...

Adil Fetahu: Çka pritet nga takimi Kosovë-Serbi, në Uashington

Adil Fetahu

A mund të arrihet një kornizë strategjike për marrëveshjen e përgjithshme? Takimin e kryeministrit të Kosovës,Avdullah Hoti, me kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Shtëpinë  e Bardhë në Vashington, njëherë e caktuar për 2, e pasaj e shtyrë për 4 shtator, e ka thirrë RoberT O’Brajan, këshilltar i presidentit  Donald  …

Më shumë...

Menderes Zeneli: Kujtime të lavdishme nga jeta ilegale

Menderes Zeneli

Lëvizjet e fshehta në Preshevë e rrethinë datojnë moti. Pa hy në hollësi, se shumë anëtarë të këtyre Lëvizjeve kanë evokuar kujtimet e tyre ,si me kumtesa, kujtime personale, rrëfime për ngjarjet ,që kanë ndodhur këndej pari. Janë shumë të rëndësishme ngjarjet e vitit 1981, që në këto anë bënë …

Më shumë...

Afrim Berisha: A duhet të mësohen ndryshimet klimatike si lëndë mësimore në shkollat tona?

Afrim Berisha: A duhet të mësohen ndryshimet klimatike si lëndë mësimore në shkollat tona?

Edhe pse edukimi nuk është një zgjidhje direkte për parandalimin e ndryshimeve klimatike, megjithëkëtë ai është një nga instrumentet më efikase për të ndryshuar qëndrimin dhe për të kuptuar më mirë problemin, dhe së këndejmi është një veprim shumë i rëndësishëm në kuadër të përpjekjeve kundër ngrohjes globale. Hulumtimet e …

Më shumë...

E përzënë nga Turqia, Greqia kërkon zgjerimin nga 6 në 12, pastaj në 24 milje në kufirin detar me Shqipërinë

E përzënë nga Turqia, Greqia kërkon zgjerimin nga 6 në 12, pastaj në 24 milje në kufirin detar me Shqipërinë

Duke qenë e ndjekur dhe e përzënë nga ujërat turke, Greqia tani i drejtohet kufirit të detit me Shqipërinë,   dhe kërkon jo vetëm 12 milje det por në të ardhmen edhe 24, sepse është e sigurt se politika zyrtare e Tiranës nuk do të rezistojë, përkundrazi  dikush nga krerët e …

Më shumë...

David L. Phillips: Administrata e Trumpit kërkon zgjidhje të shpejtë, por s’ka zgjidhje të tillë për krimet e Serbisë

David L. Phillips

David L. Phillips, drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia në New York, njëherësh njohës i mirë i rrethanave politike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, në një intervistë të shkurtër për “Zërin” rreth …

Më shumë...

RKL: Greqia i ka arritur të gjitha qëllimet ekspansioniste kundër shqiptarëve, tani u kërkon edhe fshirjen e kujtesës historike

RKL

Athina zyrtare  akuzon Shqipërinë se nuk po zbaton një marrëveshje për ndryshimin e teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë, ku përmenden shqiptarët e Greqisë, arvanitasit, suliotët, Çamëria dhe trevat,  apo toponimet shqiptare në Greqi. Mospëlqimi është ngritur në Komisionin Europian nga eurodeputeti grek i “Demokracisë së Re”, Manolis …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: Letër dërguar zyrtarëve të lartë të Qeverisë së Kosovës lidhur me zhvillimin e “Minierës së Re”

Izet Ibrahimi

Për: z. Blerim Kuçi, Minister i Zhvillimit Ekonomik. Në dijeni; z. Avdullah Hoti; Kryeminister i Qeverisë së Republikës së Kosovës; Albulena Halimi Zv.Kryemister e Qeverisë së Republikës së Kosovës; Besnik Tahiri Zv.Kryemister i Qeverisë së Republikës së Kosovës; Kryesuesi i Bordit të Drejtorëve të KEK–ut Luigj Imeri U.D. i KEK …

Më shumë...

Arton Musliu: Prelud ekonomik drejt një marrëveshjeje politike Kosovë- Serbi!

Arton Musliu: Prelud ekonomik drejt një marrëveshjeje politike Kosovë- Serbi!

Çfarë duhet të përmbajë kjo marrëveshje, si duhet të trajtohet asociacioni dhe modelet që (s) duhet të referohen?! Kosova gjendet në udhëkryqin më të madh politik që nga koha e shpalljes së pavarësisë së saj. Duke qenë se tashmë kemi hyrë në fazën finale të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, …

Më shumë...